• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Wniosek o wydanie zaświadczenia o zapłacie akcyzy od samochodu

juar_78

Nowy użytkownik
Dołączył
26 Czerwiec 2008
Posty
306
Punkty reakcji
0
Ostano prywatnie przywiozłem z Niemiec dla siebie samochód i miałem okazję załatwiać formalności w jednym z oddziałów celnych, związane z opłatą akcyzy z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego.

Jak na razie wszytko poszło gładko, ale mam pewne spostrzeżenia.

Kasa OC, w którym wszak zgodnie z decyzjami organizacyjnymi naczelnika UC należy dokonać formalności związanych z zapłatą akcyzy, nie przyjmuje wpłat podatku akcyzowego. Sympatyczne Panie z akcyzy samochodowej kierują do działającej w budynku OC kasy banku.
Z czego wynika takie rozwiązanie – wszak idę do organu zapłacić należny mu podatek a tu organ w swojej kasie podatku ode mnie nie przyjmie. Czy wynika to z tego, ze to kasa oddziału a nie urzędu ?. Skoro tak, czy zatem jeżeli bardzo by mi na tym zależało, to w samym urzędzie jest kasa, który podatek taki ode mnie przymnie ?


Sympatyczne Panie z akcyzy samochodowej wytrwale i konsekwentnie informują, że wniosek o wydanie zaświadczenia o uiszczeniu akcyzy może być złożony tylko na ich druku. Na uwagę, że przecież przepisy nie wprowadzają ujednoliconego formularza kwitują: „ale u nas takie obowiązują”. Nie dyskutowałem, odpuściłem i wręczony formularz wypełniłem.



Na przedmiotowym formularzu aż roi się od art. 233 KK – tj. ten o fałszywych zeznaniach. Fajnie wszystko tylko, że przepis ten w paragrafie 6 stanowi, że wcześniejsze jego przepisy stosuje się „odpowiednio do osoby, która składa fałszywe oświadczeni, jeżeli przepis ustawy przewiduje możliwość odebrania oświadczenia pod rygorem odpowiedzialności karnej”
No to teraz pytanie a jaki to przepis przewiduje możliwość odebrania takiego oświadczenia w sytuacji, kiedy składam wniosek o wydanie zaświadczenia. Możliwość taką daje art. 180 par. 2 Ordynacji, ale on:
po pierwsze przewiduje, iż oświadczenie od przyjmuje się na wniosek strony, tutaj tymczasem nikt mojego wniosku nie oczekiwał, lecz wręczył formularz wniosku z oświadczeniem na zasadzie, jak Pan nie uzupełni nie będzie zaświadczenie,
po drugie i co istotniejsze. Art. 189 par. 2 Ordynacji stosuje się w postępowaniu podatkowym i kontroli podatkowej – składając wniosek ani nikt nie wręczył mi postanowienia o wszczęciu postępowania podatkowego, ani upoważnienie do przeprowadzenia kontroli.

Stąd pytanie – czemu organ względem obywatela jest nadgorliwy i straszy go przepisem KK, który w sprawie zdaje się nie mieć zastosowania ?
 
Ostatnia edycja:
he,he

Stąd pytanie – czemu organ względem obywatela jest nadgorliwy i straszy go przepisem KK, który w sprawie zdaje się nie mieć zastosowania ?

Ano widzisz chłopie porobiło się w tym kraju biurw, co to myślą jeno, jak utrudnić życie człowiekowi. Poczkaj, poczkaj jak tylko te nowe oficjery (znaczy "wybrańcy" , czy kapo) w piórka obrosną, to dopiero utrudnień napłodzą. Ale może to i dobrze , bo jaki pan, taki i kram. Może się końcu i temu Panu reformatorowi i jego wybrańcom (dyrektorom) do duszy dobiorą.
 
Kasa OC, w którym wszak zgodnie z decyzjami organizacyjnymi naczelnika UC należy dokonać formalności związanych z zapłatą akcyzy, nie przyjmuje wpłat podatku akcyzowego. Sympatyczne Panie z akcyzy samochodowej kierują do działającej w budynku OC kasy banku.
Z czego wynika takie rozwiązanie – wszak idę do organu zapłacić należny mu podatek a tu organ w swojej kasie podatku ode mnie nie przyjmie.

Tak zgodnie z przepisem art. 106 ust. 1 i 2 podatnik składa deklarację do właściwego urzędu celnego, a należny podatek wpłaca na konto izby celnej.
Od razu widać echa reformy administracji celnej z 2002 r.

Mimo to masz rację. Trochę to zawiłe, skomplikowane i niepotrzebne.
 
Tak zgodnie z przepisem art. 106 ust. 1 i 2 podatnik składa deklarację do właściwego urzędu celnego, a należny podatek wpłaca na konto izby celnej.
Od razu widać echa reformy administracji celnej z 2002 r.

Mimo to masz rację. Trochę to zawiłe, skomplikowane i niepotrzebne.

Dzięki. Faktycznie umknęło mi to, ze w art. 106 uregulowana formę zapłaty podatku:(. Zresztą dziś w dobie przelewów elektronicznych może nawet nie jest to tak dokuczliwe.
Czasem gubi stosowanie analogi do urzędów sakrbowych. Niby urząd celny to tak samo jak urząd sakrbowy, ale nie do końca :)
 
Ostatnia edycja:
Back
Do góry