Pozwoliłem sobie skreślić informację do mediów na temat naszego protestu.Jeśli środowisko celnicze to zaakceptuje to możemy zacząć akcje informacyjną rozsyłania maili do redakcji różnych mediów oraz biur poselskich o naszym proteście.
Witam, Szanowna Redakcję ,
Celnicy szykują się do protestu, czy grozi nam powtórka z 2008 roku kiedy granica została praktycznie sparaliżowana? Rząd złożył wtedy wiekopomne obietnice żeby tylko ugasić protest,a skończyło się jak zwykle na pustych obietnicach i pogorszeniu sytuacji funkcjonariuszy celnych zarówno pod względem materialnym jak i statusu prawnego.
Celnicy szykują się na protest są mocno zdesperowani żeby wreszcie wywalczyć to co obiecał im rząd 17 lat temu gdy premierem rządu był jeszcze Jerzy Buzek, Ignorowani przez wiele lat przez kolejne rządy, walczyli o swoje prawa przed sądami i wygrali- maja teraz za sobą prawo -wyroki Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł bezdyskusyjnie, że zróżnicowanie sytuacji prawnej funkcjonariuszy Służby Celnej względem innych służb mundurowych jest arbitralne i dyskryminujące ,czy grozi nam sparaliżowanie granic ,tak jak było to w 2008 roku? Jeśli rząd nie uzna praworządnego wyroku sądu, może dojść nawet do najgorszych scenariuszy. Miejmy nadzieję,że tak się nie stanie i wreszcie rząd uzna wyrok Trybunału Konstytucyjnego.
W styczniu 2008 roku wybuchł strajk celników, który spowodował sparaliżowanie granicy i istny horror dla wielu kierowców ,milionowe straty dla firm transportowych, a co za tym idzie i dla budżetu państwa, doniesienia z przejść granicznych były dramatyczne. Tysiące ciężarówek i samochodów osobowych w tragicznych warunkach koczowało po obu stronach wschodniej granicy Polski.
Wszystko na to wygląda,ze zanosi się powtórka, Związki zawodowe Służby Celnej są zdesperowane mamy za sobą wyroki Trybunału Konstytucyjnego i umowy zawarte z rządem. Jeśli rząd nadal będzie nas ignorował dojdzie do rozszerzenia protestu.
Protest rozpocznie się 22 września 2015 r, pikietą w Olsztynie połączona z przedstawicielami służb mundurowych, a w następnych dniach nastąpi nierozszerzenie akcji protestacyjnej. Miejmy nadzieje ,że nie dojdzie do dantejskich scen jakie miały miejsce podczas ostatniego protestu Służby Celnej w 2008 r. gdzie blokada granicy spowodowała paraliż całego kraju.
W dniu dnia 3 marca Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok sygn. K39/1, w którym orzekł, że zróżnicowanie sytuacji prawnej funkcjonariuszy Służby Celnej względem innych służb mundurowych jest arbitralne i dyskryminujące. Obecnie określenie wieku emerytalnego funkcjonariuszy Służby Celnej na 67 lat jest rażąco niesprawiedliwe z czym zgodził się Trybunał Konstytucyjny.
Trybunał uznał, że trzy artykuły ustawy o emeryturach służb mundurowych są niezgodne z konstytucją. Wskazał, że funkcjonariusze Służby Celnej mają węższe uprawnienia emerytalne niż funkcjonariusze Straży Granicznej mimo bardzo wielu cech wspólnych tych służb. Chodzi min. o pełną dyspozycyjność walkę z przestępczością zorganizowaną w tym przemytem i sprzedażą przez dilerów narkotyków ,walka ze sprzedażą nielegalnie odkażanego spirytusu co przeciwdziała w skrajnych przypadkach nawet śmierci osób spożywający taki alkohol , likwidowanie nielegalnych wytwórni papierosów,walka z grupami zajmującymi się czerpaniem korzyści majątkowych z hazardu oraz wykonywanie zadań w nielimitowanym czasie pracy i często w bardzo trudnych warunkach.
W dniu 26-09-2011 r. Premier Donald Tusk spotkał się z celnikami na przejściu granicznym w Kuźnicy Białostockiej, gdzie odniósł się do postulatów środowiska celniczego uznał je za jak najbardziej uzasadnione. Premier podkreślił, iż w zakresie głównych służb mundurowych tj. Policji, Straży Granicznej, Straży Pożarnej i Służby Celnej w najbliższym czasie winny zostać określone wspólne zasady, gdzie uprawnienia i możliwości finansowe będą zbliżone. Szef rządu podziękował funkcjonariuszom celnym za ciężką służbę. „Wszędzie słyszę tylko komplementy pod adresem polskich służb na granicy Europy i Polski. Robicie kawał świetnej roboty” – podkreślił.
17 lat temu tj. w dniu 30 listopada 1998 r. związki zawodowe SC podpisali ze stroną rządową Porozumienie, w którym to Rząd RP reprezentowany przez premiera Jerzego Buzka zobowiązał się do przyznania funkcjonariuszom celnym uprawnień emerytalnych na równi z innymi służbami mundurowymi.
W dniu 19 października 2004 r Trybunału Konstytucyjny wydał wyrok Sygn. akt K 1/04 w którym stwierdza,że – służby mundurowe stojące na straży interesów ekonomicznych państwa oraz ochrony szeroko rozumianego bezpieczeństwa obywateli powinny być, w państwie prawa, traktowane jednakowo. Ustawowe ograniczenia wolności i swobód obywatelskich muszą być rekompensowane uprawnieniami.
W przypadku zainteresowania tematem proszę o kontakt z szefem związku zawodowego Sławomirem Siwym ze związku celnicy.pl e-mail
slawomir.siwy@celnicy.pl, tel: 668-438-041