• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Projekt porozumienia w sprawie kierunkowych zasad podziału środków z modernizacji

Publikujemy treść proponowanego przez MF porozumienia w sprawie kierunkowych zasad podziału środków na wynagrodzenia i uposażenia z programu wieloletniego „Modernizacja KAS w latach 2023-2025” na rok 2024.

Zastosowane zmiany – na żółto:

Dodanie § 2 ust. 2 i 3 (doprecyzowanie co z osobami przyjętymi po 1 stycznia oraz ustalenie minimalnych mnożników dla nowo przyjmowanych, aby była jednolitość w kraju)

§ 3 ust. 1 - % w poszczególnych grupach

§ 3 ust. 3 – wymienione zostały wszystkie rozporządzenia z których wynikają ograniczenia płacowe

Dodany § 4 dotyczący opiekunów i mentorów.
 

Attachments

  • 2024_02_21_porozumienie.pdf
    147,8 KB · Wyświetleń: 2 548
Co się rozjechało. Umiesz w ogóle liczyć? Podniosła się bazowa kwota o 20%. Jeżeli teraz jeden " stary i doświadczony" dostanie na mnożniku z pierwszej części modernizacji tylko jedne +0,04 a drugi młody rownajacy do siatki z pierwszej i drugiej +0,3 to odpowiednio da to kwoty 99zl i 699zl. Przecież po zmianie mnożnika jest on mnożony przez nową wyższa bazową i ktoś kto z UM dostanie więcej to dostanie proporcjonalnie więcej podwyżki z 20%
Wzrost kwoty bazowej a realne podwyżki.
Jeżeli ktoś zarabia 5000zł i dostanie podwyżkę 20% to jego wynagrodzenie wzrośnie o 1000zl. Natomiast zarabiający 10000zł po podwyżce o 20% dostanie wynagrodzenie większe o 2000zł.
Dotychczasowe różne wynagrodzenia na tym samym stanowisku staną się jeszcze bardziej różne !!! Proste nie ???
 
Tak się zastanawiam po co jest modernizacja oraz średnio na etat 500 zł ? , bo jeśli chodzi o mnie to u mnie nic się nie zmienia, mam 16 lat Służby większości na granicy a teraz w realizacji, cały czas na najniższych mnożnikach, rok temu dostałem minimum teraz też minimum 100 zł brutto z 500 zł, bo pracodawca przy awansowaniu z młodszego specjalisty na specjalistę daje niższe widełki i później kwotą moich/naszych pieniędzy z modernizacji równa do mnie, od likwidacji takiej patologi jest wyłącznie pracodawca, który celowo tak robi. Moim zdaniem cała kwota modernizacji powinna być podzielona po równo, bo w innym wypadku większość specjalistów na granicy czy w realizacji nigdy nie skorzysta z tej kwoty modernizacji i myślę że jeśli podział ma tak wyglądać jak teraz lub jaki był w poprzednim roku to lepiej żeby pieniądze przeznaczone na równanie kominów były przeznaczone na poprawę warunków służby lub ewentualnie na zwiększenie etatów na granicy, bo to wtedy realnie wpłynie na wszystkich a nie tylko na wybranych ps a kominy płacowe powstają bo jak są jakieś pieniądze przeznaczone na wynagrodzenia to nie są dzielone po równo tylko są wprowadzane jakieś wyjątki.
 
Ostatnia edycja:
Dostałem ml eksperta w roku 2013. Obecnie po 17 latach służby i 11latach w ml ekspercie w OC granicznym mam mnożnik 2,61. W najbliższej podwyzce dostanę tylko pierwsza część i będę miał kolo 2,7. Odprawiam tiry, jestem dyspozytorem. Mamy nowych ml ekspertów od 2 lat. W tamtej podwyżce on dostał łącznie +0,32 ja kolo +0,15. W obecnie ja dostanę +0,08 a on znowu +0,25. W tym roku będziemy mieli pewnie po równo. Nikt nie pyta czy osoby które dostają podwyżki największe przy równaniu siatki na te podwyżki w ogóle zasługują? Pracują powolnie, nie podejmują decyzji, mylą się, to normalne na nowych zadaniach.... Ale też Może mają wywalone i chodzą na L4 bo są też takie przypadki. A ci w ml ekspercie są zdemotywowani bo po 13 latach w tym samym stanowisku mam tyle co młody ... Po 3. Jak nas teraz o coś pytają to ich olewamy mówiąc doucz się, masz tyle co my. I nie gadajcie tu o karierze i możliwości rozwoju lub uznania kierownika bo ml ekspert na granicy to maksymalne stanowisko jakie można mieć
Nigdy nie pisałem na tym forum, ale chciałbym tylko coś dodać. Jestem w związku prawie od samego początku. Stażu w służbie mam 27 lat, byłem dyspozytorem, nieetatowym zastępcą kierownika zmiany, 2 lata na OC wewnętrznym, od 1999 na granicy. I co z tego - nie mam mnożnika 2,6. Wszyscy mówią o równaniu, awansach, a co mam ja powiedzieć - może trzeba mnie wyrzucić na śmietnik.
 
Nigdy nie pisałem na tym forum, ale chciałbym tylko coś dodać. Jestem w związku prawie od samego początku. Stażu w służbie mam 27 lat, byłem dyspozytorem, nieetatowym zastępcą kierownika zmiany, 2 lata na OC wewnętrznym, od 1999 na granicy. I co z tego - nie mam mnożnika 2,6. Wszyscy mówią o równaniu, awansach, a co mam ja powiedzieć - może trzeba mnie wyrzucić na śmietnik.
Jest to bardzo przykre co piszesz,ale każdy z nas tego doświadczył.Młodzi czekali, aż złożę wniosek na emkę,bo to była dla nich szansa na awans.Po 35 latach służby odeszłam;)) dziś przytulam dwie emeczki, które grubo przewyższają kwotę mojej wypłaty...i cieszę się życiem!!pozdrawiam emerytów i życzę wszystkim,by tego dożyli w zdrowiu.
 
Co się rozjechało. Umiesz w ogóle liczyć? Podniosła się bazowa kwota o 20%. Jeżeli teraz jeden " stary i doświadczony" dostanie na mnożniku z pierwszej części modernizacji tylko jedne +0,04 a drugi młody rownajacy do siatki z pierwszej i drugiej +0,3 to odpowiednio da to kwoty 99zl i 699zl. Przecież po zmianie mnożnika jest on mnożony przez nową wyższa bazową i ktoś kto z UM dostanie więcej to dostanie proporcjonalnie więcej podwyżki z 20%
Litości, na miłość boską.......
 
Wzrost kwoty bazowej a realne podwyżki.
Jeżeli ktoś zarabia 5000zł i dostanie podwyżkę 20% to jego wynagrodzenie wzrośnie o 1000zl. Natomiast zarabiający 10000zł po podwyżce o 20% dostanie wynagrodzenie większe o 2000zł.
Dotychczasowe różne wynagrodzenia na tym samym stanowisku staną się jeszcze bardziej różne !!! Proste nie ???
Jak juz porównałes szeregowego funkcjonariusza z generałem to czy ten szeregowy funkcjonariusz zostając generałem dostanie tylko wyrównanie 5000zl do pensji generała czy też dostanie 5000+ dodatkowe 20,% z tej podwyżki lacznie6000? Później się dziwić że opinia publiczna śmieje się z celników skoro cześć pewnie nie zdała by teraz nawet obowiązkowej matury z matematyki
 
Jak juz porównałes szeregowego funkcjonariusza z generałem to czy ten szeregowy funkcjonariusz zostając generałem dostanie tylko wyrównanie 5000zl do pensji generała czy też dostanie 5000+ dodatkowe 20,% z tej podwyżki lacznie6000? Później się dziwić że opinia publiczna śmieje się z celników skoro cześć pewnie nie zdała by teraz nawet obowiązkowej matury z matematyki
Odleciałeś
 
Więc znajdźmy rozwiązanie które uwzględnia nie tylko gołą siatkę plac ale i doświadczenie i zakresy obowiązków. To że na granicy maksymalne stanowisko to ml ekspert nie znaczy że zarówno nowy dyspozytor ze stażem rok jak i f-sz odpowiedzialny za kierunek TIR ze stażem 17 lat mają mieć taką samą podstawę..... Więc skoro ten młody na BKS będzie np. siedział i dłubał w nosie pół nocy to może i my zaczniemy też tak robić skoro będzie miał tyle podstawy co my
 
Więc znajdźmy rozwiązanie które uwzględnia nie tylko gołą siatkę plac ale i doświadczenie i zakresy obowiązków. To że na granicy maksymalne stanowisko to ml ekspert nie znaczy że zarówno nowy dyspozytor ze stażem rok jak i f-sz odpowiedzialny za kierunek TIR ze stażem 17 lat mają mieć taką samą podstawę..... Więc skoro ten młody na BKS będzie np. siedział i dłubał w nosie pół nocy to może i my zaczniemy też tak robić skoro będzie miał tyle podstawy co my
Od kilku dni widzę tylko z Twojej strony żale, pretensje, szukanie winnych do okoła, głównie wśród cywili. jak Ci tak źle to co Cię trzyma w SCS? Za karę jesteś w służbie? Na pewno jesteś fantastycznym pracownikiem i odnajdziesz się w innym miejscu, a na emeryturę mundurową iść już możesz 😉 Podział środków z modernizacji będzie prawdopodobnie nie po Twojej myśli, a po myśli większości z kilkunastu tysięcy pracowników KAS, trzeba się z tym pogodzić.

Życzę w nowym tygodniu mniej jadu, a więcej świętego spokoju. Pieniądze szczęścia nie dadzą jak nerwy będą zszargane.
 
a po myśli większości z kilkunastu tysięcy pracowników KAS, trzeba się z tym pogodzić.
Chyba tylko tu się wypowiadających, większość powyżej 20 lat już ma w okolicy minimum, mowa o specach i st specach - tych, których ja znam (ja dostałem ostatnio awans na mł eksperta także mnie taka modernizacja pasuje) i teraz ja dostanę pełną pulę kolega co robi to samo i to bardzo dobrze wykonuje swoje obowiązki (mam nadzieję że też niedługo dostanie awans) niepełną a koleżanka, która ma wszystko w d.... oprócz spraw towarzyskich też pełną pulę bo ma mały mnożnik( zasłużenie w moim subiektywnym przekonaniu). Ale skoro ma być komuna w wynagrodzeniach (wszyscy minimalny mnożnik) to trzeba w swoich jednostkach zadbać oddolnie żeby była i komuna w robocie.
 
Spłaszczenie kominów - TAK.
Równanie zarobków -NIE.
Muszą być różnicę w uposażeniu. To element motywacyjny
Czytając niektóre wpisy można dojść do wniosku, że wszyscy dobrze zarabiający to leniwe "tłuste koty" a ci z niskimi mnożnikami to tytani pracy i wybitni specjaliści.
Fakt, są jednostki które mają wysokie mnożniki, nieprzystające do tego co sobą reprezentują. Są też zapomniani i wiecznie pomijani w awansach fachowcy.
Są też jednak tacy, którzy na swoje wysokie uposażenie zapracowali i tacy którzy "zapracowali sobie" na niskie stanowiska i mnożniki.
Rolą przełożonych jest odróżnienie tych osób.
Podział nie może karać dobrze zarabiających za to, że zasłużyli sobie na wysokie mnożniki.
Po równo też nie jest sprawiedliwie.
Uważam, że podział powinien być podobny do ubiegłorocznego. Jest to pewien kompromis godzący wszystkich.
Np.
60% dla każdego
30% dążenie do minimalnych mnożników
10% do dyspozycji DIAS
W porządku, tylko dlaczego 10 % dla DIAS ? Ma własny fundusz to niech nim dysponuje. Pozdrawiam.
 
Przy ostatniej 20% podwyżce płac znowu wynagrodzenia się rozjechały, dlatego uważam, że cała kwota z UM powinna zostać przeznaczona na równania do minimalnych mnożników, bo kiedy jak nie teraz.
Skoro istnieją ( prawnie) mnożniki dla stanowisk, to dlaczego DIAS nie realizują prawa ? Ups, zagalopowałem się 🤒
 
W porządku, tylko dlaczego 10 % dla DIAS ? Ma własny fundusz to niech nim dysponuje. Pozdrawiam.
Podany przeze mnie podział był czysto hipotetyczny dla zobrazowania mechanizmu podwyżek.
DIAS może mieć 10%, 5% lub mniej. DIAS zwykle nie dzieli podwyżek. Ma ostatnie słowo, ale w UCS dzielą Naczelnicy i nie można z góry zakładać ich złej woli. Z puli dyrektorskiej można np nadrobić zaległości awansowe w stopniach. Są osoby z 15letnim stażem z jedną krokiewką, a przy obecnych zasadach wynikających z instrukcji awansowania można to osiągnąć po 5 latach.
Skąd to przeświadczenie, że jak ktoś został Naczelnikiem, to musi być złośliwym ch...m, kombinującym tylko jak tu ograbić z pieniędzy swoich funkcjonariuszy i dać je tylko swojakom?
Na wszelki wypadek wyjaśnię, że nie jestem, nie byłem i nigdy nie będę Naczelnikiem.
 
Podany przeze mnie podział był czysto hipotetyczny dla zobrazowania mechanizmu podwyżek.
DIAS może mieć 10%, 5% lub mniej. DIAS zwykle nie dzieli podwyżek. Ma ostatnie słowo, ale w UCS dzielą Naczelnicy i nie można z góry zakładać ich złej woli. Z puli dyrektorskiej można np nadrobić zaległości awansowe w stopniach. Są osoby z 15letnim stażem z jedną krokiewką, a przy obecnych zasadach wynikających z instrukcji awansowania można to osiągnąć po 5 latach.
Skąd to przeświadczenie, że jak ktoś został Naczelnikiem, to musi być złośliwym ch...m, kombinującym tylko jak tu ograbić z pieniędzy swoich funkcjonariuszy i dać je tylko swojakom?
Na wszelki wypadek wyjaśnię, że nie jestem, nie byłem i nigdy nie będę Naczelnikiem.
Jeśli jesteś z Wrocławia(wydaje mi się że kiedyś o tym pisałeś) to pewnie już wiesz kto jest nowym naczelnikiem - niestety nie jest to osoba słynąca z altruizmu czy proludzkiego nastawienia
 
niestety to nie są pojedyncze przypadki,u mnie w komórce
od wartościowania nikt nie dostał awansu w stanowisku, tylko belki a i z tym różnie, i teraz dwie dziewczyny będące w służbie od 01.09.2023 r. dostaną wyrównanie do mnożnika minimalnego a ja go już prawie mam. a doświadczenie w kontroli 15 lat i jestem jej opiekunem....
Dlaczego ani jeden związek zawodowy nie dał propozycji przeznaczenia środków na pomijanych latami w awansach na stanowisku?? Zamiast tego wszystkie związki jednogłośnie uchwaliły podwyższenie kasy na nieuzasadnione niczym dodatki mentorskie...
 
Dlaczego ani jeden związek zawodowy nie dał propozycji przeznaczenia środków na pomijanych latami w awansach na stanowisku?? Zamiast tego wszystkie związki jednogłośnie uchwaliły podwyższenie kasy na nieuzasadnione niczym dodatki mentorskie...
Chyba tłuste związkowe koty przygruchaly sobie liczne grono mentorowanych i jako pierwsze upomniały się o swoją kasę. Kasa na tego typu działalność powinna iść z puli na szkolenia a nie być odbierana z puli na wynagrodzenia. To jest jawne okradanie funkcjonariuszy i pracowników z ich w wynagrodzeń. To jakby z tych pieniędzy na podwyżki zabierać kwoty celem zabezpieczenia wynagrodzeń dla prowadzących kursy aspiranckie czy oficerskie. To jest chore.
 
Problem jest taki wieczni specjaliści lub st specjaliści w większości mają min. mnożnik z siatki, a tym niedawno awansowanym mł. eksp.lub eksp. niewiele do min. mnożnika brakuje!!!! I kto w pierwszej kolejności dostanie kasę z modernizacji?
 
Back
Do góry