• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Próba odebrania praw nabytych - rozporządzenie w spr. świadczeń socjalnych

slawomir.siwy

Administrator
Członek Załogi
Dołączył
1 Luty 2006
Posty
13 537
Punkty reakcji
4 502
Miasto
ZZ Celnicy PL
MF proponuje KPRM zmiany w porojekcie rozporządzenia dot. świadczeń socjalnych, które uderzają w szeroko pojęte zasady legalizmu.
W skrócie, próbują ponownie obejść prawo i nie wypłacić nam świadczeń socjalnych na podstawie praw nabytych. Zanosi się na pozew zbiorowy. No chyba, że KPRM zareguje na nasze pismo
http://zz.celnicy.pl/tekst-393.html
 
czy orientuje sie pan jaki jest termin na złożenie wniosku : czy za rok np. 2008 mogłam skaładać tylko w 2008, czy może nie przedawniają sie te należności. Z kodeksu cywilnego mozna 3 lata wstecz dochodzić, a tu w rozp. nie ma okreslonego terminu na zlożenie wniosku. ja z różnych względów nie składałam wniosków, pierwszy w 2009r. i zastanaiwm sie jak odzyskać kase, która należała mi się w wcześniejszych latach...
 
czy orientuje sie pan jaki jest termin na złożenie wniosku : czy za rok np. 2008 mogłam skaładać tylko w 2008, czy może nie przedawniają sie te należności. Z kodeksu cywilnego mozna 3 lata wstecz dochodzić, a tu w rozp. nie ma okreslonego terminu na zlożenie wniosku. ja z różnych względów nie składałam wniosków, pierwszy w 2009r. i zastanaiwm sie jak odzyskać kase, która należała mi się w wcześniejszych latach...

Wiem, że to nie do mnie ale pozwoliłem sobie odpowiedzieć, gdybym się mylił proszę o sprostowanie.

Zapis dotychczasowego jak również projekt nowego rozporządzenia RM w sprawie świadczeń socjalnych przewiduje wypłatę powyższego świadczenia raz w roku kalendarzowym. Nie jestem ekspertem w tej sprawie, ale wygląda na to, że co prawda można złożyć wniosek o świadczenie za 2008r. w roku bieżącym, ale tym samym zostanie wyczerpany limit wniosków jakie można w tym roku składać, a tym samym z kolejnym wnioskiem za 2010r. trzeba by poczekać do przyszłego roku.



A tak wracając do głównego tematu, dla tych co się nie orientują, w 2010r. na podstawie obowiązującego (jeszcze) rozporządzenia wysokość przysługującego świadczenia w postaci dopłaty do wypoczynku wynosi ok. 460 zł netto na osobę, zaś według projektu nowego pozostanie na poziomie zbliżonym do kwoty z 2009r. czyli ok. 190 zł. Stąd zapewne zapis w projekcie cyt. "par.10 Do wniosków o przyznanie świadczeń socjalnych przysługujących w 2010r., złożonych i nierozpatrzonych przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia stosuje się przepisy tego rozporządzenia.". Zapewne żaden dotychczas złożony wniosek nie zostanie rozpatrzony, a może jednak tak po znajomości coś przejdzie;) Nie było by tematu, gdyby nowe rozporządzenie weszło w życie z dniem 1 stycznia 2010r., jednak tak się nie stało. Czyżby niezamierzony skutek afery hazardowej, komuś zabrakło czasu :rolleyes:
 
Nie było by tematu, gdyby nowe rozporządzenie weszło w życie z dniem 1 stycznia 2010r., jednak tak się nie stało. Czyżby niezamierzony skutek afery hazardowej, komuś zabrakło czasu :rolleyes:


Zgadzam się. Tak to wygląda.
A moze ktoś kiedyś wymyśli, aby w państwie prawa ustawa mogła wejść w życie dopiero w momencie, gdy będą napisane wszystkie rozporządzenia! :cool:

Jeszcze jest kwestia terminu wypłaty środków (30 dni) z zastrzeżeniem, że nie później niż do końca stycznia roku NASTĘPNEGO! Rząd łata dziurę budżetową jak tylko może byle do wyborów dotrwać z dobrą miną do złej gry!:mad:
 
MasakrA

Chcą nam zabrać jak dla mnie dużą kasę a post cieszy się takim małym zainteresowaniem sądząc po liczbie postów....
Chyba dzieje się dobrze!!!
 
Solidarność plemników i jajników

Panowie odrobina cierpliwości, w nas siła, coś się wymyśli, ale wszyscy musimy działać jednomyślnie, powrót do historii - styczeń:D
 
Na pana Kapicę to działa tylko siła nic więcej.

Jak pamiętamy z doświadczenia na pana Kapicę działa tylko siła.Do jego spaczonej partyjniactwem mózgownicy nie dociera że ludzie mają już dość jego ciągłych przekrętów, przekłamań, lawiracji i innych kombinacji.Ludzie to są wasze pieniądze o które trzeba walczyć..
 
Ostatnia edycja:
"16.02.2010 r., Warszawa

Rozporządzenie w sprawie świadczeń socjalnych funkcjonariuszy celnych i członków ich rodzin, przedłożone przez ministra finansów.


W rozporządzeniu pozostawiono wiele rozwiązań, które były zawarte w rozporządzeniu z 11 maja 2000 r. Nowością w stosunku do dotychczas obowiązujących rozwiązań jest wprowadzenie możliwości ubiegania się o przyznanie zapomogi przez byłych funkcjonariuszy, w tym emerytów i rencistów.

Kolejna zmiana dotyczy możliwości otrzymywania przez funkcjonariusza zryczałtowanego równoważnika pieniężnego. Będzie on przysługiwać w przypadku nieskorzystania z przejazdu koleją na koszt urzędu, w którym funkcjonariusz pełni służbę.

Nowe regulacje obejmą dopłaty do wypoczynku. Uproszczono sposób wyliczania tego świadczenia – jego wysokość będzie wynosić 0,127 kwoty bazowej określanej w ustawie budżetowej dla funkcjonariuszy celnych. Nowością w stosunku do obecnych przepisów są też regulacje dotyczące terminów rozliczania i wypłaty świadczeń socjalnych. Świadczenia te za rok 2009 będą ustalane i wypłacane na podstawie dotychczas obowiązującego rozporządzenia. Wypłata świadczenia za rok 2009 - dokonana w 2010 r. - nie pozbawia funkcjonariusza prawa do uzyskania podobnego świadczenia przysługującego za 2010 r."

Żródło strona KPRM
 
Ostatnia edycja:
ze szczegółu robi się główne hasło, odwracając uwagę od najważniejszych spraw:

Nowością w stosunku do obecnych przepisów są też regulacje dotyczące terminów rozliczania i wypłaty świadczeń socjalnych. Świadczenia te za rok 2009 będą ustalane i wypłacane na podstawie dotychczas obowiązującego rozporządzenia. Wypłata świadczenia za rok 2009 - dokonana w 2010 r. - nie pozbawia funkcjonariusza prawa do uzyskania podobnego świadczenia przysługującego za 2010 r."
Nie znam osób, które nie dostały świadczeń za 2009r(albo czekają na ich wypłatę w tym roku), ale te nowości wprowadzają możlwość odsunięcia w czasie nawet o prawie 13 miesięcy wypłaty świadczeń socjalnych. np. wnioski o dopłaty do wypoczynku zostały złożone 04.01.2010, a termin wypłaty może zgodnie z projektem tego rozporządzenia nastąpić do dnia 31.01.2011!!! czyli następny rok budżetowy itp:D
 
Chyba jestem durny! - ja czytam na Corintii projekt rozp. cyt. Do wniosków w sprawach o przyznanie świadczeń socjalnych przysługujących w 2010r., złożonych i rozpatrzonych przed dniem wejścia w życie niniejszgo rozporzadzenia, stosuje się przepisy tego rozporządzenia. Czyli cofamy się na niekorzyść pracownika z przepisem wstecz. To bezczelność ze strony mf. Dostaniemy za wypoczynek zgodnie z tym projektem w plecy.
 
Rozporządzenie podpisał już Premier w dniu 16.02.
Te świadczenia w wysokości coś pow. 700zł na członka w rodzinie, przysługują każdemu kto nabył prawo do urlopu wypoczynkowego w 2010 roku niezależnie od tego czy złożył wniosek czy nie.
Dlatego wyegzekwujemy te pieniążki, które zgodnie z obowiązującymi w państwie prawa zasadami, pomimo świadomego ich złamania poprzez dodanie paragrafu 10 do rozporządzenia, po prostu nam się należą.
 
Bardzo jestem ciekawy Panie Sławku jak je wyegzekwujemy. Nie wierzę w to. Dostaniemy mniej niż w ubiegłym roku, przekona się Pan.
 
Jasne, że wypłacą mniej i dopiero po tym wyegzekwujemy.
Pisząc wyegzekwujemy mam na myśli Nas wszystkich. Trzeba wszak będzie podpisać pozew.
 
Założyłem wątek w tym temacie na gdyńskim forum. Z odpowiedzi wynika, iż w kadrach panowało przekonanie, iż czas na rozpatrzenie wniosków o "wczasy pod gruszą" jest do końca roku. Ja jestem gotów, jak tylko wypłacą świadczenie socjalne po nowemu, iść z pozwem do sądu pracy. U ludzi, z którymi rozmawiałem w pracy, mam pełne poparcie. Podpisujemy pozew zbiorowy.
 
na razie się wypięli.. Nic nie płacą tylko czekają. Na co? Przecież nawet jak cokolwiek się zmieni... to i tak prawo nie działa wstecz. Ktoś się orientuje jaki będzie przebieg tej sprawy?
 
Założyłem wątek w tym temacie na gdyńskim forum. Z odpowiedzi wynika, iż w kadrach panowało przekonanie, iż czas na rozpatrzenie wniosków o "wczasy pod gruszą" jest do końca roku. Ja jestem gotów, jak tylko wypłacą świadczenie socjalne po nowemu, iść z pozwem do sądu pracy. U ludzi, z którymi rozmawiałem w pracy, mam pełne poparcie. Podpisujemy pozew zbiorowy.

masz poparcie dopóki nic nie trzeba podpisywać :)
a potem będzie jak zwykle z tym zastraszonym m........
 
Back
Do góry