• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Tematy związane ze Związkiem Zawodowym - CELNICY PL

slawomir.siwy

Administrator
Członek Załogi
Dołączył
1 Luty 2006
Posty
13 537
Punkty reakcji
4 502
Miasto
ZZ Celnicy PL
Spotykamy się w Warszawie w dniu 27 lutego 2008r. o godz. 10:00. Posiedzenie potrwa kilka godzin

DELEGATÓW NA ZJAZD WYBIERAMY W KOŁACH(OC, Referaty, Wydziały) I PRZESYŁAMY ICH DANE NA MAIL slawomir.siwy@celnicy.pl do 25 LUTEGO
W pierwszym Zjeździe mogą brać udział bezpośrednio wszyscy członkowie Związku bez żadnych ograniczeń. Jedynym ograniczeniem jest konieczność zgłoszenia swojego udziału do dnia 25 lutego 2008r. na adres e-mail: slawomir.siwy@celnicy.pl ze względu na objętość sali konferencyjnej.

Ponieważ w związku z zaistniałą sytuacją czas nagli i musimy działać natychmiast, zgodnie z życzeniem wielu funkcjonariuszy celnych i pracowników SC powstał Komitet Założycielski Jednolitego, Samorządnego i Niezależnego Związku Zawodowego SC, którego obszarem działania jest cały kraj.

Już na początku napiszę, że pod załączonymi linkami znajduje się deklaracja członkowska, którą już można składać na adres
Oddział Celny w Nysie
48-300 Nysa; ul. Otmuchowska 50


z dopiskiem nowy Związek

Statut i Ordynacja wyborcza

Deklaracja członkowska

Proszę o dyskusję. Czy terenowe jednostki organizacyjne (czyli UC) powinny mieć osobowość prawną?
Czy izbowe powinny mieć osobowość prawną?

Statut ZZ NSZZ Policjantów tak to przedstawia, ale u nich jest mnóstwo jednostek organizacyjnych i członków ZZ kilkadziesiąt tysięcy.
Zamieszczam też Statut Związku i Ordynację Wyborczą przyjęty na bazie Statutu z NSZZ Policjantów – oczywiście do dyskusji - proszę o uwagi.

Chcę dodać, że zgodnie z bardzo cenną sugestią rozważymy dołączenie do ww. Statutu i być może nazwy Związku, elementy i zapisy funkcjonujące w STOWARZYSZENIACH.

Sytuacja w której się znaleźliśmy jest dla nas dobra. Jeżeli osiągniemy pułap ZZ Policji (około połowy załogi) będziemy stanowić niezwykle wręcz dużą siłę.

Na forum celnicy.pl założymy nowy DZIAŁ, który będzie widoczny tylko dla zaufanych przedstawicieli z komórek organizacyjnych. W Dziale tym bardzo szybko będziemy mogli przygotować i uzgodnić wiele sposobów na akcję protestacyjną, którą dzięki takiemu kontaktowi będziemy mogli wdrożyć jednocześnie w całym kraju i następnie prowadzić ją ściśle wg ustalonego tajnego harmonogramu. Jeżeli przyłączą się do nas granice, a wydaje mi się, że dzięki protestowi mamy kontakty na większości przejść, to wspólnie bez większych problemów osiągniemy zamierzony cel.
Warunkiem powodzenia i chyba największym gwarantem realizacji harmonogramu określonego przez rząd(oczywiście z poważnym rozszerzeniem) jest to, aby do Związku zapisali się przedstawiciele z jak największej liczby komórek organizacyjnych – portów morskich i lotniczych, OC wewnętrznych i granicznych, komórek SNP oraz wszystkich innych.
Dlatego na pierwsze wyborcze zebranie zapraszamy przedstawicieli z każdej komórki organizacyjnej w liczbie jeden delegat na 5-u członków Związku, jeżeli tylko wyboru przedstawiciela może dokonać w Waszej macierzystej komórce min. 5 osób(w przypadku mniejszych komórek można oczywiście się łączyć).
Z wyborów takich sporządźcie uchwałę oraz dołączcie listę obecności i przywieźcie do WARSZAWY. Zebranie zrobimy w dniu 27 lutego o godz. 10:00.

Nowy Związek wynajmie jedną z najlepszych Kancelarii w Polsce, której usługi, dzięki dobrym dotychczasowym kontaktom mogą nam być zaoferowane na bardzo korzystnych warunkach.

Liczę na zrozumienie tej inicjatywy. Od razu deklaruję, ze kilkakrotnie zwracałem się z taką inicjatywą do wszystkich innych central ZZ działających w kraju, jak również imiennie do wielu związkowców działających w kraju. Moje apele w tym przedmiocie oraz prośby o prowadzenie skoordynowanych działań protestacyjnych przez wszystkie centrale, nie spotkały się ze zrozumieniem. Formułę pozostawiamy oczywiście otwartą także dla całych lokalnych organizacji związkowych i członków obecnych ZZ.

Ponieważ nie mamy czasu, zaczęliśmy działać.

Planujemy przeprowadzenie pilnej akcji zgodnie z tym co napisał jeden z forumowiczów:
„Moi drodzy, ZZ powinny podjąć działania medialne zmierzające do zmiany wizerunku SC. Nie wystarczą listy przekazywane posłom, sentarom i mediom. Należ dotrzeć do obywatela i zmienić jego widzenie SC przez pryzmat łapówek. ZZ mogłyby rozważyć zamieszczanie stosownych "komunikatów - ogłoszeń" w prasie ogólnokrajowej lub na bilbordach. Nie wiem tylko czy mamy na to pieniądze, ale wydźwięk byłby odczuwalny. Przecież można pokazać Nas jako odpowiedzialnych przedstawicieli Państwa walczących z przemytem, zasilających budżet, dbających o bezpieczeństwo i zdrowie obywatela, ochronę środowiska oraz kulturę narodową”
Na powyższe niezbędne są niemałe środki finansowe. Jeżeli są osoby, którym na tym zależy i popierają pomysł tego forumowicza to bardzo proszę o wpłaty na konto 241020 3668 0000 5702 0117 1149 PKO BP.
Na dowodzie wpłaty proszę dopisać - akcja media a jako odbiorcę wpisać Związek Zawodowy FiP SC - 45-010 Opole; ul. Szpitalna 3b 5-7

Jednocześnie deklaruję, że każdy członek nowego Związku będzie miał możliwość poprzez forum zgłosić temat do zrealizowania i będzie mógł czynnie uczestniczyć w działalności Związku i poprzez forum będzie miał wpływ na podejmowane działania.

Zachęcam do składania DEKLARACJI CZŁONKOWSKICH, organizowania się w Waszych komórkach i zapisywania do Związku, co gwarantuję będzie z pożytkiem dla poprawy naszego bytu, statusu prawnego, materialnego i socjalnego w przyszłości.

Pozdrawiam i proszę o opinie na ten temat
 
i bardzo dobrze, ten krok powinniśmy uczynić już dawno, może wynik zrywu byłby inny, proszę o uruchomienie deklaracji a mja aktualna składka związkowa natychmiast wpłynie na nowy ZZ, w jedności siłą, pozdrawiam brać celną!!!!!!!!!!!
 
1. Przesyłajcie dane wybranych przedstawicieli na mój mail slawomir.siwy@celnicy.pl celem uzyskania zwolnienia z pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia na czas wyjazdu na zebranie. Zwolnienie przysługuje członkom związku wybierającym się na zebranie

2. Deklarację członkowską można składać samodzielnie. Jedynie wyboru przedstawiciela komórki organizacyjnej dokonujemy w minimum 5 osób

3. Piszcie jaką wysokość składki proponujecie. Uwzględniajcie to, że składka w cześci idzie na Izbowy Zarząd a w części na centralny. W jakiej proporcji to podzielić?

4. Proponujcie proszę nazwę dla Związku oraz zmiany do Statutu(załączę za chwilkę)
 
Przyczyniłam się w latach 90 do powstania Związku Zawodowego w Porcie Lotniczym Okęcie. po 2 latach się wypisałam,bo zobaczyłam co sie dzieje w sprawach funcjonariuszy,nie załatwiano problemów, jedynie raz lub dwa razy do roku wydawano bony do marketów.Problemy rosły i się nawarstwiały,a pracowmikom zatykało się tzw gębę talonem wartości 100 PLN.Teraz jako nie zwiazkowiec jestem za tym żeby powstała jedna silna organizacja związkowa.Na Przewodniczącego Stowarzyszenia ZwiązowZawodowych proponuję Pana Sławomira Siwego, nazwa Związku do ustalenia na zjezdzie.Związkowcy zróbcie rachunek sumienia co zrobiliści dla alokowanych naszych kolegów dla Piotra Burzca jego żony, dla Herkuliego i wielu innych którzy te alokacje odchorowali...Pozdrawiam,wysłałam pieniądze na utrzymanie forum bo bez tego nici... :!: :!: :!:
 
JESTEM ZA GDYBY NIE TO FORUM MŚLĘ ŻE PROTEST ZAKOŃCZONO BY WCZEŚNIEJ JA SIĘ NIE ZAPISUJE BO NIGDY W ŻADNYCH ZWIĄZKACH NIE BYŁEM ALE WSPIERAM AKCJĘ WPŁACIŁEM JUŻ NA KONTO FORUM NO I CZASAM COŚ NAPISZĘ A NO I OCZYWIŚCIE WEZME L4 KIEDY TRZEBA I WŁOSKIEGO SIĘ NA UCZĘ JAK PRZYJDZIE TAKA POTRZEBA
 
ALOKERSI
Zapisujcie się do tego związku. Jest nas 1000 osób i stanowimy siłę, więc do dzieła. Zniwelowanie skutków alokacji będzie jednym z głównych tematów do zrealizowania dla tego związku.
 
JA SIĘ NIE ZAPISUJE BO NIGDY W ŻADNYCH ZWIĄZKACH NIE BYŁEM ALE WSPIERAM AKCJĘ WPŁACIŁEM JUŻ NA KONTO FORUM NO I CZASAM COŚ NAPISZĘ A NO I OCZYWIŚCIE WEZME L4 KIEDY TRZEBA I WŁOSKIEGO SIĘ NA UCZĘ JAK PRZYJDZIE TAKA POTRZEBA
O sile Związku decydują jego członkowie. Wielu nie było nigdy w związkach czy też zawiodło się na związkach. To będzie jednak coś zupełnie nowego i gwarantuję, że warto się zapisać. zawsze po czasie, jak się zawiedziesz możesz przecież wystąpić, ale daj nam szansę i wstąp do prawdziwego jednoliego Związku Służby Celnej
 
Zauważyłem ciekawą zależność - w demokratycznych społeczeństwach ludzie zrzeszają się w niezliczona ilość najróżniejszych organizacji. Są to związki, koła, partie, stowarzyszenia, rady, kluby, itp...

Związek Wędkarski, Koło Gospodyń Wiejskich, Stowarzyszenie Hodowców Rybek Rybek Akwaryjnych, Rada Adwokacka, Klub Anonimowych Grubasów,...

Wiesz dlaczego tak się dzieje?

Dlatego, że nawet w najbardziej demokratycznym społeczeństwie tak naprawdę jednostka nie liczy się.
Tylko grupa może kształtować swoje otoczenie.

Przenosząc to na nasz grunt, uważam, że właśnie z tego powodu warto zebrać się w grupę, a zależność, o której napisałem na wstępie, jest właśnie uzasadnieniem takiego przekonania.

Tylko zebranie się w kupę, która będzie miała ramy prawne, a właśnie takie ramy ma związek zawodowy utworzony w trybie określonym w ustawie o związkach zawodowych, gwarantuje nam to, że w sytuacjach podobnych do tej jaka zaistniała niedawno, rząd będzie chciał, chcąc niechcąc, z nami rozmawiać.


Szkoda twojej energii, jeżeli nikt nie będzie chciał z tobą gadać.

Tak jak piszę, nawet w ugruntowanej demokracji jednostka tak naprawdę nie liczy się do póki nie jest członkiem grupy.
 
Namawiaj władze Twojego Związku aby utworzyły jednostkę terenową w nowym ZZ. Dla tak dobrze działającego związku jak Wasz jest zdecydowanie miejsce w nowych strukturach. Dzięki temu powinno też może zapisać się sporo nowych ludzi.
 
super

Nikogo nie namawiamy sami zakładamy koło w oddziale w Krakowie i utworzymy zarząd terenowy w urzędzie. Terenowy ma osobowść prawną bo koło chyba nie?
 
No dobrze a co z Fołtą, Smolińską i innymi ..... przecież oni sami nigdy nie zrezygnują i zawsze będą .... powiedzmy jakimś tam związkiem zawodowym celników i mimo niewielkiego ( czytaj nikłego ) poparcia wpychać sie będą przed nas ....
Jak tą sprawę chcesz Sławku załatwić przecież osoby te same z siebie w cień się nie przesuną !!!!!

Jak będziesz chciał negocjować cokolwiek na własną rękę, jak będziesz podejmował niezależne decyzje skoro w negocjacjach uczestniczyć będą inne związki zawodowe.

Może skończyć sie tak ,że Twój głos będzie jednym z wielu ... albo inaczej z obserwatora staniesz się jednym z negocjujących !!!!

Konkluzja - jaki masz sposób na Fołtę !!!!!!
 
Ufff

Pobieżna analiza statutu i ordynacji wyborczej, co by tu powiedzieć (napisać)?- nie nastraja optymistycznie. Strasznie to skomplikowane. Jestem za powołaniem związku. Co do argumentów , że ma to być jeden jedyny związek w SC, to zastanawiam się jak macie zamiar to wdrożyć- unieważnić pozostałe związki??? Może z biegiem czasu to będzie jeden, jedyny, ale na razie będzie jednym z wielu- po prostu to kolejny związek. Władze wszystkich ZZ (poza P. Siwym) olały ludzi. Brak kontaktu z celnikami w czasie akcji był bardzo wymowny. Trudno było zauważyć na forum wypowiedzi P. Smolińskiej Fołty czy innych. Nawet Dyr Kapica miał odwagę pod swoim nazwiskiem odpowiadać na pytania forumowiczów, a oni nas olali. Teraz, jak niektórzy mają problemy, tylko jedna osoba zaoferowała pomoc i zainteresowanie sprawami innych. Mam nadzieję, ze uda nam sie zorganizować prężną organizację. Jak na razie mam dwie uwagi:
1. Statut i ordynacja są zawiłe i skomplikowane jak nieprzymierzając projekt nieboszczki konstytucji UE.
2. Internet i to Forum był podstawą akcji i jedynym obszarem naszych spotkań. To jest przestrzeń, która nas łączy. Pewnie wielu z nas dzień rozpoczyna od sprawdzenia co nowego na forum, a zwłaszcza, co nowego napisała jedna osoba- chyba wiadomo kto. Uważam, że istnienie tego medium należy uwzględnić przy konstruowaniu statutu, a zwłaszcza ordynacji- w której powinna być uwzględniona możliwość wyrażania opinii, a głównie głosowania z wykorzystaniem internetu. Mam nadzieję, że od strony technicznej nie będzie to niemożliwe. Możemy jako pierwsi wprowadzić zasady demokracji w pełni poprzez bezpośredni wybór przewodniczącego ZZ drogą internetową. Główną areną spotkań musi pozostać FORUM.
Więcej uwag po wydrukowaniu i dokładnym zapoznaniu się z tekstami.
Ogólnie jestem ZA, ZZ i jeszcze raz ZA!!!!!!!
Nazwa Celnicy.pl jest nośna, nowoczesna i po prostu jedyna właściwa.
Postaram się zmontować ekipę u siebie.
PS
Wiem, ze sprawa jest nagląca, ale nie przesadzajmy z nadmiernym optymizmem. Pojawił się apel o wpłaty na utrzymanie forum- jeżeli wpłat będzie wiele, to na pewno warto się angażować w tworzenie ZZ, jeżeli jednak niewiele osób zechce się pofatygować i przekazać na słuszny cel te parę złotych, to może oznaczać klapę nowego ZZ. Siłą związku nie może być jeden przewodniczący- ZZ będzie sprawny, o ile ludzie się w to zaangażują. Wiem, że nasz ostatni protest był pokazem solidarności. zważcie jednak, że nie wszyscy włączyli się do akcji z przekonania, niektórzy tylko w obawie przed opinią innych (żeby nie nazwano ich łamistrajkami i zdrajcami).
Pozdrowienia z zimowej stolicy Polski.
 
kola2 napisał:
JESTEM ZA GDYBY NIE TO FORUM MŚLĘ ŻE PROTEST ZAKOŃCZONO BY WCZEŚNIEJ JA SIĘ NIE ZAPISUJE BO NIGDY W ŻADNYCH ZWIĄZKACH NIE BYŁEM ALE WSPIERAM AKCJĘ WPŁACIŁEM JUŻ NA KONTO FORUM NO I CZASAM COŚ NAPISZĘ A NO I OCZYWIŚCIE WEZME L4 KIEDY TRZEBA I WŁOSKIEGO SIĘ NA UCZĘ JAK PRZYJDZIE TAKA POTRZEBA
kola2- masz całkowitą rację co do znaczenia tego forum w całej akcji. Ja też nie należałem do żadnego związku przez 11 lat pracy w cle. Jednak od 24 stycznia nie byłem w pracy na znak poparcia dla inicjatywy wschodu. Ta akcja pokazała, że potrzebna jest jedność w działaniu, ale także w reprezentacji całego środowiska. Zgadzam się ze Sławkiem, że "o sile związku decydują jego członkowie". Im więcej nas zapisze się do nowego ZZ tym większą będziemy mieli siłe przebicia. Nie da się rozmawiać z rządem na zasadzie - jest nas stu, ale popiera nas pięć tysięcy. No i oczywiście ZZ musi się utrzymać, a do tego potrzebne będą składki.
Pozdrawiam:
mobilny z zachodu
 
Dwie rzeczy widziałbym w statucie:
1 od kierownika referatu w górę zakaz kandydowania do władz ZZ
2 jawne głosowania - tak aby można było rozliczyć delegatów
 
Nie wiem jak to wygląda prawnie, ale wydaj mi się jak Fołta i spółka zostali by bez członków to chyba tracą prawo głosu ? Trzeba się wypisać ze związków obrośniętych tłuszczem ambicji ! Popieram Celnicy PL
 
Back
Do góry