• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Emerytury !!!

Jeżeli zostanie nam / SC zgodnie z wyrokiem nadane prawa emerytalne - to po ewentualnym przekształceniu służby w inna służbę lub super urząd będą to prawa nabyte. To co nam się należy od 1999r. lub nawet wcześniej, i zmiany to są właśnie prawa nabyte. I zgodnie z sugestią m.i. Chmaja należy zapytać kto z jakiej formy systemu emerytalnego zechce kiedyś skorzystać. Jeżeli wybierzesz zaopatrzeniowy to będzie emerytura mundurowa - a odejdziesz kiedy chcesz. W tej chwili nie ma ważniejszej sprawy niż emerytury mundurowe. Tak dla tych co 15 lat pracują jak i 5 miesięcy !!!!!!!!!!!!!!! Uważam że dyskusja o formie jaką przyjmie nasza formacja jest rozpraszaniem uwagi od najważniejszego postulatu. I sorki - ale zajeżdża mi tu w tym przypadku światopoglądem małego specjalisty od kateringu = SSC.

Teraz to już jednak rozmawiamy na trochę inny temat.
Kolega przyznaje pośrednio, że to nie z wyroku TK wynikają rzeczone prawa nabyte, tylko z mocy ustawy obejmującej f.c. tymi uprawnieniami.
Po ewentualnym przekształceniu SC te nabyte uprawnienia emerytalne można byłoby od razu skonsumować - przechodząc na emeryturę mundurową - lub dopracować w nowym miejscu dodatkowy staż. Ten staż byłby liczony na zasadzie stażu w służbie mundurowej (jeżeli ta nowa formacja miałaby analogiczne uprawnienia do emerytur mundurowych) lub jako inny staż - o niższej "wartości".
Proszę również o mniejszy poziom zafascynowania treścią opinii p. Chmaja, jako nieomylnego i jedynego źródła poglądów prawnych nt. naszych ewentualnych uprawnień do emerytur mundurowych. Dla mnie ten pan i jego (kupione za ciężkie pieniądze) poglądy nie są wyznacznikiem naszej sytuacji emerytalnej.
Jeżeli do tego kol. nie zauważa, że w sytuacji likwidacji Naszej Służby Celnej uprawnienia do emerytur mundurowych są mrzonkami, to nie jestem w stanie dodać więcej argumentów na rzecz konieczności zaangażowania się w walkę o naszą przyszłość a nie wirtualne emerytury mundurowe.
Każdy ma prawo do własnych poglądów. Zdrowy rozsądek może pomóc w ich kształtowaniu.
Pozdrawiam
 
Kol. FC_celnik,
bez urazy, ale ten temat przerabialiśmy gdzieś w okolicach marca/kwietnia.
Ja nie zmieniam swojego poglądu natury PRAWNEJ, a nie jako wyrazu tego, czego bym chciał.
Zatem powtarzam: wyrok TK nie nadał żadnemu f.c. w SC jakichkolwiek praw do emerytury mundurowej.
W konsekwencji nikt z naszego "kręgu podmiotowego" nie ma podstaw do domagania się - w kategoriach prawnych - takich emerytur.
Dlatego napisałem o CHCIEJSTWIE.
Przeprasza, jeśli to zbyt bolesne, ale na chłodno analizując - taka jest sytuacja.
Czy doszło do tego pod rządami poprzedniej ekipy, czy też miałoby to miejsce za miesiąc - nie zmienia to postaci rzeczy w kategoriach prawnych.
Pozdrawiam

Niestety - ale rozumiem że nie ważne co jest na nagraniach ( jakie przekręty kręcono )- tylko dla czego nas podsłuchiwali :).
 
Wszystkie 4 opinie o tym mówią - ale chyba ten pan jest bardziej znany od innych. Co do opinii - każdy ma prawo do kształtowania swoich - chyba że je ma już ukształtowane. Aby nie były zbyt plastyczne bo takie często wynikają z poziomu spojrzenia na problem. Mój to zwykły funkcjonariusza - a ten plastyczny / kształtujący się bardziej jakby oficerski ( co najmniej starszy oficerski).
 
Wszystkie 4 opinie o tym mówią - ale chyba ten pan jest bardziej znany od innych. Co do opinii - każdy ma prawo do kształtowania swoich - chyba że je ma już ukształtowane. Aby nie były zbyt plastyczne bo takie często wynikają z poziomu spojrzenia na problem. Mój to zwykły funkcjonariusza - a ten plastyczny / kształtujący się bardziej jakby oficerski ( co najmniej starszy oficerski).

Opinie mówią o różnych poglądach ich autorów.
Opinia p. Chmaja jest "najbardziej kompleksowa i naukowa".
Nie zmienia to faktu, że wszystkie te opinie, a nawet kilka następnych, mogą śmiało wylądować w koszu, o ile nie będzie SC, a wcześniej nie zostanie uchwalona ustawa przyznająca f.c. uprawnienia do emerytur mundurowych.
Nie zostanę przekonany na zasadzie powtarzania "zdartej płyty" bez argumentacji prawnej...
Nie zmienią mojej opinii także niczyje wycieczki ad personam (jak rozumiem - jako substytuty tychże argumentów prawnych).
Najmniej zaś przekonuje mnie publiczne demonstrowanie kompleksów mające zastąpić (?) rzeczową dyskusję.
Dobranoc
 
To samo słyszałem jak wchodziliśmy do Unii "Unia nie pozwoli na nieszczelność wschodniej granicy, to będzie dla niej priorytet", "W Unii celnicy zarabiają więcej, nam też będą musieli podnieść..." A jasne. Oczywiście... Jak widać. Podnieśli, przedłużyli i poszerzyli. Teraz rząd też to zrobi. Oczywiście następny, ten który wybraliśmy, bo na tamtych przekręty już się patrzeć nie dało....
Jasne, sami tak z dobrego serca sypną grosiwem z budżetu. Pewnie sobie od ust odejmą.
Wiesz, przed wyborami zwykle się otumania ludzi, ale po wyborach ten stan winien przejść :)
Jak sami sobie nie wywalczymy - niczego nam nie dadzą z góry.


ależ oni kasę dali - tyle że nielicznym - ale średnia statystyczna brutto jest imponująca - nic dziwnego że ludzie jak czytają że celnicy zarabiają 5 tys. to ich krew zalewa czego ci złodzieje chcą, jak policja ma 4,2 średniej brutto

ano właśnie to manipulacja - wywindowanie niektórym pensji w wyniku wartościowania i wypłacenie WYRÓWNAŃ daje taki statystyczny wzrost płac, oni jedzą mięso a my kapustę z ryżem - statystycznie szamiemy gołąbki

poza tym policjant mając 4,2 brutto na rękę bierze ok. 3,5, celnik mając 4,2 brutto na rękę weżmie ok. 2,9
 
Szanowni Forumowicze FC_celnik i Pandzior8. Po co wracać do dyskusji, która przetoczyła się przez to forum na przełomie marca i kwietnia br?
Każdy ma swoje racje, ale myślę, iż doszliśmy wtedy do wniosku, że przecież bardzo dużo zależy od Nas samych, od Naszej postawy jako środowiska zawodowego.

Dlatego wzięliśmy sprawy we własne ręce jako środowisko zawodowe i zebraliśmy blisko 200 000 podpisów pod projektem obywatelskim i mam nadzieję, że bez oglądania się na nic, w szczególności na pojawiające się wypowiedzi różnych teoretyków, będziemy dążyć wszyscy niestrudzenie w tym kierunku.

W terminie do 6 miesięcy od pierwszego posiedzenia Sejmu musi odbyć się I czytanie obywatelskiego projektu ustawy.
Dzięki temu będziemy wysłuchani w Parlamencie. Możemy tam powiedzieć wszystko, także dużo więcej niż jest w uzasadnieniu projektu. To historyczne wydarzenie, bo nigdy celnik nie przemawiał na Sali Plenarnej. Skupmy się na tym, aby przygotować plan działania wokół projektu obywatelskiego - to co chcemy powiedzieć z mównicy sejmowej oraz to jakie inne działania powinniśmy i możemy podjąć, aby wzmocnić ten projekt, aby uświadomić Posłów o tym jakie możliwości wygenerowania dodatkowych wpływów do budżetu ma SC jeżeli tylko będzie właściwie zarządzana.
Jeszcze raz gorąco apeluję do wszystkich funkcjonariuszy celnych, o poparcie projektu obywatelskiego.
Działamy pro publico bono!

CELNIKU ZDEKLARUJ SIĘ!
 
Szanowni Forumowicze FC_celnik i Pandzior8. Po co wracać do dyskusji, która przetoczyła się przez to forum na przełomie marca i kwietnia br?
Każdy ma swoje racje, ale myślę, iż doszliśmy wtedy do wniosku, że przecież bardzo dużo zależy od Nas samych, od Naszej postawy jako środowiska zawodowego.

Dlatego wzięliśmy sprawy we własne ręce jako środowisko zawodowe i zebraliśmy blisko 200 000 podpisów pod projektem obywatelskim i mam nadzieję, że bez oglądania się na nic, w szczególności na pojawiające się wypowiedzi różnych teoretyków, będziemy dążyć wszyscy niestrudzenie w tym kierunku.

W terminie do 6 miesięcy od pierwszego posiedzenia Sejmu musi odbyć się I czytanie obywatelskiego projektu ustawy.
Dzięki temu będziemy wysłuchani w Parlamencie. Możemy tam powiedzieć wszystko, także dużo więcej niż jest w uzasadnieniu projektu. To historyczne wydarzenie, bo nigdy celnik nie przemawiał na Sali Plenarnej. Skupmy się na tym, aby przygotować plan działania wokół projektu obywatelskiego - to co chcemy powiedzieć z mównicy sejmowej oraz to jakie inne działania powinniśmy i możemy podjąć, aby wzmocnić ten projekt, aby uświadomić Posłów o tym jakie możliwości wygenerowania dodatkowych wpływów do budżetu ma SC jeżeli tylko będzie właściwie zarządzana.
Jeszcze raz gorąco apeluję do wszystkich funkcjonariuszy celnych, o poparcie projektu obywatelskiego.
Działamy pro publico bono!

CELNIKU ZDEKLARUJ SIĘ!

Dzień dobry,
mnie chodzi tylko o to, żebyśmy w ramach mobilizacji, potężnej aktywizacji i walki o należne nam uprawnienia emerytalne nie stracili z pola widzenia celu nadrzędnego, jakim jest utrzymanie Naszej Służby Celnej.
Emerytury mundurowe są jednym z najważniejszych segmentów tej Służby.
Ale żeby ten segment w ogóle miał rację bytu, uprzednio musi istnieć Służba Celna!
A coraz bardziej wydaje mi się, że jej istnienie jest bardzo zagrożone...

Z tego punktu widzenia można potraktować Twoje Sławku wystąpienie w Sejmie w ramach pierwszego czytania Naszego Projektu jako ogromną szansę na przedstawienie PRZEDE WSZYSTKIM ARGUMENTÓW NA RZECZ DALSZEGO FUNKCJONOWANIA I ROZWOJU NASZEJ SŁUŻBY CELNEJ, W RAMACH KTÓREJ NALEŻNE SĄ UPRAWNIENIA EMERYTALNE!
Pod taką koncepcją podpisuję się dwoma rękoma.
Myślę nawet, że w ramach "przygotowania artyleryjskiego" do tego rodzaju ataku, dobrze byłoby przed Twoim wystąpieniem zorganizować konferencję prasową ukazującą Naszą Akcję w taki właśnie - SZEROKI SPOSÓB UWZGLĘDNIAJĄCY WALKĘ O NASZĄ SŁUŻBĘ CELNĄ!
Dobrze byłoby też przed Twoim wystąpieniem przeprowadzić zmasowaną akcję lobbingową wśród parlamentarzystów - skutek może być żaden, ale może choć jednemu z nich coś zakiełkuje w głowie.
Najgorsze jest jednak to, że nie mamy teraz czasu, bowiem po ogłoszeniu nowego Rządu i expose oraz objęciu stanowisk przez nowe kierownictwo - po publicznym wyjawieniu planów wobec Naszej Służby Celnej - nie będzie już odwrotu i nikt z ekipy rządzącej nie zmieni publicznie ogłoszonego planu...
Trzeba więc działać jak najszybciej, by ewent. zmiana koncepcji nastąpiła w głowach decydentów przed jej ogłoszeniem, bo wtedy nikt już się nie wycofa.
A nasze emerytury mundurowe odpłyną w siną dal...
Pozdrawiam
 
Jak tylko ukonstytuuje się Sejm, trzeba będzie cyklicznie przekazywać wszystkim Posłom syntetyczne informacje o SC i jej możliwościach - to oczywiste.
Dzięki temu, że jest w Sejmie projekt obywatelski każdy Poseł dostanie jego wydruk do ręki. W ślad za tym, na każdym kolejnym posiedzeniu Sejmu Posłowie powinni otrzymywać jednostronicowe informacje o SC, ale bez odnoszenia się do wypowiedzi medialnych. Po prostu przedstawiamy SC jako służbę, która generuje ponad 1/3 budżetu i jakie zadania wykonuje, a może dużo więcej.
Co jeszcze robimy? Mam kilka pomysłów, ale nie chcę pisać o nich. Każdy pomysł jest dobry, ale proszę żeby niekoniecznie pisać o tym na forum, a wszelkie pomysły kierować do mnie na maila slawomir.siwy@celnicy.pl chyba, ze są to takie pomysły, które nie będą spalone, gdy zostaną już teraz przedstawione publicznie.

Od początku mówię i w mediach i w piśmie tak to przedstawiam i tak też jest w uzasadnieniu projektu obywatelskiego, że projekt ten jest pierwszym NIEZBĘDNYM krokiem ku pełnej profesjonalizacji służby.
Bez wykonania tegoż ruchu, nie uda się w pełni skutecznie wykonać kolejnych kroków, które w finale doprowadzą do wzrostu wpływów budżetowych.

Tak wyobrażam sobie trzon Naszego przemówienia w Sejmie.
 
Aby zwiększyć wpływy do państwowej kasy i zmniejszyć szarą strefę należy wprowadzić nowe wartościowanie tj. przewartościowanie aby wreszcie najbardziej doświadczeni celnicy zwartościowani do specjalistów z wiadomych celów przez obecnie kierownictwo SC mogło prawidłowo wykonywać zadania zgodnie ze swoją wiedzą i wieloletnim doświadczeniem oraz pracować wg. przepisów, a nie chorych wytycznych obecnie kierujących SC
 
Aby zwiększyć wpływy do państwowej kasy i zmniejszyć szarą strefę należy wprowadzić nowe wartościowanie tj. przewartościowanie aby wreszcie najbardziej doświadczeni celnicy zwartościowani do specjalistów z wiadomych celów przez obecnie kierownictwo SC mogło prawidłowo wykonywać zadania zgodnie ze swoją wiedzą i wieloletnim doświadczeniem oraz pracować wg. przepisów, a nie chorych wytycznych obecnie kierujących SC

ludzie, może darujmy sobie podawanie pomysłów, w ostatnich ośmiu latach nic innego nie robiono tylko nowe pomysły, licytowanie kto więcej jest innowacyjny doprowadziło do tego co mamy:, pamiętam, ze dawno temu , na tym forum krzykacze narzekali (oczywiście uważam, że słusznie) na to, że na jednakowych stanowiskach ludzie zarabiają różnie a wykonują tą samą pracę :) stąd wzięło się wartościowanie, którego w żadnej formacji gdzie istnieje podległość służbowa i polecenia-rozkazy nie było, przypomnę, ze na wartościowaniu nikt nie stracił pieniędzy, natomiast zawiść typowa dla naszej nacji nie pozwalała zasnąć tym co nie zyskali. Myślę, ze dla najbardziej doświadczonych celników nowa władza ma już plan:):)
ps. po skrócie wg kropki nie dajemy, może to czepianie ale skoro aspirujemy do wizerunku profesjonalnych urzędników to wypada znać język ojczysty, na forach dla pakerów może ta kropka przejść bez echa(przepraszam, jeżeli obraziłem pakerów)
 
Szanowni Forumowicze FC_celnik i Pandzior8. Po co wracać do dyskusji, która przetoczyła się przez to forum na przełomie marca i kwietnia br?
Każdy ma swoje racje, ale myślę, iż doszliśmy wtedy do wniosku, że przecież bardzo dużo zależy od Nas samych, od Naszej postawy jako środowiska zawodowego.

Dlatego wzięliśmy sprawy we własne ręce jako środowisko zawodowe i zebraliśmy blisko 200 000 podpisów pod projektem obywatelskim i mam nadzieję, że bez oglądania się na nic, w szczególności na pojawiające się wypowiedzi różnych teoretyków, będziemy dążyć wszyscy niestrudzenie w tym kierunku.

W terminie do 6 miesięcy od pierwszego posiedzenia Sejmu musi odbyć się I czytanie obywatelskiego projektu ustawy.
Dzięki temu będziemy wysłuchani w Parlamencie. Możemy tam powiedzieć wszystko, także dużo więcej niż jest w uzasadnieniu projektu. To historyczne wydarzenie, bo nigdy celnik nie przemawiał na Sali Plenarnej. Skupmy się na tym, aby przygotować plan działania wokół projektu obywatelskiego - to co chcemy powiedzieć z mównicy sejmowej oraz to jakie inne działania powinniśmy i możemy podjąć, aby wzmocnić ten projekt, aby uświadomić Posłów o tym jakie możliwości wygenerowania dodatkowych wpływów do budżetu ma SC jeżeli tylko będzie właściwie zarządzana.
Jeszcze raz gorąco apeluję do wszystkich funkcjonariuszy celnych, o poparcie projektu obywatelskiego.
Działamy pro publico bono!

CELNIKU ZDEKLARUJ SIĘ!

Absolutnie się z Tobą zgadzam Sławek. Załatwmy najpierw jedno a drugie trzeba mieś na oku.
W całej rozciągłości! Dla tego wierzą w to co robisz i należę do Celnicy.pl . Tylko zastanawiam się dla czego jest nas raptem 2500 na 15 tysięcy celnych. Reszcie nie zależy? Są i tacy co nie należą do żadnych związków. A tego to zupełnie nie pojmuję. Znam ich osobiście !!!!!!!!!!!
 
W terminie do 6 miesięcy od pierwszego posiedzenia Sejmu musi odbyć się I czytanie obywatelskiego projektu ustawy.


Szybkiego rozstrzygnięcia w sprawie emerytur mundurowych dla funkcjonariuszy celnych raczej nie należy się spodziewać.

Jednocześnie w projekcie (z dnia 8.06.2015 r.) ustawy o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin oraz niektórych innych ustaw,

zaproponowano następujące brzmienie Art. 12 ustawy z dnia 18 lutego 1994 roku o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy ...

"Art. 12. Emerytura policyjna przysługuje funkcjonariuszowi zwolnionemu ze służby, który w dniu zwolnienia posiada 15 lat służby w Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służbie Kontrwywiadu Wojskowego, Służbie Wywiadu Wojskowego, Służbie Celnej, Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, Straży Granicznej, Biurze Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej lub w Służbie Więziennej, z wyjątkiem funkcjonariusza, który ma ustalone prawo do emerytury określonej w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, obliczonej z uwzględnieniem okresów służby i okresów z nią równorzędnych."

Co w związku z powyższym mają zrobić funkcjonariusze z wieloletnim stażem w służbie celnej, którzy teraz osiągają wiek uprawniający do emerytury z ZUS - czy aby zachować szansę na korzystniejszą emeryturę mundurową muszą pracować dalej i nie występować do ZUS o ustalenie emerytury ?
 
Moi koledzy którzy w niedawnym okresie czasu szli na emke jeszcze w wieku 60 lat ( bo tak mieliśmy zanim zabrał nam to plusk ) mówili, że wyliczono im emkę prawie na tyle ile zarabiali. Tak więc radzę ci się zorientować ile ci naliczyli tej emki w ZUS-sie. Emka mundurowa w najlepszym przypadku to 65% wynagrodzenia za ostatni rok. No chyba że masz określoną chorobę zawodową wtedy możesz dostać 75% max. ale u nas chyba nie ma takiego katalogu chorób zawodowych.
 
szczególnie wysokie w ZUSie jeśli miał zebrany kapitał początkowy, a tak było na starych zasadach
 
Dziś w Polskim Radio podano informację o przygotowanym planie Szefa Służby Cywilnej dotyczącym "rewolucji " w podejściu do pracowników słuzby cywilnej.Między innymi likwidacje 13-tek,odpraw emerytalnych ,dodatków stażowych.To tylko niektóóre pomysły.Ciekawe co przetrwa?
 
kaczyński, jeśli jest politykiem na miarę piłsudskiego, musi zdawać sobie sprawę z realiów. oraz uważać na tych nawiedzonych pomagierów. nawet z tytułami profesorskimi, którzy by teraz łączyli wszystko i wszystkich.

jeśli celuje w kwalifikowaną większość konstytucyjną w następnych wyborach to powinien przejąć elektorat służb mundurowych (w tym służby celnej) i chociażby tzw. nauczycielski. w sumie nawet ponad 200 tys. głosów.

do tego tylko wystarczy porządnie wyczyścić te dwie stajnie augiasza. bez przestawiania ścian nośnych i działowych. wystarczy tylko zrobić porządek z oborowymi. wiszącymi o klamek dziedziców, zakotwiczonych w czerwonej burżuazji.
 
Back
Do góry