Związek Zawodowy Celnicy PL
Ul. Szpitalna 3b, 5-7
45-010 Opole
Nysa, dnia 06.03.2012r.
ZZ Celnicy PL – 27/2012
Ministerstwo Finansów
Departament Służby Celnej
W nawiązaniu do pisma nr S.C.4/0311/55/2011/6877 z dnia 31 stycznia 2012r., za którym przekazano do konsultacji projekt założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o Służbie Celnej, Związek Zawodowy Celnicy PL uprzejmie informuje, że propozycja nie zawiera większości realnych rozwiązań antykorupcyjnych i zwalczających kumoterstwo w formacji. Zauważalne są natomiast propozycje, które na pewno nie będą miały większego wpływu na walkę z ww. zjawiskami, natomiast bardzo poważnie ingerują w prawa i wolności obywatelskie zagwarantowane w Konstytucji.
Brak jest także propozycji, które wpłyną na zwiększenie skuteczności Służby Celnej.
Niewątpliwie funkcjonariusze służb mundurowych mogą mieć ustawowo ograniczane wolności i prawa obywatelskie wynikające z Konstytucji, jednak musi to być uzasadnione i wprowadzone tylko wtedy, gdy są konieczne w demokratycznym państwie dla jego bezpieczeństwa lub porządku publicznego.
Należy przyjąć za Trybunałem Konstytucyjnym sygn. K 1/04 i K 25/96, że szczególne warunki służby i ograniczenia uzasadniają nadanie korzystniejszych zasad nabywania przez funkcjonariuszy służb mundurowych uprawnień emerytalno-rentowych oraz ustalania ich rozmiaru. Trybunał zaliczył także Służbę Celną do formacji mundurowych.
Niniejszą propozycją zmian do ustawy o Służbie Celnej projektodawca próbuje wprowadzić kolejne ograniczenia, nawet bardziej restrykcyjne niż w innych służbach, zapominając o uzasadnieniu Trybunału Konstytucyjnego.
Spośród funkcjonariuszy wszystkich służb mundurowych Funkcjonariusze Służby Celnej mają najmniejsze prawa rekompensujące rygory służby, a zatem brak jest uzasadnienia, że ustawodawca będzie wprowadzał dalsze zmiany ograniczające swobody konstytucyjne, bez adekwatnej rekompensaty tych obostrzeń, zwłaszcza że część z nich nie posiada uzasadnienia faktycznego do realizacji celu jaki próbuje się doń przypisać.
Wobec powyższego Związek, zwraca się z wnioskiem o powołanie Zespołu, z udziałem strony społecznej, który opracuje nowy projekt założeń zmian do projektu ustawy o Służbie Celnej, w którym zostaną zawarte realne narzędzia usprawniające funkcjonowanie formacji, zwiększające jej skuteczność, przeciwdziałające zachowaniom korupcyjnym, zwalczające nepotyzm oraz kumoterstwo w Służbie Celnej.
Z poważaniem:
Sławomir Siwy
/ - /
Przewodniczący
ZZ Celnicy PL
Wspólny Komunikat Związków Zawodowych
Opublikowany 09-03-2012 20:16
0 Komentarze
W związku z odrzuceniem propozycji objęcia ogółu funkcjonariuszy Służby Celnej zaopatrzeniowym systemem emerytalnym na warunkach porównywalnych z pozostałymi służbami mundurowymi na etapie procedowania przez Ministra Spraw Wewnętrznych nad projektem ustawy o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin, ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin oraz niektórych innych ustaw niżej podpisani przedstawiciele organizacji związkowych ustalili podejmowanie wspólnych i uzgodnionych działań, które doprowadzą do realizacji zobowiązania strony rządowej w tym zakresie.
Równocześnie informujemy, że w trakcie konferencji uzgodnieniowej, która odbyła się 8 marca 2012 r. w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych przedstawiono w obszernych wystąpieniach uzasadnienie postulatu środowiska zawodowego dotyczącego objęcia funkcjonariuszy celnych zaopatrzeniowym systemem emerytalnym.
Na ręce Pana Jacka Cichockiego Ministra Spraw Wewnętrznych przekazano również materiały związane z kwestią emerytur dla funkcjonariuszy celnych a także przekazano zapis dźwiękowy zobowiązania Prezesa Rady Ministrów Pana Donalda Tuska do rozwiązania tej kwestii w trackie prac nad reformą uprawnień emerytalnych służb mundurowych.
Warszawa, dnia 8 marca 2012r.
A więc ,może i my ? Wypełnienie deklaracji trwa minutę,dajmy sobie szansę!