• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Komunikat

masakra

Nowy użytkownik
Dołączył
27 Styczeń 2008
Posty
107
Punkty reakcji
0
KOMUNIKAT


W dniach 29-30 stycznia 2008 r. w Ministerstwie Finansów odbyły się rozmowy w sprawie postulatów zgłaszanych przez organizacje związkowe działające w Służbie Celnej. Stronę rządową reprezentowali: Michał Boni - upoważniony przez Prezesa Rady Ministrów Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Jacek Dominik – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów, Szef Służby Celnej, a także dyrektorzy Departamentów: Służby Celnej, Polityki Celnej oraz Kontroli Celno Akcyzowej i Kontroli Gier. Stronę związkową reprezentowali negocjatorzy - po dwóch przedstawicieli z każdej organizacji związkowej oraz z dwóch przedstawicieli „Porozumienia Białostockiego”, to jest:
- z Komitetu Protestacyjnego „Porozumienie Białostockie”: Iwona Fołta, Marek Pinkowski
- z Federacji Związków Zawodowych Służby Celnej: Robert Schneider, Joanna Tymiańska
- ze Zrzeszenia Związków Zawodowych Służby Celnej RP: Barbara Smolińska, Ryszard Czech
- z Rady Sekcji Krajowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Skarbowych w Warszawie :
Artur Ciesielski, Wiktor Gil
- ze Związku Zawodowego Szczególnego Nadzoru Podatkowego i Akcyzy: Ryszard Adam Mirosław Sałata.

W wyniku dwudniowych negocjacji w dniu 30 stycznia 2008 roku o godzinie 15.00 strona rządowa zaprezentowała następujące stanowisko w sprawie możliwości realizacji postulatów:

1. W zakresie wzrostu uposażeń/wynagrodzeń – podwyżkę dla funkcjonariuszy i pracowników Służby Celnej o 500 złotych brutto od dnia 1 stycznia 2008 r. oraz utworzenie na rok 2008 dodatkowego funduszu motywacyjnego. Pozostałe podwyżki miały być zaplanowane w ustawie „modernizacyjnej”, co pozwoliłoby na zbliżanie uposażeń w Służbie Celnej do obowiązujących w Straży Granicznej. Oznaczałoby to podniesienie wskaźnika wielokrotności kwoty bazowej w 2009 roku do poziomu 2,50.

2. W zakresie wypłaty zaległych świadczeń z tytułu włączenia środka specjalnego do wynagrodzeń za 2005 rok dla pracowników korpusu Służby cywilnej zatrudnionych w Służbie Celnej, przeniesionych do Służby Celnej od dnia 1.09.2003 r. i w 2004 r. z urzędów kontroli skarbowej i z urzędów skarbowych - strona rządowa uznała wypłatę zaległych świadczeń za zasadną. Wypłata miała być dokonana w 2009 roku po umieszczeniu odpowiednich zapisów w ustawie „modernizacyjnej”.

3. W zakresie emerytur mundurowych dla funkcjonariuszy celnych - strona rządowa uznała, że decyzja w tym zakresie powinna być poprzedzona pogłębionymi analizami finansowymi dot. relacji pomiędzy różnymi grupami zawodowymi i ich specjalnymi uprawnieniami. Ocena możliwości wprowadzania dla funkcjonariuszy celnych uprawnień z systemu zaopatrzenia emerytalnego miałaby być elementem prac nad ustawą „modernizacyjną”.

4. W zakresie restytucji uprawnień funkcjonariuszy celnych – strona rządowa uznała za konieczne wprowadzenie pełnej restytucji nie w trybie ustawy, ale po analizie wszystkich przypadków osób, które zostały zwolnione w trybie art. 25 ustawy o Służbie Celnej. Zasady pełnej restytucji przygotowywane byłyby równolegle z pracami nad zmianą ustawy o Służbie Celnej i weszłyby w życie równolegle z wejściem w życie zmiany ustawy o Służbie Celnej.

5. W zakresie zapłaty za nadgodziny – strona rządowa uznała, że wprowadzenie generalnej regulacji dot. wypłaty z tytułu godzin nadliczbowych wymaga zmiany ustawy o Służbie Celnej i zmiany w pragmatyce służbowej. W obecnej sytuacji prawnej zaproponowano wprowadzenie projektu, który obejmowałby wypłatę uposażeń za nadgodziny za okres od dnia 01 stycznia 2008 r. w wymiarze 18,00 zł/godzinę.

6. W zakresie zarządzania zasobami ludzkimi – strona rządowa zaproponowała rozpoczęcie od dnia 01 lutego 2008 roku – we współpracy ze stroną społeczną – prac nad analizą i oceną mechanizmów i instrumentów zarządzania zasobami ludzkimi w Służbie Celnej oraz wypracowanie nowych uregulowań dot. ścieżki kariery zawodowej i zmiany modelu ocen okresowych. Zakończenie prac przewidziano na 29.02.2008 r. W tym samym terminie zostałaby wprowadzona zmiana rozporządzenia Ministra Finansów wprowadzająca zasadę awansu funkcjonariuszy celnych nie rzadziej niż raz na 5 lat.

7. W zakresie alokacji – strona rządowa uznała za niesłychanie ważne umożliwienie funkcjonariuszom celnym alokowanym powrotu do ich miejsca zamieszkania. Ze względu na skalę zjawiska i potrzebę zapewnienia służby/pracy problem rozwiązywany byłby sukcesywnie, po uprzednim dokonaniu analizy możliwości etatowych w jednostkach organizacyjnych Służby Celnej zlokalizowanych na zachodzie i południu kraju. Druga propozycja dotyczyła umożliwienia alokowanym funkcjonariuszom celnym powrotu do innych jednostek podległych Ministrowi Finansów (izb i urzędów skarbowych) w obrębie ich miejsca zamieszkania w ramach zwalniających się miejsc pracy w administracji skarbowej.

8. W zakresie ustawy „modernizacyjnej” - projekt ustawy „modernizacyjnej”, która obowiązywałaby w latach 2009-2011, zostałby przygotowany do końca kwietnia 2008 r. Przyjęcie ustawy przez Radę Ministrów przewidywane było do dnia 16.06.2008 r. Ustawa ta zawierałaby harmonogram dojścia do średnich uposażeń/wynagrodzeń funkcjonariuszy celnych/pracowników administracji celnej porównywalnych ze średnim uposażeniem w Straży Granicznej oraz zabezpieczała środki budżetowe na:
- wzmocnienie motywacyjnego systemu uposażeń funkcjonariuszy celnych;
- stworzenie jednolitej umundurowanej Służby Celnej;
- zakup sprzętu i wyposażenia specjalnego;
- zakup i wymianę sprzętu transportowego;
- budowę nowych i modernizację użytkowanych obiektów;
- wypłatę zaległych świadczeń z tytułu włączenia środka specjalnego do wynagrodzeń za 2005 rok dla pracowników korpusu Służby cywilnej, zatrudnionych w Służbie Celnej, przeniesionych do Służby Celnej od 01.09.2003 r. i w 2004 r. z urzędów kontroli skarbowej i urzędów skarbowych.

Przedstawione propozycje strona związkowa odrzuciła zrywając rozmowy.
 
Ludzie dajcie sobie spokój z tymi związkami!!! Nie znam związkowca, który dbałby o interery zwykłych celników; dbają tylko o swoje tyłki. A Fołta jest tego najlepszym przykładem! Jej nie zwolnia bo jest za...nym związkowce.
Wydaje mi się, że sytuacja wygląda teraz tak, że żaden związek nie chce się zgodzić na propozycję rządu bo zaraz Fołta zacznie krzyczeć, że już miała na widelcu rząd ale jakiś związek to zniweczył! Więc sytuacja krótko mówiąc jest patowa. A ktoś wie czego chce fołta??
 
Tak niestety ,to prawda.Pani Fołta nie reprezenyuje nas zolli,ale swoje ambicje.Propozycje rządu były całkiem sensowne i naprawde nie widzę powodu ich nieprzyjęcia.Nigdy się nie chwaliłem,ze jestem celnikiem,ale teraz jest mi poprostu WSTYD.Bardzo mi przykro,że tak się stało.Dla większości z nas proponowane podwyżki były do przyjęcia.Mało tego,byłyby zbawieniem dla naszych budżetów domowych.Ale pewnie p.Fołta na fryzjera wydaje co miesiąc więcej niż ja zarabiam.
Ważne ,żeby zawsze pamiętać,że NIE MA LUDZI NIEZASTĄPIONYCH.Dotyczy to nas na granicach i działaczy związkowych.No cóż,nie mam zamiaru wspierać związków swoją składką.
Z żalem

zwykły zoll
P.S. P.Fołta,a może chwila zastanowienia i opamiętania-jesli jeszcze będą chcieli z wami rozmawiać. :cry:
 
ja wiem:) Ona chce istnieć :) Być słyszana i oglądana:) Taka gwiazda lokalna:)
Coś pieknego te obrady , jak poprzednio Związki umoczą nas po szyję hehehehe swoimi dyskusjami.
 
Uważam,że pokazaliśmy swoją siłę,przypomnieliśmy,że istniejemy,może przestaną nas mylić z SG,przestaną o nas zapominać,ale czy p.Fołta nie przesadziła?Ja mam rodzinę-jak większość-i chcę pracować.Pozdrawiam :cry:
 
myślę ze trzeba dalej rozmawiać , ale nie może być tak że rząd uświadamia że większość z nas zgadza się z tymi postulatami.praca przejść funkcjonuje dzieki wsparciu innych urzędów.a nie powrotu stałych ich pracowników.
 
Fołta nie podlega ochronie!!
Ochronie podlegają zgodnie z ustawą o związkach zawoadowych tylko pracownicy. Nie funkcjonariusze.
Zwolnić można, tylko czy ktoś chce?
 
Negocjacje

No cóż już od jakiegoś czasu nie mogę zrozumieć dlaczego nastąpiła FOŁta reaktywacja :?: Wychodzi mi , że z telewizora.Słuch powinien o tej Pani zaginąć a tu proszę gdzie nie włączysz TV tam Fołta. Panie Sławku niech mi Pan proszę wyjaśni (jeżeli Pan potrafi) czy ma ona kontrakt w TV? Pana nie widziałam (no nie miałam czasu)Czy jest Pan mniej wizyjny? Nie przypuszczam. :wink: A może Pani Fołta została twarzą polskiego cła na wieki wieków? No proszę niech mnie ktoś oświeci :shock:
 
Pani Fołta nie jest taka zła, nie daje się zbić z tropu, konkretnie, zachowując kamienną twarz odpowiada na pytania, wczoraj dobrze jej poszło u Rymanowskiego w TVN 24.
 
Anonymous napisał:
Pani Fołta nie jest taka zła, nie daje się zbić z tropu, konkretnie, zachowując kamienną twarz odpowiada na pytania, wczoraj dobrze jej poszło u Rymanowskiego w TVN 24.

Nie wiem czy kamienna twarz jest odpowiednią postawą. Trochę więcej uczuć, a mniej wyfiokowanej fryzury i długich paznokci lepiej wpłynęłoby na wizerunek celnika. Kto z normalnych ludzi uwierzy, że można pracować z tak długimi paznokciami? Nawet na kompie nie da rady pisać!Mało przekonująco wypadła próbując nakreślić jak ciężki jest los celnika.
 
Anonymous napisał:
Tak niestety ,to prawda.Pani Fołta nie reprezenyuje nas zolli,ale swoje ambicje.Propozycje rządu były całkiem sensowne i naprawde nie widzę powodu ich nieprzyjęcia.Nigdy się nie chwaliłem,ze jestem celnikiem,ale teraz jest mi poprostu WSTYD.Bardzo mi przykro,że tak się stało.Dla większości z nas proponowane podwyżki były do przyjęcia.Mało tego,byłyby zbawieniem dla naszych budżetów domowych.Ale pewnie p.Fołta na fryzjera wydaje co miesiąc więcej niż ja zarabiam.
Ważne ,żeby zawsze pamiętać,że NIE MA LUDZI NIEZASTĄPIONYCH.Dotyczy to nas na granicach i działaczy związkowych.No cóż,nie mam zamiaru wspierać związków swoją składką.
Z żalem

zwykły zoll
P.S. P.Fołta,a może chwila zastanowienia i opamiętania-jesli jeszcze będą chcieli z wami rozmawiać. :cry:
[b]hej chlopie 250zł uratuje twoj budzet,takie rozumowanie jest bezsesowne co mamy wziazc ochłapy?czym sie rozni twoja robota od SG no chyba tym ze wiecej opd.i roboty[/b]
 
Anonymous napisał:
Uważam,że pokazaliśmy swoją siłę,przypomnieliśmy,że istniejemy,może przestaną nas mylić z SG,przestaną o nas zapominać,ale czy p.Fołta nie przesadziła?Ja mam rodzinę-jak większość-i chcę pracować.Pozdrawiam :cry:
widzisz co gada Tusk meska rozmowa pomogla zygac sie chce,jak teraz nic nie wywalczymy to juz nigdy w cle nie bedzie lepiej bedzie tylko SG ,i cos mi sie wydaje ze moze ona przejac nasze obowiazku
 
:evil: :evil: Jak bedą wybory...parlamentarne czy inne proszę Was schowajcie mój dowód osobisty... :twisted: :twisted:
 
Czy nie można prowadzić jakiejś selekcji intelektualnej wchodzących na forum? Chyba byłoby to z pożytkiem dla wszystkich, gdybśmy gogli tu uniknąć wypowiedzi niektórych kretynów.
 
Back
Do góry