• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Dodatki specjalne w SCS

ThiestsenPL

Użytkownik
Dołączył
9 Październik 2021
Posty
34
Punkty reakcji
76
Miasto
Gdynia
Cześć, chciałbym poruszyć temat dodatków wynikających z ROZPORZĄDZENIA MINISTRA ROZWOJU I FINANSÓW z dnia 24 lutego 2017 r. w sprawie dodatków do uposażenia zasadniczego funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej. Jak to pewnie bywa co kraj to obyczaj i każda IAS inaczej podchodzi do tematu. Chciałbym więc poruszyć szczególnie kwestię dodatków specjalnych które występują w pargrafie 5 niniejszego rozporządzenia:

§ 5.
Dodatkami uzasadnionymi szczególnymi warunkami pełnienia służby są:
1)
dodatek za wykonywanie czynności w zakresie egzekucji administracyjnej należności pieniężnych u zobowiązanego;
2)
dodatek za służbę w porze nocnej;
3)
dodatek specjalny.

Jak to u Was funkcjonuje, na jaki czas przyznawane są dodatki tj. 3 miesiące, pół roku czy dłużej? Czy raz przyznany dodatek do czasu kiedy cały czas wykonujecie zadania z poza zakresu podstawowego Waszych obowiązków jest Wam utrzymywany, czy kwoty tych dodatków, za różne zadania są zróżnicowane, jakie rzędu są to kwoty?, ponadto interesuje mnie kwestia, czy są na forum osoby które wykonują więcej niż 1 zadanie "specjalne" poza zakresem swojego obowiązku i czy z tego tytułu mogą być przyznane dwa osobne, różne dodatki specjalne wynikające z różnych paragrafów ustaw. Na portalu w zakładce wynagrodzenia po przyznaniu dodatku specjalnego funkcjonuje kwota brutto dodatku i czas do którego jest przyznany. Ze swojego doświadczenia wiem, że w mojej IAS dodatek przyznawany jest na pół roku, kwota 250-300 brutto średnio, raczej do czasu do kiedy osoba wykonuje zadanie, nie jest on zabierany, przynajmniej ponownie wnioskowany i co do zasady DIAS podtrzymuje taki dodatek. Zdarza się jednak opóźnienie i jest on potem płacony z wyrównaniem np. 1-2 miesięcznym. Nie orientuje się natomiast, czy są osoby które mają więcej niż 1 przyznany dodatek. Z góry dzięki za włączenie się w dyskusję i przykłady z innych miejsc w Polsce. Pozdrawiam.
 
Ktoś podzieli się swoimi doświadczeniami w temacie?
Dodatek specjalny jest dla specjalnych ludzi, czyt. przydupasów kierowników, naczelników, dyrektorów, do każdego dodatku specjalnego jest specjalny regulamin aby go dostać i dziwnym zbiegiem okoliczności dostaje go niewiele osób, a jak nawet nie jest to przydupas to jakiś leń co nic nie potrafi i wszyscy robią za niego. Od tak przynajmniej jest w centralnej Polsce.
 
Pewnie w całej Polsce podobnie ;) aczkolwiek zapisy rozporządzenia dają duże możliwości i może gdzieś w Polsce jednak funkcjonuje to poprawnie, kto wie :D Jakby ktoś miał inne doświadczenia i np. udało mu się wywalczyć taki dodatek za dodatkowe umiejętności to byłbym żywo zainteresowany jak tego dokonał ;)
 
Za moich czasów było to bardzo proste i takiego delikwenta, który nic nie robił a otrzymywał dodatek specjalny zawsze można było poznać po brązowym języku - im bardziej brązowy tym większy dodatek.
ps. o sorry - teraz jest KAS więc teraz tego nie zapewne to nie występuje 🤭 🤭 🤭 .
 
Kiedyś wykonywałem taką ''małą robótkę'' za starych dobrych czasów SC na rzecz MF, trwało to kilka miesięcy. Po dwóch miesiącach, po pierwszych efektach pracy otrzymałem dodatek specjalny od DIC za sprawą MF, jeżeli dobrze pamiętam w kwocie 300 zł netto/na miesiąc. Jednak muszę powiedzieć, że drugi raz bym się dwa razy zastanowił, bo oprócz tego musiałem realizować swoje stare czynności, a presja była spora. Dodać muszę, że nikt mnie o zdanie nie pytał, dostałem zadanie i miałem je wykonać, a o dodatku za wykonywanie zadania nikt nie wspomniał. Jedynym niezaprzeczalnym plusem tej sytuacji było docenienie mnie przy wartościowaniu.
 
Za moich czasów było to bardzo proste i takiego delikwenta, który nic nie robił a otrzymywał dodatek specjalny zawsze można było poznać po brązowym języku - im bardziej brązowy tym większy dodatek.
ps. o sorry - teraz jest KAS więc teraz tego nie zapewne to nie występuje 🤭 🤭 🤭 .
Podejdę trochę ulgowo do tematu, może po prostym języku...;)
 
Back
Do góry