• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

jak organ celny określa podstawę opodatkowania

N

Nie zarejestrowany

Gość
Witam,
Mam pytanie w jaki sposób UC określa podstawę opodatkowania akcyzą dla samochodu osobowego o średniej wartości rynkowej np. 40.000 zł.
stan faktyczny:
Pojazd został zakupiony przez osobę fizyczną dla celów prywatnych w DE.
Pojazd w dniu zakupu był uszkodzony i faktycznie kosztował 20.000 zł.
Zakup dokonany został od niemieckiego podatnika VAT za 5000 euro brutto ( razem z MWSt).
Posiadam dowody poniesienia kosztów naprawy pojazdu na 5000 zł.

UC wszczął postępowanie ws określenia podatku akcyzowego z tytułu nabycia ww pojazdu. W związku z tym interesuje mnie jak faktycznie organ celny określi podstawę opodatkowania dla celów podatku akcyzowego w decyzji?
czy np.
40.000 - 19% MWSt - 3,1% akcyzy - 5000 zł = podstawa opodatkowania x 3,1% = należny podatek akcyzowy
czy może w jakiś inny sposób?
 
Daj se luz z tymi wyliczeniami. Służba celna dostala wytyczne żeby kroić łosia ile się da, na maxa. Jak łoś cwany, to co nie co można mu odpuścić... Wszystko po to żeby uzbierać kasę dla tych, co gębią rodaków! Pocztaj pozostałe posty o oficerach, wyrównaniach na koniec roku i innych sługusach naczelnego szefa. Do niedawna wierzyłem,że są jeszcze porządni przełożeni,ale.... dla wykonaia normy cła i innych opłat sprzedali by własną matkę. Taka oto jest ta służba!
 
Daj se luz z tymi wyliczeniami. Służba celna dostala wytyczne żeby kroić łosia ile się da, na maxa. Jak łoś cwany, to co nie co można mu odpuścić... Wszystko po to żeby uzbierać kasę dla tych, co gębią rodaków! Pocztaj pozostałe posty o oficerach, wyrównaniach na koniec roku i innych sługusach naczelnego szefa. Do niedawna wierzyłem,że są jeszcze porządni przełożeni,ale.... dla wykonaia normy cła i innych opłat sprzedali by własną matkę. Taka oto jest ta służba!

Mierniki, rankingi, wykonanie planów..... znam to z autopsji.
Ponawiam pytanie jak w pierwszym poście?
 
http://isap.sejm.gov.pl/Download?id=WDU20090030011&type=2
art.100 - 110
Po pierwsze organ celny jest obowiazany wezwac podatnika do zlozenia wyjasnien dlaczego wartosc samochodu odbiega od srednich notowan na rynku krajowym (posilkuje sie tu katalogami Eurotax, Infoexpert). Po drugie nie powinien pytac jezeli wartosc samochodu odbiega ponizej 33% od srednich notowan na rynku krajowym (ale pewnie nie jest to regula). Po trzecie na pewno Ci nie odlicza MWst, pomniejszyc winni o krajowy Vat i Akcyze... Zlozyles wyjasnienia i przedstawiles rachunki na wezwanie organu celnego? Rachunki sa za naprawy na terytorium Polski czy Niemiec? Praktyka w urzedach jest rozna w zaleznosci od narzuconych wytycznych, poczytaj ustawe o podatku akcyzowym...
 
Ostatnia edycja:
Dziękuję za informację. Faktury i rachunki dokumentują nabycie towarów i usług już na terenie RP. Oczywiście złożyłem wcześniej wyjasnienia oraz przedłożyłem częśc z posiadanych w tym okresie faktur na 2000 zł. A czy zawsze konieczne jest powoływanie biegłego?
 
Back
Do góry