• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Budowanie pozytywnego wizerunku SC

R

Rzepka

Gość
Witam.
Wczoraj oglądałem w TV jakieś wiadomości i był reportaż o zatrzymaniu kilku celników (jak zwykle) za branie łapówek (jak zwykle). Nie ważne w jakiej Izbie. W związku z tym mam kilka spostrzeżeń:
1. Zatrzymano również kilku funkcjonariuszy SG ale to Celnicy są wymieniani pierwsi jako Ci co biorą.
2. Jeśli poruszany jest temat łapówek to zawsze pojawia się celnik.
3. Nagłaśnia się sprawy gdzie udział biorą celnicy (patrz: sprawa zatrzymania 40 funk. SG w Bieszczadach została wyciszona).
4. Nagminne mylenie Służby Celnej ze Strażą Graniczną.
5. Brak nagłaśniania sukcesów Służby Celnej:
- zatrzymania narkotyków, alkoholu, broni, leków, itp.
często pokazują w TV policję lub SG mimo że sprawę prowadziła SC.
pokazują POlicję która zatrzymała/zarekwirowała np alkohol a nikt nie wspomni że mieli zgłoszenie od SC, którzy już tam byli...
6. Brak budowania wizerunku SC jako formacji profesjonalnej, rzetelnej i uczciwej - zaniedbania rzeczników IC???

Komu zależy na tym żeby SC była postrzegana jako formacja wybitnie skorumpowana, niepotrzebna, nieprofesjonalna? No komu?
Dlaczego nie nagłaśnia się takich spraw jak np: uratowanie 9-letniego chłopca rannego w wypadku przez funkc. Służby Celnej z IC Kielce?
Dlaczego nie ukazuje się trudu pracy celników i ich wkładu chociażby w realizację budżetu państwa i ochrony jego mieszkańców?

ZA co kasę biorą rzecznicy IC, osoby od budowania dobrego PR Służby?
Czy nie powinni oni rozgłaszać sukcesy SC (prasa, TV) dla budowy POZYTYWNEGO WIZERUNKU CELNIKA i SŁUŻBY CELNEJ?

Jak uważacie?
Czy Policja i SG mają lepszy PR.? Wiem, że tam też nie jest różowo ale widocznie dla dobra wizerunku funkcjonariuszy robi się na tyle dużo, że są o niebo lepiej postrzegani niż celnicy.
Ale to może jest plan - no bo kto wstawi się za łapówkarzami, obibokami i złodziejami (a taki często pokazywabny jest obraz SC) :-(
 
Wizerunek

Pytasz się czemu tak jest? Pomijając fakt, że niestety jest w naszej służbie wiele nieprawidłowości (choć myślę, że jest to na podobnym poziomie co w innych służbach) podstawowym problemem są nasi "rzecznicy prasowi". Nie wiem jakie jest ich kryterium wyboru, ale generalnie nie spełniają swojej funkcji - nie są aktywni, nie szukają kontaktów z mediami, być może nawet nie czytają/oglądają informacji (prawie wcale nie ma żądania sprostowania błędnej informacji - przykład: Tytuł CELNIK ŁAPÓWKOWICZ, a z tekstu wynika, że chodzi o strażnika granicznego).
Drugi powód moim zdaniem wynika ze struktury organizacyjnej Służby czyli z tego, że taka izba celna jest np w Białej Podlaskiej a nie w stolicy województwa jaką jest Lublin. A siedziba tv czy stacji radiowych czy redakcje gazet mieszczą się w Lublinie. Już chociażby ten fakt powoduje (w dobie gdzie szybki news jest towarem), że informacji o sc jest mało - przemieszczanie po kraju czasu trochę zajmuje, a poza tym nie ma szans na zbudowanie w miarę koleżeńskich kontaktów z dziennikarzami. Jeśli oni będą na dobrej stopie z rzecznikiem, on będzie im dostarczał informacje, to oni chętnie o tym napiszą, powiedzą i zrobią to rzetelniej (nie myląc pograniczników z celnikami, jak to często ma miejsce). A tak to informacje najwyżej będą na naszej Corintii.
I kolejna rzecz. Czy my mamy w ogóle jakiegoś rzecznika SC? Mam na myśli takiego w mf. Nie sądzę
 
re

no.. wreszcie ktoś madry zauwazył w czym tkwki bład. Tak.. brak właściwego PR..dyskredytuje słuzbe celną.
 
macie racje przecież do tej pory rzecznikami prasowymi są zupełni amatorzy,wiem najłatwiej krytykować ale tak właśnie jest.
 
Nie mamy żadnego kompetentnego rzecznika prasowego. Nigdzie. Możemy mieć co najwyżej jakiś układ pomiędzy rzecznikiem a lokalnymi mediami. I tyle - wszystkie media na nas jeżdżą jak na łysej kobyle bo dyrekcjom żal wydać te parę tysięcy na porządne kamery i sprzęt do obróbki obrazu żebyśmy sami mogli czasem cos skręcić - oczywiście pod warunkiem, że rzecznik byłby tam gdzie coś się dzieje a nie za biurkiem.....

To już lepiej niech w tej TV nic nie pokazują...
 
Nie,no jakiś tam pijar był kiedys w tvn,granica,czy cos tam...pokazywali celnika jak wydziera sztange fajek emerytce,albo gosciowi bez nogi i renty.
 
Pi-ar

"nie są aktywni, nie szukają kontaktów z mediami, być może nawet nie czytają/oglądają informacji (prawie wcale nie ma żądania sprostowania błędnej informacji"
i tu jest pies pogrzebany. Celni PR-owcy (fajnie brzmi ;) powinni "pchać się do prasy i TV trąbiac o naszych sukcesach. a tak są obecni w TV jak tłumaczą się przed redaktorem, że "korupcja, tak to poważny problem w szeregach SC". No ludzie, jak tak można?
 
Jeśli SC chce poprawić swój wizerunek musi zatrudnić potężna firmę od Public Relations... A dobrze wiemy że taki pomysł nie przejdzie.
 
Na stronach poszczególnych IZb i nawet na stronie SC jest dużo informacji o naszych sukcesach -niestety poza nami nikt tam nie zagląda a w kazdym razie mało - Nasi Rzecznicy powinni współpracować z lokalnymi środkami przekazu tak jak to robi Policja a nawet SG czy ITD, trzeba tylko chcieć
 
Back
Do góry