Spotkanie Central ZZ z cła i skarbówki

G

Guest

Gość
Jutro o godzinie 11-tej w Warszawie rozpocznie się spotkanie Central Związkowych funkcjonujących w resorcie finansów. Celem spotkania jest omówienie bieżącej sytuacji w służbach skarbowych i celnych, ze szczególnym uwzględnieniem spraw związanych z podwyżkami płac. Na spotkanie zaproszony został Minister Finansów RP.

Jak wynika z otrzymanej z Ministerstwa Finansów pisemnej informacji, w spotkaniu „wezmą udział upoważnieni przedstawiciele Ministra Finansów”.
 
KOMUNIKAT

W dniu 11 stycznia 2008 roku w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli związków zawodowych zrzeszających pracowników i funkcjonariuszy zatrudnionych w służbach podległych Ministrowi Finansów z przedstawicielami Kierownictwa Ministerstwa Finansów.
W spotkaniu udział wzięli:
ze strony Ministerstwa Finansów:

Pan Tadeusz Wydra – Dyrektor Generalny Ministerstwa Finansów,
Pani Anna Jędruszczak – Dyrektor Departamentu Służby Celnej,
Pani Maria Kwasiborska – Dyrektor Departamentu Spraw Majątkowych,
Pan Radosław Teresiak - p.o. Dyrektora Departamentu Kontroli Skarbowej,
Pan Andrzej Próchnicki – Zastępca Dyrektora Departamentu Administracji Podatkowej,

ze strony związków zawodowych (kolejność według listy obecności):

Pan Tomasz Ludwiński, Pani Tatiana Pawlik, Pan Wiktor Gil - Sekcja Krajowa Pracowników Skarbowych NSZZ „Solidarność”,
Pan Eugeniusz Matusiak, Pan Andrzej Sośniecki - Związek Zawodowy Pracowników Egzekucji Administracyjnej,
Pan Ryszard Adam, Pan Adam Kulesza - Związek Zawodowy Szczególnego Nadzoru Podatkowego i Akcyzy,
Pan Andrzej Glichta – NSZZ „Solidarność 80” Region Środkowo-Wschodni,
Pani Joanna Tymańska, Pan Robert Schneider – Federacja Związków Zawodowych Funkcjonariuszy i Pracowników Służby Celnej,
Pan Jarosław Małolepszy – Federacja Związków Zawodowych Pracowników Skarbowych,
Pani Teresa Raczyńska-Wiśniewska – Federacja Związków Zawodowych Pracowników Skarbowych,
Pan Jacek Staniszewski – Federacja Związków Zawodowych Funkcjonariuszy i Pracowników Służby Celnej,
Pan Platon Wysoczański - Federacja Związków Zawodowych Pracowników Skarbowych.

Stronie związkowej przestawiono następujące informacje:
Pan Tadeusz Wydra – Dyrektor Generalny Ministerstwa Finansów posiada upoważnienie Ministra Finansów do prowadzenia rozmów na temat wynagrodzeń oraz wydatków rzeczowych w służbach skarbowych oraz celnych, a na spotkaniu występuje jako przedstawiciel nie mogącego wziąć udziału w spotkaniu Ministra Finansów.
W spotkaniu nie mógł wziąć udziału Pan Jacek Dominik – Szef Służby Celnej. Spotkanie Szefa Służby Celnej z przedstawicielami związków zawodowych odbędzie się nie później, niż w przeciągu najbliższych trzech tygodni, przy czym późniejszy termin spotkania jest zrozumiały i pożądany także z tej przyczyny, że Podsekretarz Stanu Pan Jacek Dominik objął stanowisko stosunkowo niedawno i musi mieć czas na przejęcie obowiązków Szefa Służby Celnej.
W 2008 roku przewidziano wzrost wynagrodzeń pracowników i funkcjonariuszy zatrudnionych w Ministerstwie Finansów, izbach i urzędach skarbowych, izbach i urzędach celnych oraz urzędach kontroli skarbowej o 2,3%.
Niezależnie do powyższego oraz obniżki składki rentowej przewidzianej dla wszystkich pracowników od 1 stycznia 2008 roku, na podwyżki wynagrodzeń dla pracowników i funkcjonariuszy izb i urzędów skarbowych oraz izb i urzędów celnych zagwarantowano w części 19 ustawy budżetowej dodatkowo kwotę 205 mln złotych (nie przewidziano dodatkowych środków na podwyżki wynagrodzeń dla pracowników Ministerstwa Finansów i urzędów kontroli skarbowej). Kwota 205 milionów złotych została wstępnie podzielona na dysponentów niższego stopnia według ilości etatów będących w dyspozycji izb i urzędów skarbowych oraz izb i urzędów celnych (z tego około 59 milionów złotych dla izb i urzędów celnych), co oznacza przeciętnie wzrost wynagrodzeń o 8,9%.
Niezależnie od powyższego, w ustawie budżetowej na 2008 rok zagwarantowano także środki na dodatki specjalne, o których mowa w art. 55 ustawy z dnia 24 sierpnia 2006 roku o służbie cywilnej, w wysokości 500 milionów złotych (na całą służbę cywilną, tj. około 120.000 osób). Ministerstwo Finansów podjęło intensywne starania, aby z tej kwoty przeznaczono na dodatki specjalne członków korpusu służby cywilnej zatrudnionych w aparacie skarbowym i celnym nie mniej niż 200 milionów złotych.
Ustawa budżetowa nie przewiduje dodatkowych środków na podniesienie wynagrodzeń (mnożnika kwoty bazowej) w Służbie Celnej (poza kwotą 59 mln złotych i środkami wynikającymi ze wzrostu wynagrodzeń o 2,3%).
Szczegółowe dane na temat kwot podwyżek oraz rozliczenia na poszczególne służby w najbliższych dniach zostanie przekazane związkom zawodowym.

Przedstawiciele związków zawodowych przedstawili szereg wątpliwości, uwag i zastrzeżeń, w tym między innymi dotyczących: sposobu i zasad podziału środków na podwyżki płac, udziału w tym podziale związków zawodowych (niezbędne jest pilne powołanie zespołów roboczych mających na celu opracowanie zasad podziału środki na podwyżki wynagrodzeń), nieuzasadnionego ograniczenia do 2,3% podwyżek płac dla pracowników Ministerstwa Finansów i urzędów kontroli skarbowej, niewystarczającego wykorzystania środków z Unii Europejskiej na dodatkowe wynagrodzenia w służbach podległych Ministrowi Finansów, a także złej współpracy pomiędzy związkami zawodowymi oraz Ministerstwem Finansów.
Niezależnie od powyższego podniesiona została sprawa zaniżonego wskaźnika kwoty bazowej dla funkcjonariuszy Służby Celnej w porównaniu do innych służb mundurowych oraz wyższych wzrostów wynagrodzenia innych grup zawodowych w stosunku do pracowników aparatu skarbowego.

Ponieważ sprawa zbyt małych środków na podwyżki wynagrodzeń w służbach skarbowych i celnych stanowi problem podstawowy (przeciętne podwyżki w latach 2007-2008 dla służb skarbowych i celnych wyniosą około 5% rocznie, podczas, gdy w innych grupach zawodowych ponad dwukrotnie więcej), związki zawodowe stanęły na stanowisku, że podejmą niezwłocznie intensywne działania w kierunku uzyskania dodatkowych środków z budżetu państwa na podwyżki płac, zwłaszcza, że dla budżetu państwa nie są to środki znaczące, a skuteczność działania służb skarbowych i celnych rzutuje wprost na efektywność realizacji dochodów budżetu państwa.
Na posiedzeniu odrębnym centrale związkowe postanowiły, że w określonym ściśle terminie zostaną opracowane postulaty wspólne wszystkich central oraz szczegółowe wytyczne w zakresie rodzajów i kierunków działań protestacyjnych. W tym celu poszczególne centrale opracują pakiet najważniejszych według nich żądań i postulatów (wraz uzasadnieniami), a żądania te, po skonstruowaniu listy najważniejszych z nich, zostaną przedstawione Ministrowi Finansów w celu ich realizacji. Jednocześnie centrale związkowe sporządzą zestawienie wszelkich możliwych form działań protestacyjnych w poszczególnych służbach, tak, aby w uzgodnionym terminie działania te zostały podjęte wspólnie przez wszystkie centrale związkowe jednocześnie i w miarę możliwości we wszystkich jednostkach organizacyjnych oraz punktach odpraw celnych (o ile oczywiście taka konieczność nastąpi).
Z przyczyn oczywistych szczegółów na temat planowanych działań związków zawodowych w zakresie akcji protestacyjnych niniejszy komunikat nie zawiera.

Radom, 2008-01-11
Sporządził: T.Ludwiński
 
Niezależnie od powyższego, w ustawie budżetowej na 2008 rok zagwarantowano także środki na dodatki specjalne, o których mowa w art. 55 ustawy z dnia 24 sierpnia 2006 roku o służbie cywilnej, w wysokości 500 milionów złotych (na całą służbę cywilną, tj. około 120.000 osób). Ministerstwo Finansów podjęło intensywne starania, aby z tej kwoty przeznaczono na dodatki specjalne członków korpusu służby cywilnej zatrudnionych w aparacie skarbowym i celnym nie mniej niż 200 milionów złotych.
Ustawa budżetowa nie przewiduje dodatkowych środków na podniesienie wynagrodzeń (mnożnika kwoty bazowej) w Służbie Celnej (poza kwotą 59 mln złotych i środkami wynikającymi ze wzrostu wynagrodzeń o 2,3%).

O co chodzi z tymi dodatkami dla cywili w cle? Dzis wykonują taka samą prace i jeszcze dostaną dodatki?
 
Po przeczytaniu artykułu nt spotkania przedstawicieli związków zawodowych zrzeszających pracowników i funkcjonariuszy zatrudnionych w służbach podległych Ministrowi Finansów z przedstawicielami Kierownictwa Ministerstwa Finansów nie mam żadnych wątpliwości.Wyjazd do Senatu nie ma żadnego sensu.Szanse na przyjęcie poprawki są ZEROWE!!!Czy jest ktoś jeszcze kto wierzy?!Chyba nie.
Trzeba się szybko rozglądać za inną pracą.
 
Mimo wszystko są jakieś perspektywy...

Żyjemy w realiach przedwyborczo - powyborczych. Akcja protestacyjna teraz nie da nic i mimo tego, że też mi się to nie podoba takie są realia.
Protest będzie potrzebny tylko wtedy gdy w najbliższych 3-4 miesiącach nikt z MF - u nie podejmie dialogu na temat środków dla cła w przyszłej ustawie budżetowej -a to już niedługo.
Potrzebujemy konsekwencji w działaniu i determinacji w dążeniu do poprawy warunków płacowych i pracowniczych.
Gratuluję zaangażowania związkom. Potrzeba nam jedności w działaniu.


Kropla drąży skałę.
 
gość napisał:
Ale to już było......!!!
......Na posiedzeniu odrębnym centrale związkowe postanowiły, że w określonym ściśle terminie zostaną opracowane postulaty wspólne wszystkich central oraz szczegółowe wytyczne w zakresie rodzajów i kierunków działań protestacyjnych. W tym celu poszczególne centrale opracują pakiet najważniejszych według nich żądań i postulatów (wraz uzasadnieniami), a żądania te, po skonstruowaniu listy najważniejszych z nich, zostaną przedstawione Ministrowi Finansów w celu ich realizacji. Jednocześnie centrale związkowe sporządzą zestawienie wszelkich możliwych form działań protestacyjnych w poszczególnych służbach, tak, aby w uzgodnionym terminie działania te zostały podjęte wspólnie przez wszystkie centrale związkowe jednocześnie i w miarę możliwości we wszystkich jednostkach organizacyjnych oraz punktach odpraw celnych (o ile oczywiście taka konieczność nastąpi). Z przyczyn oczywistych szczegółów na temat planowanych działań związków zawodowych w zakresie akcji protestacyjnych niniejszy komunikat nie zawiera.......
 
ale beda podwyzki!!!!

ludzie nie do wiary ale bedziemy mieli podwyzki !!!! chyba kupie sobie jedna paczke zapalek wiecej w tym miesiacu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Dlaczego walczymy tylko o pieniądze , a zapominamy o naszej sytuacji prawnej. Co z tego że może dadzą nam niewielkie podwyżki jak jutro zgodnie z prawem wyrzucą nas na bruk. Pierwsze co trzeba wywalczyć to zmiana chorego prawa.
 
Cyt. z komunikatu:
"...Przedstawiciele związków zawodowych przedstawili szereg wątpliwości, uwag i zastrzeżeń, w tym między innymi dotyczących: sposobu i zasad podziału środków na podwyżki płac, udziału w tym podziale związków zawodowych (niezbędne jest pilne powołanie zespołów roboczych mających na celu opracowanie zasad podziału środki na podwyżki wynagrodzeń), nieuzasadnionego ograniczenia do 2,3% podwyżek płac dla pracowników Ministerstwa Finansów i urzędów kontroli skarbowej, niewystarczającego wykorzystania środków z Unii Europejskiej na dodatkowe wynagrodzenia w służbach podległych Ministrowi Finansów, a także złej współpracy pomiędzy związkami zawodowymi oraz Ministerstwem Finansów...".

Czy ktoś mógłby mi wyjaśnić, o jakie "środki z Unii Europejskiej na dodatkowe wynagrodzenia w służbach podległych Ministrowi Finansów" chodzi i czy w poprzednich latach były one wykorzystywane?
 
Czy ktoś mógłby mi wyjaśnić, o jakie "środki z Unii Europejskiej na dodatkowe wynagrodzenia w służbach podległych Ministrowi Finansów" chodzi i czy w poprzednich latach były one wykorzystywane?[/quote]

Nie wiem na pewno czy to miano na myśli, ale cło pobrane a nie przekazywane do budżetu UE, czyli 25% kwoty całego pobranego cła, z zapisu w przepisach UE przewidziane jest na koszty związane z poborem cła w administracji celnej danego kraju.
W Polsce kwoty te od czasu wejścia do UE cały czas idą do wspólnego worka czyli do budżetu.
 
Back
Do góry