• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Państwowa Inspekcja Pracy a SC

G

Guest

Gość
Czy zgłaszając łamanie przepisów bhp, praw pracowniczych przez pracodawcę czyli SC do PIP są szanse na kontrole jakieś zmiany na lepsze warunki pracy (przynajmniej BHP)?
 
PIP zajmuje się tylko materią podległą pod Kodeks Pracy, więc jeżeli łamanie praw dotyczy osób mianowanych i uprawnień/obowiązków wynikających z ustawy o służbie celnej, to PIP się wypnie, jeżeli dotyczy to spraw wynikających z kodeksu pracy i nieuregulowanych w naszej ustawie to jest szansa, ale tak naprawdę to marna, gdyż Inspektorzy PIP nie wchodzą na grząski grunt (polecenia z MF dla Dyrektorów IC itp). Kiedyś udało się w paru sprawach, ale tylko dlatego, że z mundurowymi pracowali cywile i PIP stanął w ich obronie a i przy okazji mundurowi skorzystali.

BHP - masz w pierwszej koleności BHP-owca w swojej izbie na łańcuchu dyrektora, masz społecznych bhp-owców, którzy korzystają tylko z ochrony prawnej, bo nierzadko nie mają pojęcia jaka jest ich rola. Masz
ZZ, które tylko w nielicznych izbach działają zgodnie ze swoim statutem.... ale się rozpisałem, już dawno mnie tu nie było... masz długopis i kartkę, to napisz notatkę służbową i przekaż ją swojemu przełożonemu (za pokwitowaniem).
PIP bardzo rzadko reaguje na anonimowe informację, więc i tak musisz się ujawnić, ale lepiej wykorzystać droge służbową (w teorii, bo w praktyce każdy sprzeciw/wskazanie nieprawidłowości pewnie równa się przeniesieniu).
 
RZECZPOSPOLITA POLSKA Warszawa, dnia 3.12. 2004 r.
Zastępca
Rzecznika Praw Obywatelskich
dr Jerzy ŚWIĄTKIEWICZ
00-090 Warszawa Tel. centr. 551 77 00
Al. Solidarności 77 Fax 827 64 53

36677
RPO-490390-IX-906/04/WK




Pan
Prof. dr hab. Wiesław Czyżowicz
Podsekretarz Stanu, Szef Służby Celnej
ul. Świętokrzyska 12
00-916 WARSZAWA





Szanowny Panie Ministrze,
Do Rzecznika Praw Obywatelskich zwróciła się Przewodnicząca Federacji Związków Zawodowych Służby Celnej w sprawie niemożności przeprowadzania kontroli przez inspektorów Państwowej Inspekcji Pracy warunków pełnienia służby funkcjonariuszy celnych w Izbach Celnych. Zdaniem wnioskodawcy, funkcjonariusze celni znajdują się w gorszej sytuacji prawnej niż pozostali obywatele, ponieważ nie istnieje organ administracji publicznej, który mógłby w sposób niezależny i obiektywny dokonywać nadzoru oraz kontroli przestrzegania warunków służby, ze szczególnym uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa i higieny służby.Sytuacja ta jest skomplikowana z tego powodu, że stosunek służbowy funkcjonariuszy celnych jest stosunkiem administracyjno-prawnym, który jest regulowany ustawą z dnia 24 lipca 1999 r. o Służbie Celnej (tekst jedn. - Dz.U. z 2004 r. Nr 156, poz. 1641 z późn. zm.), a nie stosunkiem pracy regulowanym przepisami ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.). Poglądy doktryny i orzecznictwa bezsprzecznie wskazują, że są to dwie odrębne dziedziny prawa o odmiennych regulacjach prawnych. Jednakże istniejące orzecznictwo sądowe w kwestii stosowania spraw, których materia jest uregulowana w przepisach prawa powszechnego, a w pragmatykach służbowych istnieje brak odpowiedników danej regulacji (luki prawne) - wykazuje na daleko posuniętą rozbieżność. W orzecznictwie Sądu Najwyższego przyjęto pogląd, iż materia ta powinna być wprowadzana do przepisów pragmatycznych za pomocą ich nowelizacji. Z kolei Trybunał Konstytucyjny w przypadku braku regulacji określonej materii w ustawie pragmatycznej dopuszcza stosowanie odpowiednich przepisów powszechnych. Tymczasem przepisy wyżej powoływanej ustawy o Służbie Celnej nie zawierają regulacji w kwestii opisywanego problemu oraz nie odsyłają do odpowiedniego stosowania norm znajdujących się w innych aktach prawa.W związku z powyższym, działając na podstawie art. 12 pkt 2 ustawy z dnia 15 lipca 1987 r. o Rzeczniku Praw Obywatelskich (tekst jedn. - Dz.U. z 2001 r. Nr 14, poz. 147), przekazuję Panu Ministrowi w załączeniu kopię nadesłanej dokumentacji, z uprzejmą prośbą o zbadanie tej sprawy i poinformowanie mnie o sposobie jej rozwiązania.


Z poważaniem
/-/
Jerzy ŚWIĄTKIEWICZ

Od czasu tego pisemka nic nie uległo zmianie, KOLEJNY ZMARNOWANY CZAS 8)
 
SSC łamie prawo pracy

SSc tez mysli ze mu wszystko wolno ale to nie prawda bo nikt nie stoi poza prawem Nawet gdy jest SSC. :oops: Wszystko dlatego że w MF zatrudniaja kupę cwaniaczków i niedouczonych nierobów którzy kantują celników przykładem niech tu będzie alokacja. Czerwony czy czarny to wszstko jedno dopóki ta machina jest w całości
 
Back
Do góry