• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Czwarta smutna rocznica

stefan 123

Dobrze znany użytkownik
Dołączył
5 Luty 2017
Posty
918
Punkty reakcji
1 164
Cztery lata temu została zniszczona Służba Celna, może nie była doskonała ale była nasza i można było się z nią utożsamiać. Cztery lata temu powstał jakiś obcy twór bez ładu organizacyjnego, pozbawiony logiki z którym nie potrafię się utożsamiać. Sztuczny twór który tylko generuje konflikty i który zniszczył naszą tradycję. Na siłę narzuca nam się jakieś rozwiązania które kłócą się ze zdrowym rozsądkiem. Po czterech latach istnienia tego czegoś nie jestem w stanie zrozumieć celu tej reformy.
 
Ja oceniam KAS jako nieprzypadkową reformę. Pomocną tym, którzy oszukują na podatkach. KAS powoływał się na raport MFW na temat administracji skarbowej w Polsce, ale poszedł w zupełnie innym kierunku. Przypadek? Nie sądzę.
Wystarczy logicznie pomyśleć. Mafie, w które KAS miał uderzyć wg zapowiedzi, w ogóle nie protestowały przeciwko KAS, a przecież są to grupy, które dysponują gigantycznymi środkami i mogły wywołać totalną burzę, lobbing, atak medialny, etc., aby zatrzymać KAS, a co najmniej znacznie spowolnić wejście w życie. Niejedną ustawę tak zatrzymano w Polsce. Nie zrobiły tego.
Dlaczego?
Wiedzieli, że KAS nie jest w stanie im zaszkodzić, a wręcz im pomoże, bo taki moloch na pewno będzie trudny w zarządzaniu, będzie niesterowalny, co zresztą obserwujemy odkąd wszedł w życie. "W mętnej wodzie łatwiej ryby łowić", po prostu.
To było ideee fixe M.Banasia. Wydaje mi się, że nie był świadomy co robi i pewnie chciał, myśląc po swojemu, dobrze. Po prostu jak walec chciał wprowadzić swoją koncepcję. W działaniach MB mamy wiele przykładów licznych działań poza wprowadzeniem KAS, które wprost sprzyjały szarej strefie, np. pozbawienie SC czynności operacyjno-rozpoznawczych, gdy wprost alarmowano, że to pomoże mafiom paliwowym albo zatrzymanie Bachusa, systemu do monitoringu, bodajże w 2006 czy 2007 roku, gdy wszystko było ODDOLNIE przez funkcjonariuszy przygotowane, bo wszyscy widzieli jak mafie na towarach akcyzowych się rozwijają i chcieliśmy temu zapobiegać. Chciał zabrać nawet prawo SC do środków przymusu bezpośredniego i całkowicie zlikwidować służbę mundurową w 2005-2007 w KAS. Moja teza jest taka, że podpowiadali Mu to wszystko nieuczciwi urzędnicy, którzy od lat sprzyjali szarej strefie. Nie chcę Go oceniać, ale sądzę, że zrobiłby to także w 2016 roku(likwidacja służby mundurowej w KAS), ale był projekt obywatelski i wyrok TK, także po wniosku PiS i nie miał na to zgody politycznej po prostu, aby zlikwidować służbę mundurową całkiem jak planował wcześniej. Liczni podpowiadacze jak "urządzić" KAS, którzy bardzo z nami walczyli w procesie legislacyjnym, to Panowie którzy odeszli do biznesu, wcześniej z niego przychodząc, o których mówiło się, że są aktywni w optymalizacji podatkowej. Przychodzili by "pomóc" przy konstrukcji KAS. Albo inni panowie z jednymi literkami przy nazwisku, którzy okazali się nieuczciwymi podpowiadaczami jak ma wyglądać KAS. Jest ich całkiem sporo - kojarzę co najmniej czterech. Mieli oni ogromny wpływ na kształt KAS.

Zastanawiam się kiedy przyjdzie czas, by ktoś na górze przejrzał na oczy i logicznie pomyślał jw.?
KAS nie ma nic wspólnego z dodatkowymi wpływami. Przeciwnie utrudnia ten proces. KAS spowalnia dynamikę wpływów budżetowych, tzn. przez złą konstrukcję KAS nie są one tak wysokie jak mogłyby być, jak powinny przy tak wielu bardzo dobrych zmianach legislacyjnych w prawie materialnym dot. sfery podatkowej czy zmianach procedur oraz prawa karnego.
 
Ostatnia edycja:
Mija kolejna 5 rocznica likwidacji Służby Celnej. 5 lat temu stworzono ten dziwaczny twór kas w którym nasza służba została ni z gruszki ni z pietruszki wciśnięta w administrację skarbowa. 5 lat dziadostwa.
 
Większość nowej kadry kierowniczej nie wzięło przez ten czas UKC do ręki, nie mówiąc już o przeczytaniu czegokolwiek. Czy z takimi przełożonymi można podjąć merytoryczną rozmowę w sytuacji, w której nie znają podstawowych terminów tzw. słowniczka.
 
Brakuje, niestety stanowczych decyzji naszych jeszcze .. naszych Naczelników UCS ( są tacy co potrafią).No tak 1 marca 2017 powstał moloch z biurokratami.Np. zgoda na usługę dot. samochodu służbowego trwa..trwa ,wymiana filtru,czy opon.Zgroza , to jest nasze bezpieczeństwo!! Za biurkiem czy zdalnie pracuje się ok??A oddziały??
 
Ja oceniam KAS jako nieprzypadkową reformę. Pomocną tym, którzy oszukują na podatkach. KAS powoływał się na raport MFW na temat administracji skarbowej w Polsce, ale poszedł w zupełnie innym kierunku. Przypadek? Nie sądzę.
Wystarczy logicznie pomyśleć. Mafie, w które KAS miał uderzyć wg zapowiedzi, w ogóle nie protestowały przeciwko KAS, a przecież są to grupy, które dysponują gigantycznymi środkami i mogły wywołać totalną burzę, lobbing, atak medialny, etc., aby zatrzymać KAS, a co najmniej znacznie spowolnić wejście w życie. Niejedną ustawę tak zatrzymano w Polsce. Nie zrobiły tego....
 
5 lat minęło a to dla niektórych osób jeden z niespełnionych warunków przejścia na emeryturę (Ci co nie mieli 5 lat policyjnych). Przy obecnej wysokiej inflacji, bardziej niż nędznych podwyżkach pensji i wysokich waloryzacjach emerytur nad pójściem na emeryturę nie ma się nawet co zastanawiać :) Usiądźcie kochani i dobrze policzcie sobie czy dalsza praca ma ekonomiczny sens...
 
Czy osoba teraz odchodząca na emkę może się zatrudnić w KAS i pobierać emeryturę mundurową tak jak ucywilnieni?
 
Czy osoba teraz odchodząca na emkę może się zatrudnić w KAS i pobierać emeryturę mundurową tak jak ucywilnieni?
Tak. Jest to tylko niemożliwe, przy przejściu że służby na stanowisko cywilne. Natomiast odejście ze służby na emeryturę i zatrudnienie w KAS nie wpływa na emeryturę

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka
 
Witam może mi ktoś pomoże znaleść dokładny zapis w ustawie KAS dlaczego osoby przechodzące z urzędów skarbowych są zwolnione ze wszystkich egzaminów. Dokladany art z tego co ja znalazłam to jest tylko że przenoszony jest na podstawie aktu mianowania
 
art 150 ustawy KAS (nie przewiduje procedury egzaminu)

Art. 150. - [Przeniesienie ze służby cywilnej do Służby Celno-Skarbowej] - Krajowa Administracja Skarbowa.​

Art. 150. - [Przeniesienie ze służby cywilnej do Służby Celno-Skarbowej] - Krajowa Administracja Skarbowa.​


Dziennik Ustaw

Dz.U.2021.422 t.j.​

Akt obowiązujący
Wersja od: 1 stycznia 2022 r. do: 30 czerwca 2022 r.
Art. 150. [Przeniesienie ze służby cywilnej do Służby Celno-Skarbowej]
1.
Członek korpusu służby cywilnej zatrudniony w urzędzie obsługującym ministra właściwego do spraw finansów publicznych albo w jednostce organizacyjnej KAS może otrzymać propozycję przeniesienia do pełnienia służby w Służbie Celno-Skarbowej.
2.
Z wnioskiem o pełnienie służby w Służbie Celno-Skarbowej może wystąpić także członek korpusu służby cywilnej.
3.
Propozycję, o której mowa w ust. 1, przedstawia kierownik jednostki organizacyjnej.
4.
Propozycja, o której mowa w ust. 1, powinna określać:
1)
datę przekształcenia stosunku pracy w stosunek służbowy;
2)
miejsce służby;
3)
rodzaj służby;
4)
stanowisko służbowe;
5)
stopień służbowy;
6)
uposażenie.
5.
Członek korpusu służby cywilnej w terminie 7 dni od dnia otrzymania propozycji, o której mowa w ust. 1, składa pisemne oświadczenie o przyjęciu albo odmowie przyjęcia propozycji.
6.
Przeniesienie, o którym mowa w ust. 1, może nastąpić za zgodą dyrektora generalnego urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw finansów publicznych lub kierownika jednostki organizacyjnej wykonującego jego zadania, w której członek korpusu służby cywilnej jest zatrudniony.
7.
Dotychczasowy stosunek pracy członka korpusu służby cywilnej, który przyjął propozycję, o której mowa w ust. 1, przekształca się w stosunek służbowy na podstawie aktu mianowania.
8.
Członkowi korpusu służby cywilnej, który stał się funkcjonariuszem, okres stażu pracy w służbie cywilnej lub jednostkach organizacyjnych KAS wlicza się do okresu służby w Służbie Celno-Skarbowej, z zastrzeżeniem przepisów ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (Dz. U. z 2020 r. poz. 723 i 2320).
8a.
Okresy, o których mowa w ust. 8, nie są traktowane jako okresy służby ani okresy równorzędne ze służbą w rozumieniu ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin.
9.
W przypadku członka korpusu służby cywilnej, który stał się funkcjonariuszem, przepis art. 242 ust. 3 stosuje się odpowiednio.
10.
W przypadku członka korpusu służby cywilnej, który w wyniku przekształcenia, o którym mowa w ust. 7, stał się funkcjonariuszem i pracował przez okres krótszy niż 6 miesięcy w danym roku kalendarzowym w urzędzie obsługującym ministra właściwego do spraw finansów publicznych lub ministra właściwego do spraw instytucji finansowych albo w jednostce organizacyjnej KAS, nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w wysokości proporcjonalnej do okresu pracy w urzędzie obsługującym ministra właściwego do spraw finansów publicznych lub ministra właściwego do spraw instytucji finansowych albo w jednostce organizacyjnej KAS, za który wynagrodzenie roczne przysługuje.
11.
Stosunek pracy członka korpusu służby cywilnej, który odmówił przyjęcia złożonej propozycji, nie ulega zmianie.
 
ale wiesz jeśli nie jesteś w służbie ani w sakrbówce to myśl taka że przyjmę się do skarbówki a potem szybciutko do służby moze być slepą drogą lub bardzo długa z dużym prawdopodobieństwem na ślepą.
 
Ja się nie przenoszę tylko młodzi funkcjonariusze nie moga zrozumieć na jakie podstawie osoby przechodzące do służby nie mające pojęcia żadnego na ten temat pracy są w służbie stalej. Powinny przechodzić tak jak wszyscy praktykę, ZKZ i egzaminy nie mówiąc o rozdawaniu stanowisk i stopni. Ja wiem ze w tej instytucji jest wszystko odwrotnie i już mnie nic nie dziwi. Szukałam poprostu konkretnego zapisu o zwolnieniu
 
Nie można sie dziwić z bałaganu i niekompetencji, gdy reformę robili ludzie powiązani z półświatkiem.
 
Ostatnia edycja:
Pan w czarnym kapeluszu, dokładnie wyjaśnił. Ustawa o Kas nie przewiduje żadnych kryteriów, przy przeniesieniu ze skarbówki do SCS. Tym sposobem babcia ze skarbówki, może zostać funkiem na przejściu np. w Medyce😁 To sobie skarbowcy wywalczyli, którzy gardząc mundurem, chętnie wstępują do służby. Ale nie przejmuj się magdalenarejwol, po prostu pozwólcie im pracować. Nie pomagajcie, nie przeszkadzajcie. Tak jak oni potraktowali naszych, ucywilnionych.
 
Ostatnia edycja:
Witam może mi ktoś pomoże znaleść dokładny zapis w ustawie KAS dlaczego osoby przechodzące z urzędów skarbowych są zwolnione ze wszystkich egzaminów. Dokladany art z tego co ja znalazłam to jest tylko że przenoszony jest na podstawie aktu mianowania
Nie dziw się kolego bo to jest właśnie pieprzony i kretyński tzw. kas. Tu nie ma logiki i zdrowego rozsądku. Tu głupota goni głupotę. Dlatego są możliwe takie przenosiny z cywilnej firmy do mundurowej, bez testów bez egzaminów i z pominięciem nawet służby przygotowawczej. Czy to jest normalne, że nagle jakiś naczelnik z jakiegoś cywilnego urzędu zostaje naczelnikiem w Służbie Celnej, śmiech i kpiny z mundurowych. Jedyna satysfakcję w tej chorej sytuacji mam w tym, że tym ludziom którzy w ten sposób weszli w skład Służby Celnej nie zaliczą lat w urzędzie do lat służby potrzebnych do emki mundurowej i 25 lat będą musieli odsłużyć.
 
Nie dziw się kolego bo to jest właśnie pieprzony i kretyński tzw. kas. Tu nie ma logiki i zdrowego rozsądku. Tu głupota goni głupotę. Dlatego są możliwe takie przenosiny z cywilnej firmy do mundurowej, bez testów bez egzaminów i z pominięciem nawet służby przygotowawczej. Czy to jest normalne, że nagle jakiś naczelnik z jakiegoś cywilnego urzędu zostaje naczelnikiem w Służbie Celnej, śmiech i kpiny z mundurowych. Jedyna satysfakcję w tej chorej sytuacji mam w tym, że tym ludziom którzy w ten sposób weszli w skład Służby Celnej nie zaliczą lat w urzędzie do lat służby potrzebnych do emki mundurowej i 25 lat będą musieli odsłużyć.
Stefan być może w przyszłości zmieni się ustawa i skarbowcom zaliczą pracę do służby a nam lata przed 1999 nadal nie .
 
Panowie, tak przeglądam sobie forum i zastanawiam się czy opisywana przez Was aktualna sytuacja służby celno-skarbowej jest rzeczywiście taka kiepska? W porównaniu z np. służbami podległymi MSWiA wygląda to naprawdę nieciekawie. Wiele osób wspomina, że "za służby celnej było znacznie lepiej" - rzeczywiście tak jest, czy działa to na zasadzie podobnej do słynnego "kiedyś to było, teraz nie ma" mimo, że dzisiejsze czasy naprawdę są w porządku?
 
Panowie, tak przeglądam sobie forum i zastanawiam się czy opisywana przez Was aktualna sytuacja służby celno-skarbowej jest rzeczywiście taka kiepska? W porównaniu z np. służbami podległymi MSWiA wygląda to naprawdę nieciekawie. Wiele osób wspomina, że "za służby celnej było znacznie lepiej" - rzeczywiście tak jest, czy działa to na zasadzie podobnej do słynnego "kiedyś to było, teraz nie ma" mimo, że dzisiejsze czasy naprawdę są w porządku?
Panie szału w scs nie ma.niestety bałagan co raz wiekszy.brak prawdziwego szefa, brak kasy,brak jasnych awansow itd.Zawsze nasza służba dymana w .... ech szkoda gadac.zycie po prostu
 
Back
Do góry