• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

doba pracownicza

N

Nie zarejestrowany

Gość
Jak uważacie i jak stosowane jest to w WASZYCH izbach celnych,
czy do funkcjonariuszy celnych ma zastosowanie przepis art. 128 § 3 pkt 1 i 2 Kodeksu pracy ?

"§3. Do celów rozliczenia czasu pracy pracownika:
1) przez DOBĘ - należy rozumieć 24 kolejne godziny, poczynając od godziny, w której pracownik rozpoczyna pracę zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,

2) przez TYDZIEŃ - należy rozumieć 7 kolejnych dni kalendarzowych, poczynając od pierwszego dnia okresu rozliczeniowego"

Funkcjonariuszy celnych w zakresie czasu służby obowiązują przepisy Ustawy o Służbie Celnej oraz Rozporządzenia MF w sprawie rozkładu czasu służby f.c. jednak w przepisach tych nie uregulowano pojęć:
- DOBA
- TYDZIEŃ
Czy w związku z tym można przyjąć definicję tych pojęć z Kodeksu Pracy (art. 128), do którego w tym zakresie nie odwołują się przepisy Ustawy o Służbie Celnej (chyba, że się mylę), czy w przypadku funkcjonariuszy celnych należy uznać, że doba to okres pomiędzy godz. 0.00, a godz. 24.00 ?

Stosowanie "doby pracowniczej" (art. 128 K.P.) ma istotne znaczenie przy planowaniu harmonogramu służb, gdyż rozpoczynając w poniedziałek służbę o godz. 7.00 doba ta zakończyłaby się we wtorek o godz. 7.00. Wówczas funkcjonariuszowi nie możnaby było zaplanować służby we wtorek wcześniej niż od godz. 7.00, np. od godz. 6.00, ponieważ pełniłby on taką służbę w dwóch dobach: 1 godz. w dobie poniedziałkowej kończącej się we wtorek o godz. 7.00 co jest niedopuszczalne (chyba, że jako godzina nadliczbowa), a pozostałe godziny służby np. siedem w dobie wtorkowej, która rozpoczęłaby się we wtorek o godz. 7.00 a kończyła się w środę o godz. 7.00 i tak analaogicznie z każdym kolejnym dniem.

USTAWA o SŁUŻBIE CELNEJ
Art. 112. 1. Czas pełnienia służby funkcjonariusza jest określony wymiarem jego obowiązków, z uwzględnieniem prawa do wypoczynku.
2. Czas pełnienia służby funkcjonariusza wynosi przeciętnie 40 godzin tygodniowo w przyjętym okresie rozliczeniowym, nie dłuższym niż 3 miesiące.
3. Czas pełnienia służby funkcjonariusza może być przedłużony przeciętnie do 48 godzin tygodniowo, w okresie rozliczeniowym, o którym mowa w ust. 2, na polecenie przełożonego, w celu wykonania czynności służbowych.
4. Pełnienie służby w przedłużonym czasie służby jest dopuszczalne, gdy wymagają tego szczególne potrzeby służby.
5. Norma przedłużonego czasu służby, o którym mowa w ust. 3, nie może przekroczyć dla funkcjonariusza 400 godzin w roku kalendarzowym.

6. Funkcjonariuszowi przysługuje w każdej **DOBIE** prawo do co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku, z zastrzeżeniem ust. 4.

7. Funkcjonariuszowi przysługuje w każdym **TYGODNIU** prawo do co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku

8. Jeżeli **DOBOWY** czas służby wynosi co najmniej 6 godzin, funkcjonariusz ma prawo do przerwy w służbie trwającej co najmniej 15 minut, wliczanej do czasu służby.

9. Za przedłużony czas służby funkcjonariuszowi przyznaje się, według jego wyboru, czas wolny od służby w tym samym wymiarze albo uposażenie za przedłużony czas służby. W przypadkach uzasadnionych potrzebami służby o przyznaniu czasu wolnego od służby albo uposażenia za przedłużony czas służby decyduje kierownik urzędu.
10. W przypadkach uzasadnionych specyfiką służby i jej organizacją może być stosowany system zmianowy.
11. Kierownik urzędu prowadzi ewidencję czasu służby funkcjonariusza w celu prawidłowego ustalenia jego uposażenia za przedłużony czas służby i innych świadczeń związanych ze służbą. Kierownik urzędu udostępnia tę ewidencję funkcjonariuszowi, na jego żądanie.
12. Minister właściwy do spraw finansów publicznych określi, w drodze rozporządzenia:
1) rozkład czasu służby,
2) sposób ustalania wysokości uposażenia za przedłużony czas służby,
3) tryb udzielania czasu wolnego za przedłużony czas służby albo wypłacania uposażenia za przedłużony czas służby,
4) sposób prowadzenia ewidencji czasu służby
- biorąc pod uwagę zagwarantowanie prawa do wypoczynku oraz prawidłową realizację zadań Służby Celnej,
a także terminowe wypłacanie uposażenia oraz rzetelne dokumentowanie dokonywanych czynności.

ROZPORZĄDZENIE MF z dn. 23.10.2009r. w sprawie rozkładu czasu służby funkcjonariuszy celnych

§ 2. 1. W jednostkach organizacyjnych Służby Celnej, zwanych dalej „jednostkami organizacyjnymi”, wprowadza się 8-godzinny czas służby od poniedziałku do piątku.
2. Kierownik urzędu ustala godziny rozpoczęcia i zakończenia służby oraz godziny rozpoczęcia i zakończenia pory nocnej, obejmującej 8 godzin między godzinami 21.00 a 7.00.
3. W przypadkach uzasadnionych specyfiką służby i jej organizacją dopuszczalne jest:

1) ustalenie czasu służby w wymiarze do 12 godzin **NA DOBĘ**;

2) pełnienie służby w soboty, niedziele i święta.

itd.....
 
Nikt nie ma nic do powiedzenia na ten temat?

Jak sytuacja wygląda w izbach celnych? Stosują tylko 11 godzin przerwy między służbami, czy nie możecie zacząć służby przed godziną rozpoczęcia z dnia poprzedniego? Np. jeżeli we wtorek zaczęliście o 7.00 to w środę też od 7.00 lub 8.00 lub 9.00 bo nie można żacząć od 6.00 tj. o godzinie wcześniejszej niż w dniu poprzednim.
 
Back
Do góry