• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Odwołania Dyrektorów Izb Celnych

slawomir.siwy

Administrator
Członek Załogi
Dołączył
1 Luty 2006
Posty
13 537
Punkty reakcji
4 502
Miasto
ZZ Celnicy PL
Pan

MARIAN BANAŚ

Wiceminister Finansów,

Szef Służby Celnej RP

W związku z przeprowadzonymi zmianami kadrowymi dotyczącymi wyższych stanowisk kierowniczych w Służbie Celnej RP , Federacja ZZSC zwraca się o udzielenie odpowiedzi na następujące pytanie:

-kiedy zamierza Pan ogłosić i przeprowadzić konkursy na stanowiska dyrektorów Izb Celnych ?

U z a s a d n i e n i e:

Brak organizowania konkursów na wyższe kierownicze stanowiska w Służbie Celnej, w opinii Federacji ZZSC narusza postanowienia ustawy „O Służbie Celnej”.

Wyłonienie nowego kierownictwa po przeprowadzeniu konkursów na stanowiska dyrektorów IC oraz naczelników UC traktowane jest jako bardzo istotny element usprawnienia funkcjonowania Służby Celnej RP oraz, jednocześnie pozwoli na umocnienie jej wiarygodności w opinii zarówno społeczności polskiej, unijnej, jak i samych funkcjonariuszy celnych.

W 10 Izbach Celnych trwa stan tymczasowości, co może niewłaściwie przekładać się na efektywność ich pracy, stabilność i bezpieczeństwo funkcjonowania organów państwowych. Terenowe organy celne wykonujące bardzo istotne funkcje prawne organów podatkowych, celnych winny być sprawnie zarządzanymi profesjonalną kadrą wyłonioną w drodze konkursów-stosownie do przepisów ustawy o Służbie Celnej !

Ponadto pragnę zauważyć, że postulat przeprowadzania konkursów zawierała Biała Księga Unii Europejskiej z 1995 r., w której były zawarte wytyczne dla ówczesnej administracji celnej, której prawnym następcą jest aktualnie Służba Celna RP.

Końcowo informuję, że postulowane od wielu lat przez organizacje Związków Zawodowych wprowadzenie obligatoryjnej zasady kadencyjności obsady na wszystkich stanowiskach kierowniczych w S.C. wpłynęłoby pozytywnie na jakość pracy i działania antykorupcyjne.

Panie Ministrze,

Federacja ZZSC jako organizacja działająca z mandatu zaufania społecznego, mając na względzie poczucie odpowiedzialności za wiarygodność Polskiej Służby Celnej i za losy funkcjonariuszy celnych oraz chęć konstruktywnego współdziałania zwraca się o podjęcie działań wywołanych naszymi propozycjami i postulatami w możliwie najkrótszym terminie.

Przewodnicząca Federacji ZZ SC Iwona Fołta

FZZSC/88/SSC/2006/IF-Kraków, dnia 02 marca 2006r.
 
A ile trwał za poprzedniego SSC i nadal trwa stan tymczasowości p.o. Z-cy Szefa Służby Celnej.
p.o. Zastępcy Dyrektora Dep. Organizacji SC,
p.o. Dyrektora Departament Kontroli Celno-Akcyzowej
Ile trwał stan p.o Dyrektora Departamentu Organizacji SC
Spokojnie, to naturalne, że po odwołaniu dyrektorów mamy pełniących obowiązki. Do czasu przeprowadzenia konkursów jest jeszcze mnóstwo czasu.
Jaki chaos, skoro nowi p.o. Dyrektorzy prowadzą szeroki, rzetelny i partnerski dialog społeczny z przedstawicielami załogi, np. IC Katowice i inni. O co może więcej chodzić związkom zawodowym, kiedy poprzednicy nie tolerowali w ogóle żadnej rzetelnej formy dialogu społecznego, naruszali prawa pracownicze i w wielu przypadkach godność człowieka. Czyż te zmiany z punktu widzenia Związków zawodowych nie powinny być właśnie ocenione jako konieczne? Nie twierdzę, że wszystkie, bo wielu przypadków nie znam.
Bez komentarza pozostawiam wyczyny takich Panów jak były Dyrektor IC Rzepin czy IC Katowice.
Może ktoś wyjaśni mi po co to pismo do Szefa Służby Celnej wystosowane przez Federację.
Odpowiedż SSC na to pismo może być tylko jedna. Konkursy będą przeprowadzone w terminach przewidzianych przepisami prawa. O co Państwu chodzi?
Oczywiście słuszny jest postulat kadencyjności. Ale chyba nie chodziło o to w tym piśmie, żeby powiedzieć Ministrowi, że jest się za kadencyjnością na wyższych kierowniczych stanowiskach w SC, ponieważ można to było zrobić w zupełnie inny sposób.
 
Jakie konkursy? Człowieku w jakim ty kraju żyjesz? Pomimo rozpisania konkursów na dyrektorów i tak wiadomo z góry kto nim zostanie? Więc moze lepiej ze tak jest. Takie same przypadki są w licznie ogłaszanych przetargach. W naszym kraju liczy się pieniądz i swoje dobro. A inni? Niech sobie sami radzą. Ryba się psuje ZAWSZE od głowy.
 
Konkursy na dyrektorów izb celnych odbędą się po zakończeniu prac dotyczących analiz wariantów ewentualnych reorganizacji służb celnych i skarbowych odpowiada Leszek Jasiun

Zgadzam się ze zdaniem forumowicza występującego jako "Ucek". Konkursy będą po reorganizacji służb celnych i skarbowych, bo po co teraz, no po co, skoro prawdopodobnie stanowiska dyrektorów izb celnych w Polsce mają zostać zmniejszone o około połowę.[/i]
 
slawomir.siwy napisał:
A ile trwał za poprzedniego SSC i nadal trwa stan tymczasowości p.o. Z-cy Szefa Służby Celnej
Ustawa to ustawa. Zwłaszcza jako urzędnik powinieneś rozumieć, że obowiązujące prawo należy przestrzegać, a jeżeli jest złe to dążyć do jego zmiany w odpowiedni sposób. W innej sytuacji to nic innego jak anarchia, a może nawet coś gorszego, bo w wykonaniu rządzących.
slawomir.siwy napisał:
Jaki chaos, skoro nowi p.o. Dyrektorzy prowadzą szeroki, rzetelny i partnerski dialog społeczny z przedstawicielami załogi, np. IC Katowice i inni. O co może więcej chodzić związkom zawodowym, kiedy poprzednicy nie tolerowali w ogóle żadnej rzetelnej formy dialogu społecznego, naruszali prawa pracownicze i w wielu przypadkach godność człowieka.
Masz dużo racji. Ja jednak jestem ostrożny w ocenie. Poaz tym uważam, że wynika to raczej z przebiegłości. Dyrektorzy wolą drobne ustępstwa (jeżeli ustępstwem można nazwać coś, co niejednokrotnie należy do ich zwykłych obowiązków - wszak nie zarządzają prywatną firmą :!: ) niż w tych niespokojnych czasach narażać się na posądzenie, że sobie nie radzą i np. strajkowe nastroje nasilają się.
slawomir.siwy napisał:
Czyż te zmiany z punktu widzenia Związków zawodowych nie powinny być właśnie ocenione jako konieczne?
Związek nie powinien tego oceniać w kategoriach politycznych. Inaczej staje się partią. Zwłaszcza gdy już tak wiele zmarnowano nie powinien odpuszczać. Wiadomo przecież kto ma przejąć nasze kompetencje. Zawsze jest czas, tak jak można zerwać obrady, tak można odwołać zaplanowaną akcję, można również poprzeć decyzję SSC czy inne.
slawomir.siwy napisał:
Może ktoś wyjaśni mi po co to pismo do Szefa Służby Celnej wystosowane przez Federację.
Terminy są terminami. Warto jednak przypominać, że się zbliżają
 
słuszne odwołania

Do forumowicza "j_a_nek"
Dyrektorzy zostali odwołani słusznie. Mogę wypowiedzieć się na temat czterech Wrocław, Opole, Rzepin i Katowice. Tak, to niewątpliwie słuszne decyzje Szefa Służby Celnej. Pozostałych Panów Dyrektorów już odwołanych dokładnie nie znam. Natomiast co do tych czterech nie mam żadnych wątpliwości.
W IC Opole nastąpiły już prawdziwie dogłębne zmiany, w mojej ocenie konieczne.

Piszesz "ustawa to ustawa" zgadza się, tylko dlaczego w chwili obecnej miałaby być ściśle przestrzegana skoro za Czyżowicza nie była. Widocznie są jakieś "opinie prawne" że nie musi być tak jak myślisz z tymi konkursami. A ostateczne terminy z pewnością zostaną zachowane.
Jedno jest niemal pewne z tego co już napisałem i na tym należy się skupić. Konkursy będą ale dopiero po "reorganizacji". Co to oznacza dla naszej służby to chyba nie muszę wyjaśniać.
"ustawa to ustawa" Największą bolączką RP jest właśnie to, że można pozyskać/mieć sto różnych opinii prawnych na temat tej samej normy prawnej. To koszmar.

"Ustępstwa". No cóż w mojej ocenie one już nastąpiły. Mianowicie w mojej skromnej opinii miało nie być w ogóle Służby Celnej. Czy słusznie? Czy może jednak lepsze było połączenie ze skarbówką? Przynajmniej w tych województwach gdzie mają rzekomo zniknąć izby celne?

Zmiany Dyrektorów były konieczne i to nie ma nic wspólnego z akcją polityczną. Jeżeli ktoś jest Dyrektorem przez ćwierć wieku to tym bardziej przyszedł czas na jego odwołanie. Przypomnę tutaj postulaty central związkowych mówiące o kadencyjności.

"Strajk". Owszem i to bardzo ostry polegający na respektowaniu przestrzegania praw. Praw równych we wszystkich służbach mundurowych. I w tej sprawie powinniśmy protestować do upadłego, ponieważ narusza to porządek prawny, tzn. konstytucyjną zasadę równości wobec prawa.
 
Re: słuszne odwołania

slawomir.siwy napisał:
Dyrektorzy zostali odwołani słusznie.

Jak najbardziej


slawomir.siwy napisał:
Piszesz "ustawa to ustawa" zgadza się, tylko dlaczego w chwili obecnej miałaby być ściśle przestrzegana skoro za Czyżowicza nie była.

Bo mamy ponoć Państwo PiS :roll: (Prawa i Sprawiedliwości)


slawomir.siwy napisał:
"Ustępstwa". No cóż w mojej ocenie one już nastąpiły. Mianowicie w mojej skromnej opinii miało nie być w ogóle Służby Celnej.

A to dlaczego? Taki duży kaj, z taką długą granicą i nieprzewidywalnym sąsiadem na wschodzie. Zupełnie nie rozumiem. To może lepiej zlikwidować SC, a jej zadaia powierzyć celnikom z któregoś kraju UE!??
W mojej opinii najpierw nalezy zreformować "skarbówkę". Wtedy można pomysleć o ewentualnej konsolidacji ze SC. Jednak nie wydaje mi się to racjonalne z uwagi na zbyt odniemmy charakter naszej i skarbowej pracy. Poza tym rząd zapowiada zwiększenie wymiany towarowej, w tym również z krajami trzecimi. Podobne głosy dochodzą od ekonomistów, którzy twierdzą, że po osiągięciu pewnego poziomu w handlu z krajami UE, dalszy rozwój będzie uzależniony od sięgnięcia po inne rynki. Tak więc co do likwidacji, nie podzielam Twojego zdania.
 
Masz rację z tą reformą skarbówki. Także w mojej opinii należy zreformować skarbówkę m.in. poprzez likwidację DUP i UKS. Służba Celna winna pozostać odrębną formacją i jeszcze zostać wzmocniona m.in. także w nowe zadania.
Przy okazji powiem też, że można śmiało zlikwidować też ITD, choć nie mają nic wspólnego ze skarbowością. Dzisiaj te zadania wykonuje SG, Policja, SC.

Nie zrozumieliśmy się. Otóż ja tylko twierdzę, że wizję pełnej konsolidacji mieli czy mogli mieć tacy posłowie jak Zawisza, także Chlebowski a wcześniej likwidację wszystkich izb przygotowywał już Gronicki i Stec. Jest też wiele innych sygnałów to potwierdzających, których jednak nie podam bo mogą być argumentami dla tych, którzy od dawna drążą i lobbują o konsolidację. Łącząc to z wypowiedziami SSC M. Banasia, które przytaczałem we wcześniejszych postach w innych tematach, można dojść do wniosku, że ten człowiek musiał powalczyć, aby "przekonać" np. Artura Zawiszę, że SC ze względu na to co robi i jakie zadania wykonuje powinna pozostać jednak jako wydzielona formacja.
Tak mi się tylko wydaje, że tak mogło być, kiedy poskładam sobie wszystko co się dzieje od paru nawet lat. Dlatego potępiam personalny atak na M. Banasia, bo może być zupełnie chybiony.
NIE OZNACZA TO JEDNAK WCALE, ŻE SSC M. BANAŚ POZOSTAWI W SC WSZYSTKIE ZADANIA, W TYM TAKŻE PODATEK AKCYZOWY. Przypominam wypowiedź Min. Fin. Zyty Gilowskiej - " - a pomysł poboru akcyzy przez urzędy skarbowe, a nie - jak dziś - urzędy celne? Opowiadam się za tym. Należy scalić pobór głównych podatków w jednej służbie".
Ta wypowiedź na pewno nie oznacza utworzenia całkowicie wyimaginowanych nowych urzędów ds. akcyzy i gier(dalsze rozproszenie podatków w różnych organach). Więc co to może oznaczać? KONSOLIDACJĘ I TYLE.
No ale mamy zdaje się pisać w tym wątku o "odwołaniach dyrektorów". Przepraszam, że sam odbiegam od tematu.
 
odwołania i nie tylko

1. pytanie do Pana Sławka Siwego
Piszesz że dyrektorzy z 4 ic powinni byc odwołani i słusznie ich odwołano - poinformuj może dlaczego tak uważasz jakie według ciebie są powody, jestem z izby w której też odwołano dyrektora ale nie wymieniasz jej jako tej w której było to całkowicie konieczne, dlatego chce porównać może u nas tez trzebab było
 
Re: odwołania i nie tylko

kot napisał:
może u nas tez trzebab było
Dziwna ta twoja dociekliwość. A swoją drogą jak do tej pory nie wiesz czy u was też trzeba było, to można z dużym prawdopodobiestwem przypuszczać, że nie były to podobne powody, dla których odwołano tych 4 dyrektorów. A może z jakichś powodów nie byłeś w kręgi zainteresowań swojego dyrektora albo w twojej IC nie było alokacji. Jak popatrzysz na byłego dyrektora z IC Kat, to z perspektywy pewnej części izby nie wyglądał wcale tak źle. Na Cieszyniaków miał alergię to fakt. Zresztą ja mam wrażenie, że po prostu od peweg czasu przestał sobie radzić, czego skutkiem był wszechobecny bałagan organizacyjny.


kot napisał:
poinformuj może dlaczego tak uważasz jakie według ciebie są powody
Leń jesteś. Wszystko chcesz mieć na tacy. Poczytaj tochę postów na forum (tu i gdzie indziej) a dużo się dowiesz.

slawomir.siwy napisał:
można dojść do wniosku, że ten człowiek musiał powalczyć, aby "przekonać" np. Artura Zawiszę, że SC ze względu na to co robi i jakie zadania wykonuje powinna pozostać jednak jako wydzielona formacja.

Nie wierzę! Zawiszą raczej przekonali ekonomiści albo jeszcze kto inny. Pewno dostał od nich opinię, która nawet jego niepodgadniony umysł powaliła za kolana.
 
Do forumowicza "kot"
Nie piszę o innych dyrektorach bo ich nie znam i nigdy nie wnikałem w ich pracę. No może z wyjątkiem mojego immiennika z Warszawy(ale poczytaj sobie co o nim sądzą forumowicze i to nie tylko na tej stronie).
Tych czterech no cóż, dwóch znam a o pozostałych dwóch dużo słyszałem.
Nie będę pisał elaboratu i odpowiem króciutko.
Ogólnie mówiąc ja odwołałbym ich za naruszanie praw pracowniczych(bardziej lub mniej brutalne, zależy gdzie i w jakiej dziedzinie, zawsze jednak naruszanie).
Polecieli by także za politykę awansową, nagradzania, kadrową, zbyt luźne stosunki z niektórymi agencjami celnymi i podmiotami, no i "oczywiście" nepotyzm o ile nie ten bezpośredni to co najmniej jego akceptację w szeregach podwładnych.
Zastrzegam, że nic nie wiem na temat nepotyzmu i stosunków z AC czy innymi podmiotami w Rzepinie i Katowicach, ale reszta pozostaje aktualna.
Więcej możesz wyczytać na forum i to nie tylko tym.
 
Back
Do góry