• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Tematy związane ze Związkiem Zawodowym - CELNICY PL

Odziały regionalne bez osobowości prawnej, aby zminimalizowac biurokratyzm, liczbę ludzi chronionych. Max wykorzystac internet do rozmów, a spotykać sie tylko w sytuacjach kryzysowych.

Dlaczego tak uważam?

Ludzie maja przekonanie, że związki tworzy sie m.in. dlatego, żeby chronic kilka osób je tworzacych, wydawać pieniądze ze składek. Dlatego chronione musza być tylko osoby z samej góry drabinki, która powstanie, a rozliczenie funduszy musi byc jawne i na forum.

Sławek!

Musisz się postarać o rozmowy z istniejącymi związkami o mozliwości połączenia się w jednośc, ale pamiętaj, bez tworzenia regionalnych struktur ochronnych. Tylko sam szczyt moze być chroniony. Jezeli ludzie będa o tym wiedzieć, będa przychylniejsi. Tylko zarząd będzie wg mnie mógł korzystać ewentualnie z przysługującego prawa do etatu związkowego (przy spełnieniu ustawowych warunków), ale oprócz tego trzeba pamiętac, że większość czynności trzeba będzie zlecać kancelarii prawnej i ewentualnie negocjatorom. Dlatego potrzeba jak najwięcej członków i połącznie z istniejącymi organizacjami byłoby celem głownym.
Czy istnieje jakies światełko w tunelu?
 
Wpisuję się do nowego ZZ dwoma ręcami!! Dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w "negocjacjach" ze stroną rządową a w szczególności widząc Wasze zangażowanie (Sławku i Robercie) i poświęcenie bez względu na osiegnięty wynik. Jeszcze raz bardzo Wam dziękuję! Dziękuję Wam za wszystko co zrobiliście z myślą o nas kosztem Waszych rodzin i Waszym!!! Ufam Wam i wierzę że Wy doprowadzicie naszą służbę do sukcesu! Idźcie do przodu i nie oglądajcie się w tył i na boki.
 
Cieszą uwagi dot. Statutu. Cieszą ponieważ na tym to właśnie polega, aby za pośrednictwem internetu zmienić w tym uprościć ten dokument.
Statut został praktycznie skopiowany z Statutu ZZ Policji z uwagi na brak czasu do napisania nowego.
Skoro Statut w Jednolitym ZZ Policji funkcjonuje od lat tzn. że jest dobry i to jest dla nas pewnym gwarantem dobrego startu.

Jeżeli ktoś widzi Statut zupełnie imaczej to bardzo proszę, aby zaprezentował swój pomysł.

Odnośnie struktur dyskusja jest także otwarta. Dyskutujmy nad tym czy struktury terenowe powinny mieć osobowość prawną w tym ochronę swoich zarządów?
Trzymamy się jedynie tego, że JUŻ mogą powstawać KOŁA i struktury terenowe oraz izbowe.

Odpowiadając na pytania zadane mi telefonicznie uprzejmie informuję, że można stworzyć koło w referacie np. SNP, OC, RPA, REK, itd. itd., następnie koła stworzą strukturę terenową(Urząd Celny) a te izbową(można tworzyć tylko koła i od razu strukturę izbową tam gdzie jest tylko jeden UC - to zależy od WAS).
De facto wszystko zależy teraz od Was, nawet odpowiedź na pytanie foromowicza Klepadło Antoni jest uzależniona od Was.

Związek powstaje tak szybko z uwagi na konieczność szybkiej prawnej ochrony po proteście oraz z uwagi na konieczność przygotowania kolejnego protestu(w razie konieczności) w sposób precyzyjny i skoordynowany w skali całego kraju.
 
Sławku!
Proponuję dorzucić do statutu i deklaracji członkowskiej pismo przewodnie(parę do kilkunastu zdań) odnośnie inicjatywy założenia nowego związku.
 
Administrator napisał:
Dwie rzeczy widziałbym w statucie:
1 od kierownika referatu w górę zakaz kandydowania do władz ZZ

To jest świetny pomysł. Nie może być w związku tak, że szefami są naczelnicy i kierownicy, ponieważ związek jest po to, żeby reprezentować interesy szeregowych pracowników, a nie kadrę.

Dwie kwestie organizacyjne.
Nie ma żadnego głosu sprzeciwu co do nazwy "Celnicy.pl", więc nie ma co się zastanawiać i trzeba od razu wypełniać deklaracje z taką nazwą. Jest dobra, bo odróżnia związek od innych ZZ, a poza tym widać, że chodzi o ruch, który narodził się w internecie.
Pod drugie - nie wiem jak ze składkami. Nigdy nie należałem do żadnego związku, więc nie wiem jaki to jest rząd wielkości. Chciałbym to wiedzieć w momencie, gdy będę komuś proponował podpisanie deklaracji.
 
zawsze byłem za jednym silnym ZZ, jak pozostaliczłonkowie wystąpią z aktualnych ZZ to sami przewodniczącynic nie znaczą, mylę że funkcjonariusze zrozumieją dlaczego tak trzeba zrobić, ja nikogo nie namawiam, do tego trzeba dorasnąć, w tatucie jest trochę za dużo różnych kół zarządów terytorialnych, izbowych, proponowałbym wybór przewodniczących izbowych jaki i ogólnopolskiego w wyborach bezpośrednich, a pozostałych na wanych zgromadzeniach, to moja propozycja,
ogólnie statut jest dobry w roz. III § 10. pkt 2 należy skreślić Policji i w §11 pkt. 4 należało by dodać lub innm przedtawicielem rządu
pozdrawiam brać celną[/i]
 
nie można blokować dostępu do związku nikomu, dlatego myślę że wprowadzenie zapisu że do związku nie mogą należeć osoby pełniące tanowiska kier ref i wyżej po pierwsze nie przyspoży nam splendoru, możemy zostać potraktowani jako ziwązek z nacjonalistycznym nastawieniem albo nie demokratyczną organizację, jako funkcjonariusze nie mamy prawa do strajku dlatego osoby z kadry kierowniczej nie mogą mieć obaw przed pkt. mówiącym o czynnym uczestnictwie w akcjach związku a tylko ich ewentualna postawa w takiej akcji będzie świadczyć i och charakterze i nastawieniu do ZZ
pozdrowienia dla wszystkich funkcjonariuszy
 
Wypełniajcie proszę deklarację taką jaka jest. Jeśli na najbliższym posiedzeniu nazwa Związku ulegnie zmianie, a widzę, że tak będzie, to bez obaw ponieważ deklaracje pozostaną w mocy.
Napiszcie proszę na deklaracji członkowskiej jakiej nazwy Związku oczekujecie.

Odnośnie ilościu kół i terenowych jednostek będziemy to jeszcze korygwać. Nie przejmujcie się na razie tym i składajcie deklaracje oraz twórzcie już KOŁA w Waszych referatach, oddziałach i innych komórkach organizacyjnych, gdyż w tym tkwi siła związku.
Wybory bezpośrednie w IC są najlepszym rozwiązaniem i wydaje mi się, że trzeba iść w tym kierunku.
Czy terenowe jednostki Związku, czyli obszar działania UC, powinny mieć Waszym zdaniem osobowość prawną? Uważam, ze izbowe powinny a terenowe(urzędowe) niekoniecznie.
 
Wyobraźcie sobie rok 2009. W SC działa jeden ZZ. Gdzieś pomiędzy Odrą a Bugiem jest działać związkowy wybrany w demokratycznym głosowaniu do zarządu. Jest świetny, jest zaprzeczeniem stereotypowego obrazu członka zarządu dbającego o swój interes. Słucha głosu swoich związkowców, sprawiedliwie pomaga rozwiązywać codzienne problemy. Jednym słowem idealny lider ZZ.

Równocześnie jest to człowiek cechujący się gruntowną wiedzę zawodową i zdolnościami przywódczymi.
Aż tu nagle.
Jego przełożony składa mu propozycję kierowania referatem. W tym momencie nasz wyimaginowany działacz staje przed dylematem. Czy praca społeczna jest ważniejsza niż rodzina? Czy sprawy jego kolegów z pracy, czy mały Jaś, który ostatnio nie czuł sie za dobrze i jego dalszy, prawidłowy rozwój uzależniony jest od specjalistycznego, drogiego leczenia.

To trochę przydługi wstęp, ale uważam, że w statucie nie należy wprowadzać zapisu o zakazie zajmowania przez kierowników funkcji związkowych. To oczywisty nonsens.
Demokratyczne głosowanie jest tylko i wyłącznie kluczem do wyboru odpowiednich ludzi. Ktoś kto traci zaufanie traci poparcie, przestaje być wiarygodny i idzie w odstawkę. To proste i skuteczne. Trzeba tylko z tego umieć korzystać.
 
A JA UWAŻAM ŻE NALEŻY I TO WYRAŹNIE POPATRZ NA HISTORIĘ LUDZIE KTÓRZY LATAMI GODZILI SIĘ NA POMIATANIE INNYMI LUDŹMI NIE MOGLI SIĘ ODERWAĆ OD DWÓCH STOŁKÓW JEDEN DOsTALI W PODZIĘCE NP ZA TAKI A NIE INNYCH KSZTAŁT USTAWY NASZEJ. nie chcę sypać nazwiskami ale znam takie 3 osoby. I oby nie były w nowych zz
 
Re: Ufff

Zolnik napisał:
Pobieżna analiza statutu i ordynacji wyborczej, co by tu powiedzieć (napisać)?- nie nastraja optymistycznie. Strasznie to skomplikowane. Jestem za powołaniem związku. Co do argumentów , że ma to być jeden jedyny związek w SC, to zastanawiam się jak macie zamiar to wdrożyć- unieważnić pozostałe związki??? Może z biegiem czasu to będzie jeden, jedyny, ale na razie będzie jednym z wielu- po prostu to kolejny związek. Władze wszystkich ZZ (poza P. Siwym) olały ludzi. Brak kontaktu z celnikami w czasie akcji był bardzo wymowny. Trudno było zauważyć na forum wypowiedzi P. Smolińskiej Fołty czy innych. Nawet Dyr Kapica miał odwagę pod swoim nazwiskiem odpowiadać na pytania forumowiczów, a oni nas olali. Teraz, jak niektórzy mają problemy, tylko jedna osoba zaoferowała pomoc i zainteresowanie sprawami innych. Mam nadzieję, ze uda nam sie zorganizować prężną organizację. Jak na razie mam dwie uwagi:
1. Statut i ordynacja są zawiłe i skomplikowane jak nieprzymierzając projekt nieboszczki konstytucji UE.
2. Internet i to Forum był podstawą akcji i jedynym obszarem naszych spotkań. To jest przestrzeń, która nas łączy. Pewnie wielu z nas dzień rozpoczyna od sprawdzenia co nowego na forum, a zwłaszcza, co nowego napisała jedna osoba- chyba wiadomo kto. Uważam, że istnienie tego medium należy uwzględnić przy konstruowaniu statutu, a zwłaszcza ordynacji- w której powinna być uwzględniona możliwość wyrażania opinii, a głównie głosowania z wykorzystaniem internetu. Mam nadzieję, że od strony technicznej nie będzie to niemożliwe. Możemy jako pierwsi wprowadzić zasady demokracji w pełni poprzez bezpośredni wybór przewodniczącego ZZ drogą internetową. Główną areną spotkań musi pozostać FORUM.
Więcej uwag po wydrukowaniu i dokładnym zapoznaniu się z tekstami.
Ogólnie jestem ZA, ZZ i jeszcze raz ZA!!!!!!!
Nazwa Celnicy.pl jest nośna, nowoczesna i po prostu jedyna właściwa.
Postaram się zmontować ekipę u siebie.
PS
Wiem, ze sprawa jest nagląca, ale nie przesadzajmy z nadmiernym optymizmem. Pojawił się apel o wpłaty na utrzymanie forum- jeżeli wpłat będzie wiele, to na pewno warto się angażować w tworzenie ZZ, jeżeli jednak niewiele osób zechce się pofatygować i przekazać na słuszny cel te parę złotych, to może oznaczać klapę nowego ZZ. Siłą związku nie może być jeden przewodniczący- ZZ będzie sprawny, o ile ludzie się w to zaangażują. Wiem, że nasz ostatni protest był pokazem solidarności. zważcie jednak, że nie wszyscy włączyli się do akcji z przekonania, niektórzy tylko w obawie przed opinią innych (żeby nie nazwano ich łamistrajkami i zdrajcami).
Pozdrowienia z zimowej stolicy Polski.
Mądre słowa. Jedyny i słuszny związek to "celnicy.pl" idźmy z duchem czasu. Glosowanie przez internet, blyskawicznie i tanio. Tak jak cło jest najlepiej zinformatyzowaną służbą w państwie tak stwórzmy nowe formy zarządzania ikomunikacji między członkami czy władzami związku. Bedziemy wyznacznikiem sposobu działania dla wszystkich innych.
MUSI POWSTAC JEDEN ZWIĄZEK !!!
ps.
refleksja po programie Kawa na ławę Rymanowskiego dzisiaj. Na wypowiedź Kurskiego o tym że protest w SC się nie zakończył i powróci ze zdwojoną siłą, Chlebowski odpowiedział, że to już napewno się nie powtórzy. Z tego wnioskuję,że PO szykuje nam niezłą ustawę modernizacyjną, a aby to skutecznie zrobić musiała wziąć na SSC celnika, któremu mechanizmy funkcjonowania administracji celnej nie są obce.

Dlatego tylko w jedności siła i szybkiej komunikacji (czyt. Internet).
 
Administrator napisał:
Dwie rzeczy widziałbym w statucie:
1 od kierownika referatu w górę zakaz kandydowania do władz ZZ
2 jawne głosowania - tak aby można było rozliczyć delegatów

No nie wiem.
Ad. 1.
A co jeżeli kandydat, który nie pełni żadnej funkcji kierowniczej, ma bardzo duże poparcie członków, i co?? Dostaje awansik od Dyrektora na funkcje kierowniczą. Po pierwsze nie możemy wymagać aby ktoś dla dobra publicznego poświęcił swoja karierę, a po drugie dajemy władzy możliwość utrącania dobrych kandydatów. Ograniczenie powinno dotyczyć najwyżej wąskiej grupy stanowisk np. Dyrektor, nacz. kadr itp. Po trzecie zaporą przed niepożądanymi kandydatami powinna być zasada wyborów bezpośrednich (lub pośrednich przez tzw.elektorów) w głosowaniu tajnym. W takich wyborach nawet niech kandyduje Szef SC, tyko czy uzyska większość.
2. Głosowanie powszechne (tzn. wyborów nie będą dokonywali delegaci w/g własnej woli) muszą być przeprowadzone z zastosowaniem zasady tajności głosowania- aby wyborcy nie byli rozliczani później przez dyr. kto na kogo głosował.
Nie odkrywajmy Ameryki- mamy przecież precyzyjnie określone zasady demokracji, których należy się trzymać. Jeżeli je naruszymy to ze ZZ wyjdzie kolejna klapa. Ja dziękuję za taką organizację, która nie kieruje się zasadami podstawowymi.
 
UWAGA !!!
Zmiana miejsca i terminu spotkania.
Spotkamy się w Warszawie w tygodniu od 25 do 29 lutego, któryś z tych dni.
Kto z Warszawy może pomóc i zorganizować jakąś salę na kilkaset osób? Dwieście powinno wystarczyć.
 
jabol napisał:
Odziały regionalne bez osobowości prawnej, aby zminimalizowac biurokratyzm, liczbę ludzi chronionych. Max wykorzystac internet do rozmów, a spotykać sie tylko w sytuacjach kryzysowych.

Dlaczego tak uważam?

Ludzie maja przekonanie, że związki tworzy sie m.in. dlatego, żeby chronic kilka osób je tworzacych, wydawać pieniądze ze składek. Dlatego chronione musza być tylko osoby z samej góry drabinki, która powstanie, a rozliczenie funduszy musi byc jawne i na forum.

oddziały regionalne powinny mieć osobowość prawną i jedna osoba ochronę prawną. W przeciwnym wypadku ich działaność skupi się na rozdawaniu paczek świątecznych i organizowaniu wyjścia do kina. Przedstawicie ZZ, który podejmuje się batalii z dyrektorem musi być chroniony przed ewentualnością odwetu, w przeciwnym razie niczym się nie różni od szeregowego funkcjonariusza, i raczej zrobi to czego życzy sobie jego szef.
Takim model sprawi , że wszystkich drazliwych sprawach interweniować będzie musiał wyłącznie przewodniczący ZZ- w Nysie, Nowym Sączu, Gołdapi itd. i w każdym innym oddziale. ?????????? Ale nie zapominajmy, że nasze ZZ są skażone grzechem pierworodnym- w wielu miejscach władze nie pochodzą z wyboru lecz raczej z namaszczenia szefów i tworzą specyficzną koterię lokalna. Jeżeli zaś będą faktyczną reprezentacją swoich wyborców, którzy będą ich mogli odwołać (niekoniecznie na końcu kadencji) będą musieli być lojalni wobec nich, ale wówczas muszą mieć ochronę.
Do dziś na wygnaniu.
 
Koła nie muszą mieć osobowości prawnej niepowinny. Ochronę z ustawy o związkach szef koła musi mieć
 
wrocek napisał:
A JA UWAŻAM ŻE NALEŻY I TO WYRAŹNIE POPATRZ NA HISTORIĘ LUDZIE KTÓRZY LATAMI GODZILI SIĘ NA POMIATANIE INNYMI LUDŹMI NIE MOGLI SIĘ ODERWAĆ OD DWÓCH STOŁKÓW JEDEN DOsTALI W PODZIĘCE NP ZA TAKI A NIE INNYCH KSZTAŁT USTAWY NASZEJ. nie chcę sypać nazwiskami ale znam takie 3 osoby. I oby nie były w nowych zz

Znam historię i znam takie przypadki, ale uważam, że takie patologiczne sytuacje biorą się z tego, że godzą się na nie najbardziej zainteresowani albo są po prostu bierni. Wszędzie są szanse na powstanie klik i towarzystw wzajemnej adoracji.
Aby temu się temu przeciwstawić należy raczej zadbać o transparentność podejmowania decyzji, o swobodny dostęp do informacji i pisemność w działaniu zarządów. Zarządy są powoływane i równie dobrze mogą być odwołane.
 
Przemawiają do mnie powyższe argumenty. Każdy funkcjonaruysz może być członkiem związku, ale wybór zarządów i przewodniczącego powinien odbywac sie w drodze bezpośredniego, tajnego głosowania (nawet w formie przedterminowych wyborów, gdyby członkowie związku uznali, że dana osoba przestała ich już reprezentować, z tych lub innych względów) Dobrze by było, gdyby można było takie głosowania wewnętrzne w izbach przeprowadzać w internecie, na forum danej izby.

Statut musi być dokładnie przeanalizowany (do tej pory nie analizowałem żadnego statutu więc moje pytania mogą być dla doświadczonych związkowców czasami dziwne ):

- §9 pkt.7 – w policji mieszkania służbowe to normalka, dodatki do mieszkań, u nas tego nie ma i nie było.
- §9 pkt. 8,9- cele szczytne, ale znowu ograniczenia finansowe i brak specjalnych funduszy na te cele;
- §10 pkt.9 – Związek może prowadzić działalność gospodarczą? Nie wiedziałem o tym?
- §10 pkt.12, 13 – znowu kasa; jakie turnusy, w policji jest obecnie 120 tyś, + 2-3 razy tyle emerytów i rencistów z rodzinami, to jest prawdziwy moloch.
- Cały rozdział V musi być zminimalizowany. Za dużo niepotrzebnych struktur. Osobowość prawna tylko na poziomie izby. Te wszystkie komisje trzeba zminimalizować do niezbędnego minimum. Stworzymy później takie struktury, że żeby podjąć decyzję trzeba będzie najpierw podjąć uchwałę w Kołach, później w Terenie i dopiero na końcu w Izbie. Nowe zinformatyzowane związki będą działać szybciej i skuteczniej. Trzeba usiąść i zastanowić się nad optymalną strukturą związku.
 
Czy nowo powstający związek zadba o tych,których aresztowano a następnie zwolniono?Nie ukrywam że jestem jednym z wielu tak potraktowanych.
 
zgłoszenie rejestracje na członka też przez internet byle serwis społecznościowy i nie tylko tak praktykuje
 
Back
Do góry