KOMUNIKAT
W dniu 11 stycznia 2008 roku w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli związków zawodowych zrzeszających pracowników i funkcjonariuszy zatrudnionych w służbach podległych Ministrowi Finansów z przedstawicielami Kierownictwa Ministerstwa Finansów.
W spotkaniu udział wzięli:
ze strony Ministerstwa Finansów:
Pan Tadeusz Wydra – Dyrektor Generalny Ministerstwa Finansów,
Pani Anna Jędruszczak – Dyrektor Departamentu Służby Celnej,
Pani Maria Kwasiborska – Dyrektor Departamentu Spraw Majątkowych,
Pan Radosław Teresiak - p.o. Dyrektora Departamentu Kontroli Skarbowej,
Pan Andrzej Próchnicki – Zastępca Dyrektora Departamentu Administracji Podatkowej,
ze strony związków zawodowych (kolejność według listy obecności):
Pan Tomasz Ludwiński, Pani Tatiana Pawlik, Pan Wiktor Gil - Sekcja Krajowa Pracowników Skarbowych NSZZ „Solidarność”,
Pan Eugeniusz Matusiak, Pan Andrzej Sośniecki - Związek Zawodowy Pracowników Egzekucji Administracyjnej,
Pan Ryszard Adam, Pan Adam Kulesza - Związek Zawodowy Szczególnego Nadzoru Podatkowego i Akcyzy,
Pan Andrzej Glichta – NSZZ „Solidarność 80” Region Środkowo-Wschodni,
Pani Joanna Tymańska, Pan Robert Schneider – Federacja Związków Zawodowych Funkcjonariuszy i Pracowników Służby Celnej,
Pan Jarosław Małolepszy – Federacja Związków Zawodowych Pracowników Skarbowych,
Pani Teresa Raczyńska-Wiśniewska – Federacja Związków Zawodowych Pracowników Skarbowych,
Pan Jacek Staniszewski – Federacja Związków Zawodowych Funkcjonariuszy i Pracowników Służby Celnej,
Pan Platon Wysoczański - Federacja Związków Zawodowych Pracowników Skarbowych.
Stronie związkowej przestawiono następujące informacje:
Pan Tadeusz Wydra – Dyrektor Generalny Ministerstwa Finansów posiada upoważnienie Ministra Finansów do prowadzenia rozmów na temat wynagrodzeń oraz wydatków rzeczowych w służbach skarbowych oraz celnych, a na spotkaniu występuje jako przedstawiciel nie mogącego wziąć udziału w spotkaniu Ministra Finansów.
W spotkaniu nie mógł wziąć udziału Pan Jacek Dominik – Szef Służby Celnej. Spotkanie Szefa Służby Celnej z przedstawicielami związków zawodowych odbędzie się nie później, niż w przeciągu najbliższych trzech tygodni, przy czym późniejszy termin spotkania jest zrozumiały i pożądany także z tej przyczyny, że Podsekretarz Stanu Pan Jacek Dominik objął stanowisko stosunkowo niedawno i musi mieć czas na przejęcie obowiązków Szefa Służby Celnej.
W 2008 roku przewidziano wzrost wynagrodzeń pracowników i funkcjonariuszy zatrudnionych w Ministerstwie Finansów, izbach i urzędach skarbowych, izbach i urzędach celnych oraz urzędach kontroli skarbowej o 2,3%.
Niezależnie do powyższego oraz obniżki składki rentowej przewidzianej dla wszystkich pracowników od 1 stycznia 2008 roku, na podwyżki wynagrodzeń dla pracowników i funkcjonariuszy izb i urzędów skarbowych oraz izb i urzędów celnych zagwarantowano w części 19 ustawy budżetowej dodatkowo kwotę 205 mln złotych (nie przewidziano dodatkowych środków na podwyżki wynagrodzeń dla pracowników Ministerstwa Finansów i urzędów kontroli skarbowej). Kwota 205 milionów złotych została wstępnie podzielona na dysponentów niższego stopnia według ilości etatów będących w dyspozycji izb i urzędów skarbowych oraz izb i urzędów celnych (z tego około 59 milionów złotych dla izb i urzędów celnych), co oznacza przeciętnie wzrost wynagrodzeń o 8,9%.
Niezależnie od powyższego, w ustawie budżetowej na 2008 rok zagwarantowano także środki na dodatki specjalne, o których mowa w art. 55 ustawy z dnia 24 sierpnia 2006 roku o służbie cywilnej, w wysokości 500 milionów złotych (na całą służbę cywilną, tj. około 120.000 osób). Ministerstwo Finansów podjęło intensywne starania, aby z tej kwoty przeznaczono na dodatki specjalne członków korpusu służby cywilnej zatrudnionych w aparacie skarbowym i celnym nie mniej niż 200 milionów złotych.
Ustawa budżetowa nie przewiduje dodatkowych środków na podniesienie wynagrodzeń (mnożnika kwoty bazowej) w Służbie Celnej (poza kwotą 59 mln złotych i środkami wynikającymi ze wzrostu wynagrodzeń o 2,3%).
Szczegółowe dane na temat kwot podwyżek oraz rozliczenia na poszczególne służby w najbliższych dniach zostanie przekazane związkom zawodowym.
Przedstawiciele związków zawodowych przedstawili szereg wątpliwości, uwag i zastrzeżeń, w tym między innymi dotyczących: sposobu i zasad podziału środków na podwyżki płac, udziału w tym podziale związków zawodowych (niezbędne jest pilne powołanie zespołów roboczych mających na celu opracowanie zasad podziału środki na podwyżki wynagrodzeń), nieuzasadnionego ograniczenia do 2,3% podwyżek płac dla pracowników Ministerstwa Finansów i urzędów kontroli skarbowej, niewystarczającego wykorzystania środków z Unii Europejskiej na dodatkowe wynagrodzenia w służbach podległych Ministrowi Finansów, a także złej współpracy pomiędzy związkami zawodowymi oraz Ministerstwem Finansów.
Niezależnie od powyższego podniesiona została sprawa zaniżonego wskaźnika kwoty bazowej dla funkcjonariuszy Służby Celnej w porównaniu do innych służb mundurowych oraz wyższych wzrostów wynagrodzenia innych grup zawodowych w stosunku do pracowników aparatu skarbowego.
Ponieważ sprawa zbyt małych środków na podwyżki wynagrodzeń w służbach skarbowych i celnych stanowi problem podstawowy (przeciętne podwyżki w latach 2007-2008 dla służb skarbowych i celnych wyniosą około 5% rocznie, podczas, gdy w innych grupach zawodowych ponad dwukrotnie więcej), związki zawodowe stanęły na stanowisku, że podejmą niezwłocznie intensywne działania w kierunku uzyskania dodatkowych środków z budżetu państwa na podwyżki płac, zwłaszcza, że dla budżetu państwa nie są to środki znaczące, a skuteczność działania służb skarbowych i celnych rzutuje wprost na efektywność realizacji dochodów budżetu państwa.
Na posiedzeniu odrębnym centrale związkowe postanowiły, że w określonym ściśle terminie zostaną opracowane postulaty wspólne wszystkich central oraz szczegółowe wytyczne w zakresie rodzajów i kierunków działań protestacyjnych. W tym celu poszczególne centrale opracują pakiet najważniejszych według nich żądań i postulatów (wraz uzasadnieniami), a żądania te, po skonstruowaniu listy najważniejszych z nich, zostaną przedstawione Ministrowi Finansów w celu ich realizacji. Jednocześnie centrale związkowe sporządzą zestawienie wszelkich możliwych form działań protestacyjnych w poszczególnych służbach, tak, aby w uzgodnionym terminie działania te zostały podjęte wspólnie przez wszystkie centrale związkowe jednocześnie i w miarę możliwości we wszystkich jednostkach organizacyjnych oraz punktach odpraw celnych (o ile oczywiście taka konieczność nastąpi).
Z przyczyn oczywistych szczegółów na temat planowanych działań związków zawodowych w zakresie akcji protestacyjnych niniejszy komunikat nie zawiera.
Radom, 2008-01-11
Sporządził: T.Ludwiński