Stanowisko KKW NSZZ FSG w sprawie protestów funkcjonariuszy Służby Celnej i przekazania za organy celne dodatkowych zadań organom terenowym Straży Granicznej. - 30-01-2008, 11:23
KOMUNIKAT
Stanowisko KKW NSZZ FSG w sprawie protestów funkcjonariuszy Służby Celnej i przekazania za organy celne dodatkowych zadań organom terenowym Straży Granicznej.
KKW NSZZ FSG zdecydowanie popiera żądania związków zawodowych Służby Celnej dotyczących wzrostu uposażenia o 500 PLN i zmiany w przepisach dotyczących ochrony prawnej funkcjonariuszy tej służby. Jednocześnie popieramy żądania dotyczące zmiany warunków emerytalnych Służby Celnej ale na zasadach obowiązujących np. w oświacie , przemyśle górniczym a związanych z wcześniejszym przechodzeniem na emeryturę. Nie możemy jednak wyrazić pełnej aprobaty na włączenie funkcjonariuszy Służby Celnej do ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy tzw. służb mundurowych. Straż Graniczna jak i Policja wykonują zadania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa wewnętrznego kraju i jego obywateli. Są to formacje które podlegają reżimowi wynikającemu ze szczególnych przepisów i uwarunkowań nie mieszczących się w przepisach kodeksu pracy. Włączenie Służby Celnej do naszej ustawy , spowoduje uzasadnione żądania innych korporacji takich jak Straż Miejska, Marszałkowska, SOK etc.
Związek Zawodowy NSZZ FSG zdecydowanie przeciwstawia się włączeniu naszej organizacji do sporu między funkcjonariuszami Służby Celnej a Rządem RP, czego dowodem jest zmiana w Rozporządzeniu Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie upoważnienia innych organów administracji państwowej do wykonywania niektórych zadań organów celnych -Dz. Ust. nr 13 z 28.01.2008 poz.82 . Obarczenie organu funkcjami organu skarbowego winno znaleźć odzwierciedlenie w naszej ustawie. Tego rodzaju działanie stoi w sprzeczności z regułami legislacji.
Zgodnie z tymi zmianami Minister Finansów upoważnia niektóre organy terenowe SG do wykonywania zadań Organów Celnych RP
1. Sprawowania dozoru celnego i wykonywania kontroli celnej.
2. Przyjmowanie zgłoszeń celnych o objęcie towarów procedura celna, zwalnianie towarów do tych procedur oraz nadawanie towarów innego przeznaczenia celnego.
Powyższy akt wykonawczy nie został poddany konsultacjom społecznym w myśl ustawy o Związkach Zawodowych, przez co Minister Finansów złamał przepisy wymienionej ustawy.
Uważamy, że dodatkowe obowiązki nakładane na organy Straży Granicznej powinny być konsultowane ze Związkiem Zawodowym oraz, że w ślad za tym powinny iść dodatkowe środki finansowe na wzrost uposażeń oraz dodatkowe limity na przyjęcie funkcjonariuszy SG.
Aby uniknąć w przyszłości zdarzeń podobnych do protestów Służby Celnej obligujemy Rząd RP do rozpoczęcia dialogu na powyższe tematy ze Związkiem Zawodowym Funkcjonariuszy Straży Granicznej.
Przewodniczący NSZZ FSG
ppłk SG Jacek Zakrzewski
http://nszzfsg.org/index.php?strona=Aktualnosci_artykul&id=240