• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 7466 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Składki członkowskie należy wpłacać na konto: 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS
    ZZ CELNICY PL ul. Otmuchowska 50, 48-300 Nysa, NIP: 7542935512, REGON: 160186970, KRS: 0000303717

Odprawa za zwolnienie ze służby a odprawa emerytalna

panowie to nie jest zjeść ciastko i mieć ciastko :
- odsyłam do wątku :
https://celnicy.pl/threads/komunika...wala-sn-z-6-lutego-2024-r-iii-pzp-2-23.18761/
ludzie sprawy wygrywają, odprawy z tytułu reorganizacji lub likwidacji jednostki organizacyjnej dostają, i do służby wracają, tylko już nie Służby Celnej a Służby Celno-Skarbowej, natomiast lata słuzby w SC liczą się do wysługi EM w SCS, tak to wygląda

No to jestem głupi ...

Być może dlatego, że nie spotkałem się (i wątpię, że spotkam) z przypadkiem, by ktoś nadal pozostający w służbie otrzymał "odprawę za 'ucywilnienie'", skoro nie jest cywilem ...

p.s.:
Gwoli ścisłości, NIKT w 2017 nie był 'ucywilniony' ze Służby Celnej, tylko z SC-S ...
 
No to jestem głupi ...

Być może dlatego, że nie spotkałem się (i wątpię, że spotkam) z przypadkiem, by ktoś nadal pozostający w służbie otrzymał "odprawę za 'ucywilnienie'", skoro nie jest cywilem ...

p.s.:
Gwoli ścisłości, NIKT w 2017 nie był 'ucywilniony' ze Służby Celnej, tylko z SC-S ...
nie żeby to była prosta sprawa ale ten wątek się magluje tu cały czas i już nie wiem nawet czy odpowiadam na pytanie zainteresowanego ale wedle mojej wiedzy : ta osoba która (niby ucywilniona ale faktycznie jej czas służby się zakończył w 2017r.) nie została w służbie, została z niej zwolniona podczas jej reorganizacji czyli jej przetworzenia z IC na IAS, czy likwidacji tej jednostki czyli IC w 2017r. i dostała propozycję pracy w cywilu (już w IAS) ale jej służba tak czy siak została zakończona w 2017r. (więc nie pozostała w służbie) z tego tytułu dostaje odprawę art 161.4 ustawy o SC. Następnie przyjęła się ta osoba (niby wróciła) do nowej służby : Służby Celno-Skarbowej, a do lat EM z tytułu słuzby w SCS liczą się te lata słuzby w SC o jakich mówi ustawa o zaopatrzeniu emerytalnym. W ten sposób nalezy się odprawa za zwolnienie ze słuzby w 2017r. i odprawa emerytalna ze SCS jak kończysz słuzbę : dwie różne odprawy. I to nie jest coś super moim zdaniem : nagroda pocieszenia, wolałbym żeby mi te lata pracy w IAS zaliczyli do słuzby w SSC i byłoby ok ale KAS walczy do końca w obronie sam już nie wiem czego : siebie samego?decyzji Mariana?
 
No to jestem głupi ...

Być może dlatego, że nie spotkałem się (i wątpię, że spotkam) z przypadkiem, by ktoś nadal pozostający w służbie otrzymał "odprawę za 'ucywilnienie'", skoro nie jest cywilem ...

p.s.:
Gwoli ścisłości, NIKT w 2017 nie był 'ucywilniony' ze Służby Celnej, tylko z SC-S ...
gwoli ścisłości Lordzie Vader - jakkolwiek to brzmi, to kwestie semantyki - wiemy natomiast dobrze o co chodzi, pewnie nawet nikt nie był ucywliniony tak naprawdę, tylko służba się zakończyła, a dano nowe propozycje pracy w cywilu - lub nie dano nawet tego
 
kurczę, myślisz po co się odzywam? . Czy ZOI WRO jest w stanie to potwierdzić ze to dość powszechna sytuacja?
Wątek rzeczywiście był już maglowany, w skrócie jak pisze TOM.1 odprawa z tytułu reorganizacji jest należna (w ocenie sądów) dla ucywilnionego nawet tego który wrócił do służby na 150.kas. ponieważ został tak samo ucywilniony jak ten, który nie wrócił czyli został zwolniony ze służby w ramach reorganizacji jednostki i pomimo powrotu ma "dziurę" w służbie. Co innego jeżeli wywalczy w sądzie powrót do służby od 2017r. czyli okres zaliczający pauzowanie, wtedy odprawa z tytułu reorganizacji jest nienależna.
 
Wątek rzeczywiście był już maglowany, w skrócie jak pisze TOM.1 odprawa z tytułu reorganizacji jest należna (w ocenie sądów) dla ucywilnionego nawet tego który wrócił do służby na 150.kas. ponieważ został tak samo ucywilniony jak ten, który nie wrócił czyli został zwolniony ze służby w ramach reorganizacji jednostki i pomimo powrotu ma "dziurę" w służbie. Co innego jeżeli wywalczy w sądzie powrót do służby od 2017r. czyli okres zaliczający pauzowanie, wtedy odprawa z tytułu reorganizacji jest nienależna.

Dzięki za ten wpis - wyjaśnił mi całą sytuację.

p.s.:
Wcześniej "uczepiłem" się przypadku, w którym powrót był nie na podstawie 150 Ust. KAS.
 
Odpowiadając na pytanie "główne" troszkę źle sformuowane bo za niesłuszne ucywilnienie jest/może być odszkodowanie ale to tylko gra słów. Art. 250 kas przewiduje 2 niezależne od siebie odprawy upraszczając
1. W związku z przejściem na emeryturę
2. Reorganizacji
Podejście dyrektorów nic się nie zmieniło odwołują się od wszystkiego także jak komuś odprawa wystarczy (nie chce zaluczyć pauzowania) trzeba powalczyć. Obecnie wchodzi w grę jeszcze kwestia przedawnień i to jest chyba największą zagwostka chociaż z tego co pisze zoi wro warto spróbować, samo napewno się nie zrobi.
 
Jeszcze małe wyjaśnienie dla @Tom.1 ...
Wydaje mi się, że zakładający wątek (pytający), nie jest przypadkiem powrotu na podstawie 150 U. KAS, dlatego byłem "uparty" w wyjaśnianej kwestii.
 
Jeszcze małe wyjaśnienie dla @Tom.1 ...
Wydaje mi się, że zakładający wątek (pytający), nie jest przypadkiem powrotu na podstawie 150 U. KAS, dlatego byłem "uparty" w wyjaśnianej kwestii.
spokojnie Lord Vader, zbyt szybko ferujesz wyroki...jak to Vader 😉, a co do pytającego - może niech sie określi o co kaman tak naprawde, a druga sprawa : @Konrad1 w sprawie zaliczenia pauzowania też już byla dyskusja, to troche inna sprawa, dluzsza, mniej pewna i...nie mam na nią osobiście już siły, zanim mi to zaliczą to pewnie bedzie mi już wszysko jedno o ile bede wiedzal o co tak w ogóle chodzi 😉 ale tak wogóle to walczmy Panowie i Panie
 
@Konrad1 w sprawie zaliczenia pauzowania też już byla dyskusja, to troche inna sprawa, dluzsza, mniej pewna i...nie mam na nią osobiście już siły, zanim mi to zaliczą to pewnie bedzie mi już wszysko jedno o ile bede wiedzal o co tak w ogóle chodzi 😉.

Trochę nie rozumiem o co Ci chodzi. Jasne, że o pauzowanieu jest 500 wątków, mi chodziło o to, że zaliczenie pauzowania wyklucza odprawę z tytułu zwolnienia w związku z reorganizacją i tyle, w tym sensie jest to powiązane.
Wszystko zależy od indywidualnych preferencji jeden woli dostać odprawę + odsetki mało nie wyjdzie drugi większą emkę szybciej 75% wysługi i szybciej 1500, bo bez ucywilnienia od września byłoby należne jeszcze inni wolą nie dostać nic a przynajmniej nawet nie spróbują zawalczyć takie życie.
 
spokojnie Lord Vader, zbyt szybko ferujesz wyroki...jak to Vader 😉, a co do pytającego - może niech sie określi o co kaman tak naprawde, a druga sprawa : @Konrad1 w sprawie zaliczenia pauzowania też już byla dyskusja, to troche inna sprawa, dluzsza, mniej pewna i...nie mam na nią osobiście już siły, zanim mi to zaliczą to pewnie bedzie mi już wszysko jedno o ile bede wiedzal o co tak w ogóle chodzi 😉 ale tak wogóle to walczmy Panowie i Panie
Jestem bardzo spokojny ... 😁

Jednak co do zaliczenia pauzowania, nie byłbym spokojny, gdyby mnie to dotyczyło.
Zaliczenie pauzowania rozumiem jako brak przerwy w służbie, co według przepisów automatycznie niweluje "odprawę za "ucywilnienie"' i być może trzeba by ją zwracać.
W prostym przeliczeniu lepiej jest "zgarnąć" obydwie odprawy i w wypadku dalszej służby (tyko poniżej 10 lat) mieć nieco mniejszą emkę, niż ryzykować utratę kasy z "ucywilnienia".

p.s.
tak właśnie, jak napisał @Konrad1 ...
 
@Konrad1 w sprawie zaliczenia pauzowania też już byla dyskusja, to troche inna sprawa, dluzsza, mniej pewna i...nie mam na nią osobiście już siły, zanim mi to zaliczą to pewnie bedzie mi już wszysko jedno o ile bede wiedzal o co tak w ogóle chodzi 😉.

Trochę nie rozumiem o co Ci chodzi. Jasne, że o pauzowanieu jest 500 wątków, mi chodziło o to, że zaliczenie pauzowania wyklucza odprawę z tytułu zwolnienia w związku z reorganizacją i tyle, w tym sensie jest to powiązane.
Wszystko zależy od indywidualnych preferencji jeden woli dostać odprawę + odsetki mało nie wyjdzie drugi większą emkę szybciej 75% wysługi i szybciej 1500, bo bez ucywilnienia od września byłoby należne jeszcze inni wolą nie dostać nic a przynajmniej nawet nie spróbują zawalczyć takie życie.
jasne, że tak,masz racje wyraziłem tylko swoją wątpliwość co do skuteczności wywalczenia zaliczenia pauzowania do sluzby, bo z tym roznie bywa niestety, jeden z nas jest mlodszy, drugi starszy...a tu zobacz 7 lat od reformy KAS za nami pykło jakby nic, a sprawy ledwo na prostą wychodzą...7lat
 
jasne, że tak,masz racje wyraziłem tylko swoją wątpliwość co do skuteczności wywalczenia zaliczenia pauzowania do sluzby, bo z tym roznie bywa niestety, jeden z nas jest mlodszy, drugi starszy...a tu zobacz 7 lat od reformy KAS za nami pykło jakby nic, a sprawy ledwo na prostą wychodzą...7lat
To prawda.
 
No nie tak, w przedmiotowym przypadku!

Art. 250 dotyczy funkcjonariusza odchodzącego na emeryturę ze służby celno-skarbowej.
Wtedy nie ma "odprawy za 'ucywilnienie'", bo delikwent do końca zatrudnienia pozostawał w służbie.

Jeśli zaś ów delikwent otrzymuje "odprawę za 'ucywilnienie'" i nadal pracuje, a na emeryturę przechodzi już "z cywila", to odprawa (emerytalna) należy mu się z innego ("cywilnego") przepisu.
kwestia odprawy emerytalnej (mundurowej z art.250 KAS) ucywilnionego funkcjonariusza zostanie niebawem rozstrzygnięta przez sądy, tak więc nie przesadzajmy sprawy że się nie należy i trzeba pracować do 60/65 lat do odprawy emerytalnej cywilnej, tym bardziej że nie każdy będzie miał świadczenie emerytalne z ZUS.
nie chcę jednak tym wpisem nakręcać apetytów na odprawę emerytalną ucywilnionych bo jak zawsze w grę wchodzą szczegóły w indywidualnych sprawach.
 
Ostatnia edycja:
kwestia odprawy emerytalnej (mundurowej z art.250 KAS) ucywilnionego funkcjonariusza zostanie niebawem rozstrzygnięta przez sądy, tak więc nie przesadzajmy sprawy że się nie należy i trzeba pracować do 60/65 lat do odprawy emerytalnej cywilnej, tym bardziej że nie każdy będzie miał świadczenie emerytalne z ZUS.
nie chcę jednak tym wpisem nakręcać apetytów na odprawę emerytalną ucywilnionych bo jak zawsze w grę wchodzą szczegóły w indywidualnych sprawach.
Kwestia już jest rozstrzygnięta dla tych co pilnowali przedawnienia dla tych co nie pilnowali jeszcze nie jest, ale tylko w tym aspekcie. Nie słyszałem żeby ktoś, kto od początku słuchał komunikatów przegrał odprawę.
 
Kwestia już jest rozstrzygnięta dla tych co pilnowali przedawnienia dla tych co nie pilnowali jeszcze nie jest, ale tylko w tym aspekcie. Nie słyszałem żeby ktoś, kto od początku słuchał komunikatów przegrał odprawę.

Ja pilnowałem i ... w zasadzie przegrałem!

Przegrałem odprawę, aczkolwiek Sąd zaliczył mi czas służby do dnia przejścia na EM (2 lata 3 miesiące więcej).
W ostatecznym rozliczeniu będę znacznie stratny, choć jest jeszcze mała szansa, gdyż DIAS złożył apelację i sprawa odprawy może wrócić ...
 
Panowie dziękuję za udział w dyskusji.

Precyzując moje zapytanie dotyczy sytuacji w której:

W 2017 roku zostałem ucywilniony w związku z reorganizacją - dostałem propozycję pracy, którą przyjąłem. W związku z tym aktualnie prowadzę w sądzie sprawę o odprawę za zwolnienie ze służby. Po ostatniej uchwale Sądu Najwyższego Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 6 lutego 2024 roku sygn. akt III PZP 2/23 sprawa wydaje się pewna - czekam na rozstrzygnięcie.

Za jakiś czas przechodzę na emeryturę - w związku z powyższym zastanawiam się, czy słyszeliście, żeby dyrektor odmówił wypłaty odprawy emerytalnej przy przejściu na emeryturę przez ucywilnionego.

W mojej ocenie są to zupełnie odmienne roszczenia.
 
Panowie dziękuję za udział w dyskusji.

Precyzując moje zapytanie dotyczy sytuacji w której:

W 2017 roku zostałem ucywilniony w związku z reorganizacją - dostałem propozycję pracy, którą przyjąłem. W związku z tym aktualnie prowadzę w sądzie sprawę o odprawę za zwolnienie ze służby. Po ostatniej uchwale Sądu Najwyższego Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 6 lutego 2024 roku sygn. akt III PZP 2/23 sprawa wydaje się pewna - czekam na rozstrzygnięcie.

Za jakiś czas przechodzę na emeryturę - w związku z powyższym zastanawiam się, czy słyszeliście, żeby dyrektor odmówił wypłaty odprawy emerytalnej przy przejściu na emeryturę przez ucywilnionego.

W mojej ocenie są to zupełnie odmienne roszczenia.
moim zdaniem słusznie oceniasz sytuację
 
Panowie dziękuję za udział w dyskusji.

Precyzując moje zapytanie dotyczy sytuacji w której:

W 2017 roku zostałem ucywilniony w związku z reorganizacją - dostałem propozycję pracy, którą przyjąłem. W związku z tym aktualnie prowadzę w sądzie sprawę o odprawę za zwolnienie ze służby. Po ostatniej uchwale Sądu Najwyższego Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 6 lutego 2024 roku sygn. akt III PZP 2/23 sprawa wydaje się pewna - czekam na rozstrzygnięcie.

Za jakiś czas przechodzę na emeryturę - w związku z powyższym zastanawiam się, czy słyszeliście, żeby dyrektor odmówił wypłaty odprawy emerytalnej przy przejściu na emeryturę przez ucywilnionego.

W mojej ocenie są to zupełnie odmienne roszczenia.
Potwierdzam
 
Back
Do góry