• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Zwolnienie z podatku akcyzowego od samochodu z usa w ramach dziedziczenia

mola

Nowy użytkownik
Dołączył
1 Kwiecień 2010
Posty
3
Punkty reakcji
0
Czy ktoś miał przypadek odprawy celnej towarów z poza UE w ramach dziedziczenia? Czy jest podstawa prawna do zwolnienia z podatku akcyzowego od samochodu ze spadku? Proszę o pomoc.
 
Proszę poszukać w necie rozporządzenia unijnego ws. wspólnotowego systemu zwolnień celnych. Tam jest cały katalog zwolnień z cła. Takiego sobie nie przypominam, ale słabo znam to rozporządzenie.
 
Ale ja potrzebuję podstawy na zwolnienie z akcyzy, a rozporządzenie unijne chyba o tym nie mówi.
 
Ale ja potrzebuję podstawy na zwolnienie z akcyzy, a rozporządzenie unijne chyba o tym nie mówi.

No to lektura ustawy o podatku akcyzowym - jest cały fragment o zwolnieniach, względnie jest jeszcze jedno rozporządzeniedo tej ustawy ws. zwolnień. Ale szczerze mówiąc jakiegoś generalnego zwolnienia dla spodków też nie kojarze. Mogę się jednak mylić.
 
Może ten wyrok WSA w Białymstoku z dnia 06 lutego 2007 r., sygn. akt: I SA/Bk 446/06, choć dotyczy starej ustawy akcyzowej przybliży nieco temat. Wyrok jest prawomocny.

"w uzasadnieniu powyższego rozstrzygnięcia organ celny l instancji uznał towary określone w/w zgłoszeniu celnym za wolne od cła i podatku od towarów i usług oraz stwierdził, mając na uwadze przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 kwietnia 2004 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (tekst jednolity z 2006 r. Dz. U. Nr 72 poz. 500), iż brak jest podstaw do zwolnienia z podatku akcyzowego importu pojazdu pochodzącego ze spadku otrzymanego przez osobę fizyczną posiadającą miejsce zamieszkania w kraju."
 
Back
Do góry