• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Banaś Szefem Służby Celnej!

Ale kol. pewny jest, że KAS to dla nas alternatywa? To dlaczego środowisko było przeciwne wprowadzeniu tej alternatywy w 2007 r.? Nie zrozumieli dobrych intencji projektodawcy? Wszyscy byli byłymi UB-kami, którzy bali opcji zerowej? A może wszyscy byli byłymi kierownikami, naczelnikami i dyrektorami, którzy bali się utracić swoje zacne uposażenia?
Jeżeli ja byłem adresatem tego tekstu to odpowiem. Dla nas KAS to nic dobrego, ja osobiście chciałbym aby nasza Służba Celna trwała bo jest potrzebna. Ale jeżeli obecna władza ( bardzo silna władza ) to zaplanował to obawiam się że nie damy rady tego odwrócić. Jeżeli się mylę to chyle czoła nad tymi co obecną władze powstrzymają przed projektem KAS. Ale jeżeli się nie uda to należy mieć plan B. Jak dla nas osobiście i dla struktury jaką jest SC po naszej myśli ten projekt przeprowadzić. Tylko tyle i aż tyle. Pozdrawiam
 
Nie wprowadzajcie żadnych planów B, C,... K - nie ma sensu!

Poczekajmy, już ostro w UE pracują nad mini schengen :D

Już widzę KAS w świetle zniesienia schengen i takiego wzrostu terroru w Europie... wyluzujcie i zamiast tego piszcie/chodźcie do posłów PiS. Bardziej to nam się przyda!
 
Nie ma władzy absolutnej posiadającej monopol wiedzy na wszystko. Nie ma też projektów i zamierzeń, których nie da się zmienić.... Wszystko zależy od oporu materii, której dane doświadczenie ma dotyczyć. Uznanie, że projekt KAS jest faktem nieuchronnym, to "biała flaga" wywieszona na gmachu SC. Zatem jeżeli chcemy osiągnąć skutek odwrotny nie wywieszajmy jej na samym wstępie... Z całym szacunkiem, ale wypowiedzi utrzymane w tonie tych , na które zareagowałem należy uznać za przejaw defytyzmu i na tym chciałbym zakończyć swoją wypowiedź.
 
Nie ma władzy absolutnej posiadającej monopol wiedzy na wszystko. Nie ma też projektów i zamierzeń, których nie da się zmienić.... Wszystko zależy od oporu materii, której dane doświadczenie ma dotyczyć. Uznanie, że projekt KAS jest faktem nieuchronnym, to "biała flaga" wywieszona na gmachu SC. Zatem jeżeli chcemy osiągnąć skutek odwrotny nie wywieszajmy jej na samym wstępie... Z całym szacunkiem, ale wypowiedzi utrzymane w tonie tych , na które zareagowałem należy uznać za przejaw defytyzmu i na tym chciałbym zakończyć swoją wypowiedź.
Mam nadzieje, że kolega ma racje. Bardzo chciałbym się mylić. Oczywiście, że nie oczekuje od przedstawicieli naszego środowiska wywieszenia białej flagi. Oczekuje walki i postawieniu sprawy na ostrzu noża. Natomiast zawsze, jak w codziennym życiu należy mieć plan B, aby nie przegrać wszystkiego, nie dać się zaskoczyć. Dziękuje za rzeczową wymianę poglądów.
 
Profil naszego wiceszefa J. Chrobaka nie pobudza uspokajająco. Od dołu do góry Izba, bez dnia praktyki na poziome UC Zresztą, szczerze mówiąc, i tak niczego to nie zmienia. Moim zdaniem, raz drugi podanym na tym forum, wszystko już zostało zdecydowane i wszystko ma swoje oznaczenie w ustawach i rozporządzeniach. O nas mniejsza. Celnicy zrobili swoje, te 0,42 %. Dobre i to! A teraz celników się pozamiata pod wycieraczkę KAS.
 
Na razie proponuję twardo działać wg "planu A", tzn. obstawać przy argumentach świadczących o konieczności naszego istnienia jako Służby Celnej. W tym zakresie musimy przekonywać, tych którzy mają moc decyzyjną, wspierać się wzajemnie, nie biadolić, że już po nas, nie prorokować co będzie po likwidacji SC - nie urządzać się w nowej rzeczywistości.
Nie można być naiwnym, że nasza postawa prezentowana tutaj, nie będzie świadectwem naszej postawy wobec propozycji pt. KAS. Nie piszemy tylko dla siebie i do siebie. Przekaz płynący z wpisów będzie oznaką naszej postawy i reakcji na likwidację SC. Prezentowanie postawy przegranego, pogodzonego z losem, pcha nas nieuchronnie do KAS. Z drugiej strony wyrażany brak zgody może być dla nas korzystny. Pokaże z jak silnym oporem może spotkać się pomysł KAS.
Plan B? Ok. Ale nie tutaj, nie w świetle jupiterów. A tak przy okazji, pamiętacie może jaki procent przychodów budżetowych jest przez nas nadzorowany? Jakoś mi wypadło z głowy:confused:

Proszę, nie bądźmy mazgajami.
 
.... A może na początek warto byłoby się zastanowić co zrobić żeby SC nadal była jednolitą służbą i ewentualnie co należałoby w niej zmienić....
Zmieniać należy obowiązujące prawo. Należy się zastanowić kto wprowadził odpowiednie regulację, kto nie reagował itd.

Czy nie zastanawia Państwa fakt, że przez granice Ukraińską przejeżdża mnóstwo cystern z produktami ,,ropo-podobne,, i to nie są cysterny Orlenu lub Lotosu. A z ilości transportowanych produktów można wywnioskować, że zaopatrują pół Orlenu. Ja się domyślam jaki pieniądze wchodzą w grę.

Czy nie zastanawia Państwa fakt, że w Polsce w sposób legalny mogą działać tysiące firmy tzw. ,,firmy krzaki,, zajmujące się obrotem ,,liści tytoniu". Czy nie jest dziwne, że w naszym porządku prawnym ,, liść tytoniu ,, nie podlega podatkowi akcyzowemu. Czy nie jest dziwne, że legalną finalną sprzedażą produktów tytoniowych zajmuje się tylko parę miedzy-narodowych koncernów a tu taki wysyp firm. Kto tworzył takie prawo ? Czy nie powinno być aby tak, że legalny liść tytoniu jest zwolniony z podatku akcyzowego tylko jeżeli jest na krzaku. Komu dotychczasowe regulacje służą ?

Czy nie zastanawia Państwa, że do Polski przyjeżdża cały pociąg załadowany tytoniem i importerem nie jest z któraś z wielkich wytwórni papierosowych. No ale jak przedstawi fakturę sprzedaży do jakieś nieznanej firmy poza naszymi granicami. To przecież problem znika ?;)

Czy nie zastanawia Państwa fakt, że sprowadzając drogie samochody obciążone akcyzą, przepis mówi, że akcyzę płaci tylko pierwszy nabywca. A jeżeli to jest tzw. słup nie zapłaci akcyzy i zaraz sprzeda dalej, to praktycznie auto jest nie obciążone akcyzą i można przyoszczędzić np. 30 tys zł na jednym aucie.

Czy nie zastanawia Państwa ciekawe przepisy sprzyjające loby gorzelnicze . Ciekawy jest ten nowy LEGALNY produkt do tzw. skażania alkoholu który można od razu spożywać. Ale decydenci powiedzą, że to UE nie pozwoli na zmiany. A czy decydenci spróbowali na poziomie Brukseli zmienić ? Kto na tym korzysta ? A czy później SC się nie obrywa, że nie jest skuteczna ?

Dlaczego do tej pory decydenci w MF na drogach przy granicach z pozostałymi Państwami UE nie zainstalowali systemu tzw. Bramek czytających nr. rejestracyjne podobnych do viatola na autostradzie. Przynajmniej zmniejszyliby karuzele vat i oszustwa paliwowe. Taki system zwrócił by się po niecałym miesiącu. A później lament, że takie wyłudzenia.

Przykładów można mnożyć co należy poprawić w naszej SC. Ale winnych należy również szukać w tym, że kadra oficerska - kierownicza nie ma JAJ zareagować czy powiadomić o problemie dalej do MF, że jest problem. Wszystko co idzie z góry przyjmują bezrefleksyjnie. Tak to jest, jak się ktoś już urodził Oficerem.
 
Mario97 to nie są i nigdy nie byli nasi generałowie (przynajmniej jeśli chodzi o mnie i moje zawodowe środowisko). Natomiast dobrze pamiętam i nie zapomnę jasełek z mianowaniami i wartościowaniami. Mój kolega po 37 latach służby został młodszym spec. sc. To robili jak ich nazywasz "nasi" generałowie. Wy.........li 2/3 służby na tych swych pomysłach. O innych rzeczach nie wspomnę, wszyscy wiedzą.

A czyi ufoludków? Ja też jestem po 20 latach słuzby specjalistą i co z tego, mam z tego powodu wyłączyć teraz myślenie. A ja nie zapomnę banasia jak chciał zlikwidować Służbę Celną i jego arogancji wobec ludzi. Ile bylo pisanych pism do ministrów, premiera z prośbą o jego odwołanie. Taką krótką masz pamięć biały misiu? Za to teraz zostanie wy.....lonych 3/3 służby.
 
Dyrektorzy, Zastępcy i Naczelnicy z Kierownikami włącznie , wszyscy polecą- OPCAJ "0" , nie ma się co łudzić , że o kimś zapomną. A KASa będzie, projekt ustawy jest jeszcze w lodówce, czytanie podpis i podpis i już jest. Musimy pamiętać , ze był to sztandarowy pomysł PISu jeszcze 8 at temu. Moim zdaniem początek wiosny. Problem się rozwiąże się sam. Zaczniemy protestować, pienić w necie wyjdziemy na ulice z garnkami i nic to nam nie pomoże , a mundury oddamy do Muzeum ...tylko czego?!
 
Zmieniać należy obowiązujące prawo. Należy się zastanowić kto wprowadził odpowiednie regulację, kto nie reagował itd.

Czy nie zastanawia Państwa fakt, że przez granice Ukraińską przejeżdża mnóstwo cystern z produktami ,,ropo-podobne,, i to nie są cysterny Orlenu lub Lotosu. A z ilości transportowanych produktów można wywnioskować, że zaopatrują pół Orlenu. Ja się domyślam jaki pieniądze wchodzą w grę.

Czy nie zastanawia Państwa fakt, że w Polsce w sposób legalny mogą działać tysiące firmy tzw. ,,firmy krzaki,, zajmujące się obrotem ,,liści tytoniu". Czy nie jest dziwne, że w naszym porządku prawnym ,, liść tytoniu ,, nie podlega podatkowi akcyzowemu. Czy nie jest dziwne, że legalną finalną sprzedażą produktów tytoniowych zajmuje się tylko parę miedzy-narodowych koncernów a tu taki wysyp firm. Kto tworzył takie prawo ? Czy nie powinno być aby tak, że legalny liść tytoniu jest zwolniony z podatku akcyzowego tylko jeżeli jest na krzaku. Komu dotychczasowe regulacje służą ?

Czy nie zastanawia Państwa, że do Polski przyjeżdża cały pociąg załadowany tytoniem i importerem nie jest z któraś z wielkich wytwórni papierosowych. No ale jak przedstawi fakturę sprzedaży do jakieś nieznanej firmy poza naszymi granicami. To przecież problem znika ?;)

Czy nie zastanawia Państwa fakt, że sprowadzając drogie samochody obciążone akcyzą, przepis mówi, że akcyzę płaci tylko pierwszy nabywca. A jeżeli to jest tzw. słup nie zapłaci akcyzy i zaraz sprzeda dalej, to praktycznie auto jest nie obciążone akcyzą i można przyoszczędzić np. 30 tys zł na jednym aucie.

Czy nie zastanawia Państwa ciekawe przepisy sprzyjające loby gorzelnicze . Ciekawy jest ten nowy LEGALNY produkt do tzw. skażania alkoholu który można od razu spożywać. Ale decydenci powiedzą, że to UE nie pozwoli na zmiany. A czy decydenci spróbowali na poziomie Brukseli zmienić ? Kto na tym korzysta ? A czy później SC się nie obrywa, że nie jest skuteczna ?

Dlaczego do tej pory decydenci w MF na drogach przy granicach z pozostałymi Państwami UE nie zainstalowali systemu tzw. Bramek czytających nr. rejestracyjne podobnych do viatola na autostradzie. Przynajmniej zmniejszyliby karuzele vat i oszustwa paliwowe. Taki system zwrócił by się po niecałym miesiącu. A później lament, że takie wyłudzenia.

Przykładów można mnożyć co należy poprawić w naszej SC. Ale winnych należy również szukać w tym, że kadra oficerska - kierownicza nie ma JAJ zareagować czy powiadomić o problemie dalej do MF, że jest problem. Wszystko co idzie z góry przyjmują bezrefleksyjnie. Tak to jest, jak się ktoś już urodził Oficerem.

Zgadzam się z przytoczonymi przykładami, odnośnie wyższej kadry oficerskiej można mieć różne zdanie, ale są w naszej służbie i niepokorni oficerowie. MF bywało informowane, może niekoniecznie na naradach kadry, ale było. Niestety prawda jest brutalniejsza wg mnie:
1. do MF z terenu trafiali ludzie z odpowiedniego klucza - mierni, ale wierni,
2. MF chodził na pasku biznesu.
Więc niezależnie od ewentualnych sygnałów z 'dołu' takie prawo trzeba było robić.
Sorry koledzy, ale taki mieliśmy klimat...
 
Mam nadzieję, że nowy SSC nie zapomni o ludziach, którzy wiernie służyli byłemu SSC często naciągając prawo i przekraczając swoje uprawnienia.

Cytat z GAZETY POLSKIEJ

Jednym z ważniejszych ludzi Kapicy jest Piotr Daniel, dyrektor przemyskiej Izby Celnej. O nim także było głośno z powodu wyróżnienia – w 2012 r. był jednym z rekordzistów, gdy chodzi o wysokość przyznawanej co roku przez ministerstwo nagrody. Dostał od podatników 40 tys. złotych za szczególne osiągnięcia w roku 2011.
 
Myślę, że to pytanie raczej należałoby zadać federacyjnym i jeszcze dodatkowo jakie dla siebie te nagrody przewidują... ZZCelnicy w to nie mieszaj, bo chyba mamy dosyć dowodów, że Przewodniczący nie gra pod publiczkę DICów

Sam jestem w Celnicy.pl i na niego nie psioczę. Ale plotki o wysokościach nagród przerażają!!!!!!!!!
 
Back
Do góry