Straż marszałkowska-broń i emerytura mundurowa

lotek

Użytkownik
Dołączył
9 Marzec 2008
Posty
76
Punkty reakcji
8
Miasto
Północ
Posłowie chcą dowartościować Straż Marszałkowską i dać jej większe uprawnienia. Możliwe, że nawet broń - pisze gazeta "Metro".

Dziś o bezpieczeństwo parlamentarzystów dba 115 strażników. W tej pracy wspomaga ich kilkunastu funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu zajętych przede wszystkim ochroną marszałków.


Straż Marszałkowska w przeciwieństwie do BOR, mimo że wykonuje podobne zadania, nie jest uzbrojona. Dlatego posłowie z komisji administracji i spraw wewnętrznych zamierzają rozszerzyć uprawnienia sejmowych strażników.

Chcemy, żeby były one podobne do tych, jak teraz mają funkcjonariusze BOR - mówi Marek Wójcik z PO. Oni praktycznie pracują ramię w ramię. Nie może być tak, że mają odmienne uprawnienia - wtóruje Krystyna Łybacka z Lewicy. Posłowie mówią, że nie chodzi o to, że czują się zagrożeni, lecz o dowartościowanie sejmowych strażników.

Gotowego projektu jeszcze nie ma. Ma go opracować w ciągu najbliższych tygodni specjalna podkomisja. W sejmowych kuluarach posłowie jednak już wymieniają się propozycjami do ustawy. Pojawiają się takie, aby strażnicy mieli pełne prawo do stosowania przymusu bezpośredniego, a także aresztowania podejrzanych. Politycy chcą także, aby Straż dostała broń.

Ta kwestia zostanie rozwiązana w trakcie prac nad ustawą - twierdzi Paweł Olszewski z PO. W myśl zasady, że strażnik lepiej wynagradzany lepiej pracuje, posłowie na wniosek sejmowych związków zawodowych zamierzają więc podwyższyć im pensje i świadczenia socjalne. O ile konkretnie, jeszcze nie wiadomo. Jest także propozycja, aby podobnie jak policjanci sejmowi strażnicy mogli przechodzić już po 15 latach służby na wcześniejszą emeryturę.
(ls)

Może nasze związki by się wypowiedziały na ten temat:mad: chyba nikt nie ma wątpliwości że nam są bardziej potrzebne takie uprawnienia
 
Może związki zaproszą posłów z tej komisji do odwiedzenia jednego z przejść granicznych na wschodniej ścianie. Icognito bez "malowania trawy", tak jak to zrobił nasz Szef. Podobno dało mu to wiele do myślenia i wyciągnął wiele interesujących wniosków. Niech Panie i Panowie Posłowie zobaczą specyfikę pracy bez sztucznych "szopek", współpracę "ramię w ramię" z SG, może wtedy też wyciągneliby interesujące wnioski z takiego rekonesansu... tylko czy się odważą?
 
Ostatnia edycja:
pamiętajmy, że to "sezon ogórkowy":)

Straż Marszałkowska ma juz broń. Wystarczy sięgnąć po przepisy.


ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI


z dnia 18 października 2001 r.


w sprawie warunków posiadania, ewidencjonowania i przechowywania broni palnej oraz środków przymusu bezpośredniego przez Straż Marszałkowską.


(Dz. U. z dnia 16 listopada 2001 r.)



Na podstawie art. 129 ust. 4 ustawy z dnia 16 marca 2001 r. o Biurze Ochrony Rządu (Dz. U. Nr 27, poz. 298 i Nr 106, poz. 1149) zarządza się, co następuje:






§ 1. Straż Marszałkowska posiada broń palną, zwaną dalej "bronią", oraz środki przymusu bezpośredniego w postaci chemicznych środków służących do obezwładniania bądź konwojowania osób na podstawie pozwolenia wydawanego przez Komendanta Stołecznego Policji.


§ 2. 1. Broń i amunicja oraz środki przymusu bezpośredniego podlegają zewidencjonowaniu w "Książce ewidencji broni, amunicji i środków przymusu bezpośredniego".
2. Wydanie i zwrot broni palnej i amunicji oraz środków przymusu bezpośredniego ewidencjonuje się w "Książce wydawania i przyjęcia broni, amunicji i środków przymusu bezpośredniego".
3. Poszczególne karty książek, o których mowa w ust. 1 i 2, powinny być ponumerowane, przeszyte i opatrzone na ostatniej stronie odciśniętą pieczęcią Kancelarii Sejmu, zabezpieczoną przezroczystą taśmą samoprzylepną.
4. Książki, o których mowa w ust. 1 i 2, prowadzi i przechowuje w magazynie broni magazynier będący strażnikiem, wyznaczony przez Komendanta Straży Marszałkowskiej.
5. Wzór książki, o której mowa w ust. 1, stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.
6. Wzór książki, o której mowa w ust. 2, stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia.


§ 3. Broń, amunicję oraz środki przymusu bezpośredniego przechowuje się w pomieszczeniu, zwanym dalej "magazynem broni", prowadzonym przez Straż Marszałkowską na terenie obiektów Kancelarii Sejmu pozostających w jej zarządzie.


§ 4. 1. Magazyn broni powinien stanowić odrębne pomieszczenie wewnętrzne bez otworów okiennych:
1) usytuowane w budynku murowanym, którego konstrukcja i położenie utrudnia możliwość włamania,
2) otoczone ze wszystkich stron strefą administracyjną, w której wszystkie wejścia do pomieszczeń podłączone są do systemu kontroli dostępu, a znajdujące się w tej strefie szyby i okna naprzeciwko wejścia do magazynu broni są odporne na ostrzał z broni automatycznej,
3) wyposażone w wejście prowadzące z pomieszczenia Dowódcy Zmiany Straży Marszałkowskiej, w którym nieprzerwanie jest pełniony całodobowy dyżur.
2. Magazyn, o którym mowa w ust. 1, powinien ponadto być wyposażony w:
1) osadzone w metalowej futrynie metalowe drzwi wejściowe o grubości powyżej 4 cm z blokadami przeciwwyważeniowymi i zamkiem posiadającym minimum 100 tysięcy kombinacji oraz odpowiednie świadectwo kwalifikacyjne,
2) urządzenie do kontroli bezpiecznego ładowania i rozładowywania broni posiadające odpowiednie świadectwo kwalifikacyjne,
3) podręczny sprzęt gaśniczy oraz w apteczkę pierwszej pomocy zawierającą również krople do oczu na wypadek porażenia gazem.


§ 5. 1. Broń i amunicję przechowuje się w szafach stalowych lub sejfach zamykanych na atestowe zamki, plombowanych, znajdujących się w magazynie broni.
2. Broń na czas przechowywania powinna być wyjęta z futerału i rozładowana, ze zwolnionym kurkiem i odłączonym magazynkiem, technicznie sprawna, kompletna, czysta i zakonserwowana.
3. Warunki przechowywania broni i amunicji powinny uwzględniać wymagania określone przez jej producenta.
4. Amunicja do broni powinna znajdować się w pudełkach lub pojemnikach, do których powinna być włożona w sposób uniemożliwiający uderzenie w spłonkę naboju.


§ 6. Protokolarnego przyjęcia przydatności magazynu broni pod względem technicznym dokonuje komisja powołana przez Szefa Kancelarii Sejmu, w skład której wchodzi również przedstawiciel Komendy Stołecznej Policji.


§ 7. Strażnik, po zakończeniu pracy lub wykonaniu powierzonego w jej ramach zadania, zdaje do magazynu wydaną broń i amunicję oraz środki przymusu bezpośredniego.


§ 8. Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
 
Straż Marszłkowska pełni bardzo szczególna rolę,ma pracę w szczególnych warunkach,w mrozie 40 C,w okropnym upale,i ma prawo do wcześniejszej emerytury.Co znaczy mieć lobby,a my co ...mamy prezia co zasiada w ławach sejmowych i nic nie potrafi załatwić.O co ,jaki pan taki kram..
 
Po ostatnim popisie posłów w sejmie to im sie należy wcześniejsza emerytura , pracować z takimi "dziećmi" powinni mieć na wyposażeniu kaftan bezpieczeństwa, broń to za mało.
 
Back
Do góry