• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Emerytury !!!

Właśnie obliczyłem sobie hipotetyczną emeryturę gdyby w znowelizowanej ustawie emerytalnej przyjęto zapis " lub 55 lat życia " - wówczas załapałbym się na pełną emkę 75% i ta pełna emka / liczona z nowej kwoty średniego uposażenia bodajże 6996,00zł / byłaby tylko o 710 zł brutto wyższa niż moja obecna emerytura na którą przeszedłem w maju 2020 r.Tak więc nie wiem czy byłoby opłacalne rezygnować z drugiej ZUS-owskiej emki dla 710 zł brutto.A drugą ZUS-owską emeryturą zacznę pobierać za 8 lat i wyniesie wg. kalkulatora ZUS 3150,00zł brutto / na rok 2030 /.Jest tylko jedno "ale" - trzeba dożyć i być zdrowym w 2030 roku.:LOL:;)
Pozdrowienia dla wszystkich obecnych i przyszlych emerytów.
 
Właśnie obliczyłem sobie hipotetyczną emeryturę gdyby w znowelizowanej ustawie emerytalnej przyjęto zapis " lub 55 lat życia " - wówczas załapałbym się na pełną emkę 75% i ta pełna emka / liczona z nowej kwoty średniego uposażenia bodajże 6996,00zł / byłaby tylko o 710 zł brutto wyższa niż moja obecna emerytura na którą przeszedłem w maju 2020 r.Tak więc nie wiem czy byłoby opłacalne rezygnować z drugiej ZUS-owskiej emki dla 710 zł brutto.A drugą ZUS-owską emeryturą zacznę pobierać za 8 lat i wyniesie wg. kalkulatora ZUS 3150,00zł brutto / na rok 2030 /.Jest tylko jedno "ale" - trzeba dożyć i być zdrowym w 2030 roku.:LOL:;)
Pozdrowienia dla wszystkich obecnych i przyszlych emerytów.
Ale 710 zł brałbyś od teraz i przez osiem lat uzbierałaby się niezła sumka. Poza tym w wyniku corocznej waloryzacji kwota ta przerosłaby może 3.150 zł.
 
tak zostały wykreślone
i jest pewna ciekawostka pytanie czy ktoś to rozumie inaczej
przy wysłudze 25 lat służy można rozliczyć lata cywilne za 1.3% tylko te przed wstąpieniem do służby
Ustęp 4 nowelizacji chyba mówi o tym że można doliczyć okresy po zwolnieniu ze służby
4. Emerytowi uprawnionemu do emerytury obliczonej na podstawie ust. 1–3, spełniającemu warunek, o którym mowa w ust. 3, dolicza się na jego wniosek do wysługi emerytalnej przypadające po zwolnieniu ze służby okresy opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe po dniu 31 grudnia 1998 r. lub okresy nieopłacania składek z powodu przekroczenia w trakcie roku kalendarzowego kwoty rocznej podstawy wymiaru składek na te ubezpieczenia
Jak już wyżej wspomniano, znajdą się tacy co już na jesień będą mogli się pochwalić spełnieniem warunków, 23 lata SC+SCS i dwa lata ZSW w MON.
Najbardziej poszkodowani w tym wszystkim są ucywilnieni. Brak uregulowań prawnych kwalifikujących ten haniebny dla rządzących epizod, powoduje że trudno będzie być pewnym uzyskania emerytury z art. 15aa. Pozostaje jedynie droga sądowa i wiara w dobrą linię orzeczniczą.
 
Właśnie obliczyłem sobie hipotetyczną emeryturę gdyby w znowelizowanej ustawie emerytalnej przyjęto zapis " lub 55 lat życia " - wówczas załapałbym się na pełną emkę 75% i ta pełna emka / liczona z nowej kwoty średniego uposażenia bodajże 6996,00zł / byłaby tylko o 710 zł brutto wyższa niż moja obecna emerytura na którą przeszedłem w maju 2020 r.Tak więc nie wiem czy byłoby opłacalne rezygnować z drugiej ZUS-owskiej emki dla 710 zł brutto.A drugą ZUS-owską emeryturą zacznę pobierać za 8 lat i wyniesie wg. kalkulatora ZUS 3150,00zł brutto / na rok 2030 /.Jest tylko jedno "ale" - trzeba dożyć i być zdrowym w 2030 roku.:LOL:;)
Pozdrowienia dla wszystkich obecnych i przyszlych emerytów.
No to nic tylko pogratulować.
Mam jednak wrażenie że z tych 8 lat oczekiwania zrobi się co najmniej 10 i to w krótkim czasie. W mediach coraz częściej pojawiają się artykuły o przedłużeniu wieku emerytalnego. Zwraca na to uwagę UE i jak mamy okazję obserwować to w przypadku reformy sądownictwa - postawi na swoim. Dlatego uważam że zapisy w bazie ZUS są fajne, ale lepsza jest kasa tu i teraz.
 
Ale 710 zł brałbyś od teraz i przez osiem lat uzbierałaby się niezła sumka. Poza tym w wyniku corocznej waloryzacji kwota ta przerosłaby może 3.150 zł.
Może i uzbierałaby się niezła sumka ale ja mam już dość życia złudzeniami że w końcu zaczną nas traktować jak normalną służbę. Na emkę przeszedłem dzień po skończeniu 55 lat życia bo łudziłem się że to będzie warunek do wyliczenia emerytury z art 15.Jak bym wiedział że nic z tego nie będzie to zwolniłbym się ze służby 3 miesiące wcześniej, a wtedy załapałbym się na waloryzację i 13-stą emeryturę.
 
Czy są emeryci , którym po prawomocnym wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie ZER MSWiA naliczył i wypłacił waloryzacje emerytur przypadających w okresie między zwolnieniem ze służby a ustaleniem prawa do emerytury?
Witam, otrzymałam w maju na konto przelew z wyrównaniem za okres od zwolnienia ze służby w 2017 roku do 2019 roku kiedy to otrzymałam pierwszą emkę. ZER zwaloryzował moje świadczenie o wszystkie należne waloryzacje i wypłacił mi wyrównanie 😊
 
Witam, otrzymałam w maju na konto przelew z wyrównaniem za okres od zwolnienia ze służby w 2017 roku do 2019 roku kiedy to otrzymałam pierwszą emkę. ZER zwaloryzował moje świadczenie o wszystkie należne waloryzacje i wypłacił mi wyrównanie 😊
Gratuluję! Kiedy miałaś wydany wyrok SA?
 
Sprawa była w lutym. Na sprawę nie stawił się nawet pełnomocnik ZER, więc szybko poszło. Trzymam kciuki za pozytywne rozstrzygnięcia spraw, które jeszcze są w sądzie 😊. A przy okazji chciałabym podziękować pani Marii, Sławkowi i prawnikowi za pomoc 😊
 
Witam, otrzymałam w maju na konto przelew z wyrównaniem za okres od zwolnienia ze służby w 2017 roku do 2019 roku kiedy to otrzymałam pierwszą emkę. ZER zwaloryzował moje świadczenie o wszystkie należne waloryzacje i wypłacił mi wyrównanie 😊
Gratulacje! Świetne info dla tych którzy czekają na wyroki sądów. Osobiście uważam ze waloryzacja ta winna odbywać się na podst wniosku emeryta bez batalii sądowych. Tez jestem z lat '17 out-'19 em. Pozdrawiam !
 

Dz.U. 2022 poz. 1115​

  1. Dziennik Ustaw
  2. 2022
  3. poz. 1115

Ustawa z dnia 12 maja 2022 r. o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin, ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin oraz niektórych innych ustaw​

Tekst aktu:
D20221115L.pdf
Tekst ogłoszony:
D20221115.pdf
Status aktu prawnego:
oczekujący na wejście w życie

Data ogłoszenia:
2022-05-26

Data wydania:
2022-05-12

Data wejścia w życie:
2022-06-10

PANOWIE I PANIE szykować wnioski do ZER.
 
Witajcie. Nie mogę się nigdzie dowiedzieć jak wygląda sprawa naszej "hybrydowej" emerytury z ZER+ZUS, z ZER liczonej od 15.09.1999r (jestem w cle od 91 roku). Gdy doliczę wojsko (ponad 2 lata), to w 2025 roku będę miał pełną emkę mundurową 75%. I tu pojawia się pytanie, czy w przypadku, gdy będę miał pełną emkę mundurową, ZUS będzie chciał wypłacić mi drugą emeryturę (wymagania wieku będę spełniał), czy dodatkowa emerytura należy się tylko w przypadku, gdy emka z ZERu jest niepełna. Wyczerpałem wszystkie źródła wiedzy i jestem w punkcie wyjścia.
Ps.
Emerytury to sprawa fundamentalna i moim zdaniem powinna na naszym forum zakładka na ten temat (kompendium wiedzy), bo nikt nie chce nam udzielać informacji, a nie jest wszystko do końca jasne, jakby się wydawało.
Pozdrawiam.
 

Dz.U. 2022 poz. 1115​

  1. Dziennik Ustaw
  2. 2022
  3. poz. 1115

Ustawa z dnia 12 maja 2022 r. o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin, ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin oraz niektórych innych ustaw​

Tekst aktu:
D20221115L.pdf
Tekst ogłoszony:
D20221115.pdf
Status aktu prawnego:
oczekujący na wejście w życie

Data ogłoszenia:
2022-05-26

Data wydania:
2022-05-12

Data wejścia w życie:
2022-06-10

PANOWIE I PANIE szykować wnioski do ZER.
w art. 13 w ust. 1 w pkt 5 kropkę zastępuje się średnikiem i dodaje się pkt 6 i 7 w brzmieniu:
„6) okresy zatrudnienia:
a) w komórkach organizacyjnych, o których mowa w art. 11g ust. 1 i 2 oraz art. 36,
b) jako inspektorzy prowadzący czynności dochodzeniowo-śledcze, o których mowa w art. 38 ust. 4 i 5
– ustawy z dnia 28 września 1991 r. o kontroli skarbowej (Dz. U. z 2016 r. poz. 720, 1165 i 2261);
7) okresy zatrudnienia w Inspekcji Celnej.”;

A GDZIE SĄ LATA ZATRUDNIENIA W ADMINISTRACJI CELNEJ !!!!
przed wrześniem 1999 też były komórki karne-skarbowe (obecnie doch-śledcze), operacyjna (później zwalczanie przestępczości, obecnie realizacji - robiła to samo co Inspekcja Celna), oddziały celne - też zwalczały przestępczość na granicy czy podczas odpraw celnych wewnątrz kraju.... okresów zatrudnienia w tych komórkach się nie wlicza, a w analogicznych komórkach UKS już tak!!!
 
Nie chcą zaliczyć służby w administracji celnej nawet z wydziałów operacyjnych, bo wtedy każdy mógłby skorzystać art. 15 ustawy zaopatrzeniowej, czyli wszelkie lata z cywila przeliczyć po 2,6 za pierwsze 3 lata, next po 1,3 a studia po 0,7 procenta. wiadomo o co chodzi.
 
Nie chcą zaliczyć służby w administracji celnej nawet z wydziałów operacyjnych, bo wtedy każdy mógłby skorzystać art. 15 ustawy zaopatrzeniowej, czyli wszelkie lata z cywila przeliczyć po 2,6 za pierwsze 3 lata, next po 1,3 a studia po 0,7 procenta. wiadomo o co chodzi.
jeżeli by uznali za równorzędne ze służą to raczej nie (vide służba zasadnicza, przed 99 a nie jest traktowana za wstapienie do służby jako pierwszy raz)
 
Nie chcą zaliczyć służby w administracji celnej nawet z wydziałów operacyjnych, bo wtedy każdy mógłby skorzystać art. 15 ustawy zaopatrzeniowej, czyli wszelkie lata z cywila przeliczyć po 2,6 za pierwsze 3 lata, next po 1,3 a studia po 0,7 procenta. wiadomo o co chodzi.
wiadomo.... ale co to ma wspólnego z równym traktowaniem???

jutro wszystkim z okazji dnia dziecka dam po 3 cukierki, a Tobie jeden, bo jesteś za stary, aby zjeść tyle cukierków 😂🤣
jesteś gorszym dzieckiem, pomimo, że pracowałeś dłużej, więcej dla kraju, robiąc to samo, ale pod inną nazwą 😏
 
Back
Do góry