• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Spotkanie Zrzeszenia ZZSC z niemieckim zw. zaw. celno-finan.

slawomir.siwy

Administrator
Członek Załogi
Dołączył
1 Luty 2006
Posty
13 537
Punkty reakcji
4 502
Miasto
ZZ Celnicy PL
KOMUNIKAT

ze spotkania przedstawicieli Zrzeszenia Związków Zawodowych Służby Celnej z przedstawicielami niemieckich związków zawodowych celno-finansowych (BDZ) oraz Nadzwyczajnego Zebrania Walnego.

W dniach 17-19 maja 2006 roku we Władysławowie, z inicjatywy Zrzeszenia Związków Zawodowych Służby Celnej RP odbyło się spotkanie przedstawicieli Zrzeszenia z przedstawicielami niemieckich związków zawodowych służb celno-finansowych (BDZ).

Spotkanie podyktowane było chęcią nawiązania kontaktu ze związkami zawodowymi działającymi w innych państwach Unii Europejskiej oraz, w dalszej perspektywie, przystąpieniem Zrzeszenia do europejskiej unii związków zawodowych służb finansowych (UFE) , zostało ono poprzedzone wcześniejszą wymianą korespondencji między przewodniczącymi obu organizacji.Podejmując działania zmierzające w kierunku konsolidacji związków zawodowych Służby Celnej działających w Polsce z europejskimi organizacjami związkowymi, Zrzeszenie ZZSC RP miało na uwadze planowane zmiany unijnego kodeksu celnego mogące warunkować daleko idące zmiany strukturalne służby celnej (w tym także polskiej) oraz fakt, że w Unii Europejskiej coraz częściej pojawiają się opinie o konieczności ujednolicenia służb celnych we wszystkich państwach członkowskich. W zaistniałej sytuacji Zrzeszenie uznało, że w sprawach dotyczących służby celnej w Europie nie może zabraknąć stanowiska związków zawodowych polskiej służby celnej, tym bardziej, że jest ono często ignorowane przez polskie władze i być może zostanie uwzględnione gdy będzie poparte przez związki zawodowe innych państw zjednoczonej Europy. Pierwszym krokiem do osiągnięcia tego celu było wspomniane na wstępie spotkanie z przedstawicielami BDZ.

Ze strony BDZ w spotkaniu uczestniczyli :

- Klaus Leprich - Przewodniczący BDZ,

- Andreas Meyer - Generalny Sekretarz BDZ,

- Andreas Schwenke - Przewodniczący związku zawodowego służb celno-finansowych Brandenburgii (wchodzącego w skład BDZ).

Ze strony ZZZSC RP w spotkaniu udział wzięli:

- Barbara Smolińska - Przewodnicząca Zrzeszenia ZZSC RP,

- Jarosław Łukowicz - Wiceprzewodniczący Zrzeszenia ZZSC RP

- Ryszard Czech - członek Zarządu Zrzeszenia ZZSC RP

- Marek Pinkowski - członek Zarządu Zrzeszenia ZZSC RP

- Iwona Korytowska - tłumacz.

Ponadto w spotkaniu uczestniczył Maciej Pyras - Przewodniczący Oddziału w Toruniu Ogólnokrajowego Związku Zawodowego Służby Celnej RP.

W trakcie spotkania przedstawiciele BDZ wyrazili swoje zadowolenie ze wznowienia kontaktów z polskimi związkami zawodowymi podkreślając chęć rozwijania nawiązanej współpracy. Stwierdzili, że podzielają pogląd Zrzeszenia, iż w sprawach służby celnej Europy nie powinno zabraknąć głosu związków zawodowych polskiej Służby Celnej, w związku z czym zaoferowali swoją pomoc w staraniach Zrzeszenia o członkowstwo w UFE. Ponadto w ramach nawiązanej współpracy wyrazili gotowość przyjazdu do Polski i ewentualnego uczestnictwa w jednym ze spotkań kadry kierowniczej polskiej Służby Celnej w celu przedstawienia jak problemy służby celnej rozwiązywane są w Niemczech. Wyrazili także chęć odwiedzenia wschodniej granicy Polski, a jednocześnie zewnętrznej granicy Unii Europejskiej. Powyższe spotkało się z aprobatą Zrzeszenia i wstępnie ustalono, że taka wizyta przedstawicieli BDZ mogłaby się odbyć we wrześni br.

Po spotkaniu z przedstawicielami BDZ w dniu 20.05.2006 roku odbyło się Nadzwyczajne Walne Zebranie Zrzeszenia ZZSC RP. (Walne Zebranie należy także traktować jako spotkanie przedstawicieli Oddziałów Ogólnokrajowego Związku Zawodowego RP- przyszłego „spadkobiercę” Zrzeszenia) Zebranie poświęcone było główne omówieniu nawiązanej współpracy z BDZ oraz wstąpieniu Zrzeszenia do UFE. Po przeprowadzonej dyskusji w powyższych sprawach Walne Zebranie podjęło uchwałę o rozwijaniu nawiązanej współpracy oraz o woli przystąpienia Zrzeszenia do UFE i podjęciu w związku z tym procedury umożliwiającej osiągnięcie tego celu, a także o ustanowieniu osób odpowiedzialnych za przygotowanie Zrzeszenia do przystąpienia do UFE. Ponadto ustalono, że: - należy nawiązać współpracę z centralami związkowymi działającymi w Polsce,

- Zrzeszenie oraz zarządy Związków Zawodowych wchodzące w skład Zrzeszenia w trybie art. 7 Ustawy z dnia 07 lipca 2005 roku o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa (Dz.U. nr 169 z 2005 roku, poz. 1414) oraz w związku z opublikowaniem w biuletynie informacji publicznej Rady Ministrów programem prac legislacyjnych Rady Ministrów na rok 2006 (marzec-czerwiec), obejmującym w miesiącu czerwcu prace nad zmianą ustawy o Służbie Celnej (między innymi w zakresie objęcia Służby Celnej zaopatrzeniowym systemem emerytalnym),złożą wnioski o zainteresowaniu pracami nad projektem zmian.

- przyspieszeniu ulegnie proces zmierzający do przeniesienia członków organizacji członkowskich Zrzeszenia do powstałych równolegle do tych organizacji Oddziałów Ogólnokrajowego Związku Zawodowego Służby Celnej RP.Po zakończeniu tego procesu Ogólnokrajowy Związek Zawodowy Służby Celnej RP przejmie wszelkie prawa i obowiązki Zrzeszenia w tym związane z nawiązaną współpracą z BDZ jak i wstąpieniem do UFE.

( przypominamy ,że Ogólnokrajowy Związek Zawodowy Służby Celnej RP powstał z inicjatywy przedstawicieli związków wchodzących w skład Zrzeszenia Związków Zawodowych Służby Celnej RP ta organizacja została zarejestrowana w lubelskim KRS pod numerem 0000226431 pod nazwą Ogólnokrajowy Związek Zawodowy Służby Celnej Rzeczypospolitej Polskiej i obecnie posiada 7 Oddziałów Terenowych działających w Białej Podlaskiej, Przemyślu, Gdańsku, Wrocławiu, Zgorzelcu, Toruniu i Gdyni ,przypominamy , że korzystając z uprawnienia do wszczęcia postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym, przewidzianego treścią art.191 ust. 1 pkt 4 w związku z art. 191 ust. 2 Konstytucji, Ogólnokrajowy Związek Zawodowego Służby Celnej RP, wniósł o zbadanie zgodności: art. 25 ust 1 pkt 8a, art. 25 ust 1 pkt 8b, art. 61 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 24 lipca 1999 r. o Służbie Celnej z odpowiednimi normami Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz z normami wynikającymi z Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności sporządzonej w Rzymie 4 listopada 1950 r. i Karty Podstawowych Praw Unii Europejskiej przyjętej w Nicei dnia 7 grudnia 2000 r. sygn akt w Trybunale Konstytucyjnym K46/05).

Ponadto podjęte zostały konkretne działania zmierzające do objęcia funkcjonariuszy celnych podobnymi przywilejami jakie posiadają inne służby mundurowe, w tym włączenia funkcjonariuszy celnych do systemu emerytalnego służb mundurowych

O dodatkowe informacje dotyczące Ogólnokrajowego Związku Zawodowym Służby Celnej RP, (o jego statucie, trybie powoływania Oddziałów) można zwracać się pod adresy: barbara.smolinska@bpd.mofnet.gov.pl; marek.pinkowski@bpd.mofnet.gov.pl .

Puławy, dnia 30 maja 2006 roku

Nr ZZZSC-10-20 /06/W

Przewodnicząca ZZZSC RP

Barbara Smolińska
 
Back
Do góry