• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Duża różnica w wartości na umowie a rynkowej przy zakupie samochodu z DE

Piotrus

Nowy użytkownik
Dołączył
1 Listopad 2010
Posty
2
Punkty reakcji
0
Witam,

Mam pytanie n/t poniższej sytuacji :

Zamierzam kupić samochód od rodziny z Niemiec. Kwota jaką będę musiał zapłacić za auto wynosi około 1/10 rynkowej wartości. Domyślam się że UC zakwestionuje tą wartość jako znacznie odbiegającą i będzie domagać się wyjaśnień? Czy zakup od członka rodziny jest wystarczającym uzasadnieniem niskiej ceny?

Z jednej strony jest przepis mówiący :
Podstawą opodatkowania w przypadku samochodu osobowego jest:

2) kwota, jaką podatnik jest obowiązany zapłacić za samochód osobowy - w przypadku jego nabycia wewnątrzwspólnotowego, z tym że w przypadku, jeżeli podmiot występujący z wnioskiem o rejestrację na terytorium kraju nabytego wewnątrzwspólnotowo samochodu osobowego nie jest jego właścicielem, podstawą opodatkowania jest średnia wartość rynkowa samochodu osobowego pomniejszona o kwotę podatku od towarów i usług oraz o kwotę akcyzy.

Na jego podstawie należałoby przyjąć kwotę z umowy, którą można przecież zweryfikować u sprzedającego.
Jest też przepis mówiący o darowiźnie ( i wycenie z Eurotax'u), ale w moim przypadku dojdzie do fizycznej transakcji zakupu potwierdzonej umową kupna-sprzedaży wiec chyba odpada ta możliwość?

Czego mogę się spodziewać w UC? Na szczęście auto ma silnik poniżej 2000cm3 więc akcyza na szczęście będzie nie duża, tak naprawdę zależy mi na jak najszybszym/bezproblemowym załatwieniu tematu.

Drugie pytanie, to czy do złożenia AKC-U potrzebuję mieć auto wymeldowane z Niemiec? Samochodem do PL przyjedzie jego obecny właściciel i wtedy podpiszemy umowę. Czy majac umowę, briefy itd mogę od razu złożyć AKC-U czy muszę poczekać aż odeśle mi papiery po wymeldowaniu?
 
parę uwag

- cena sprzedaży ma być uprawdopodobniona
-darowizna = akcyza + podatek od darowizny
-gdy przywozi dotychczasowy właściciel- w dużym skrócie: akcyzę płaci bedący właścicielem w momencie przekraczania granicy RP (to ON ma spełnić formalności), a kupujący dodatkowo - umowa w kraju- chyba 2% do skarbówki (wartości bodajże giełdowej- napewno nie z umowy)
Ale nie myśl, że "jak nie kijem go, to pałką"!
Jeżeli sprzedający (na terenie DE!) zapisze na umowie REALNY (chyba wiarygodny właśnie tylko w wypadku udokumentowanego pokrewieństwa- ale to mój prywatny osąd) oraz POZAFISKALNY (oczywiście nie związany ze stanem technicznym) powód niskiej ceny, masz szansę zapłacić akcyzę od zapłaconej ceny. Zaznaczam - masz szansę - gdyż wszystkie okoliczności nie są przewidywalne, a twoje nieskładne wyjaśnienia w trakcie przedkładania deklaracji mogą świadczyć także o zatajeniu lub przeinaczeniu pewnych faktów.
 
Czyli jak rozumiem, jeśli obecny właściciel przyjedzie tym autem do PL to na nim ciąży obowiązek zapłacenia akcyzy?
A co w przypadku gdyby auto zostało w PL a spisali byśmy umowę na terytorium DE? Czy w tym przypadku również on musi płacić akcyzę czy mogę to zrobić ja, jako właściciel pojazdu, zgodnie z 2 pkt poniżej :
Obowiązek podatkowy z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym powstaje z dniem:
1) przemieszczenia samochodu osobowego z terytorium państwa członkowskiego na terytorium kraju - jeżeli nabycie prawa rozporządzania samochodem osobowym jak właściciel nastąpiło przed przemieszczeniem samochodu na terytorium kraju;
2) nabycia prawa rozporządzania samochodem osobowym jak właściciel - jeżeli nabycie prawa rozporządzania samochodem osobowym jak właściciel nastąpiło po przemieszczeniu samochodu osobowego na terytorium kraju;
 
Back
Do góry