• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Wyrównanie kominów.

miut

Za chwilę spadną na mnie gromy ale cóż.
Pamiętajmy o tym, że dostaliśmy podwyżki, czy Jabol był z kimś w zmowie czy nie :eek:to chyba nie jest ważne ale powtarzam - są pieniadze i dostaliśmy je.
Zapytajcie się Policji ile dostali, Nauczycieli , Skarbowców itp.
Celnictwo kraina miodem i mlekiem płynąca.:D
 
Za chwilę spadną na mnie gromy ale cóż.
Pamiętajmy o tym, że dostaliśmy podwyżki, czy Jabol był z kimś w zmowie czy nie :eek:to chyba nie jest ważne ale powtarzam - są pieniadze i dostaliśmy je.
Zapytajcie się Policji ile dostali, Nauczycieli , Skarbowców itp.
Celnictwo kraina miodem i mlekiem płynąca.:D

A PODZIAŁU NA PRZEWLEKLE CHORYCH NIE MA WIĘC IM SIĘ TRUMNA NALEŻY TAK ? O TO MI CHODZI !!! SAMI ZDROWI ??????????????????:mad:
 
Za chwilę spadną na mnie gromy ale cóż.
Pamiętajmy o tym, że dostaliśmy podwyżki, czy Jabol był z kimś w zmowie czy nie :eek:to chyba nie jest ważne ale powtarzam - są pieniadze i dostaliśmy je.
Zapytajcie się Policji ile dostali, Nauczycieli , Skarbowców itp.
Celnictwo kraina miodem i mlekiem płynąca.:D

Jałowa ta dyskusja. Zaczynają się wycieczki na zewnątrz. A tak na marginesie czy wyżej wymienieni przez MnLa pytają kogokolwiek ile kto dostał ...
DIC osiągnął skutecznie cel - "poDZIELił" i "zaRZĄDZił". ;)
 
Z której IC macie przedstawione na forum zasady podziału kasy? Spójrzcie na swoje podwórka:mad: (oprócz wstępnych z Łodzi)
Wpisując je zdawałem sobie sprawę iż nastąpi atak, ale nic to.

Nie jestem populistą, nie mówię, że wszystkim podwyżki się należą.
W tym roku wszyscy w związku z 2% waloryzacją otrzymali podwyżki (każdy może sobie wyliczyć).
W związku z rozporządzeniem największymi beneficjentami byli mkc oraz skc (zgadzam się z Ogryzkiem)
ogryzek napisał:
To, że w Rozporządzeniu mnożnik był taki a nie inny należało podwyższyć skc, ale nikt się nie zastanowił skąd się ta kasa wzięła. Przecież to kasa z naszych podwyżek, to że skc należało się wyrównanie z "urzędu" to nie oznacza, że te pieniądze są z innej czytaj dodatkowej puli.
wiem, że najwięcej kontrowersji wzbudza zapis "240", ale nie od razu Kraków zbudowano.

PS KIT2009, a jak u Ciebie podzielono kasę? Sorry, wiem, Ty nasz, tylko te zwolnienia bolą:)

PSII Gefrejter nie napisał prawdy! Nie będzie o 140 zł poniżej średniej izbowej w swoim stanowisku, no chyba, że jest expertem, więc jeszcze długo będzie poniżej, dzięki wypasionym kominiarzom, ale zawsze można by dać po równo, wtedy w związku z 2% waloryzacją kominy jeszcze by się powiększały:eek: ( w każdym stanowisku)

PSIII Jeżeli w przyszłym roku DIC zaproponuje podobny podział kasy, to to poprę, (wiedząc z góry, iż zarząd jednego związku będzie przeciw-dlaczego? dopowiedzcie sobie sami!!!) a osoby poniżej średniej na pewno nie będą się czuć pokrzywdzone.

Za wyjątkiem m.in. zwolnień lekarskich, które są 100% płatne, a za chorego KTOSIK musi wykonywać pracę, nie ważne, jaka to choroba (bo za lipne to prorok)
Dobra zasada, jeżeli wiesz, że np 22% czasu byłeś na zwolnieniu lekarskim, nie dostaniesz podwyżki, może to wpłynie na ozdrowienia:) Czy 120 dni na 540 to mało???

Zawsze będę popierał (obym nie uległ korozji, jak niektórzy moi koledzy z innych zz) działania pro pracownicze, nie przez pryzmat osób decyzyjnych w zz, teraz mi łatwiej, ale gdybym kiedyś zboczył z drogi, zacytujcie, proszę.
 
Ostatnia edycja:
PSIII Jeżeli w przyszłym roku DIC zaproponuje podobny podział kasy, to to poprę, (wiedząc z góry, iż zarząd jednego związku będzie przeciw-dlaczego? dopowiedzcie sobie sami!!!) a osoby poniżej średniej na pewno nie będą się czuć pokrzywdzone.

Odpowiedz: Bo są K O M I N I A R Z A M I
:D :D :D
 
PSII Gefrejter nie napisał prawdy! Nie będzie o 140 zł poniżej średniej izbowej w swoim stanowisku, no chyba, że jest expertem, więc jeszcze długo będzie poniżej, dzięki wypasionym kominiarzom, ale zawsze można by dać po równo, wtedy w związku z 2% waloryzacją kominy jeszcze by się powiększały:eek: ( w każdym stanowisku).

Napisałem prawdę i bynajmniej nie jestem ekspertem... Zapewniam cię, że takich jak w mojej sytuacji jest zacznie więcej.
 
Jabol nie chodzi o tych na zwolnieniach....... chodzi o to, że podwyżka jest proporcjonalna... tzn., że im większą dostałeś w październiku, tym mniejszą dostaniesz teraz......
Przecież to jakiś absurd - dlaczego jakiś funkcjonariusz dostał ostatnio np. 240 zł podwyżki, bo trzeba było podnieść mu pensję do minimum na danym stanowisku...... A teraz z dodatkowej puli dostanie 0, bo co zarabia za dużo????? No trochę logiki w tym wszystkim powinno być zachowane.....
Zobacz, że propozycja DIC w największym stopniu krzywdzi mkc, bo to oni dostali ostatnio najwięcej...... - to jest jakaś kara?????
Ale wystarczy, że ktoś przed ostatnią podwyżką zarabiał minimum na stanowisku i nie dostał wtedy pieniędzy - a teraz dostanie np. 140 zł - no to jak myślisz na koniec grudnia będzie zarabiał więcej od kolegi, który pracuje na tym samym stanowisku i który w październiku dostał np. podwyżkę 240 zł (w związku z czym w tym rozdaniu już się nie załapie) - czy nie???????

I dla wyjaśnienia wszystkim pozostałym - nie jestem kominiarzem..... Przez długi czas wmawiano mi, że zarabiam grubo powyżej średniej na swoim stanowisku, a tu w październiku niespodzianka - podwyżka o 170 zł brutto - NORMALNIE CUD NAD WISŁĄ.........

I jeszcze jedno nie interesuje mnie ile zarabiają w SG, Policji i nadleśnictwie (dwie pierwsze formacje nie płacą składek ZUS - dlatego przy tym samym brutto zawsze w porównaniu do nich będziemy mieli zupełnie inne netto) - interesuje mnie natomiast ile zarabia się w SC....... Nie interesuje mnie podział podwyżek w innych izbach - interesuje mnie to co dzieje się w moim miejscu pracy - a w naszym miejscu pracy Jabol dzieje się niesprawiedliwość i obaj o tym dobrze wiemy, więc zanim następnym razem przyłożysz do takiej niesprawiedliwości rękę - to się przynajmniej nad tym dobrze zastanów...... (bez urazy)
 
mkc wcale tak mało teraz nie zarabiają. Nie jest to dochód z III progu podatkowego, ale "nie od razu Kraków zbudowano" :)

Pomijając niektóre przypadki niesprawiedliwego braku podwyżek część osób miała mało ......bo sobie na to latami wypracowywali!

I jak tu teraz dać po tyle samo temu normalnie pracującemu i temu, który nic nie wie, w niczym się nie orientuje, nikomu nie chce pomagać....nie popadajmy w skrajności w skrajność.
Równajmy kominy pozostawiając jakieś jednak różnice - bo w przeciwnym wypadku będzie to wielki demotywator dla tych zaangażowanych.

Zdajcie sobie sprawę z tego, że w tak duzym przedsiębiorstwie (1200 etatów) zawsze znajdzie się ktos nad wyraz wyróżniony i niesłusznie poszkodowany, tego nie da się uniknąć.

Dla tych niezadowolonych mam pytanie- jaki był wasz PROJEKT podziału środków, ile zaangażowanie w to włożyliście?
 
Do: tomcio paluch i innych niezadowolonych

tomcio paluch pisze:
Przecież to jakiś absurd - dlaczego jakiś funkcjonariusz dostał ostatnio np. 240 zł podwyżki, bo trzeba było podnieść mu pensję do minimum na danym stanowisku...... A teraz z dodatkowej puli dostanie 0, bo co zarabia za dużo????? No trochę logiki w tym wszystkim powinno być zachowane.....

Już o tym pisałam, ale napiszę jeszcze raz...

To, że w Rozporządzeniu mnożnik był taki a nie inny należało podwyższyć skc, ale nikt się nie zastanowił skąd się ta kasa wzięła. Przecież to kasa z naszych podwyżek, to że skc należało się wyrównanie z "urzędu" to nie oznacza, że te pieniądze są z innej czytaj dodatkowej puli.

Gdyby podzielono kasę tak, że skc dostaliby ponownie po załóżmy 140zł to np. kc dostaliby marne grosze, albo nic. Nie dość, że nie mieli okazji dostać wyrównania z urzędu tak jak skc przez zmienione rozporządzenie to jeszcze teraz nic by nie dostali, a pracują tak samo jak skc.

Podział został zrobiony najbardziej S P R A W I E D L I W I E jak tylko było to możliwe.

Dla niezadowolonych krzykaczy proponuję, żeby na forum podali swój podział, jak Oni by to zrobili, co by zmienili w propozycji DIC-a.
Mogę się założyć, że każdy zrobi podział pod siebie.

p.s
A tak na marginesie jak się nie mylę to jabol chyba jest skc.
Gdyby zrobił tak jak piszesz tomciu paluszku to nie dość że dostał by wyrównanie z urzędu z powodu zmiany rozporządzenia to jeszcze dostałby 200zł, gdyby zrobił tak jak Ty to widzisz.
Wtedy zapewne napisałbyś, że Jabol jest beee, bo tak podzielił kasę by dostać jak najwięcej jako skc, nie dość, że mu wyrównali z rozporządzenia to jeszcze podwyżkę sobie największą wziął.
Nie było by tak? - oczywiście, że tak by było.

Jabol nie czytaj tych pomyj, to hipokryci.
 
ogryzek - tylko nie pomyj!!!!! - te podwyżki to jedna wielka ściema...... w 2008 r. premier obiecał i SSC również, że wzrośnie mnożnik kwoty bazowej do poziomu 2,6 - pytam gdzie to jest......?????? gdyby słowo zostało dotrzymane nie trzeba byłoby dzielić tych pieniędzy w jakikolwiek sposób - każdy dostałby podwyżkę.....
Nie wiem czy Jabol jest skc - ja z pewnością jestem skc........, ale nie bardzo rozumiem dlaczego zrobiono tak w balona mkc - to też są nasi koledzy....... i też ciężko pracują.......
A po za tym wydaje mi się, że Jabol nie potrzebuje adwokata, więc możesz sobie darować takie przemówienia.......
 
ogryzek - tylko nie pomyj!!!!! - te podwyżki to jedna wielka ściema...... w 2008 r. premier obiecał i SSC również, że wzrośnie mnożnik kwoty bazowej do poziomu 2,6 - pytam gdzie to jest......?????? gdyby słowo zostało dotrzymane nie trzeba byłoby dzielić tych pieniędzy w jakikolwiek sposób - każdy dostałby podwyżkę.....
Nie wiem czy Jabol jest skc - ja z pewnością jestem skc........, ale nie bardzo rozumiem dlaczego zrobiono tak w balona mkc - to też są nasi koledzy....... i też ciężko pracują.......
A po za tym wydaje mi się, że Jabol nie potrzebuje adwokata, więc możesz sobie darować takie przemówienia.......

Po pierwsze:
cyt: "premier obiecał i SSC również, że wzrośnie mnożnik kwoty bazowej do poziomu 2,6 - pytam gdzie to jest......??????"

Skoro Premier i SSC obiecał to słowa krytyki (czytaj: pomyj) proszę skieruj do Nich indywidualnie, grupowo jak chcesz.
Ciekawa jestem czy znajdziesz chętnych by się pod tego typu pismem podpisali z imienia i nazwiska.

Premier oraz SSC obiecał, a joby zbierają inni...ciekawe podejście do sprawy :eek:

Po drugie:
cyt: "gdyby słowo zostało dotrzymane nie trzeba byłoby dzielić tych pieniędzy w jakikolwiek sposób - każdy dostałby podwyżkę....."

I tu się z Tobą zgadzam, co dotrzymanego słowa, z małym wyjątkiem: wszyscy dostali podwyżkę, niedostali tylko kominiarze i Ci co cyklicznie czytaj: (niektórzy) prawie 12 m-cy w roku są chorzy z małymi pauzami.

Po trzecie:
cyt: "Nie wiem czy Jabol jest skc"

Proponuje sprawdzić na Corintii

Po czwarte:
cyt: "ja z pewnością jestem skc........"

Domyśliłam się, że mam do czynienia z skc

Po piąte:
cyt: "A po za tym wydaje mi się, że Jabol nie potrzebuje adwokata, więc możesz sobie darować takie przemówienia......."

Nie jestem adwokatem Jabola, wyrażam tylko swoją opinię tak jak Ty. Uwierz mi nie chciałbyś widzieć mnie w roli adwokata Jabola :cool:

p.s
Od tej pory będę tylko wiernie śledzić forum...może ktoś odważy się (może Ty) zaproponować lepszy podział kasy.
Wszyscy znamy propozycje DIC-a. Proszę napisz jakby miał wyglądać podział kasy tak by nikt nie został pokrzywdzony...

Czekam na podział kasy według tomcia palucha.

pozdrawiam i zdrowia życzę
 
Proszę bardzo - należy znowu podnieść minimum na stanowiskach i podnieść tym, którzy tego minimum nie mają....., ale nie można z tego procesu wyłączyć mkc - wtedy kominiarze też nic by nie dostali..... ale i kominy zostałyby nieco zmniejszone........
Natomiast propozycja DIC jedynie powiększa istniejące już kominy...... mało tego nadal się zastanawiam jak zostanie podzielona kwota 7000-8000 tyś. zł, która pozostanie do dyspozycji DIC-a - coś mi się wydaje, że tylko kominiarze na tym skorzystają.......

P.S. trudno mieć pretensje bezpośrednio do premiera na tym forum - a obiecana zmiana mnożnika dotyczy nas wszystkich - nie kogoś z innej firmy, więc właśnie to forum jest właściwym miejscem żeby o tym przypominać.....
 
tomcio trochę w goracej wodzie kąpana jest twoja propozyja.

Podnosić minimum powiadasz..
mkc 4000
kc 4100
skc4200
insp 4300
czy nie uważasz że trochę za dożo to dla mkc??????

Czy mkc nie może "odtać" swojego w kolejce i awansować na kc a potem skc. Przyznaje mam skc i DENERWUJE mnie jak mkc chce mieć tyle samo po 2 latach ile ja ko kilkunastu!
Jak awansuje na kc dostanie więcej, ale zeby zaraz minimum ustawiac mu w okolicy górnej półki? MKc przychodzą do służby i po 2 latach chcieli by być rekinami...troche pokory.
 
Gefrejter, podtrzymuje swoje stanowisko w Twojej sprawie. Ja wiem, Ty wiesz. Ja wiem, w których stanowiskach jest różnica pomiędzy najniższym uposażeniem a średnim w danym stanowisku co najmniej 140 zł, a TY? :D

Tomcio Paluch jest typem widzącym tylko do końca paznokcia.
Największe podwyżki z rozporządzania dostali mkc oraz skc (czyli On również) a kc, insp., eksp. omineła ta przyjemność.
mkc oraz skc zasadniczo podniesiono minimum, skc ponad 180 zł powyżej średniej w stanowisku w IC Poznań o mkc nie wspomnę. większość skc oraz mkc otrzymali podwyżki, nawet grubo powyżej 400 zł, a w pozostałych stanowiskach regulacje były znikome.

skc wg propozycji DIC dostaną maksymalnie 95 zł, więc rozpiętość będzie generalnie od 2985 do 3080.

Paluch, grasz pod publiczkę z mkc!!!
Rozmawiałeś z jakimkolwiek? ja z wieloma i rozumieją taki podział, wiedząc, że w 2007 zarabiali po 1600 brutto, a teraz 2499 brutto, a ich koledzy kc z kilkunastoletnim letnim stażem mają 2568 zł brutto.
 
wyrównywanie kominów

tak patrze i śmieszy mnie to Jabol, który z mkc wyraził takie stanowisko.. gdzie się taki znalazł, że jest za żeby nie dostać nic z "okruchów z pańskiego stołu'' bo mkc już dostał "dużo" a starsi koledzy nie dostali.... z kim rozmawiałeś ...? ja jeszcze nie spotkałem takiego człowieka który ot tak mówi weźcie sobie wy dostaliście mało........wykonuję taką samą prace jak reszta starszych kolegów nawet więcej, bo jeden śpi a drugi ma do perfekcji opanowaną technikę zatrzymywania więc za co im się należy więcej.... ma dodatek za wysługę lat przecież.. acha i nie spotkałem by starzy pracownicy mieli 2500z groszami brutto u mnie wszyscy oscylują koło 3000 netto i ta sama izba...
a teraz z innej beczki to ile będzie na posiłek regeneracyjny 3 PLN, i może w końcu ktoś wyjaśni w jakim systemie pracują GM w Poznaniu.. może wiesz więcej jeżeli tryb nadzwyczajny jak nam wciskano.. to przepisy inaczej mówią..
 
Jabol jeżeli ja widzę tylko koniec swojego paznokcia, to znaczy że ty nawet początku swoich nie widzisz.
Wystarczająco dużo mkc znam i zawsze z nimi rozmawiam m.in. o sprawach podwyżek (musi być, że zupełnie innych mkc znamy) -
I nie działam pod publiczkę - natomiast wydaje mi się Jabol, że ty masz z każdym dniem mniejszy kontakt z rzeczywistością - Po za tym nawet jeżeli zgadzasz się z propozycją DIC-a, to i tak nic nie przeszkadzało trochę z nim negocjować a nie już na wstępie wszytko zaakceptować.......
Na tym kończę dyskusję w tym temacie.....Pozdrawiam
 
Gefrejter, podtrzymuje swoje stanowisko w Twojej sprawie. Ja wiem, Ty wiesz. Ja wiem, w których stanowiskach jest różnica pomiędzy najniższym uposażeniem a średnim w danym stanowisku co najmniej 140 zł, a TY? :D
Jabol, bardzo dobrze wiem co piszę, bo mam przed sobą swój pasek. Patrzę i widzę, że po regulacji przybyło mi, a i owszem, 281,10 brutto. Jednak do średniej izbowej nadal brakuje 136,20... Drogi Jabolku tak właśnie jest na prowincji, której się nie dostrzega zza sanacyjnych biurek szanownej IC w stolicy krainy szczęśliwego kartofla... Parafrazując klasyków - to są efekty całych lat zaniedbań i wypaczeń... I nie mam zamiaru udowadniać, że ja i inni wokół mnie, nie jesteśmy wielbłądami, tfu - ekspertami. Ale ty wiesz ... na prowincji są sami eksperci i różni byli itp. kominiarze, kominiarczyki...
 
A co powiecie o takiej sytuacji: inspektorzy, st.d.c. po dwustopniowych studiach, pracujący w komórkach merytorycznych, dostali powyżej 240 zł podwyżki przy okazji wyrównywania do minimun z rozporządzenia- teraz nie dostaliby od DIC nic. Czyli mają na dziś 3063. Ale inspektorzy, st.d.c. ze średnim dostali wyrównania 50-230 zł, teraz od DIC dostaliby wyrównania do 3200 ( lub 3180?). Czyli mogą dostać ok. 230+140=370. Stanowiska te same a wykształcenie różne.
Inspektor, st.d.c. będzie ze swoim 3063 zarabiał mniej niż st.k.c który wg DIC ma mieć 3080.
Demobilizujące działanie, może nieświadome?
To trzeba było zmienić w propozycji DIC ale nie było szansy bo Jabol przyklepałeś wszysko już na wstępie. Zgodziłeś się nawet na wykluczenie z podwyżek dziewczyn na urlopach macierzyńskich. A fe. To związki A.P. i M.S. obroniły macierzyńskie. Myślę Jabol, że liczysz na fory popierając na starcie propozycje i pomysły. Nie zdajesz sobie sprawy że jawiąc się związkowcem okazujesz się populistą któremu sprawa pewnego pisma (o porach roku) zaszkodziła w zdroworozsądkowym podejściu.
Nie wskazuj na inne zz że są "be". Razem powinniście opracowywać stanowiska. W jedności siła. A DIC przedkładając propozycje zakłada, że coś będzie trzeba odpuścić bo zz będą się burzyć.
Propozycja "po równo" na tych samych stanowiskach (kilka izb) czy współczynnikiem (Wrocław) byłaby mniejszym złem.
Nie liczcie za Jabolem na podwyżki w przyszłym roku ani tym bardziej na wartościowanie.
 
Wiem, że jest wiele osób niezadowolonych z podziału podwyżek. Wiem również, że dużo częściej okazuje się niezadowolenie niż aprobatę na forum (zadowoleni nie mają impulsu do aktywności).
Nie jest mi łatwo po przeczytaniu niektórych wpisów.
Proszę dać mi szansę, zarazem proszę o zwiększenie opiniotwórczej aktywności, nie tylko na forum i nie tylko ze swojego punktu postrzegania rzeczywistości.
Dodatki kontrolerskie dzisiaj wypłacono.
PS Przeanalizujcie stanowiska poszczególnych związków nt. rozporządzenia podnoszącego minimalne wynagrodzenia.
 
Kolego/Koleżanko Antczak, dziękuję za ten wpis. Wiem, że jedność ZZ zawodowych jest bardzo ważna. ZZSC WW moim zdaniem zagubił się bardzo dawno temu (nie piszę o członkach, ale o reprezentantach). Najpierw wystąpił z Federacji, później po okresie kawalerstwa wstąpił do ZRZESZENIA ZZSC, przyklepując ustawę o Służbie Celnej, mianowania na stopnie ITP (czyt. rów. wartościowanie)

Rok temu zgodziłem się na równy podział po 404, byłem młodym-niedoświadczonym związkowcem i nie znałem realiów (ale była jedność zz)

Przed tegorocznymi rozmowami z DIC ws podwyżek usłyszałem od Arkadiusa "ŻE TO NIE CZAS, ANI PIENIĄDZE NA RÓWNANIE KOMINÓW" oraz "ŻE NIE JEST ZADANIEM ZZ NAPRAWIANIE BŁĘDÓW PRZESZŁOŚCI"

(kurw..., szczęka mi opadła... jaka płaszczyzna porozumienia..za przeproszeniem, co Ty Antczak pierdol...)

jeżeli do tego dodam, że gdyby w ubiegłym roku nie zwiększono widełek, to reprezentanci ZZSC WW nie dostaliby pełnej podwyżki, z powodu swoich mega poborów (ale była jedność, więc dostali )

teraz nie ma jedności i w przyszłym roku tez nie będzie, jeżeli Zarząd ZZSC WW będzie chciał dzielić kasę ze Swojej perspektywy, członków mając daleko...

w tym roku nadepnąłem słoniowi na ucho (nie tylko zz ,ale również byłej kadrze) i muszę ponieść konsekwencje, oby tylko forumowe


PS nie jestem przeciwny związkom, ale LUDZIE, KOGO WYBIERACIE DO ZARZĄDU, nie wypisujcie się ze związków tylko udajcie się na Walne i wybierajcie obiektywnych przedstawicieli.

PSII Co nas nie zabije, to nas wzmocni (dotyczy również Arkadiusa)
PSIII Przyznaję, pismo ws obuwia i faz księżyca (porach roku) było bardzo stymulujące.


Nie chcę ciągnąć już tego tematu, może mi się uda, po tym co napisałem będzie mi lżej , gdyż cały czas słyszę słowa Arkadiusa i nie mogę uwierzyć, że wypowiedział to Przewodniczący największego ZZ w naszej IC.

PSIV Zainteresowanym szczegółami spotkań mogę się uwywnętrznić indywidualnie (e-mail)
 
Ostatnia edycja:
Back
Do góry