zwalczanie przestępczości

stoik

Nowy użytkownik
Dołączył
3 Marzec 2008
Posty
33
Punkty reakcji
0
Miasto
pomorze
Panie Ministrze, chciałbym przekazać uwagi jakie mi się nasuwają w związku z projektowanymi ustawami i rozporządzeniami:

1. Sugeruję aby jeszcze raz przeanalizował pan kwestię legitymacji służbowej - jest już projekt rozporządzenia w tej kwestii, postulujący pozostanie przy starym wzorze ze względu - z tego co zrozumiałem - na znaczny zapas tych druków. Nie potrzebuję w pracy maxi-wybajerzonego kwitka, ale osoby które okazują ten dokument w związku z obowiązkami służbowymi w różnych urzędach, instytucjach etc. potrzebują aby miał on tak jak legitymacje innych służb, naniesioną podstawę prawną zobowiązującą ich do wpółpracy i udzielenia informacji. Będzie to z pewnością niezbędne przyszłemu (daj Boże) WDC, obecnemu WZP oraz innym komórkom realizującym czynności procesowe.

2. Zwracam uwagę (choć mam nadzieję że ma pan w swoim otoczeniu kogoś kto sprawę monitoruje) na toczące się w coraz szybszym tempie prace nad ustawą o czynnościach oper.-rozp. Nasi "przyjaciele" z innych służb mogą za jej pomocą po raz kolejny odebrać nam dostęp do tych czynności - przecież są w istocie zainteresowani pozostawieniem sobie w całości swoich kawałków podzielonego tortu - jakim jest właściwość wykonywania czynności oper.-rozp. w obecnej formie. Jeśli ustawa przejdzie przed naszą to znów zabraknie nam wpisu do listy firm uprawnionych. Nie wiem czy w tej kwestii naszego dostępu do tych uprawnień nie obawiają sie najbardziej nasi resortowi "przyjaciele" z wywiadu skarb.

3.Zastanawiam się czy przepychanie naszej ustawy (o służbie celnej) w jednym pakiecie z ustawą o grach i zakład. wzaj. nie jest błędem - ta druga ustawa budzi tyle kontrowersji, że na prawdę ciężko może być ją przepchnąć. W efekcie może ona opoźnić albo uniemożliwić przejście ustawy o sc.

4. Myślę również, że konieczne jest i to jak najszybciej, wymuszanie większej współpracy pomiędzy komórkami wewnątrz Izby - ciężko jest zwalczać przestępczość gdy kłodą na drodze jest RKS odmawiający dostępu do akt, albo wolący współpracę z inna instytucją. To komórki KS są w posiadaniu największej ilości danych które umożliwiły by prawdziwą analizę ryzyka - zwłaszcza w obszarze zwalczania przestępczości akcyzowej - RKSy prowadzą większość spraw akcyzowych gdyż jest to ich właściwość rzeczowa. Są to sprawy realizowane zarówno przez SG, Policję, UKS i nas.

Pozdrawiam i życzę powodzenia!
 
c.d.

5. niby dopiero piąte - nie wiem jak mogłem o tym zapomnieć bo to primo - ultimo. CEPIK - jesteśmy jedyną służbą prowadzącą kontrole drogowe(grupy mobilne), nie posiadającą dostępu do tego systemu - nawet przez dyżurnego, chyba że ten wyżebra to u dyżurnego policji. To delikatna paranoja - w zasadzie w GM nasza praca wiąże się z tym systemem bezpośrednio i powinien być podstawowym narzędziem naszej pracy - jednak go nie mamy. Na urzędowe zapytanie o dane z CEPIKu czekamy po kilka tygodni - przy dostępie do niego trwało by to kilka minut. W ostatniej strategii służby celnej podpisanej w końcu 2007 roku przez byłego ssc uzyskanie dostępu do tego systemu miało sie dokonać w 2008 roku. Coś wiadomo na ten temat?
 
Dzieki za głos.
Ad.1 Rozpoznam przyczynę - ilość druków. Można to zmienić, choć nie jest to moim zdaniem kluczowe. Wolałbym załatwić pkt. 5.
Ad. 2 Monitorujemy sytuację.
Ad. 3 Nasza ustawa nie idzie w pakiecie z Ustawa o grach. Ustawa pr. celne już trafiła do sejmu, ustawa akcyzowa dziś staje na RM, Ust. o SC trafi na RM pwnie pod koniec wrzesnia, Ust o grach troche później. Nie wiążemy tych aktów, choć w pewnym sensie sa ze soba skorelowane. Ale opóźnienie czy przyspieszenie jednego nie wpływa na prace nad drugim.
Ad. 4 To sprawa do rozwiązania na poziomie dyr. IC, choć w ramach nowego statutu IC przyporządkujemy RKS zastępcy nadzorującemy pion kontroli, co powinno poprawić wspólprace komórek. To jeszcze w tym roku.
Ad. 5 Tu jesteśmy uzależnienie od MSWiA - dostęp i Dep. Informatyki MF - udostępnienie w terenie.
jk
 
Dzięki za odpowiedź, ale:

Ad. 2 - niestety nie uspokaja mnie to, zwłaszcza w kontekście krążących już w środowisku (MF, Izby) informacji p.t. "już wiadomo, że czynności oper.- rozp. nie dostaniemy". Projekt leży od ponad miesiąca w Kolegium ds. specsłużb, wiadomo - gruzja, tarcza itp. ale w naszym projekcie nic szczególnego od strony formalnej nie ma żeby się szefostwo służb tyle nad nim zastanawiało - trzeba tylko parafek. Bez tych uprawnień nasza działka - przestępczość w cle i akcyzie dalej będzie leżeć odłogiem, albo raczej będzie dalej traktowana jako "przestępczość niższej kategorii" - idealna do pozyskiwania informatorów, których można bezkarnie chronić, mimo że przynoszą wielokrotnie wyższe straty budżetowi państwa niż np. sprzedaż narkotyków.

Ad. 4 - super, teraz oby tylko zastępcy dyr. mieli doświadczenie, instynkt i chęć do zp

Ad. 5 - MSWiA jest dysponentem i administratorem systemu, ale jeśli blokuje nam do niego dostęp to wykorzystuje się drogę służbową i premier każe MSWiA udostępnić system JEDYNEJ SŁUŻBIE DROGOWEJ WYKONUJĄCEJ NOCNE KONTROLE - nawet w sg to rzadkość. Panie ministrze - dostęp do CEPIKu mają nawet urzędy miast/starostwa (rejestrujace pojazdy - ale mogą nie tylko wprowadzać ale i przeglądać), straż miejska, strefy płatnego parkowania i wiele, wiele innych - tu już nie idzie o jakiś prestiż a o normalność. Może po prostu chodzi o kasę? Podobno końcówki dostępu do tego systemu to duży koszt...

Zacznijmy się szanować - to my zarabiamy na budżety tych wszystkich służb i ministerstw - jak nie dają po dobroci to łokciami ich!

Pozdrawiam
 
No czyli wszystko jasne:

19.09.2008, Warszawa

Komunikat ze spotkania Kolegium do Spraw Służb Specjalnych Projekty wytycznych określających kierunki działania służb specjalnych w 2009 r. były przedmiotem obrad Kolegium do Spraw Służb Specjalnych, które odbyło się w dniu 16 września 2008 r. Premier Donald Tusk podkreślił konieczność sprawnego przekazywania kierownictwu państwa przez służby specjalne informacji o kwestiach istotnych dla bezpieczeństwa i polityki zagranicznej RP. Kolegium do Spraw Służb Specjalnych pozytywnie zaopiniowało projekty wytycznych wraz z uzupełnieniami zgłoszonymi przez członków Kolegium w trakcie posiedzenia.
Kolegium wyraziło pozytywną opinię w sprawie szczegółowych projektów budżetów służb specjalnych na 2009 r. Premier Donald Tusk podkreślił konieczność ograniczenia nadmiernych wydatków i racjonalnego gospodarowania środkami budżetowymi, szczególnie w kontekście niestabilnej sytuacji na międzynarodowych rynkach finansowych.
W toku dyskusji nad projektem nowej ustawy o Służbie Celnej członkowie Kolegium krytycznie odnieśli się do propozycji zapisów przyznających tej formacji szerokie uprawnienia do działań operacyjno-rozpoznawczych.



ehh...chyba kariera okazała się ważniejsza Panie ministrze... a szkoda bo jeśli nie teraz to kiedy. Dalej będziemy z białą laską szukać skarbów słuchając rechotu SG. Za to związkowcy się ucieszą - w ten sposób uwalona zostanie zapewne cała ustawa.
 
Ja też żałuję, ale nie można obrażać się na rzeczywistość, tylko zrealizować cel główny. Wierże, że jeszcze do tego kiedyś wrócimy.
Ale przyznanie czynności o-r to jest decyzją wiążąca się z dużą odpowiedzialnością i daje się służbie, do której można mieć zaufanie, że je dobrze będzie wykorzystywała.

Czy można naszej służbie zaufać tak do końca, po pół roku od ostatnich masowych protestów i przy ciągłych zatrzymaniach celników?.... Zwłaszcza, że harcownicy nadal nie uspokajają czujności decydentów, a prokuratorzy i służby tropiące nieuczciwości w SC mają co robić?
Uwag merytorycznych nie było ale Kolegium SS to też organ polityczny.

jk
 
Ostatnia edycja:
Proszę się nie martwić, zrobimy wszystko na ile nas stać w Parlamencie, aby poprawić błędy wynikające z braku faktycznych uzgodnień tych kwestii między resortami, z tym że wolelibyśmy, aby było to przy kompleksowej reformie SC, czyli w nowym projekcie ustawy zawierającym docelowy kształt służby, zgodny z głosem ogromnej większości środowiska.
 
Back
Do góry