Dodatek za służbę w szczególnie ciężkich warunkach

wyspiarz

Nowy użytkownik
Dołączył
5 Maj 2008
Posty
14
Punkty reakcji
0
Napiszcie jak w Waszych izbach wygląda sprawa dodatków finansowych za służbę w trudnych warunkach . Mam na mysli np. pracę przy obsłudze urządzeń prześwietlająch, służbę na łodziach patrolowych itp. Mam sygnasły, że niektórzy dyrektorzy trochę na tym oszczędzają. Warto upomnieć się o należne nam pieniądze.
 
Znam ludzi z oddziałów i powiem ci że nie ma żadnych dodatków z tego tytułu. W Straż Granicznej dostaje się dodatkowy urlop za Haimana.

Urządzenia RTG są szkodliwe- niestety góra tego nie wie.
 
Szanowny Wyspiarzu..

Nie spotkałam się z dodatkami za naszą służbę,poza stażowym,za starość-urlop dodatkowy,za wykonywaną służbę bez dostępu światła-piwnica.Owszem urządzenia typu Heimann w zależności od wieku mogą mieć działanie uboczne-pole tzw. siania,tak jak jest w przypadku urządzenia typu mikrofala,stąd siatki na obudowie mikrofalówek.Szanowny Wyspiarzy nasza służba jest bezpieczna, a to że wielu naszych celnych ma problemy z tarczycą i inne przypodłości,to inna innszość.Na ten temat trzeba porozmawiać ze specjalistami od technik jądrowych,SG przy pracy urządzeń RTG nosi na stałe dozymetry,u nas jest wszystko ok.Jakie dodatki się nam należą skora jest tak dobrze....Odpowiedz sobie sam,jest dobrze,będzie lepiej..
 
Rtg

Na OC w Koroszczynie gdzie przeswietla sie 100% ładownych pojazdow na dobę kazdy z oddelegownaych od jego obslugi posiada plastikowe ramki noszone na ubraniu w ktorych błona fotgraficzna jest regularnie odsylana do zajmuajcego sie kontrola tych "blon" instytutu co ok 3 miesiace -- wg danych naplywajcych z instytutu dawki promieniowania sa ponizej czulosci przyrzadow pomiarowych czyli wszystko jest ok -- wystosowalem osobicie list do tego instytutu z zapytaniem jak to faktycznie jest z promienowaniem - otrzymalem odpowiedz ze wszystko jest ok -- moze jedyna rzecz jakiej sie dopatrzylem to to ze wyzej opisany przezemnie "czujnik" winien byc noszony na plaszczu ochronnym - takich plaszczy jednak nie otrzymalismy - skoro promieniwania jest ponizej czulosci to po co -- czlowiek dokonujacy przeszkolenia ( jeden z nielicznych funkcjonariuszy ktory odbyl specjalistyczny - drogi - kurs zakonczony certyfiaktem -- reszta odbyla tylko ustne przeszkolenia bez papierow - twierdzil ze zasadniczo to nawet zdrowe by spedzic tam pare godzin :D ) - sparwy RTG - tego co sie nalezy a czego nikt specjalnie z szeregowcow nie chce podnosic bo zasadniczo Dorohusk i Hrebenne jest daleko a nikomu nie usmiecha sie wyjazd tam wiec po co sie wychylac -- a delegacje i odelgowania sa teraz czeste i na innych zasadach niz to mialo miejsce w przypadku celnikow z izb zachodnich przyjezdzajacych tu na tzw "wzmocneinie" - nie bylo samochdow platnych posilkow itp zapewniono tylko miejsce w hotelu reszta na swoj koszt ( ale to tak na marginesie) ... na RTG nie parcuje u nas zadana kobieta...rzecz jasna nie ma zadnych doadatkow za prace w szkodliwych warunkach ani dodatkowego urlopu - wnioski pozostawiam czytajcym -- chetnie tez poznam oponie i doswidczenia innych celnikow pracujacych na tych urzadzeniach .....pozdrawiam cala celnicza brac z calej Polski
 
Kto z Was dostaje dodatek 15 procentowy za pracę z RTG? Ja nie znam nikogo.

Pomimo tego, że link z postu powyżej gwarantuje to.
 
Rtg

mysle ze wystarczy skonsultowac sie w tej sparwie z jakims prawnikiem od Prawa Pracy lub BHP-powcem który odpowednio zinterpretuje ten przepis....
 
mialbym tylko jedno pytanie -- czy przywolany tu link zawiera skrot do wciaz aktualnych jeszcze na dzien dzisiejszy przepisow ??
 
Zawiera zmiany wprowadzone 26.03.2008 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW

z dnia 21 kwietnia 2000 r.

w sprawie stawek uposażenia zasadniczego w Służbie Celnej, wysokości oraz szczegółowych zasad przyznawania i wypłacania dodatków do uposażenia zasadniczego.

(Dz. U. z dnia 8 maja 2000 r.)


Na podstawie art. 51 ustawy z dnia 24 lipca 1999 r. o Służbie Celnej (Dz. U. Nr 72, poz. 802 i Nr 110, poz. 1255) zarządza się, co następuje:


§ 1. Rozporządzenie określa stawki uposażenia zasadniczego dla poszczególnych stanowisk służbowych funkcjonariuszy celnych, wysokość oraz szczegółowe zasady przyznawania i wypłacania dodatków za stopień służbowy oraz dodatków uzasadnionych szczególnymi właściwościami, kwalifikacjami, warunkami albo miejscem pełnienia służby.

§ 2. (1) Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o "najniższym uposażeniu" rozumie się przez to miesięczne najniższe uposażenie zasadnicze dla stanowiska służbowego referenta ustalone przy zastosowaniu najniższego mnożnika kwoty bazowej określonego w załączniku nr 1 do rozporządzenia.

§ 3. (2) 1. Ustala się stawki uposażenia zasadniczego dla poszczególnych stanowisk służbowych funkcjonariuszy celnych, zwanych dalej "funkcjonariuszami", oraz odpowiadające im mnożniki kwoty bazowej określone w tabeli stanowiącej załącznik nr 1 do rozporządzenia.
2. Wysokość kwoty bazowej, o której mowa w ust. 1, określa ustawa budżetowa.
3. Miesięczne stawki uposażenia zasadniczego dla poszczególnych grup uposażenia zasadniczego ustala się przy zastosowaniu mnożników kwoty bazowej, o której mowa w ust. 1, z zaokrągleniem wyliczonej kwoty do pełnych 10 groszy w górę.

§ 4. (3) 1. Funkcjonariuszom przysługuje dodatek do uposażenia zasadniczego za posiadany stopień służbowy.
2. Wysokość dodatku, o którym mowa w ust. 1, odpowiada mnożnikom kwoty bazowej, określonym w tabeli stanowiącej załącznik nr 2 do rozporządzenia.

§ 5. Funkcjonariuszom przysługują następujące dodatki do uposażenia zasadniczego uzasadnione szczególnymi właściwościami, kwalifikacjami, warunkami albo miejscem pełnienia służby:
1) dodatek za opiekę nad psem służbowym,
2) dodatek za służbę w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub uciążliwych,
3) dodatek za służbę w porze nocnej,
4) dodatek specjalny.

§ 6. 1. Funkcjonariuszom, którym powierzono opiekę nad psem służbowym, przysługuje z tego tytułu miesięcznie dodatek w wysokości do 15% miesięcznego najniższego uposażenia zasadniczego - w trakcie sprawowania tej opieki.
2. W razie sprawowania opieki nad więcej niż jednym psem, dodatek z tego tytułu stanowi odpowiednią wielokrotność stawki określonej w ust. 1.
3. W razie sprawowania opieki przez kilku funkcjonariuszy nad jednym psem, dodatek określony w ust. 1 dzieli się między nich w częściach równych.

§ 7. 1. Funkcjonariuszom pełniącym służbę w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub uciążliwych przysługuje dodatek w wysokości:
1) przy pierwszym stopniu szkodliwości lub uciążliwości - do 5%,
2) przy drugim stopniu szkodliwości lub uciążliwości - do 10%,
3) przy trzecim stopniu szkodliwości lub uciążliwości - do 15%
- miesięcznego najniższego uposażenia zasadniczego.
2. Wykaz szkodliwych dla zdrowia lub uciążliwych warunków pełnienia służby stanowi załącznik nr 3 do rozporządzenia.
3. Dodatek, o którym mowa w ust. 1, przysługuje funkcjonariuszom pełniącym służbę w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub uciążliwych co najmniej przez połowę obowiązującego czasu służby.
4. Dodatek, o którym mowa w ust. 1, przysługuje, jeżeli stężenie lub natężenie czynników szkodliwych dla zdrowia, stwierdzone w wyniku badań środowiskowych przeprowadzonych przez laboratoria Inspekcji Sanitarnej lub inne laboratoria upoważnione przez właściwych terenowo wojewódzkich inspektorów sanitarnych do tego rodzaju badań, przekracza najwyższą dopuszczalną normę.
5. W razie zbiegu uprawnień do dodatku za służbę w warunkach o różnym stopniu szkodliwości dla zdrowia lub uciążliwości z dwóch lub więcej tytułów, o których mowa w załączniku nr 3 do rozporządzenia, funkcjonariuszowi przysługuje jeden dodatek według najwyższego stopnia szkodliwości.

§ 8. 1. Funkcjonariuszowi pełniącemu służbę w porze nocnej przysługuje dodatek do uposażenia za każdą godzinę służby pomiędzy godziną 2200 a 600 rano, w wysokości 20% godzinowej stawki uposażenia zasadniczego.
2. (4) Dodatek do uposażenia, o którym mowa w ust. 1, nie może być niższy od wynagrodzenia ustalonego na podstawie art. 137 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy.
3. Godzinową stawkę uposażenia zasadniczego, o której mowa w ust. 1, oblicza się dzieląc miesięczną stawkę uposażenia zasadniczego funkcjonariusza przez liczbę godzin służby w danym miesiącu.

§ 9. 1. Z tytułu okresowego zwiększenia obowiązków służbowych lub powierzenia dodatkowych zadań o wysokim stopniu złożoności lub odpowiedzialności funkcjonariuszowi można na czas określony, nie dłuższy niż rok, przyznać dodatek specjalny.
2. Dodatek specjalny jest wypłacany w ramach posiadanych środków na uposażenia, w kwocie nie przekraczającej 40% uposażenia zasadniczego.
3. Przyznanie dodatku specjalnego powinno być potwierdzone na piśmie, z wyraźnym określeniem okoliczności uzasadniających przyznanie tego dodatku.

§ 10. (5) Kwoty dodatków określonych w rozporządzeniu, w wysokości procentowej od najniższego uposażenia zasadniczego ustalonego przy zastosowaniu mnożnika kwoty bazowej, po ich wyliczeniu zaokrągla się do pełnych 10 groszy w górę.

§ 11. Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
 
Ostatnia edycja:
Rozbiłem na 2 posty, bo istnieje limit znaków na posta.




ZAŁĄCZNIK Nr 1 (6)

TABELE MIESIĘCZNYCH STAWEK UPOSAŻENIA ZASADNICZEGO DLA STANOWISK SŁUŻBOWYCH FUNKCJONARIUSZY SŁUŻBY CELNEJ

I. Ministerstwo Finansów

Stanowisko służbowe Grupa uposażenia zasadniczego Mnożnik kwoty bazowej
1 2 3
Szef Służby Celnej 01 1,870-6,594
Zastępca Szefa Służby Celnej 02 1,559-5,987
Dziekan 03 0,676-4,490
Naczelnik wydziału 03 0,676-4,490
Główny specjalista 04 0,592-3,929
Starszy specjalista 05 0,555-3,461
Specjalista 06 0,536-3,180
Referendarz 07 0,517-2,900
Podreferendarz 08 0,486-2,805
Starszy referent 09 0,470-2,432
Referent 10 0,399-1,871

II. Izby celne i urzędy celne

Stanowisko służbowe Grupa uposażenia zasadniczego Mnożnik kwoty bazowej
1 2 3
Dyrektor izby celnej 01 0,592-5,571
Zastępca dyrektora izby celnej 02 0,526-4,677
Główny księgowy 02 0,526-4,677
Naczelnik urzędu celnego 03 0,523-4,209
Zastępca naczelnika urzędu celnego 03 0,523-4,209
Kapelan (w izbie celnej) 03 0,523-4,209
Naczelnik wydziału (w izbie celnej) 03 0,523-4,209
Rzecznik prasowy (w izbie celnej) 03 0,523-4,209
Audytor wewnętrzny (w izbie celnej) 03 0,523-4,209
Pełnomocnik do spraw ochrony informacji niejawnych (w izbie celnej) 03 0,523-4,209
Kierownik oddziału 03 0,523-4,209
Ekspert celny 04 0,486-3,741
Radca prawny 04 0,486-3,741
Kierownik referatu 05 0,480-3,554
Kierownik zmiany 06 0,473-3,180
Inspektor celny 07 0,467-2,900
Starszy kontroler celny 08 0,455-2,805
Kontroler celny 09 0,442-2,525
Młodszy kontroler celny 10 0,430-2,244
Referent 11 0,386-1,496


ZAŁĄCZNIK Nr 2 (7)

TABELA DODATKU DO UPOSAŻENIA ZA POSIADANY STOPIEŃ

Lp. Stopień służbowy Mnożnik kwoty bazowej
1. Krajowy komisarz celny 0,592
2. Generalny komisarz celny 0,530
3. Nadkomisarz celny 0,467
4. Komisarz celny 0,405
5. Podkomisarz celny 0,374
6. Starszy aspirant celny 0,342
7. Aspirant celny 0,311
8. Młodszy aspirant celny 0,280
9. Starszy dyspozytor celny 0,249
10. Dyspozytor celny 0,218
11. Młodszy dyspozytor celny 0,187
12. Starszy rewident celny 0,155
13. Rewident celny 0,124
14. Młodszy rewident celny 0,093
15. Aplikant celny 0,062


ZAŁĄCZNIK Nr 3

WYKAZ SZKODLIWYCH DLA ZDROWIA LUB UCIĄŻLIWYCH WARUNKÓW PEŁNIENIA SŁUŻBY PRZEZ FUNKCJONARIUSZY CELNYCH

1. Do pierwszego stopnia szkodliwości dla zdrowia lub uciążliwości zalicza się służbę pełnioną:
1) w pomieszczeniach, w których ze względu na technologię produkcji konieczne jest stosowanie wyłącznie oświetlenia elektrycznego,
2) w warunkach narażenia na promieniowanie ultrafioletowe lub podczerwone,
3) w pomieszczeniach zamkniętych, w których utrzymuje się stale temperatura efektywna powyżej 25°C lub poniżej 10°C,
4) w warunkach narażenia na działanie pyłów nie wywołujących zwłóknienia tkanki płucnej,
5) w warunkach narażenia na działanie substancji toksycznych nie kumulujących się w organizmie,
6) w warunkach narażenia na wibrację ogólną,
7) w mokrym środowisku o względnej wilgotności powietrza przekraczającej 80%, w błocie lub bezpośrednim kontakcie z wodą.
2. Do drugiego stopnia szkodliwości dla zdrowia lub uciążliwości zalicza się służbę pełnioną:
1) w pomieszczeniach zlokalizowanych poniżej poziomu otaczającego teren - zgodnie z przepisami w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy,
2) w warunkach narażenia na hałas,
3) w warunkach nadmiernego obciążenia wysiłkiem fizycznym co najmniej 2.000 kcal dla mężczyzn i 1.200 kcal dla kobiet lub wymagających wymuszonej pozycji ciała,
4) w warunkach narażenia na działanie pyłów wywołujących zwłóknienie tkanki płucnej,
5) w warunkach narażenia na działanie substancji toksycznych kumulujących się w organizmie.
3. Do trzeciego stopnia szkodliwości dla zdrowia lub uciążliwości zalicza się służbę pełnioną:
1) w warunkach narażenia na promieniowanie jonizujące,
2) w warunkach narażenia na działanie pól elektromagnetycznych wysokiej częstotliwości w zakresie od 0,1 do 300.000 MHz w strefie zagrożenia,
3) w warunkach narażenia na działanie substancji i czynników rakotwórczych, których wykaz określają odrębne przepisy,
4) pod ziemią lub pod wodą,
5) na wysokości powyżej 2 m i w wykopie poniżej 2 m, uznaną za niebezpieczną w przepisach o bezpieczeństwie i higienie pracy,
6) przy wytwarzaniu, stosowaniu, magazynowaniu i transportowaniu gazów, paliw i materiałów wybuchowych,
7) w szczególności wewnątrz zbiorników, aparatów, kanałów, studni - której pełnienie wymaga specjalnego zezwolenia,
8) w kontakcie z materiałem zakaźnym.

A teraz od siebie: kluczową kwestią jest tu wyjaśnienie, czy pracę z RTG uważa się za pracę w warunkach narażenia na promieniowanie jonizujące. Na pierwszy rzut oka, uwzględniając stan faktyczny, może się wydawać, że w pewnym stopniu to narażenie występuje. Z drugiej strony, jest rozporządzenie określające limity dawek promieniowania, jakie można zgarnąć. I jeśli pracując zgodnie z instrukcją obsługi i zgodnie z warunkami wymaganymi innymi aktami prawnymi, nie ma możliwości przekroczenia limitów tych dawek, to możnaby pokusić się o stwierdzenie, że tego narażenia nie ma, bo wsio jest w normie. Także punkty widzenia są różne, spróbuję znaleźć, ale nie wiem czy w ogóle istnieje definicja legalna narażenia na promieniowanie jonizujące, bo to by wyjaśniło sprawę.
 
Ostatnia edycja:
Podaję, co wg mnie ważniejsze zapisy:

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW

z dnia 18 stycznia 2005 r.

w sprawie dawek granicznych promieniowania jonizującego1)

(Dz. U. z dnia 3 lutego 2005 r.)


Na podstawie art. 25 pkt 1 ustawy z dnia 29 listopada 2000 r. - Prawo atomowe (Dz. U. z 2004 r. Nr 161, poz. 1689 i Nr 173, poz. 1808) zarządza się, co następuje:


§ 1. Rozporządzenie określa dawki graniczne promieniowania jonizującego, wskaźniki pozwalające na wyznaczenie dawek stosowane przy ocenie narażenia oraz sposób i częstotliwość dokonywania oceny narażenia:
1) pracowników;
2) osób z ogółu ludności.

§ 2. 1. Dla pracowników dawka graniczna, wyrażona jako dawka skuteczna (efektywna), wynosi 20 mSv w ciągu roku kalendarzowego, z zastrzeżeniem § 3 ust. 1.
2. Dawka, o której mowa w ust. 1, może być w danym roku kalendarzowym przekroczona do wartości 50 mSv, pod warunkiem że w ciągu kolejnych pięciu lat kalendarzowych jej sumaryczna wartość nie przekroczy 100 mSv.
3. Dawka graniczna, wyrażona jako dawka równoważna, wynosi w ciągu roku kalendarzowego:
1) 150 mSv - dla soczewek oczu;
2) 500 mSv - dla skóry, jako wartość średnia dla dowolnej powierzchni 1 cm2 napromienionej części skóry;
3) 500 mSv - dla dłoni, przedramion, stóp i podudzi.

§ 3. 1. Kobieta, od chwili zawiadomienia przez nią kierownika jednostki organizacyjnej o ciąży, nie może być zatrudniona w warunkach prowadzących do otrzymania przez mające urodzić się dziecko dawki skutecznej (efektywnej) przekraczającej wartość 1 mSv.
2. Kobieta karmiąca piersią nie może być zatrudniona w warunkach narażenia na skażenie wewnętrzne i zewnętrzne.


§ 6. 1. Narażenie pracowników oraz osób z ogółu ludności ocenia się w oparciu o otrzymane przez nich dawki skuteczne (efektywne) i dawki równoważne, wyznaczone z uwzględnieniem wielkości i wartości wskaźników pozwalających na wyznaczenie dawek stosowanych przy ocenie narażenia.
2. Wielkości i wartości wskaźników pozwalających na wyznaczenie dawek stosowanych przy ocenie narażenia określa załącznik do rozporządzenia.
3. Wyznaczając dawki skuteczne, zmniejsza się je o dawki wynikające z naturalnego tła promieniowania jonizującego występującego na danym terenie, uwzględniając rzeczywisty czas narażenia. Jeżeli tło naturalne nie jest znane, za jego wartość przyjmuje się 2,4 mSv w ciągu roku kalendarzowego.
4. Wyznaczanie dawek dla pracowników jest dokonywane na podstawie pomiarów dozymetrycznych.

§ 7. 1. Oceny narażenia pracowników dokonuje się dla każdego roku kalendarzowego w oparciu o dawki wyznaczone na podstawie pomiarów, o których mowa w § 6 ust. 4, wykonywanych w okresach nie dłuższych niż trzymiesięczne, a jeżeli okres zatrudnienia w warunkach narażenia jest krótszy niż trzy miesiące, po zakończeniu tego okresu.



Ode mnie: w sumie wydaje mi się, że chyba będzie słuszna moja konkluzja z poprzedniego posta (postu?): nie ma opcji, żeby przekroczyć dawkę graniczną, to nie ma narażenia na promieniowanie jonizujące.
 
Rtg - do Piotra O

jak mozesz dorzuc jesczez tresc zalacznika nr 3 do roporzadzenia - mowiacego o czynnikach szkodliwych -- z gory dzieki..
 
mialbym tylko jedno pytanie -- czy przywolany tu link zawiera skrot do wciaz aktualnych jeszcze na dzien dzisiejszy przepisow ??

Przepisy aktualne, co prawda rozporządznie MF jest zmienione, ale zmiany dotyczą załącznika 1 i 2 dot. stawek uposażenia, więc nie wklejałem linka do tego rozporządzenia zmieniającego - załącznik nr 3 się nie zmienił.

Istotny jest zapis par. 7 ust.3 i 4.
Służba w warunkach uciążliwych (np. na heimanie) musi trwać conajmniej połowę czasu służby tzn. masz zmianę 8 godzinną to conajmniej połowę czyli 4 godz. musisz pracować w warunkach uciążliwych (np. obsługiwać heimana)
jeżeli masz zmianę 12 godzin to conajmniej 6 godz. musiasz obsługiwać haimanna.
Warunki szkodliwe dla zdrowia muszą być stwierdzone w wyniku przeprowadzonych badań przez laboratorium Inspekcji Sanitarnej lub inne upoważnione laboratoria. W praktyce BHP-owiec powinien zlecić przeprowadzenie takich badań, czy występują warunki szkodliwe na Twoim stanowisku pracy.
Jeżeli występują i conajmniej wykonujesz te czynności połowę czasu pracy to należy się dodatek, a jeżeli nie występują albo występują, a na heimanie pracujesz np. 3 godziny na 8 godzinnej zmianie (< połowa) to dodatek nie należy się.

W izbach celnych są jednak dodatki oraz posiłki profilaktyczne za uciązliwość pracy związanej z zwiększonym wydatkiem energetycznym u mężczyzn pow. 2000 kcal a u kobiet 1200 kcal. Posiłki profilaktyczne przysługują natomiast przez cały rok, jeżeli wydatek energetyczny u mężczyzn wynosi pow. 2000 kcal, a u kobiet 1100 kcal ; a w okresie zimowym (listopad-marzec) jeżeli wydatek energetyczny przy pracach na otwartej przestrzeni wynosi u mężczyzn 1500 kcal, a u kobiet 1000 kcal.
Oczywiście wydatek energetyczny musi być stwierdzony w wyniku badań laboratryjnych przez laboratoria jw. i musisz w takich warunkach pracować połowę czasu pracy, tj. jeżeli zmiana ma 8 godzin to conajmniej 4 godz. jeżeli 12 godz. to conajmniej 6 godz. a pozostałe 6 możesz pracować np. w biurze np.przeglądając przepisy

Oczywiście ze względu na oszczędności BHP-owiec siedzi cicho jak mysz pod miotłą i takich badań nie zleca. Niektórzy Dyrektorzy IC oznajmili swoim funkcjonariuszom/pracownikom, aby zapomnieli że istnieją takie dodatki. TAK WIĘC TRZEBA OSTRĄ ZADYMĘ ZROBIĆ A I TAK KOMBINUJĄ JAK CIĘ KOPNĄĆ W .... jak już zrobią badania, to takie aby się nienależało nic.
W google wystarczy wrzucić hasło WYDATEK ENERGETYCZNY i można tochę poczytać, są opracowania naukowe na ten temat, itd.
 
Ostatnia edycja:
EDIT: Miał być poscik, ale po zagłębieniu się w odpowiedź by projekt nie mam już pytań. Wyjaśnienie wystarczające.
 
Ostatnia edycja:
Rtg

to Piotra O i "projecta" -- obja odwaliscie kawal dobrej roboty wklejajac tresc powyzszej decyzji - dzieki :) -- wazna jednak jest wykladania prawna tzn co zawarte jest w przepisach a w ich mysl jezeli dawka nie jest przekroczona nie ma narazenia -- z tego co przeczytalem w Waszych postach interesujacy byl fragment cytuje "definicja legalna narażenia na promieniowanie jonizujące, bo to by wyjaśniło sprawę" to moglby byc ciekawe -- jeszcze moze jedna sparwa warta sprawdzenia to podstawa prawna ktora daje SG te dodatkowe dni urlopowe za prace na RTG -- mysle jednak ze swej strony ze najlepszym wyjsciem bedzie poprostu zrobie wszystkiego by na RTG nie pracowa - zadne pieniadze i dni wolne zdrowia ci nie zwroca - tym bardziej ze efekty pracy na tych urzadzeniach moga wyjsc po latach co jest zaznaczone nawet w istrukcjach zwiaznych z ryzykiem pracy na RTG ... -- nalezy tez wziac pod uwage jeszce jedna rzecz ze kazdy czlwoiek jest inny dla jednego dana dawka jest ok dla innego juz nie czyli tzw predyspozycje indywidualne
 
Pracuję na Cab 2000 na Bobrach! Jeszcze do niedawna pracowaliśmy po 12 godz, czyli całą służbę. Przepisy mówią, iż można pracować maksymalnie 6 godz. Widać więc, iż prawo pracy zostało złamane. Myśle, iż praca z tym urządzeniem jest szkodliwa. Na początku kiedy zaczynałem pracę na tym urządzeniu było ok, ale z biegiem czasu zaczynały się problemy. Po 12 godz pracy człowieka zbierało na wymioty, piekły oczy, jednym słowem miał złe samopoczucie. Nie jest to tylko moja opinia, lecz też innych osób pracujących na tym urządzeniu. Nie wieżę w zapewnienia, iż praca z RTG nie jest szkodliwa. Nie mam z tego tytułu ani dodatkowego urlopu, ani dodatku, ostatnio nawet nie dostałem nagrody półrocznej bo wziąłem udział w styczniowym strajku.
 
DODATEK DLA SZNP - wypłacają czy nie???

Koleżanki i koledzy pracujący w SZNP!
Chciałbym zadać Wam pytanie dotyczące Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 21.04.2000 roku. Rozporządzenie to dotyczy stawek uposażenia zasadniczego w Służbie Celnej, wysokości oraz szczegółowych zasad przyznawania i wypłacania DODATKÓW do uposażenia zasadniczego.
Moje pytanie – czy gdziekolwiek, ktokolwiek z pracowników SZNP ma wypłacany - DODATEK za służbę w warunkach szkodliwych dla zdrowia i uciążliwych?
W załączniku nr 3 do rozporządzenia jest wykaz takich szczególnych warunków, które uprawniają do wypłacania takiego dodatku. Nas najbardziej dotyczy pkt. 3 podpunkt 6, który ma brzmienie – „przy wytwarzaniu, stosowaniu, magazynowaniu i transportowaniu gazów, paliw i materiałów wybuchowych”.
Nie będę póki co zagłębiał się w szczegóły, mój post jest w tej chwili tylko po to, by ustalić czy wypłacają taki dodatek w innych izbach.
Czekam na Wasze odpowiedzi.
p.s. Z góry przepraszam jeżeli okaże się, że taka dyskusja miał już tu miejsce. Jeżeli tak było, to poproszę o skierowanie mnie do odpowiedniego wątku. Dziękuję.
 
Back
Do góry