• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

KOMUNIKAT KW FZZSC

Status
Zamknięty.
fe deracjo

fe deracjo jesteś żałosna. Chodzisz na pasku placka. I to ma być źwiązek zawodowy broniący funcjusza?
 
jaka wersja?


[FONT=&quot]Federacja[/FONT]
[FONT=&quot]Związków Zawodowych Służby Celnej[/FONT]
e-mail.: jacek.staniszewski@rze.mofnet.gov.pl tel.660712712
e-mail.: ic.zz@lod.mofnet.gov.pl tel.660076040
e-mail.: vkroina@tor.mofnet.gov.pl tel.660076079
e-mail.: jacek.klos@kat.mofnet.gov.pl tel.660076067
[FONT=&quot]Toruń, dnia [/FONT][FONT=&quot]17 lipca 2009r.[/FONT]​
[FONT=&quot]Nasz znak:[/FONT][FONT=&quot] FZZSC/ 49 /KW/2009[/FONT][FONT=&quot]Pan Jacek Kapica [/FONT]
[FONT=&quot] Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów[/FONT]
[FONT=&quot] Szef Służby Celnej[/FONT]


[FONT=&quot]Szanowny Panie Ministrze[/FONT]
[FONT=&quot]Komitet Wykonawczy Federacji Związków Zawodowych Służby Celnej [/FONT][FONT=&quot]zwraca się do Pana Ministra z prośbą o przesłanie jednolitego materiału stanowiącego propozycję strony rządowej w zakresie „podziału środków finansowych zawartych w uchwale modernizacyjnej na wzmocnienie motywacyjnego systemu uposażeń w roku 2009r.”, który miałby stanowić podstawę do zajęcia stanowiska przez stronę związkową.[/FONT]
[FONT=&quot]Materiał przekazany przedstawicielom Federacji ZZSC w dniu 10 lipca 2009r. różni się, bowiem od materiałów zamieszczonych 13 lipca 2009r. na stronie Zintegrowanego Systemu Informacji Celnej „Corintia” oraz od materiałów przekazanych od oceny Dyrektorom Izb Celnych. [/FONT]
[FONT=&quot]Zwracamy się również z prośbą o opatrzenie przesyłanego materiału sygnaturą osoby upoważnionej.[/FONT]


[FONT=&quot] Wiceprzewodniczący FZZSC[/FONT]
[FONT=&quot]Jacek Kraj[/FONT]
[FONT=&quot]([/FONT][FONT=&quot]podpis na oryginale)[/FONT]​

[FONT=&quot]do wiadomości:[/FONT]
[FONT=&quot]1.[/FONT][FONT=&quot]Organizacje członkowskie FZZSC[/FONT]
[FONT=&quot]2.[/FONT][FONT=&quot]KW FZZSC[/FONT]
[FONT=&quot]3.[/FONT][FONT=&quot]a/a.[/FONT]
 
taka wersja !

wersja jakakolwiek - czy to ważne- dzisiaj taka , jutro inna,


taka jaka się spodoba Tajnemu Współpracownikowi SB Boniemu,

MF-wi ,

Kapicy


ślepi jesteście ?


-a Wy skamlecie dalej u progu domu pana swego !
 
Federacjo czy dobrze robić wam za listek figowy dla Kapicy? Czy jesteście ślepi czy też chcecie być ? Nie widzicie co jest grane ,czy też srzedaliście się za stołki ?Zrozumcie ,że tzw.SSC ma was też głęboko w d...e i potraktuje jak papier toaletowy-po użyciu wywali i spłucze !Wreszcie ,zachowajcie resztki swego honoru i dla swoich ambicji nie niszczcie przyszłości 14000celnych i ich rodzin .MOŻE NIE JESTEŚCIE NAJMĄDRZEJSI W POLSCE?
 
[FONT=&quot]
[/FONT]​
[FONT=&quot]Federacja[/FONT]
[FONT=&quot]Związków Zawodowych Służby Celnej[/FONT]
e-mail.: [FONT=&quot]jacek.staniszewski@rze.mofnet.gov.pl[/FONT]; 660712712
e-mail.: [FONT=&quot]ic.zz@lod.mofnet.gov.pl[/FONT]; 660076040
e-mail.: [FONT=&quot]vkroina@tor.mofnet.gov.pl[/FONT]; 660076079
e-mail.: [FONT=&quot]jacek.klos@kat.mofnet.gov.pl[/FONT]; 660076067
[FONT=&quot]Toruń, dnia 23 lipca 2009r.[/FONT]​

[FONT=&quot]Nasz znak:[/FONT][FONT=&quot] FZZSC/52/KW/2009[/FONT]
[FONT=&quot] Pan Jacek Kapica[/FONT]
[FONT=&quot] Podsekretarz Stanu [/FONT]​
[FONT=&quot] w Ministerstwie Finansów[/FONT]​
[FONT=&quot] Szef Służby Celnej[/FONT]​
[FONT=&quot]Szanowny Panie Ministrze! [/FONT]

W odpowiedzi na pismo numer SC6/0681/190/09/1433 PKPJ z dnia 20 lipca 2009r. informuję, że Komitet Wykonawczy Federacji Związków Zawodowych Służby Celnej - kierując się stanowiskami zajętymi przez organizacje członkowskie Federacji - nie widzi możliwości dokonania uzgodnienia podziału środków przewidzianych na podwyżki uposażeń funkcjonariuszy celnych na zasadach określonych w materiale informacyjnym o nazwie „Propozycja podziału środków finansowych zawartych w uchwale modernizacyjnej na wzmocnienie motywacyjnego systemu uposażeń w 2009r.” - zarówno w wersji z dnia 10 lipca 2009r., jak też w wersji z dnia 13 lipca 2009r.
Przesunięcie procesu opisu i wartościowania stanowisk służbowych w Służbie Celnej i ograniczenie środków przeznaczonych na regulacje uposażeń funkcjonariuszy celnych w bieżącym roku do kwoty 58.890 tys. zł nie pozwalają na uruchomienie elementów motywacyjnego systemu uposażeń w postaci dodatków i zmuszają zarówno Pracodawcę, jak i stronę związkową do wypracowania racjonalnego a zarazem optymalnego podziału tych środków w skali całego kraju.
Za bezzasadne i demotywacyjne uznajemy w szczególności automatyczne powiązanie kwot podwyżek uposażeń funkcjonariuszy celnych z zajmowanymi przez nich w chwili obecnej stanowiskami służbowymi - skoro proces opisu i wartościowania stanowisk wymusi wprowadzenie jednolitych stawek uposażeń zasadniczych na poszczególnych stanowiskach służbowych w skali całego kraju.
Przyjęcie proponowanych przez stronę rządową zasad podziału środków w tym zakresie oznaczałoby de facto zgodę strony związkowej na dokonanie zwartościowania jedynie części stanowisk, poprzez przyznanie określonym grupom funkcjonariuszy dodatków motywacyjnych lub podwyżek wyrównawczych wyłącznie do arbitralnie ustalonego minimalnego uposażenia w określonych grupach stanowisk, bez merytorycznej oceny faktycznej „wartości” pracy wykonywanej przez danego funkcjonariusza w odniesieniu do pozostałych funkcjonariuszy.
Środki na dodatki służbowe powinny zostać zabezpieczone i uruchomione dopiero po przeprowadzeniu opisu i wartościowania wszystkich stanowisk służbowych. Ewentualny dodatek kontrolerski powinien jednak obejmować wszystkich funkcjonariuszy wykonujących czynności z zakresu kontroli celnej i podatkowej oraz wykonywanie zadań kontrolnych w komórkach zwalczania przestępczości, kontroli przedsiębiorców, kontroli wykonywanej w ramach szczególnego nadzoru podatkowego oraz w zakresie gier i zakładów wzajemnych - bez względu na miejsce wykonywania tej kontroli.
Nic nie stoi przy tym na przeszkodzie, aby w oddziałach granicznych dodatek ten został określony w wymiarze wyższym, niż w przypadku realizacji pozostałych działań kontrolnych.
Komitet Wykonawczy Federacji ZZSC postuluje również natychmiastowe wstrzymanie wypłaty dodatków za nadgodziny oraz poddanie szczegółowej analizie zasad i warunków przyznawania tego środka finansowego, gdyż zaproponowany system może rodzić zachowania patologiczne.
Odnosząc się do kwestii zaproponowanych przez stronę rządową zasad regulacji uposażeń zasadniczych Komitet Wykonawczy stwierdza, iż pozbawione są one całkowicie czynnika motywacyjnego, gdyż propozycja zmniejszania różnic w wysokości uposażeń zasadniczych na poszczególnych stanowiskach służbowych poprzez podniesienie minimalnego uposażenia na tych stanowiskach do poziomu powyżej średniej i realizacja podwyżek wyłącznie dla funkcjonariuszy z uposażeniem poniżej tego wskaźnika nie zachowuje jednolitych proporcji uposażeń pomiędzy poszczególnymi stanowiskami i spłaszcza siatkę płac.
Realizacja regulacji uposażeń na tych zasadach spowoduje, iż rozpiętość pomiędzy minimalnym uposażeniem funkcjonariusza na stanowisku referenta (podwyżką wyrównawczą będzie tu objętych 100% funkcjonariuszy) a minimalnym uposażeniem funkcjonariusza na stanowisku inspektora (podwyżką wyrównawczą będzie tu objętych 62% funkcjonariuszy) zostanie spłaszczona do kwoty 650 złotych brutto.
Biorąc powyższe pod uwagę Komitet Wykonawczy Federacji uznaje za konieczne przekazanie całej kwoty przeznaczonej wstępnie na dodatki (I element), kwoty przeznaczonej na regulacje uposażeń w stanowiskach (II element) kwoty niewypłaconych nadgodzin podanych pod pozycją <rozliczenie środków finansowych> oraz środków przeznaczonych na awanse w stopniach i w stanowiskach do podziału w izbach celnych w ilościach proporcjonalnych do aktualnych stanów etatowych (średnia ogólnej kwoty z tych trzech źródeł przypadająca na funkcjonariusza celnego x ilość etatów w danej izbie celnej).
Dokonanie podziału winno, więc nastąpić na zasadach uzgodnionych przez Dyrektorów Izby Celnych z przedstawicielami zakładowych organizacji związkowych.
Komitet Wykonawczy nie wnosi natomiast uwag do zaproponowanego przez stronę rządową przeznaczenia pozostałych środków finansowych - z chwilą wejścia w życie ustawy o Służbie Celnej - na dodatki z tytułu: wieloletniej służby, za stopień służbowy, oraz równoważnika za dojazd do miejsca pełnienia służby. Natomiast przeznaczenie niewykorzystanych środków finansowych powinno zostać poddane ponownej analizie i podlegać uzgodnieniu ze stroną związkową.

[FONT=&quot] Przewodniczący FZZSC[/FONT]
[FONT=&quot] Jacek Staniszewski[/FONT]
[FONT=&quot] ([/FONT][FONT=&quot]podpis na oryginale)[/FONT]​

[FONT=&quot]do wiadomości:[/FONT]
[FONT=&quot]1.[/FONT][FONT=&quot]Organizacje członkowskie FZZSC[/FONT]
[FONT=&quot]2.[/FONT][FONT=&quot]KW FZZSC[/FONT]
[FONT=&quot]3.[/FONT][FONT=&quot]a/a.[/FONT]
 
info ze spotkania w MF

[FONT=&quot]Federacja[/FONT]
[FONT=&quot]Związków Zawodowych Służby Celnej[/FONT]
[FONT=&quot] e-mail.: [/FONT][FONT=&quot]jacek.staniszewski@rze.mofnet.gov.pl[/FONT][FONT=&quot]; 660712712[/FONT]
[FONT=&quot] e-mail.: [/FONT][FONT=&quot]ic.zz@lod.mofnet.gov.pl[/FONT][FONT=&quot]; 660076040[/FONT]
[FONT=&quot] e-mail.: [/FONT][FONT=&quot]vkroina@tor.mofnet.gov.pl[/FONT][FONT=&quot]; 660076079[/FONT]
[FONT=&quot] e-mail.: [/FONT][FONT=&quot]jacek.klos@kat.mofnet.gov.pl[/FONT][FONT=&quot]; 660076067[/FONT]
[FONT=&quot]Toruń, dnia 28 lipca 2009r.[/FONT]​

[FONT=&quot]Nasz znak:[/FONT][FONT=&quot] FZZSC/ 54 /KW/2009[/FONT]

[FONT=&quot]Koleżanki i Koledzy![/FONT]

W dniu 28 lipca 2009r. w siedzibie Ministerstwa Finansów odbyło się spotkanie Szefa Służby Celnej z przedstawicielami związków zawodowych poświęcone ocenie regulacji płacowych przedstawionych w materiale Propozycja podziału środków finansowych zawartych w uchwale modernizacyjnej na wzmocnienie motywacyjnego systemu uposażeń w 2009r.
Ze strony związkowej w spotkaniu wzięli udział przedstawicie Federacji Związków Zawodowych w Służby Celnej, Zrzeszenia Związków Zawodowych Służby Celnej RP oraz Związku Zawodowego Szczególnego Nadzoru i Akcyzy.
W trakcie spotkania przedstawiciele Federacji ZZSC i Zrzeszenia ZZSC RP oświadczyli, że przesunięcie procesu opisu i wartościowania stanowisk służbowych w Służbie Celnej i ograniczenie środków przeznaczonych na regulacje uposażeń funkcjonariuszy celnych do kwoty 58.890 tys. zł wymuszają odstąpienie w bieżącym roku od wprowadzenia zawartych w propozycji rządowej dodatków do uposażeń. Dodatki te powinny zostać wprowadzone jako element docelowego systemu płac w Służbie Celnej. Przedstawiciele Federacji uznali ponadto za konieczne całkowite zawieszenie wypłaty dodatków za nadgodziny.
Po ożywionej dyskusji dotyczącej poszczególnych elementów propozycji rządowej obecni na spotkaniu przedstawiciele organizacji związkowych uznali za demotywacyjne automatyczne wiązanie kwot podwyżek uposażeń funkcjonariuszy celnych z zajmowanymi przez nich w chwili obecnej stanowiskami służbowymi oraz „spłaszczanie” siatki płac, skoro w roku 2010 ma zostać przeprowadzony proces wartościowania i opisu stanowisk, który wprowadzi jednolite stawki uposażeń zasadniczych na poszczególnych stanowiskach służbowych w skali całego kraju. Zakwestionowali również sposób wyliczenia (przeszacowanie) środków przeznaczonych w propozycji strony rządowej regulacje płacowe oraz na awanse w stopniach i stanowiskach a także zabezpieczonych na regulacje, które wprowadzi „nowa” ustawa o Służbie Celnej.
W szczególności dotyczy to zasady przeznaczania całości niewykorzystanych środków regulacji na nagrody wobec realizowanej w praktyce zasady „ścinania” przez rząd wszystkich pojawiających się nadwyżek finansowych.
Na tej podstawie przedstawiciele Federacji ZZSC i Zrzeszenia ZZSC RP oraz ZZ SNPiA wnieśli o przekazanie całej kwoty przeznaczonej w propozycji rządowej na dodatki, regulacje uposażeń w stanowiskach a także na awanse w stopniach i stanowiskach, jak również regulacje związane z nową ustawą o Służbie Celnej do proporcjonalnego podziału w izbach celnych (iloczyn średniej kwoty przypadającej do podziału na funkcjonariusza oraz ilości funkcjonariuszy w każdej izbie). Dokonanie podziału winno więc nastąpić na zasadach uzgodnionych przez Dyrektorów Izby Celnych z przedstawicielami zakładowych organizacji związkowych.

[FONT=&quot] Przewodniczący FZZSC[/FONT]
[FONT=&quot] Jacek Staniszewski[/FONT]
[FONT=&quot] ([/FONT][FONT=&quot]podpis na oryginale)[/FONT]​

[FONT=&quot]do wiadomości:[/FONT]
[FONT=&quot]1.[/FONT][FONT=&quot]Organizacje członkowskie FZZSC[/FONT]
[FONT=&quot]2.[/FONT][FONT=&quot]KW FZZSC[/FONT]
[FONT=&quot]3.[/FONT][FONT=&quot]a/a.[/FONT]
 
[FONT=&quot]Federacja[/FONT]
[FONT=&quot]Związków Zawodowych Służby Celnej[/FONT]
[FONT=&quot]e-mail.: [/FONT][FONT=&quot]jacek.staniszewski@rze.mofnet.gov.pl[/FONT][FONT=&quot]; [/FONT]+[FONT=&quot]48[/FONT][FONT=&quot]660712712[/FONT]
[FONT=&quot] e-mail.: [/FONT][FONT=&quot]ic.zz@lod.mofnet.gov.pl[/FONT][FONT=&quot]; [/FONT]+[FONT=&quot]48[/FONT][FONT=&quot]660076040[/FONT]
[FONT=&quot] e-mail.: [/FONT][FONT=&quot]vkroina@tor.mofnet.gov.pl[/FONT][FONT=&quot]; [/FONT]+[FONT=&quot]48[/FONT][FONT=&quot]660076079[/FONT]
[FONT=&quot] e-mail.: [/FONT][FONT=&quot]jacek.klos@kat.mofnet.gov.pl[/FONT][FONT=&quot]; [/FONT]+[FONT=&quot]48[/FONT][FONT=&quot]660076067[/FONT]
[FONT=&quot]Toruń, dnia 8 sierpnia 2009r.[/FONT]​
[FONT=&quot]Nasz znak:[/FONT][FONT=&quot] FZZSC/ 55 /KW/2009[/FONT]
·[FONT=&quot]Przewodnicząca Zrzeszenia Związków Zawodowych Służby Celnej RP[/FONT]
·[FONT=&quot]Przewodnicząca KKW Ogólnokrajowego Związku Zawodowego Służby Celnej RP[/FONT]
·[FONT=&quot]Przewodniczący Zarządu Krajowego Związku Zawodowego Szczególnego Nadzoru Podatkowego i Akcyzy[/FONT]
·[FONT=&quot]Przewodniczący KZ Związku Zawodowego – Celnicy PL[/FONT]
·[FONT=&quot]Przewodniczący Rady Sekcji Krajowej Pracowników Skarbowych NSZZ „Solidarność”[/FONT]

[FONT=&quot]Działając z upoważnienia Komitetu Wykonawczego Federacji Związków Zawodowych w Służby Celnej zwracam się do organizacji związkowych działających w strukturach administracyjnych Służby Celnej o wspólne wypracowanie i przedstawienie stronie rządowej jednolitego stanowiska strony związkowej w sprawie projektu rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie stawek uposażenia zasadniczego w Służbie Celnej, wysokości oraz szczegółowych zasad przyznawania i wypłacania dodatków do uposażenia zasadniczego, przekazanego za pismem Dyrektora Departamentu Służby Celnej z dnia SC6/0311/3/KNL/09/10758 z dnia 31 lipca 2009r.[/FONT]
[FONT=&quot]Projekt ten został przekazany przez stronę rządową w trybie przewidzianym dla konsultacji aktu prawnego, jednak zawarte w nim rozwiązania stanowią w istocie o zasadach podziału środków finansowych przeznaczonych na regulacje systemu uposażeń funkcjonariuszy celnych bieżącym roku. Zmiany zasad podziału środków na wynagrodzenia - zgodnie z art. 27 ust. 3[/FONT][FONT=&quot][FONT=&quot][1][/FONT][/FONT][FONT=&quot] ustawy o związkach zawodowych – wymagają jednak uzgodnienia pracodawcy z zakładową organizacją związkową. [/FONT]
[FONT=&quot]Nasze wspólne stanowisko uzgodnieniowe winno, więc odnosić również do zasad, na jakich podział środków przeznaczonych w bieżącym roku na regulacje płac miałby nastąpić.[/FONT]
[FONT=&quot]W dniu 28 lipca 2009r. w siedzibie Ministerstwa Finansów odbyło się spotkanie Szefa Służby Celnej z przedstawicielami związków zawodowych poświęcone ocenie regulacji płacowych przedstawionych przez stronę rządową w materiale Propozycja podziału środków finansowych zawartych w uchwale modernizacyjnej na wzmocnienie motywacyjnego systemu uposażeń w 2009r. [/FONT]
[FONT=&quot]Obecni na tym spotkaniu przedstawicie Federacji Związków Zawodowych Służby Celnej i Zrzeszenia Związków Zawodowych Służby Celnej RP oświadczyli, że przesunięcie procesu opisu i wartościowania stanowisk służbowych w Służbie Celnej i ograniczenie środków przeznaczonych na regulacje uposażeń funkcjonariuszy celnych do kwoty 58.890 tys. zł wymuszają odstąpienie w bieżącym roku od wprowadzenia zawartych w propozycji rządowej dodatków do uposażeń na stanowiskach kontrolerskich w oddziałach granicznych, w wydziałach zwalczania przestępczości oraz dla poborców, załóg łodzi patrolowych i obsługi sprzętu RTG. [/FONT]
[FONT=&quot]Federacja Związków Zawodowych Służby Celnej stwierdza przy tym stanowczo, iż nie jest przeciwna, podobnie jak inne centrale związkowe, wprowadzeniu dodatków kontrolerskich - jak to przedstawiono w jednostronnym komunikacie Szefa Służby Celnej. Dodatki do uposażeń powinny zostać wprowadzone w roku 2010 jako element docelowego systemu płac w Służbie Celnej i obejmować wszystkich funkcjonariuszy wykonujących czynności z zakresu kontroli celnej i podatkowej - a także z zakresu kontroli gier i zakładów wzajemnych.[/FONT]
[FONT=&quot]Przedstawiciele Federacji ZZSC i Zrzeszenia ZZSC RP uznali również za demotywacyjne automatyczne wiązanie kwot podwyżek uposażeń funkcjonariuszy celnych z zajmowanymi przez nich w chwili obecnej stanowiskami służbowymi oraz „spłaszczanie” siatki płac, w świetle zapowiadanego na przyszły rok procesu wartościowania i opisu stanowisk, który wprowadzi jednolite stawki uposażeń zasadniczych na poszczególnych stanowiskach służbowych w skali całego kraju. [/FONT]
[FONT=&quot]Zakwestionowali także sposób wyliczenia puli środków przeznaczonych w propozycji strony rządowej przeznaczonych na regulacje płacowe oraz na awanse w stopniach i stanowiskach jak również środków zabezpieczonych na regulacje, które ma wprowadzić „nowa” ustawa o Służbie Celnej (pozostawienie znacznych rezerw finansowych). W szczególności stanowisko to odnosiło się do zasady przeznaczania całości niewykorzystanych środków regulacji na fundusz nagród, wobec realizowanej w praktyce zasady „ścinania” przez rząd wszystkich pojawiających się nadwyżek finansowych. [/FONT]
[FONT=&quot]Przedstawiciele Federacji ZZSC i Zrzeszenia ZZSC RP oraz Związku Zawodowego SNPiA wnieśli o przekazanie całej kwoty przeznaczonej w propozycji rządowej na dodatki, regulacje uposażeń w stanowiskach a także na awanse w stopniach i stanowiskach, jak również na regulacje związane z nową ustawą o Służbie Celnej do proporcjonalnego podziału w Izbach Celnych (iloczyn średniej kwoty przypadającej do podziału na funkcjonariusza oraz ilości funkcjonariuszy w każdej izbie) i dokonanie podziału tych środków na zasadach uzgodnionych przez Dyrektorów Izb Celnych z przedstawicielami poszczególnych zakładowych organizacji związkowych. [/FONT]
[FONT=&quot]Mając na uwadze fakt, iż stanowisko strony rządowej przedstawione w komunikacie z tego samego spotkania oraz szczegółowe rozwiązania przewidziane w projekcie rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie stawek uposażenia zasadniczego w Służbie Celnej, wysokości oraz szczegółowych zasad przyznawania i wypłacania dodatków do uposażenia zasadniczego nie wnosi żadnych zasadniczych zmian, pozostawiając do uzgodnień na szczeblu izb podział kwoty kilkudziesięciu złotych na etat, proponuję przyjęcie zasad podziału tych środków w oparciu o wspólne stanowisko Federacji ZZSC i Zrzeszenia ZZSC RP oraz Związku Zawodowego SNPiA przedstawione na spotkaniu w dniu 28 lipca 2009r. [/FONT]
[FONT=&quot]Wymaga to odrzucenia przez stronę związkową projektu zmiany rozporządzenia w całości.[/FONT]
[FONT=&quot]Ze swej strony wyjaśniam, że Federacja ZZSC podtrzymuje swoje żądanie całkowitego zawieszenia w bieżącym roku wypłaty dodatków za nadgodziny, jednak jest gotowa przyjąć wspólne stanowisko pomijające powyższą kwestię. [/FONT]

[FONT=&quot] Przewodniczący FZZSC[/FONT]
[FONT=&quot] Jacek Staniszewski[/FONT]
[FONT=&quot] ([/FONT][FONT=&quot]podpis na oryginale)

[/FONT]​
[FONT=&quot][1][/FONT] „3. Regulaminy nagród i premiowania są ustalane i zmieniane w uzgodnieniu z zakładową organizacją związkową; dotyczy to również zasad podziału środków na wynagrodzenia dla pracowników zatrudnionych w państwowej jednostce sfery budżetowej”.
 
przebudzenie........

przebudzenie godne Rycerza Okrągłego Stołu......

Black Jack ! - do czego wszystkich namawiasz - zdradź tajemnicę , idziesz przecież reka w rekę z Tajnym współpracownikiem SB Bonim ! No i Donaldowi też przyklaskujesz


Idzie jesień - weźcie się za rozdzielnictwo ziemniaków , kapusty.... tylko do tego macie mandat zaufania tej części załogi.

Ni i znowu ... edit ..i wstaw
 
smutne

smutny obraz przedstawia nasza najstarsza elita związkowa. refleks już widać nie ten. Panie J.S. trzeba było protestować przeciwko ustawie, a nie jej ewidentnym skutkom.
Teraz protest podwyżkowy.
Wam coś się kolego celniku nie poprzemieszczało w tułowiu ........
 
Pnie J.S. ! Żałosny ,mały człowieczku ! Wejdż pod pod kamień i ciesz sie swoją podłością. Jeszcze lepiej do spółki z Gajdą ,macie podobne zasługi i sposób działania .A już w żadnym przypadku nie wypowiadaj się w imieniu wsystkich celników!NIE ŻYCZĘ SOBIE TEGO!
 
[FONT=&quot]Nasz znak: FZZSC/62/KW/2009[/FONT]

[FONT=&quot]Pan Jacek Kapica Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów, Szef Służby Celnej [/FONT]
[FONT=&quot]Przewodnicząca Zrzeszenia Związków Zawodowych Służby Celnej RP[/FONT]
[FONT=&quot]Przewodniczący Zarządu Krajowego Związku Zawodowego Szczególnego Nadzoru Podatkowego i Akcyzy[/FONT]
[FONT=&quot]Przewodniczący Związku Zawodowego – Celnicy.PL[/FONT]
[FONT=&quot]Przewodniczący Rady Sekcji Krajowej Pracowników Skarbowych NSZZ „Solidarność”[/FONT]

[FONT=&quot]Komitet Wykonawczy Federacji Związków Zawodowych Służby Celnej, odnosząc się do przekazanego w dniu 17.09.2009r. drogą mailową materiału zatytułowanego [/FONT][FONT=&quot]„[/FONT][FONT=&quot]Wstępne zasady mianowania funkcjonariuszy na stopnie służbowe zgodnie z art.223 ustawy[/FONT][FONT=&quot]”[/FONT][FONT=&quot]- w oparciu o wynik konsultacji z organizacjami członkowskimi - stwierdza, iż zasady mianowania na nowe stopnie służbowe winny być skonsultowane i ustalone na etapie tworzenia ustawy a nie po jej uchwaleniu i podpisaniu przez Prezydenta. [/FONT]
[FONT=&quot]W chwili obecnej jest, więc działaniem spóźnionym i wywołuje całkowicie niepotrzebne nowe płaszczyzny sporów i kontrowersji w całym środowisku zawodowym. [/FONT]
[FONT=&quot]Komitet Wykonawczy pragnie ponadto wskazać, iż Minister Finansów nie otrzymał delegacji ustawowej do określenia w drodze rozporządzenia szczegółowych zasad mianowania funkcjonariuszy na stopnie służbowe [/FONT][FONT=&quot]–[/FONT][FONT=&quot]tak, więc jaki charakter, formę prawną i moc sprawczą miałoby mieć określenie zasad mianowania funkcjonariuszy na stopnie służbowe w trybie zaproponowanym przez Szefa Służby Celnej.[/FONT]
[FONT=&quot]Wszelkie uzgodnienia w tym zakresie z czynnikiem społecznym w kontekście art.223 ust.7 ustawy z dnia 27.08.2009r. o Służbie Celnej mogą więc i powinni prowadzić wyłącznie dyrektorzy Izb Celnych - jako kierownicy urzędu, którzy zgodnie z art.223 ust.1 dokonają mianowań funkcjonariuszy celnych na stopnie służbowe. [/FONT]
[FONT=&quot]W chwili obecnej widać w sposób oczywisty, jak wielkim błędem był brak zgody strony rządowej na propozycję Federacji ZZSC, aby wprowadzić do ustawy przepisy umożliwiające funkcjonariuszom celnym odwoływanie się od aktu mianowania i włączenia do procesu rozpatrywania odwołań przedstawicieli związków zawodowych.[/FONT]
[FONT=&quot]Konieczne jest, więc ścisłe trzymanie się zapisów zawartych w art.223 ust.7 wskazujących, iż określenie stopni służbowych, o których mowa w ust.2-6, uzależnione jest od okresu służby w Służbie Celnej albo zatrudnienia w administracji celnej lub skarbowej oraz posiadanego doświadczenia i wykształcenia w sprawach z zakresu zadań Służby Celnej, co nie może skutkować pełną dobrowolnością decyzji kierownika urzędu w mianowaniu na odpowiedni stopień.[/FONT]
[FONT=&quot]Te właśnie czynniki po rozbiciu na jasne, proste i zrozumiałe dla każdego funkcjonariusza elementy składowe winny decydować o ostatecznym określeniu nowego stopnia dla funkcjonariuszy celnych.[/FONT]
[FONT=&quot]Reasumując: KW Federacji ZZSC stwierdza stanowczo, iż każdy kierownik urzędu [/FONT][FONT=&quot]–[/FONT][FONT=&quot] jako pracodawca - jest zobligowany, w myśl art.27 ust.3 Ustawy o związkach zawodowych, do uzgodnienia zasad określenia stopni służbowych zgodnie z dyspozycją art.223 ust.7 Ustawy o służbie celnej z dnia 27.08.2009r., a wszelkie odstępstwa w tym zakresie należy traktować jako łamanie obowiązującego prawa.[/FONT]

[FONT=&quot]z upoważnienia[/FONT]
[FONT=&quot]Komitetu Wykonawczego FZZSC[/FONT]
[FONT=&quot] przewodniczący FZZSC[/FONT]
[FONT=&quot]Jacek Staniszewski[/FONT]
[FONT=&quot]([/FONT][FONT=&quot]podpis na oryginale)[/FONT]​
[FONT=&quot]Otrzymują:[/FONT]

[FONT=&quot]1.[/FONT][FONT=&quot]Członkowie Komitetu Wykonawczego FZZSC[/FONT]
[FONT=&quot]2.[/FONT][FONT=&quot]Organizacje członkowskie FZZSC, [/FONT]
3.[FONT=&quot]a/a.[/FONT]
 
[FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]Reasumując: KW Federacji ZZSC stwierdza stanowczo, iż każdy kierownik urzędu [/FONT][FONT=&quot]–[/FONT][FONT=&quot] jako pracodawca - jest zobligowany, w myśl art.27 ust.3 Ustawy o związkach zawodowych, do uzgodnienia zasad określenia stopni służbowych zgodnie z dyspozycją art.223 ust.7 Ustawy o służbie celnej z dnia 27.08.2009r.[/FONT]
Czyli co? Gruby Jack ma oceniać moje doświadczenie?
Paranoja.
 
[FONT=&quot]
[/FONT]​
[FONT=&quot]Federacja[/FONT]
[FONT=&quot]Związków Zawodowych Służby Celnej[/FONT]
[FONT=&quot]e-mail: [/FONT][FONT=&quot]Jacek.Staniszewski@rze.mofnet.gov.pl[/FONT][FONT=&quot] tel: 660712712[/FONT]
[FONT=&quot]e-mail: [/FONT][FONT=&quot]ic.zz@lod.mofnet.gov.pl[/FONT][FONT=&quot] tel: [/FONT][FONT=&quot]660076040[/FONT]
[FONT=&quot]e-mail: [/FONT][FONT=&quot]jacek.klos@kat.mofnet.gov.pl[/FONT][FONT=&quot] tel: 660076067[/FONT]
[FONT=&quot]e-mail: [/FONT][FONT=&quot]vkroina@tor.mofnet.gov.pl[/FONT][FONT=&quot]tel: 660076079[/FONT]
[FONT=&quot]Toruń, dnia 05.10.2009r. [/FONT]​

[FONT=&quot]Nasz znak: FZZSC/65/KW/2009[/FONT][FONT=&quot]
[/FONT]
Koleżanki i Koledzy
[FONT=&quot]W związku z ukazaniem się Komunikatu Zrzeszenia Związków Zawodowych Służby Celnej (bez daty) podpisanego przez Panią Przewodniczącą Barbarę Smolisńką członkowie Komitetu Wykonawczego Federacji Związków zawodowych Służby Celnej, obecni na spotkaniu w dniu 01.10.2009r., informują, iż zawarta treść w/w komunikatu nie odpowiada faktycznemu przebiegowi spotkania. Ten lakoniczny i w dużej mierze tendencyjny przekaz zawiera jednostronny opis oraz „pobożne życzenia” Pani Przewodniczącej i SSC, mające na celu doprowadzić do podjęcia strategicznych decyzji na szczeblu centralnym, które są przypisane na mocy Ustawy o związkach zawodowych poszczególnym organizacją związkowym działających w izbach celnych.[/FONT]
[FONT=&quot]Bez zdziwienia przyjmujemy do wiadomości fakt, iż przedstawiciele Zrzeszenia ZZSC RP, obecni na spotkaniu, reprezentowali interesy Izb Celnych usytuowanych na granicy wschodniej, a w zasadzie jednej izby, kosztem pozostałych (nawet zrzeszonych w ZZZSC RP). Gdyby nie nagłówek i podpis owego komunikatu sadzić by można było, iż Zrzeszenie ZZSC RP wyręczyło SSC w wydaniu komunikatu.[/FONT]
[FONT=&quot]W dniu jutrzejszym prześlemy Wam komunikat KW Federacji ZZSC z odbytego spotkania. Wykażemy w nim również hipokryzję, jaką posługuje się Zrzeszenie ZZSC RP w podejmowanych działaniach (ponad głowami innych organizacji związkowych) oraz „informacji’ zawartych w komunikacie.[/FONT]

[FONT=&quot]z upoważnienia[/FONT]
[FONT=&quot]Komitetu Wykonawczego FZZSC[/FONT]
[FONT=&quot] przewodniczący FZZSC[/FONT]
[FONT=&quot]Jacek Staniszewski[/FONT]
[FONT=&quot]([/FONT][FONT=&quot]podpis na oryginale)[/FONT]​
[FONT=&quot]w załączeniu:[/FONT]
[FONT=&quot]1.[/FONT][FONT=&quot]komunikat Zrzeszenia ZZSC RP[/FONT]
[FONT=&quot]otrzymują:[/FONT]

[FONT=&quot]2.[/FONT][FONT=&quot]Członkowie Komitetu Wykonawczego FZZSC[/FONT]
[FONT=&quot]3.[/FONT][FONT=&quot]Organizacje członkowskie FZZSC, [/FONT]
4.[FONT=&quot]a/a.[/FONT]

[FONT=&quot]Zrzeszenie Związków Zawodowych[/FONT]
[FONT=&quot] Służby Celnej RP[/FONT]
[FONT=&quot]ul. Północna 19; 21-500 Biała Podlaska[/FONT]
[FONT=&quot]KOMUNIKAT[/FONT]​
[FONT=&quot]W dniu 01 października 2009r. odbyło się kolejne spotkanie Szefa Służby Celnej z przedstawicielami związków zawodowych działających w Służbie Celnej – kontynuacja tematów ze spotkania w dniu 16 września br.[/FONT]
[FONT=&quot]Podczas spotkania Szef Służby Celnej Jacek Kapica poinformował, że po rozliczeniu z ogólnej kwoty środków przeznaczonych na regulację płac w Służbie Celnej w 2009 roku obciążeń wynikających z wprowadzonej zmiany rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie stawek uposażenia zasadniczego w Służbie Celnej, wysokości oraz szczegółowych zasad przyznawania i wypłacania dodatków do uposażenia zasadniczego, do[/FONT] rozdysponowania pozostała kwota 1185000,- zł,. Pomimo, że ustawa prawdopodobnie wejdzie w życie na przełomie października/listopada br., środki te zostaną uruchomione jeszcze w miesiącu październiku i przekazane na poziom Izb Celnych proporcjonalnie do ilości etatów, gdzie zostaną rozdysponowane w uzgodnieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi.
[FONT=&quot]Przedstawiono ponownie wstępne zasady mianowania funkcjonariuszy na stopnie służbowe, zgodnie z art. 223 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej oparte na punktowej metodologii. Wprowadzono zmiany (rozszerzono punktację) w stosunku do zasad przedstawionych w dniu 16 września br. w części dotyczącej punktacji za wykształcenie, stanowisko służbowe. Usunięto punktację za posiadany stopień innych służb.[/FONT]
[FONT=&quot]Przedstawiciele Zrzeszenia ZZSC RP przedstawili opinię, że zarówno przeniesienie zasad ustalania stopni służbowych w poszczególnych korpusach na poziom Izb Celnych jak też dokonanie takich ustaleń na poziomie centralnym w oparciu o zasadę punktową budzi wiele wątpliwości i należy ten temat poddać szerokim analizom łącznie z przeprowadzeniem sondażowych korelacji na przykładzie przypadkowo wybranej jednostki organizacyjnej np.Oddziału Celnego, stwierdzając jednocześnie, że należało przeprowadzić szerokie analizy przed procedowaniem ustawy a nie dopasowywać stan rzeczywisty do uchwalonego prawa. [/FONT]
[FONT=&quot]Strona Ministerstwa Finansów zobowiązała się do przeprowadzenia symulacji ustalenia stopni służbowych na reprezentatywnej części jednostek organizacyjnych Służby Celnej i do przekazania wyników tej symulacji stronie związkowej. [/FONT]
[FONT=&quot]Przewodnicząca ZZZSC RP[/FONT]​
[FONT=&quot]Barbara Smolińska[/FONT]​
 
[FONT=&quot]Federacja[/FONT]
[FONT=&quot]Związków Zawodowych Służby Celnej[/FONT]
[FONT=&quot]e-mail: [/FONT][FONT=&quot]Jacek.Staniszewski@rze.mofnet.gov.pl[/FONT][FONT=&quot] tel: 660712712[/FONT]
[FONT=&quot]e-mail: [/FONT][FONT=&quot]ic.zz@lod.mofnet.gov.pl[/FONT][FONT=&quot] tel: [/FONT][FONT=&quot]660076040[/FONT]
[FONT=&quot]e-mail: [/FONT][FONT=&quot]jacek.klos@kat.mofnet.gov.pl[/FONT][FONT=&quot] tel: 660076067[/FONT]
[FONT=&quot]e-mail: [/FONT][FONT=&quot]vkroina@tor.mofnet.gov.pl[/FONT][FONT=&quot]tel: 660076079[/FONT]
[FONT=&quot]Toruń, dnia 08.10.2009r. [/FONT]​

[FONT=&quot]Nasz znak:[/FONT] FZZSC/66/KW/2009
[FONT=&quot]Pan Jacek Kapica[/FONT]
[FONT=&quot] Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów,[/FONT]
Szef Służby Celnej
[FONT=&quot]Szanowny Panie Ministrze![/FONT]
[FONT=&quot]W imieniu Komitetu Wykonawczego Federacji Związków Zawodowych Służby Celnej, mając na uwadze treść informacji przekazanych stronie związkowej podczas spotkania w dniu 01 października 2009 r., zwracam się z uprzejmą prośbą do Pana Ministra o przedstawienie ostatecznego stanowiska w następujących kwestiach:[/FONT]
1. [FONT=&quot]Czy podjął Pan Minister ostateczną decyzję w sprawie sposobu podziału, na poszczególne Izby Celne, pozostałej kwoty 1.185.000,00 złotych?[/FONT]
[FONT=&quot]2.[/FONT][FONT=&quot]Czy podział ten spowoduje pomniejszenie kwot dla tych Izb Celnych, które przekroczyły, przyznane przez Pana Ministra limity (rozporządzeniem z dnia 10.09.2009r. zmieniającym rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie stawek uposażenia zasadniczego w Służbie Celnej, wysokości oraz szczegółowych zasad przyznawania i wypłacania dodatków do uposażenia zasadniczego oraz środków na awanse w stopniach i stanowiskach przyznane w związku z Dniem Służby Celnej), zgodnie ze zobowiązaniem złożonym w dniu 01.10.2009r.?[/FONT]
[FONT=&quot]3.[/FONT][FONT=&quot]Czy uwzględnił Pan Minister stanowisko Federacji ZZSC wskazujące na rażące dysproporcje w realizowanym aktualnie podziale środków występujące pomiędzy poszczególnymi Izbami Celnymi po przeliczeniu na etat?[/FONT]
[FONT=&quot]4.[/FONT][FONT=&quot]Czy podjął Pan Minister ostateczną decyzję w sprawie mianowania na stopnie służbowe, zgodnie z treścią art.223 ust.7 Ustawy o Służbie Celnej z dnia 27.08.2009r. i w jaki sposób uwzględnił Pan przedstawione na spotkaniu stanowisko Federacji ZZSC?[/FONT]
[FONT=&quot]5.[/FONT][FONT=&quot]Na jakiej podstawie, w przedłożonym stronie związkowej rozliczeniu środków w ujęciu miesięcznym, pojawiła się pozycja dodatki funkcyjne w kwocie 1.064.000,00 zł - skoro zgodnie z zapisem ustawy dodatki funkcyjne mogą być uruchomione dopiero z dniem 01.01.2011r. (art.244 cytowanej powyżej ustawy)? W uprzednio przedkładanych rozliczeniach ta pozycja nie była wykazywana.[/FONT]
[FONT=&quot]6.[/FONT][FONT=&quot]Dlaczego o powyższą kwotę nie zostały powiększone środki przewidziane na wzrost wynagrodzeń funkcjonariuszy?[/FONT]
[FONT=&quot]Licząc na potraktowanie powyższej prośby jako sprawy pilnej przekazuję wyrazy szacunku.[/FONT]

[FONT=&quot]z upoważnienia[/FONT]
[FONT=&quot]Komitetu Wykonawczego FZZSC[/FONT]
[FONT=&quot] przewodniczący FZZSC[/FONT]
[FONT=&quot]Jacek Staniszewski[/FONT]
[FONT=&quot]([/FONT][FONT=&quot]podpis na oryginale)[/FONT]​
[FONT=&quot]Otrzymują:[/FONT]

[FONT=&quot]1.[/FONT][FONT=&quot]Członkowie Komitetu Wykonawczego FZZSC[/FONT]
[FONT=&quot]2.[/FONT][FONT=&quot]Organizacje członkowskie FZZSC, [/FONT]
[FONT=&quot]3.[/FONT][FONT=&quot]a/a.[/FONT]
 
cd.1 ZZ SzNPiA

[FONT=&quot]Zarząd Krajowy [/FONT][FONT=&quot]Poznań, dnia 15 października 2009 r.[/FONT]
[FONT=&quot]Związku Zawodowego[/FONT]
[FONT=&quot]Szczególnego Nadzoru [/FONT]
[FONT=&quot]Podatkowego i Akcyzy[/FONT]

Nasz znak: ZZ S.N.P.i A /2009
Pan
Jacek Kapica
Szef Służby Celnej
Podsekretarz Stanu
w Ministerstwie Finansów
ul.Świętokrzyska 12
00-916 Warszawa

[FONT=&quot]Szanowny Panie Ministrze[/FONT]

Zarząd Krajowy Związku Zawodowego Szczególnego Nadzoru Podatkowego i Akcyzy w nawiązaniu do spotkania odbytego z Panem Ministrem w dniu 8 października 2009r., na którym przedstawione zostały wstępne warunki składania propozycji pracownikom korpusu służby cywilnej, w myśl art. 99 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej, przekształcenia stosunku pracy w stosunek służbowy proponuje, jako najprostszy i czytelny, naszym zdaniem sposób rozwiązania powstałego problemu :
tabelę korelacji stanowisk pracowników korpusu służby cywilnej ze stopniami funkcjonariuszy celnych w myśl art. 115 ust. 1 ustawy z dnia 27. 08. 2009 r. o Służbie Celnej

L.P.
STANOWISKO W SŁUŻBIE CYWILNEJ
WYMAGANIA​
PROPONOWANY STOPIEŃ W SŁUZBIE CELNEJ
1​
KIEROWNIK REFERATU
Wykształcenie wyższe i 5 lat pracy w organach kontroli skarbowej lub podatkowej – DOŚWIADCZENIE ZAWODOWE
PODKOMISARZ CELNY – KORPUS OFICERÓW MŁODSZYCH
2​
ST.INSPEKTOR KONTROLI AKCYZOWEJ
Wykształcenie wyższe i 5 lat pracy w organach kontroli skarbowej lub podatkowej – DOŚWIADCZENIE ZAWODOWE
STARSZY ASPIRANT CELNY –
KORPUS ASPIRANTÓW

3​
INSPEKTOR KONTROLI AKCYZOWEJ
Wykształcenie wyższe i 5 lat pracy w organach kontroli skarbowej lub podatkowej – DOŚWIADCZENIE ZAWODOWE
ASPIRANT CELNY–
KORPUS ASPIRANTÓW

4​
MŁ. INSPEKTOR KONTROLI AKCYZOWEJ
Wykształcenie średnie i 3 lata pracy w organach kontroli skarbowej lub podatkowej – DOŚWIADCZENIE ZAWODOWE
MŁ. ASPIRANT CELNY–
KORPUS ASPIRANTÓW

5​
ST.KOMISARZ AKCYZOWY

ST. RACHMISTRZ CELNY
6​
KOMISARZ AKCYZOWY

RACHMISTRZ CELNY
7​
ST.INSPEKTOR AKCYZOWY

MŁ. RACHMISTRZ CELNY
8​
INSPEKTOR AKCYZOWY

ST. REWIDENT CELNY

Rozwiązanie powyższe nie znalazło odzwierciedlenia w przepisach ustawy z dnia 27.08.2009 r. o Służbie Celnej, w związku z powyższym Zarząd Krajowy wnosi o pilną reakcje ze strony Pana Ministra i zaproponowanie nowelizacji niniejszej ustawy w oparciu o poniższe rozwiązania:
 
cd.2 ZZ SzNPiA

W art. 224 wprowadzić zmianę dodając:
ust.1 w brzmieniu:
1. Pracownicy korpusu służby cywilnej wykonujący zadania określone w art. 2 ust. 1 pkt 1, 4-7 i 10 otrzymają do dnia 30 czerwca 2010 r. propozycje przekształcenia stosunku pracy w stosunek służbowy zgodnie z przepisami art. 99 niniejszej ustawy.
2. Pracownikowi korpusu służby cywilnej, który przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy zajmował stanowisko, które wiązało się z podporządkowaniem służbowym funkcjonariuszy celnych lub pracowników, bądź pełnił obowiązki na tym stanowisku, określa się stopień w korpusie oficerów młodszych służby celnej. Przepisy art. 223 ust . 7 i 9 stosuje się odpowiednio.
3. Pracownikom korpusu służby cywilnej, którzy przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy wykonywali obowiązki służbowe na stanowisku starszego inspektora kontroli akcyzowej, inspektora kontroli akcyzowej, młodszego inspektora kontroli akcyzowej , określa się stopień w korpusie aspirantów służby celnej. Przepisy art. 223 ust. 7 i 10 stosuje się odpowiednio.
4. Pracownikom korpusu służby cywilnej, którzy przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy wykonywali obowiązki służbowe na stanowisku starszego komisarza akcyzowego, komisarza akcyzowego, starszego inspektora akcyzowego, inspektora akcyzowego, określa się stopień w korpusie podoficerów służby celnej. Przepisy art. 223 ust. 7 stosuje się odpowiednio.

Zaproponowane rozwiązania pozwolą na czytelne określenie przekształcenia stosunku pracy w stosunek służbowy, zgodny z oczekiwaniami środowiska bezpośrednio nim zainteresowanego. Stanowiska obecnie zajmowane przez korpus służby cywilnej wynikają z zaangażowania w pracy zawodowej, wieloletnich doświadczeń zawodowych z zakresu kontroli wyrobów akcyzowych, kontroli gier i zakładów wzajemnych. Mając na uwadze przyszłą wizje funkcjonowania komórek kontrolnych i wymogów stawianych dla tego środowiska wnosimy o akceptację niniejszego rozwiązania.
Należy też zauważyć, iż „propozycje” w tym zakresie wynikające z przedmiotowej ustawy, są nie do przyjęcia, albowiem spowodują degradację osób, które posiadają stopień wojskowy (oficerski) porucznika lub podporucznika po ukończeniu SOR-u, po ukończeniu studiów (czyli aktualnie nie istniejących Szkół Oficerów Rezerwy).
Obecnie uchwalona ustawa nie posiada zasad przekształcenia i korelacji stanowisk cywilnych na nowe stanowiska, a przede wszystkim na stopnie służbowe przy przejściu na funkcjonariuszy Służby Celnej! Jak to możliwe? Zapisy o okresie przejściowym dla pracowników korpusu służby cywilnej zostały usunięte na etapie procesu legislacyjnego, dlatego czujemy się oszukani i pominięci, czyżby funkcjonariusze ale II-ej kategorii? Z kolei art. 99 mówi raczej o przeniesieniu (ust. 6 w związku z ust.1) członka korpusu służby cywilnej zatrudnionego w urzędzie obsługującym ministra właściwego do spraw finansów publicznych albo jednostkach organizacyjnych podległych lub nadzorowanych przez tego ministra, do pełnienia służby w służbie celnej, czyli nie dotyczy „naszej”, pracującej już w tej służbie osób. Wytworzyła się sytuacja zaskakująca, ale też i kuriozalna!
Ponadto z analizy odpowiednich zapisów ustawy wynika, że w zależności od potrzeb, dbałości o budżet państwa (oszczędności), czy też może zaznaczenie przywilejów przynależnych tylko funkcjonariuszom celnym zaproponowano dwa typy stażu:
1. jeden za lata pełnienia służby w służbie celnej w przypadku dodatkowego urlopu wypoczynkowego pow. 15 lat oraz dodatkowego urlopu zdrowotnego po upływie 5 lat –przynależne tylko funkcjonariuszom celnym,
2. drugi przy dodatku za wieloletnią służbę, wzrastającego o 0,5% za każdy następny rok służby lub zatrudnienia po 20 latach, łącznie do wys. 25% po 30 latach służby, oraz nagroda jubileuszowa, po kolejnych, wymienionych tam latach służby lub zatrudnienia – dotyczy wszystkich.
Wobec powyższego prosimy o jednoznaczną odpowiedź na następujące kwestie:
1. od jakiego okresu i zgodnie z którymi zapisami ustawy liczony będzie okres służby dla pracowników korpusu służby cywilnej zmieniających, stosunek pracy w stosunek służbowy, w przypadku dodatkowego urlopu wypoczynkowego oraz dodatkowego urlopu zdrowotnego.
2. art. 99 ustawy nie zawiera praktycznie żadnych gwarancji dot. np. utrzymania dotychczasowego wynagrodzenia. Czy jedynie ustne gwarancje Pana Ministra mają odpowiednią moc prawną?
3. czy dodatki takie jak: za stopień służbowy, funkcyjny oraz składka na chorobowe w wysokości 2,45%, płacona w przypadku funkcjonariuszy celnych przez izbę celną, będą składnikami proponowanego uposażenia zasadniczego, łącznie w wysokości równej aktualnemu wynagrodzeniu zasadniczemu, czy też nastąpi jego wzrost o którykolwiek z ww. składników?

Prosimy o spotkanie w celu ponownego omówienia przedstawionych wyżej tematów.


Do wiadomości:
1. Sekretarz Stanu w KPRM – Michał Boni,
2. Dyrektor Generalny Ministerstwa Finansów.

Z poważaniem
Za Zarząd
Mirosław Sałata
(przewodniczący)
podpis na oryginale
 
pismo FZZSC do SSC

[FONT=&quot]
[/FONT]​
[FONT=&quot]Federacja[/FONT]
[FONT=&quot]Związków Zawodowych Służby Celnej[/FONT]
[FONT=&quot]e-mail: [/FONT][FONT=&quot]Jacek.Staniszewski@rze.mofnet.gov.pl[/FONT][FONT=&quot] tel: 660712712[/FONT]
[FONT=&quot]e-mail: [/FONT][FONT=&quot]ic.zz@lod.mofnet.gov.pl[/FONT][FONT=&quot] tel: [/FONT][FONT=&quot]660076040[/FONT]
[FONT=&quot]e-mail: [/FONT][FONT=&quot]jacek.klos@kat.mofnet.gov.pl[/FONT][FONT=&quot] tel: 660076067[/FONT]
[FONT=&quot]e-mail: [/FONT][FONT=&quot]vkroina@tor.mofnet.gov.pl[/FONT][FONT=&quot]tel: 660076079[/FONT]
[FONT=&quot]Toruń, dnia 19.10.2009r. [/FONT]​

[FONT=&quot]Nasz znak:[/FONT] FZZSC/67/KW/2009[FONT=&quot]
Pan Jacek Kapica[/FONT]
[FONT=&quot] Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów,[/FONT]
Szef Służby Celnej

[FONT=&quot]Szanowny Panie Ministrze![/FONT]
[FONT=&quot]Komitet Wykonawczy Federacji Związków Zawodowych Służby Celnej, przekazuje po raz kolejny stanowisko odnoszące się do zamieszczonych na stronie intranetowej ZSIC zasad mianowania funkcjonariuszy na nowe stopnie służbowe zwracając się do Pana Ministra o odstąpienie od narzucania dyrektorom Izb Celnych trybu postępowania w sposób pozbawiony umocowania w art.223 ust.7 ustawy z dnia 27.08.2009r. o Służbie Celnej.[/FONT]
[FONT=&quot]Apelujemy do Pana Ministra również o zerwanie z praktyką zamieszczania na stronach intranetowych Służby Celnej materiałów, które nie są sygnowane podpisem osoby odpowiedzialnej za treści zawarte w tych materiałach oraz upoważnionej do ich publikacji. Na dzień dzisiejszy ta nieoficjalna publikacja jest traktowana przez niektórych Dyrektorów Izb Celnych jako oficjalne stanowisko Szefa Służby Celnej w przedmiocie mianowań na nowe stopnie służbowe. Jest to niedopuszczalne.[/FONT]
[FONT=&quot]Pragniemy zwrócić uwagę, iż w podobny sposób został zamieszczony między innymi materiał stanowiący projekt tzw. „emerytury celnej”, za który zaledwie po upływie kilkunastu dni od jego publikacji a także na forum Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej strona rządowa nie chciała wziąć odpowiedzialności. [/FONT]
[FONT=&quot]Ta „nowa świecka tradycja” jest niemożliwą do zaakceptowania praktyką jak również nie może stanowić zamiennika dla wymaganych prawem uzgodnień ze stroną związkową w zakresie wydatkowania środków przeznaczonych na regulacje płac.[/FONT]
[FONT=&quot]Ponadto wyjaśniam, że nadal oczekujemy odpowiedzi na nasze zapytanie z dnia 08.10.2009r.[/FONT]

[FONT=&quot]z upoważnienia[/FONT]
[FONT=&quot]Komitetu Wykonawczego FZZSC[/FONT]
[FONT=&quot] przewodniczący FZZSC[/FONT]
[FONT=&quot]Jacek Staniszewski[/FONT]
[FONT=&quot]([/FONT][FONT=&quot]podpis na oryginale)[/FONT]​
[FONT=&quot]Załączniki:[/FONT]
[FONT=&quot]1.[/FONT][FONT=&quot]Stanowisko Federacji ZZSC w sprawie materiału „Zasady mianowania funkcjonariuszy celnych na stopnie służbowe” zamieszonego na stronie ZZSIC CORINTIA[/FONT]
[FONT=&quot]Otrzymują:[/FONT]
[FONT=&quot]1.[/FONT][FONT=&quot]Pan Jan Vincent Rostowski, Minister Finansów[/FONT]
[FONT=&quot]2.[/FONT][FONT=&quot]Członkowie Komitetu Wykonawczego FZZSC[/FONT]
[FONT=&quot]3.[/FONT][FONT=&quot]Organizacje członkowskie FZZSC, [/FONT]
[FONT=&quot]4.[/FONT][FONT=&quot]a/a.[/FONT]
 
co na to Zrzeszenie ZZSC?


[FONT=&quot]MINISTERSTWO FINANSÓW[/FONT]

SZEF SŁUŻBY CELNEJ

SC6/066/24/SEQ/09/16008SC

Warszawa, dnia 22 października 2009 roku

Pan
Jacek Staniszewski
Przewodniczący
Federacji Związków Zawodowych
Służby Celnej


W nawiązaniu do rozmowy telefonicznej z dnia 21.10.2009r. oraz pisma z dnia 8.10.2009r. przedkładam, w załączeniu zgodnie z propozycjami Pana Przewodniczącego, uzupełnione propozycje kryteriów mianowania funkcjonariuszy celnych na nowe stopnie służbowe.

Jednocześnie uprzejmie informuję, że ustalenie jednolitych kryteriów mianowania funkcjonariuszy celnych na stopnie służbowe jest jedyną formą umożliwiającą przeprowadzenie mianowania funkcjonariuszy celnych na nowe stopnie służbowe w sposób najbardziej jednolity, obiektywny
i nie zróżnicowany w poszczególnych izbach celnych. Pozostawienie tej kwestii w gestii dyrektorów poszczególnych izb celnych może powodować duże rozbieżności w zasadach mianowania w poszczególnych izbach, co może rodzić niezadowolenie funkcjonariuszy celnych. Stanowisko takie zostało zaakceptowane przez Zrzeszenie Związków Zawodowych Służby Celnej RP.

Ponadto przyjmuję, że do procesu nadawania nowych stopni zasadne jest włączenie zakładowej organizacji związkowej w przypadku zastrzeżeń funkcjonariusza celnego do przedłożonego mu mianowania, co zostanie zamieszczone w materiale przekazanym dyrektorom izb celnych.


Jacek Kapica
/podpis na oryginale/
 
ostatnie propozycje MF-cd.1

[FONT=&quot] materiał z dnia 22.10.2009r.[/FONT]​
[FONT=&quot]Wstępne zasady mianowania funkcjonariuszy celnych na stopnie służbowe zgodnie [/FONT]
[FONT=&quot]z art. 223 ustawy[/FONT][FONT=&quot] z dnia 27.08.2009r. o Służbie Celnej ( Dz.U. Nr 168, poz. 1323).[/FONT]​
Zgodnie z art. 223
1.W terminie miesiąca od dnia wejścia w życie ustawy kierownik urzędu dokona mianowań funkcjonariuszy na stopnie służbowe.
2. Funkcjonariuszowi celnemu pełniącemu przed dniem wejścia w życie ustawy służbę w stopniu komisarza celnego, nadkomisarza celnego, generalnego komisarza celnego albo krajowego komisarza celnego określa się stopień w korpusie oficerów starszych Służby Celnej.
3. Funkcjonariuszowi celnemu, który przed dniem wejścia w życie ustawy:
1) pełnił służbę w stopniu aspiranta celnego, starszego aspiranta celnego albo podkomisarza celnego lub
2) zajmował stanowisko, które wiązało się z podporządkowaniem służbowym funkcjonariuszy celnych lub pracowników, bądź pełnił obowiązki na tym stanowisku oraz pełnił służbę w służbie stałej w stopniu innym niż wymieniony w pkt 1 i w ust. 2
– określa się stopień w korpusie oficerów młodszych Służby Celnej.
4. Funkcjonariuszowi celnemu, który przed dniem wejścia w życie ustawy pełnił służbę w stopniu młodszego aspiranta celnego, starszego dyspozytora celnego albo dyspozytora celnego określa się stopień w korpusie aspirantów Służby Celnej.
5. Funkcjonariuszowi celnemu, który przed dniem wejścia w życie ustawy pełnił służbę w stopniu młodszego dyspozytora, starszego rewidenta celnego, rewidenta celnego albo młodszego rewidenta celnego określa się stopień w korpusie podoficerów Służby Celnej.
6. Funkcjonariuszowi celnemu, który przed dniem wejścia w życie ustawy pełnił służbę w stopniu aplikanta celnego określa się stopień w korpusie szeregowych Służby Celnej.
7. Określenie stopni służbowych, o których mowa w ust. 2 - 6, uzależnione jest od okresu służby w Służbie Celnej albo zatrudnienia w administracji celnej lub skarbowej oraz posiadanego doświadczenia i wykształcenia w sprawach z zakresu zadań Służby Celnej.
8. Funkcjonariusz celny, o którym mowa w ust. 2, jest zwolniony z odbycia szkolenia i egzaminu, o których mowa w art. 115 ust. 8.
9. Funkcjonariusz celny, o którym mowa w ust. 3, wchodzi w skład korpusu oficerów młodszych Służby Celnej i pozostaje w nim, jeżeli w terminie 2 lat od dnia wejścia w życie ustawy ukończy szkolenie specjalistyczne i potwierdzi egzaminem ukończenie tego szkolenia. W przypadku nieukończenia szkolenia specjalistycznego i niepotwierdzenia egzaminem ukończenia tego szkolenia, funkcjonariusza celnego mianuje się na stopień w korpusie aspirantów.
10. Funkcjonariusz celny, któremu określono stopień w korpusie aspirantów Służby Celnej, zwolniony jest z odbycia szkolenia i egzaminu, o których mowa w art. 115 ust. 7.

[FONT=&quot]Kryteria punkowe mają na celu ustalenie jednolitych zasad mianowania na stopnie funkcjonariusz celnych i stawią doprecyzowanie zawartych w ww. art. 223 ust. 7 ustawy o Służbie Celnej zasad określania stopni służbowych, zgodnie z którymi określenie stopni służbowych, uzależnione jest od okresu służby w Służbie Celnej albo zatrudnienia w administracji celnej lub skarbowej oraz posiadanego doświadczenia i wykształcenia w sprawach z zakresu zadań Służby Celnej. [/FONT]
[FONT=&quot]Kryteria dotyczyć będą wszystkich funkcjonariuszy we wszystkich korpusach, a ich wprowadzenie będzie stanowiło realizację uprawnienia Szefa Służby Celnej do sprawowania nadzoru nad działalnością dyrektorów izb celnych oraz kształtowania polityki kadrowej w Służbie Celnej zawartego w art. 10 ust. 3 pkt 1 i 3 ustawy o Służbie Celnej.[/FONT]
[FONT=&quot]Zasady zostały w celu konsultacji przekazane związkom zawodowym działającym w Służbie Celnej [/FONT]
[FONT=&quot]Kryteria punktowe mianowania funkcjonariuszy celnych na stopień służbowy w poszczególnych korpusach:[/FONT]
[FONT=&quot]1.[/FONT][FONT=&quot] okres służby powyżej 2 do 5 lat – 1pkt,[/FONT]
[FONT=&quot] powyżej 5 do 10 lat – 2 pkt,[/FONT]
[FONT=&quot] powyżej 10 do 15 lat – 3 pkt,[/FONT]
[FONT=&quot] powyżej 15 lat do 20 lat – 4 pkt,[/FONT]
[FONT=&quot] powyżej 20 lat do 25 – 5 pkt,[/FONT]
[FONT=&quot] powyżej 25 lat – 6 pkt,[/FONT]
[FONT=&quot]2.[/FONT][FONT=&quot]uprawnienia do prowadzenia szkoleń – 1 pkt[/FONT]
[FONT=&quot]3.[/FONT][FONT=&quot] wykształcenie ( bez sumowania )[/FONT]
[FONT=&quot]– wyższe – 1 pkt,[/FONT]
[FONT=&quot]- wyższe z zakresu celnego lub skarbowego – 2 pkt[/FONT]
[FONT=&quot]- wyższe magisterskie administracyjne, prawnicze, ekonomiczne lub inne specjalistyczne związane z realizacją zadań na stanowisku – 4 pkt,[/FONT]
[FONT=&quot]- wyższe magisterskie inne; lub inżynierskie związane z realizacją zadań na stanowisku – 3 pkt,[/FONT]
 
Status
Zamknięty.
Back
Do góry