ŚPB

projekt

Nowy użytkownik
Dołączył
22 Kwiecień 2008
Posty
46
Punkty reakcji
0
Panie Ministrze

Zgodnie z art. 64.1 projektu z 8 maja 2008 Ustawy o Służbie Celnej funkcjonariusz celny nie będzie mógł zastosować środków przymusu bezpośredniego np. wobec grożnego psa rasy Rottweiler, który będzie chciał odgryżć mu nogę, rękę czy w inny sposób okaleczyć podczas wykonywanych przez celnika czynności służbowych np. przeszukania.

Art. 64. 1. Funkcjonariusze mogą stosować środki przymusu bezpośredniego zwane dalej "środkami przymusu” wobec osób niepodporządkowujących się ich poleceniom wydanym na podstawie prawa lub uniemożliwiających wykonanie czynności służbowych.

Jak funkcjonariusz ma się obronić przed niebezpiecznymi zwierzętami, bo przepisy mówią że ŚPB może stosować tylko wobec osób ????
 
Czlowieku nie przesadzaj, zawsze istnieje zasada obrony koniecznej, nawet wobec zwierzecia. Mysle, ze w funkcjonariusz nie bedzie wydawal polecen obcym psom, a raczej ich wlascicielom aby uspokoili psa. A jak ich pies nie poslucha, to spb trzeba stosowac nie wobec wlasciciela, ale wobec psa. Mozesz to potraktowac jako instrukcje SSC - jakby co...
jk
 
Akurat na brak tego zapisu (również w obecnej ustawie) zwrócili nam uwagę funkcjonariusze policji przeprowadzający szkolenie podstawowe z ŚPB.

Kolejny raz zwrócono nam uwagę podczas szkoleń z paralizatorów (taser). Prowadzili je policjant (jakiś pułkownik z KGP) i gość z wojska.

Więc ja nie wydziwiam, tylko oni jeżeli jest tak jak Pan to mówi.
A mam obawę co do usprawiedliwiania się, czy sąd uzna moje wyjaśnienia za obronę konieczną. Sprawy takie toczą się miesiącami, latami i trzeba dowodzić, że nie jest się garbatym.
Niezbadane są wyroki sądu.
 
W ustawie o Policji wygląda to tak:
Art. 16.
1. W razie niepodporządkowania się wydanym na podstawie prawa poleceniom organów
Policji lub jej funkcjonariuszy, policjanci mogą stosować następujące
środki przymusu bezpośredniego

2. Policjanci mogą stosować jedynie środki przymusu bezpośredniego odpowiadające potrzebom wynikającym z istniejącej sytuacji i niezbędne do osiągnięcia podporządkowania się wydanym poleceniom.


W ustawie o Straży Granicznej wygląda to tak:
Art. 23.
1. W razie zagrożenia nienaruszalności granicy państwowej lub niepodporządkowania się wydanym na podstawie prawa poleceniom oraz bezpośredniego zagrożenia dla życia lub zdrowia własnego lub innej osoby, funkcjonariusze mogą używać następujących środków przymusu bezpośredniego

2. W przypadkach określonych w ust. 1 mogą być stosowane jedynie środki przymusu bezpośredniego, odpowiadające potrzebie wynikającej z istniejącej sytuacji i niezbędne do osiągnięcia podporządkowania się wydanym poleceniom.
 
Back
Do góry