• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Stanowisko ZZSNPiA w sprawie reformy Służby Celnej

slawomir.siwy

Administrator
Członek Załogi
Dołączył
1 Luty 2006
Posty
13 537
Punkty reakcji
4 502
Miasto
ZZ Celnicy PL
Ryszard ADAM
Przewodniczący Zarządu Krajowego
ZWIĄZKU ZAWODOWEGO SZCZEGÓLNEGO
NADZORU PODATKOWEGO I AKCYZY
Meil: 1) ryszard.adam@wp.pl
2) ryszard.adam@rze.mofnet.gov.pl
tel. kom. 504-022-407, 605-351-414
tel.biuro (068) 322-92-50
Zielona Góra,2006-02-28

Nr ZZS.N.P.i A. –IV-12/2006

Pan
Marian Banaś
Podsekretarz Stanu
Szef Służby Celnej RP
ul.Świętokrzyska 12
00-916 Warszawa

Zarząd Krajowy Związku Zawodowego Szczególnego Nadzoru Podatkowego i Akcyzy nawiązując do ustaleń ze spotkania z przedstawicielami związków zawodowych działających w Służbie Celnej RP z dnia 14 lutego 2006r., przedstawia opinię Naszego Związku dotyczącą reorganizacji Służby Celnej i administracji skarbowej, w tym umiejscowienia zadań z zakresu akcyzy w strukturach administracji państwowej.
Powyższe materiały były konsultowane z wszystkimi oddziałami Naszego Związku w izbach i urzędach celnych.
Zmiany we wszystkich dziedzinach życia, to konsekwencja zmieniających się uwarunkowań i podejmowanych działań, a przede wszystkim wynik postępu technicznego i cywilizacyjnego. Zrozumiała jest zatem w tej sytuacji konieczność dokonania zmian także w obrębie urzędów państwowych, ich kompetencji, zakresu działania i struktury organizacyjnej.
Z tego też względu uważamy, że nadszedł właściwy moment, aby rozważyć możliwość dokonania zmian w organizacji oraz zakresie kompetencyjnym Służby Celnej i służb skarbowych. Członkowie korpusu służby cywilnej i funkcjonariusze celni – w tym członkowie naszego związku, z którymi konsultowano powyższe propozycje zawarte w raportach i stanowiskach zespołów powołanych przez Pana Ministra – generalnie uważają, iż jednym z najważniejszych zagadnień dla pracowników szczególnego nadzoru podatkowego i wykonujących zadania w zakresie kontroli i poboru podatku akcyzowego jest rzetelne wypełnianie swoich obowiązków, zachowanie miejsca pracy, praca w stabilnym i profesjonalnym urzędzie, który powinien być dobrze zorganizowany i zarządzany o wysokich zasadach etyczno-moralnych urzędników czy funkcjonariuszy.
Ustawa z dnia 27 czerwca 2003r. o utworzeniu Wojewódzkich Kolegiów Skarbowych …. (Dz.U. Nr 137, poz. 1302) przeniosła z dniem 1 września 2003r. z urzędów skarbowych i urzędów kontroli skarbowej – wymiar, pobór i kontrole podatku akcyzowego oraz wykonywanie szczególnego nadzoru podatkowego do urzędów celnych, a równocześnie na podstawie tych samych przepisów naczelnicy urzędów celnych i dyrektorzy izb celnych stali się organami podatkowymi. Czy było to rozwiązanie do końca przemyślane trudno ocenić jednoznacznie. Zdecydowana większość Naszego Związku uważa obecnie, że nie było to rozwiązanie dobre. Nadmieniamy, iż w trakcie prac nad w/w ustawą – Związek w ramach konsultacji przedłożył w 2002r. do Ministra Finansów propozycje utworzenia „Urzędów Akcyzowych”, która to w ocenie kierownictwa Ministerstwa Finansów nie znalazła wówczas uznania.
Faktem jest , co podnosi cały czas wiele osób w Służbie Celnej, że wzrosła ściągalność podatku akcyzowego. Naszym zdaniem główną przyczyną tego zjawiska nie jest jakiś cudowny mechanizm opracowany przez kierownictwo Służby Celnej. Uważamy, że zwiększenie wpływów budżetowych z tytułu podatku akcyzowego od momentu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej nie jest związane tylko z przeniesieniem akcyzy do Służby Celnej, lecz z tym, że po raz pierwszy od wielu lat wymiar , pobór i kontrola, w tym szczególny nadzór podatkowy znalazły się w jednym urzędzie oraz wpływ przystosowania przepisów dotyczących tego zagadnienia do rozwiązań prawnych Unii Europejskiej.
Panie Ministrze
Zarząd Krajowy stoi na stanowisku, iż w/w zagadnienia w zakresie akcyzy powinny być zlokalizowane w jednej instytucji. Najlepszym z proponowanych rozwiązań jest naszym zdaniem utworzenie odrębnych urzędów akcyzowych ds. akcyzy i gier podległych izbom skarbowym.
Docelowe przyjęcie któregokolwiek rozwiązania nie może się odbyć kosztem pracowników i funkcjonariuszy pracujących w dotychczasowych strukturach. Nie powinny się powtórzyć złe doświadczenia związane np. z alokacją kadr w Służbie Celnej.
Kadry zajmujące się obecnie problematyką akcyzy, grami i zakładami wzajemnymi, to kadry wysokokwalifikowane , doświadczone i zaangażowane w realizację powierzonych zadań. Dążąc do realizacji „taniego państwa”, przyjaznego dla przedsiębiorcy i obywatela, należy pamiętać, że wyszkolenie od podstaw sprawnego urzędnika czy funkcjonariusza kontrolującego tak znacznych dla budżetu Państwa wpływów jest procesem długotrwałym i kosztownym.

Panie Ministrze
Zarząd Krajowy obecnie pracuje z doświadczonymi urzędnikami nad analizą i opracowaniem propozycji zmian strukturalnych, prawnych i organizacyjnych w Służbie Celnej i administracji skarbowej oraz funkcjonowania i umiejscowienia akcyzy w strukturach administracji państwowej. Wyniki prac przedłożymy w najbliższych dniach Panu Ministrowi do ewentualnego wykorzystania w procesie legislacyjnym nad projektami aktów prawnych dotyczących w/w zagadnień.


Z poważaniem
Ryszard Adam
 
Back
Do góry