• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

KOMUNIKAT KW FZZSC

Status
Zamknięty.
Likwidacja izb

Towarzysze dzialacze związków tych i tamtych!Możecie wskoczyć Panu Majstrowi -przepraszam Jackowi!Dobrego weeekendu!
 
Likwidacja izb

Panowie.Towarzysze!Możecie wskoczyć Panu Majstrowi,przepraszaam jackowi na pukiel!
 
spotkanie w MF

[FONT=&quot]MINISTERSTWO FINANSÓW[/FONT]
DEPARTAMENT SŁUŻBY CELNEJ
SC6/066/ 7 /ETK/2010/1263

Warszawa, dnia 12 lutego 2010 roku​

Związki Zawodowe
w Służbie Celnej

W imieniu Szefa Służby Celnej zapraszam przedstawicieli Związków Zawodowych na spotkanie w dniu 23 lutego 2010 r. o godzinie 11.00 w sali 4440A w gmachu Ministerstwa Finansów.
Przedmiotem spotkania będą sprawy dotyczące regulaminu nagradzania w Służbie Celnej oraz regulacji uposażeń.

Otrzymują:

  • Pani Barbara Smolińska Przewodnicząca Zrzeszenia Związków Zawodowych Służby Celnej RP;
  • Pan Jacek Staniszewski Przewodniczący Federacji Związków Zawodowych Służby Celnej;
  • Pan Tomasz Ludwiński Przewodniczący Rady Sekcji Krajowej Pracowników Skarbowych NSZZ „Solidarność”;
  • Pan Mirosław Sałata Przewodniczący Zarządu Krajowego Związku Zawodowego Szczególnego Nadzoru Podatkowego i Akcyzy;
  • Pan Sławomir Siwy Przewodniczący KZ Związku Zawodowego – Celnicy PL.
p.o. Zastępcy Szefa Służby Celnej
/ - /
Grzegorz Smogorzewski
 
komunikat w sprawie likwidacji IC

Toruń, dnia 26.02.2010r.
[FONT=&quot]Nasz znak: [/FONT][FONT=&quot]FZZSC/24/KW/2010[/FONT]
Organizacje Członkowskie Federacji ZZSC
Funkcjonariusze Celni

Koleżanki i Koledzy!
[FONT=&quot]W dniu wczorajszym odbyło się spotkanie Szefa Służby Celnej z dyrektorami izb celnych wskazanych przez niego do likwidacji oraz dyrektorów izb celnych, które przejmą zadania likwidowanych izb, jako organy II instancji.[/FONT]
[FONT=&quot]Pan Minister Jacek Kapica wbrew wcześniej udzielonym stronie związkowej zapewnieniom na spotkaniu w Ministerstwie Finansów w dniu 23.02.2010r. oraz pisemnej odpowiedzi udzielonej wcześniej Zrzeszeniu ZZSC podjął samodzielne decyzje o rozpoczęciu prac zmierzających do likwidacji (w pierwszej kolejności) Izby Celnej w Opolu, Izby Celnej w Kielcach oraz Izby Celnej w Rzepinie.[/FONT]
[FONT=&quot]Powyższe "zmiany organizacyjne" w Służbie Celnej miałyby nastąpić w ciągu najbliższych 5 miesięcy.[/FONT]
[FONT=&quot]Likwidowane jednostki miałyby zostać "przyłączone" odpowiednio:[/FONT]
[FONT=&quot]Izba Celna w Opolu do Izby Celnej w Katowicach[/FONT]
[FONT=&quot]Izba Celna w Kielcach do Izby Celnej w Krakowie[/FONT]
[FONT=&quot]Izba Celna w Rzepinie do Izby Celnej w Szczecinie[/FONT]
[FONT=&quot]Z nieoficjalnie pozyskanych informacji wynika, że „tajny” zespół w Departamencie Służby Celnej zajmujący się pracami koncepcyjnymi restrukturyzacji izb celnych przewiduje połączenie w dalszej kolejności: Izby Celnej w Toruniu z Izbą Celną w Gdyni, Izby Celnej w Olsztynie z Izbą Celną Białymstoku (lub także z IC w Gdyni), Izby Celnej w Łodzi z Izbą Celną w Warszawie, Izby Celnej we Wrocławiu z Izbą Celną w Poznaniu a także Izby Celnej w Białej Podlaskiej z Izbą Celną w Przemyślu (w tym ostatnim przypadku brak przesądzenia o przewodnictwie).[/FONT]
[FONT=&quot]Konsultacje ze stroną związkową mają zostać przeprowadzone post fatum.[/FONT]
[FONT=&quot]Z powyższego widać, że dotychczasowe informacje upublicznione w tym właśnie zakresie przez Federację ZZSC nie były tzw. kaczką dziennikarską i mroczna perspektywa powtórki z alokacji kilku tysięcy funkcjonariuszy, oraz prawdopodobnych zwolnień znacznej liczby pracowników cywilnych (likwidacja miejsc pracy) jest bardzo realna.[/FONT]
[FONT=&quot]Zdaniem Komitetu Wykonawczego FZZSC powyższe likwidacje nie są uzasadnione, ani z ekonomicznego, ani społecznego punktu widzenia.[/FONT]
[FONT=&quot]Zapewniamy Was koleżanki i koledzy, że Federacja ZZSC będzie niestrudzenie walczyła o utrzymanie miejsc służby i pracy.[/FONT]
[FONT=&quot]W dniu dzisiejszym w Izbie Celnej w Rzepinie o godz. 11.30 odbyło się spotkanie kierownictwa tutejszej izby z Panią Dyrektor Izby Celnej w Szczecinie Lidią Mołodecką (najprawdopodobniej przyszły dyrektor połączonych izb), która oświadczyła że od decyzji Szefa Służby Celnej nie ma odwrotu.[/FONT]
[FONT=&quot]Komitet Wykonawczy ma odmienne zdanie, w tym celu podjęliśmy dalsze kroki na niwie parlamentarnej w celu doprowadzenia do fiaska absurdalnych i oderwanych od rzeczywistości pomysłów Szefa Służby Celnej.[/FONT]

[FONT=&quot] Przewodniczący FZZSC[/FONT]
[FONT=&quot] Jacek Staniszewski[/FONT]
[FONT=&quot]([/FONT][FONT=&quot]podpis na oryginale[/FONT][FONT=&quot])[/FONT]

[FONT=&quot]do wiadomości:[/FONT]
[FONT=&quot]1.[/FONT][FONT=&quot]adresat[/FONT]
[FONT=&quot]2.[/FONT][FONT=&quot]KW FZZSC[/FONT]
3.[FONT=&quot]a/a[/FONT]
 
No pomysł Kapicy jest po prostu z kosmosu - koleś chce zmniejszyć ilość jednostek organizacyjnych II instancji - zapominając zupełnie, że IC są również organami I instancji - logiczne wydawałoby się, że zadania I instancji powinny w całości przejąć UC, ale z tego co widzę plan SSC w ogóle tego nie zakłada.... Znaczy - nie ma pojęcia czym zajmują się IC - mało tego zamiast wyjść na przeciw przedsiębiorcom znacznie utrudni im dostęp do organów II instancji...... Tragedia ten człowiek nie ma o niczym zielonego pojęcia - tylko zwykłe parcie na szkło.....
A swoją drogą to chyba już doskonale sobie zdajecie wszyscy sprawę z tego do czego miało posłużyć ucywilnienie :eek:?????
 
Ostatnia edycja:
Kolego ty w ogóle zrozumiałeś to co ja napisałem???? Chyba nie do końca.....
 
Po co ten szum.Wreszcie nastąpi upadek IC Rzepin i co za tym idzie kolejne obietnice p.J.Staniszewskiego wielkiego działacza który już raz się wykazał podczas alokacji.Pewnie wielu alokersów już się cieszy, że ta izba padnie i ich los podzielą ludzie do tej pory merytoryczni.Zajrzy przez to wielu ludziom zajebisty strach w oczeta.Sprawiedliwość jednak jest na tym świecie i właśnie zaczyna się dokonywać.Tak na marginesie to po co ma ona istnieć z tymi trzema Urzędami na Świecku, w Gorzowie i Zielonej Górze.Świecko to szopka bo przecież tam Niemcy przynoszą zyski dla swego kraju a nasi zolle tylko wstyd.NIemcy mają wpływy rzędu kilkunastu miliardów euro a nasi jedyne 120 mln złotych.Przecież to żart:)
Może kilku działaczy pojedzie na wschód by zobaczyć na co skazali wielu alokersów.Fajnie było szydzić z alokersów którzy do czasów alokacji byli waszymi kumplami a po alokacji nikt z nimi nie chciał rozmawiać.A jak komuś powinęła się noga to jaka była radość bo on przecież był nieuczciwy:))))
Pamiętajmy tylko o jednym.To nie jest alokacja tylko likwidacja zakładu pracy i raczej nie liczyłbym na nie wiadomo jakie wielkie odprawy.Każdy dostanie propozycję pracy i sam zdecyduje czy ją przyjąć.To się nazywają oszczędności SSC za które zostanie pochwalony przez rządzących.
Po co te kłótnie tu na forum??Przecież to i tak nic nie zmieni.Znowu będą lepsi i gorsi.Pana Jacka pewnie nikt nie ruszy ale co do Pana Sławka to pewności już nie ma.Likwidacja jego Izby będzie miała dramatyczne skutki dla niego bo SSC dawno szukał sposobu by się go pozbyć a teraz ma sposób na to i to w białych rękawiczkach.
 
Wszystkie znaki na "niebie" i "ziemi", omen-omen wskazują na systematyczną "krok po kroku" realizację koncepcji czterech
Izb Celnych, w skali całego kraju. Stąd te dziwne mezalianse
typu, np.:poznań - Wrocław ... itd.​
 
Zasmakowałem alokacji, minęło prawie 5 lat, nikomu tego nie życzę i nie kibicuję żadnej likwidacji/połączeniu izb powiązanego z alokacją/zwolnieniem choćby jednego funkcjonariusza/pracownika.
Sama świadomość niepewności przyszłości odbija się negatywnie na zdrowiu i atmosferze rodzinnej.
 
Z punktu widzenia racjonalności: 4 izby na kraj, to nie jest zły pomysł.
Z drugiej strony jednak zostają ludzie, ich dramaty i tragedie życiowe, w momencie, kiedy bedzie się trzeba przenieść nie wiadomo gdzie.
Polska to nie Niemcy, czy Anglia, gdzie jest to rozwiązane "trochę" inaczej.
Byłem, widziałem, przeżyłem alokację i mogę tylko współczuć ludziom z rodzinami. Samotni sobie poradzą...

P.S. A Jackom życzę tego samego, co mieli inni w 2003/2004r.
 
Po co ten szum ...
... Znowu będą lepsi i gorsi.Pana Jacka pewnie nikt nie ruszy ale co do Pana Sławka to pewności już nie ma ...

Tu, to bym się Szanowny Kolego zastanowił!
Nigdy nie lubiłem wszekiej maści "statystyk", ale warto na niektóre popatrzyć w świetle wiadomych oficjalnych wypowiedzi. Ja dotarłem choćby do KONKRETNEJ, OFICJALNEJ LICZBY funkcjonariuszy dokonujących bezpośrednio odpraw celnych.
Na każdych 100 -STU ludzi w całej Izbie ... 8 -OŚMIU (?!) !!!
To jest 8% -OSIEM PROCENT !!!
Nie cytuję, ale brzmiało to jakoś w stylu: przerost "wyższej" kadry nad "niższą"... (czyli odwrotnie proporcjonalnie do założeń kategoryzacji stanowisk).
Wydaje mi się, iż taki "ukad" można rozwiązać dwojako; albo załatwić szybką, specyficzną emeryturką (dla określonej części "wyższej" kadry), albo ...
(nic wesołego, więc nie chcę nawet tego "wypowiadać")
Według mnie ci "wyżsi" mają niezłego "problema" ...


 

Według mnie ci "wyżsi" mają niezłego "problema" ...

znając życie wg powiedzenia "zanim gruby schudnie, chudy umrze" (wszelkie skojarzenia z Olsztynem są nieprawidłowe)
tzn. Ci "wyżsi" zajmą miejsce niższych ( z pensją wyższych) a Ci "Niższi" mają problem, tj. przy alokacji.
 
Ostatnia edycja:
znając życie wg powiedzenia "zanim gruby schudnie, chudy umrze" (wszelkie skojarzenia z Olsztynem są nieprawidłowe)
tzn. Ci "wyżsi" zajmą miejsce niższych ( z pensją wyższych) a Ci "Niższi" mają problem, tj. przy alokacji.

"Przysłowia mądrością narodów" -nie mam zamiaru podważać doświadczeń wielu pokoleń! Popatrz jednak na ten temat z innej strony- choćby za pomocą przykładu;
-Pewna firma budowlana. Kierownik budowy ma wyznaczyć etaty do redukcji.
Czy zwalnia murarza wręczając kielnię zaopatrzeniowcowi?
Czy zwalnia dekarza kierując do jego pracy magazyniera?
Czy zwalnia elektryka zastępując go kadrowcem?
Czy zwalnia hydraulika stwierdzając, że sekretarka potrafi to samo? ...

Nie do końca jest to takie proste i oczywiste. Owszem, wielu z nas -roboli poważnie odczuje "modernizację", ale ktoś tyrać musi! Czyżby ci "wyżsi" przejawiali do tego jakieś specjalne zainteresowanie ???

 
...ktoś tyrać musi! Czyżby ci "wyżsi" przejawiali do tego jakieś specjalne zainteresowanie ???

Cat zejdz na ziemię- w sytuacji gdzie grozi alokacja lub zwolnienie "góra" z przyjemnością siada na nizszych stanowiskach a do pracy i tak ktoś się znajdzie. Po jakimś czasie wracają na wyzsze krzesełka i są blisko domu.
 
...ktoś tyrać musi! Czyżby ci "wyżsi" przejawiali do tego jakieś specjalne zainteresowanie ???

Cat zejdz na ziemię- w sytuacji gdzie grozi alokacja lub zwolnienie "góra" z przyjemnością siada na nizszych stanowiskach a do pracy i tak ktoś się znajdzie. Po jakimś czasie wracają na wyzsze krzesełka i są blisko domu.

OK!
Tylko, że tu - w obłokach - Egon, jest klawo jak cholera ... !
Mogę na ten przykład pozastanawiać się nad: ilością, rodzajem i wzajemnym powiązaniem wszystkich "dziwności" stworzonych ostatnimi czasy. Jasne, że prawidłową reakcją -po kolejnej niezrozumiałej "perełce"- może być komentarz; "Nic nowego pod słońcem- znów stworzono bubel"! MOŻE !!!
Acha- tu, gdzie sobie "na luzaku" bujam- mam na tyle czasu, by pobawić się w równie "luźne" skojarzenia. Nie wiem czemu (naprawdę!) pomyślałem o konsekwencjach historycznie znanych przewrotów, rewolucji, przemian, zmian ustrojów, ruchów wyzwoleńczych itp. Zasadą dla jednych było wyrżnięcie "w pień" (nawet potencjalnych) przeciwników- najbystrzejszych wcześniejszych sojuszników, dla innych zaś zasada "grubej krechy" czy też "aksamitnej rewolucji" stanowiła świętość.
Może tu - w obłokach - jestem zbytnio rozbujany. MOŻE !!! Tylko, że tu - w obłokach - nie ma mi kto zabronić bujania (się)! Owszem, mogę sobie nawet pobujać w temacie demokratycznego państwa opiekuńczego gdzie "włatcy móch" cieszą się tak wielkim zaufaniem, iż nikt nikogo nie ma zamiaru "wyrżnąć".
Bujanie ma to jednak do siebie, że osiągnięciu pewnego "poziomu" towarzyszy podobny co do wartości "przeciwpoziom" ...

ps
Mimo wszystko wolę sam się bujać, niż być bujanym!
 
Ostatnia edycja:
Tu, to bym się Szanowny Kolego zastanowił!
Nigdy nie lubiłem wszekiej maści "statystyk", ale warto na niektóre popatrzyć w świetle wiadomych oficjalnych wypowiedzi. Ja dotarłem choćby do KONKRETNEJ, OFICJALNEJ LICZBY funkcjonariuszy dokonujących bezpośrednio odpraw celnych.
Na każdych 100 -STU ludzi w całej Izbie ... 8 -OŚMIU (?!) !!!
To jest 8% -OSIEM PROCENT !!!
Nie cytuję, ale brzmiało to jakoś w stylu: przerost "wyższej" kadry nad "niższą"... (czyli odwrotnie proporcjonalnie do założeń kategoryzacji stanowisk).
Wydaje mi się, iż taki "ukad" można rozwiązać dwojako; albo załatwić szybką, specyficzną emeryturką (dla określonej części "wyższej" kadry), albo ...
(nic wesołego, więc nie chcę nawet tego "wypowiadać")
Według mnie ci "wyżsi" mają niezłego "problema" ...



To jest oficjalne stanowisko MF co do likwidacji izb.Wyższą kadrą bym się nie przejmował.Lepiej spaść na niższe stanowisko z tym samym uposażeniem niż dokładać do dojazdów lub najmu mieszkań.Czy ktoś wie ile kosztuje utrzymanie funkcjonariusza który został alokowany i żyje na dwa "domy"??
Jabol pewnie doskonale o tym wie.
Podczas alokacji każdemu alokersowi było ciężko czy miał rodzinę czy był sam.Nie były to łatwe decyzje a wielu z nich straciło pracę i rodziny.Było wiele osobistych dramatów i nic dobrego żadnego z nich nie spotkało.
Wystarczy przypomnieć sobie podpisywanie obiegówek jak co niektórzy podśmiewali się pod nosem bo zostali.
Nie życzę tego nikomu aczkolwiek chciałbym kilka zdziwionych twarzy zobaczyć:)))))


W związku z koniecznością wzmocnienia kadr Służby Celnej w komórkach kontrolnych i obsługowych, Szef Służby Celnej podjął decyzję o rozpoczęciu kierunkowych prac nad połączeniem Izby Celnej w Kielcach z Izbą Celną w Krakowie, Izby Celnej w Opolu z Izbą Celną w Katowicach oraz Izby Celnej w Rzepinie z Izbą Celną w Szczecinie.

W dniu 25 lutego b.r. odbyło się spotkanie z dyrektorami wskazanych izb, podczas którego Szef Służby Celnej przedstawił analizę sytuacji ww. IC, założenia oraz wstępny plan prac w sprawie ich łączenia.

Decyzja o połączeniu wynika z przeprowadzonej analizy działań administracji celnej w latach 2005-2009 w kontekście obciążenia pracą, zagospodarowania kadr i posiadanej infrastruktury.

Wyniki analizy w Izbie Celnej w Opolu, Kielcach oraz w Rzepinie wskazują, między innymi, na nadwyżkę zatrudnienia na poziomie zarządczym i administracyjnym w stosunku do zatrudnienia w obszarze wykonawczym, jak również wskazują na minimalny poziom obciążenia pracą w zakresie orzecznictwa i spraw karnych, skarbowych w porównaniu do pozostałych izb.

Podjęte prace mają na celu ograniczenie administracji wewnętrznej poprzez połączenie funkcji administracyjnych, finansowych, kadrowych, logistycznych oraz kierowniczych ww. izb celnych na rzecz wzmocnienia kadry funkcjonariuszy kontrolujących i obsługi przedsiębiorców.

Proces połączenia odbyłby się bez zwolnień funkcjonariuszy/pracowników, a jedynie z możliwością przesunięć kadrowych do komórek, w których konieczne jest wsparcie personalne lub nowopowstałych.

Aby zapewnić płynność obsługi przedsiębiorców pozostawione będą właściwe, merytorycznie komórki II instancji jako placówki zamiejscowe izb.

Prace nad zmianą właściwych rozporządzeń wykonawczych rozpoczną się po przekazaniu przez dyrektorów izb celnych wyników przeprowadzonej analizy zagospodarowania kadry.
 
[FONT=&quot]Nasz znak: [/FONT][FONT=&quot]FZZSC/26/KW/2010[/FONT] Toruń, dnia 04.03.2010r.

[FONT=&quot]Pan Jacek Kapica[/FONT]
[FONT=&quot]Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów[/FONT]
[FONT=&quot] Szef Służby Celnej[/FONT]

[FONT=&quot]Szanowny Panie Ministrze![/FONT]

Komitet Wykonawczy Federacji Związków Zawodowych Służby Celnej po zapoznaniu się z materiałem dotyczącym regulacji uposażeń funkcjonariuszy celnych w roku 2010 - przekazanym za pismem nr: SC6/066/7/1/ETK/2010/1263 z 19 lutego 2010r. i stanowiącym równocześnie propozycje podziału tych środków opracowaną przez Szefa Służby Celnej - wnosi o przekazanie środków przeznaczonych na regulacje do izb celnych w wysokości pozwalającej na zwiększenie uposażenia zasadniczego funkcjonariuszy celnych o 9,1 %.
[FONT=&quot]Proponujemy, aby pula środków przeznaczonych do podziału w każdej z izb celnych została ustalona według jednolitych zasad, poprzez obliczenie średniej kwoty podwyżki przypadającej na etat przeliczeniowy w Służbie Celnej a następnie obliczenie iloczynu tej kwoty z ilością etatów w każdej z izb celnych.[/FONT]
[FONT=&quot]Podział ustalonej w ten sposób puli środków przeznaczonych na regulację uposażeń zasadniczych funkcjonariuszy celnych, zgodnie z obowiązującym stanem prawnym musi zostać uzgodniony przez dyrektorów poszczególnych izb celnych - jako pracodawców - z zakładowymi organizacjami związkowymi działającymi na terenie tych izb - to jest zgodnie z art.27 ust.3 ustawy z dnia 23 maja 1991r. o związkach zawodowych.[/FONT]
[FONT=&quot]Ze swej strony zwracamy się do Pana Ministra o niezwłoczne przekazanie wymienionych powyżej środków przeznaczonych na regulację uposażeń zasadniczych funkcjonariuszy celnych wraz z pochodnymi, co umożliwi rozpoczęcie uzgodnień zasad podziału tych środków przez Pracodawcę i stronę związkową. [/FONT]
[FONT=&quot]Prosimy również o przekazanie stronie związkowej pełnego, szczegółowego rozliczenia środków wydatkowanych w roku ubiegłym na regulacje uposażeń.[/FONT]

[FONT=&quot]Komitet Wykonawczy Federacji Związków Zawodowych Służby Celnej po zapoznaniu się z materiałem dotyczącym regulaminu nagradzania funkcjonariuszy celnych w roku 2010 - przekazanym za pismem nr SC6/066/7/1/ETK/2010/1263 z 19 lutego 2010r i stanowiącym równocześnie propozycje podziału tych środków opracowaną przez Szefa Służby Celnej - odrzuca go w całości oraz wskazuje, iż zgodnie z art.27 ust.3 ustawy z dnia 23 maja 1991r. o związkach zawodowych regulaminy nagród i premiowania muszą zostać ustalone przez dyrektorów poszczególnych izb celnych - jako pracodawców - z zakładowymi organizacjami związkowymi działającymi na terenie tych izb.[/FONT]
[FONT=&quot]Organizacje członkowskie Federacji Związków Zawodowych Służby celnej wyrażają gotowość do natychmiastowego rozpoczęcia uzgodnień zasad podziału tych środków przez Pracodawcę i stronę związkową. [/FONT]

[FONT=&quot] Wiceprzewodniczący FZZSC[/FONT]
[FONT=&quot] Jacek Kraj[/FONT]
[FONT=&quot]do wiadomości:[/FONT]
[FONT=&quot]1.[/FONT][FONT=&quot]adresat[/FONT]
[FONT=&quot]2.[/FONT][FONT=&quot]KW FZZSC[/FONT]
3.[FONT=&quot]a/a[/FONT]
 
groźne kiwanie palcem w bucie

"Organizacje członkowskie Federacji Związków Zawodowych Służby celnej wyrażają gotowość do natychmiastowego rozpoczęcia uzgodnień zasad podziału tych środków przez Pracodawcę i stronę związkową."

W MF-ie zaraz po weekendowej odwilży umrą ze ... śmiechu.
 
Status
Zamknięty.
Back
Do góry