• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Roczna pensja po 30 latach służby - brak zapisów w Projekcie ustawy o Służbie Celno-Skarbowej

abarks

Dobrze znany użytkownik
Dołączył
12 Sierpień 2015
Posty
423
Punkty reakcji
347
Czytając projekt ustawy o Służbie Celno Skarbowej nie znalazłem zapisów o rocznej pensji. Pozostała służby mają takie przepisy które pozwalają po 30 latach przez rok czasu pobierać roczną pensję dla przykładu:

Policja:
Art. 117. [Świadczenia okresowe w przypadku zwolnienia ze służby]
1.
Policjantowi w służbie stałej, zwolnionemu ze służby na podstawie art. 41 ust. 1 pkt 1 albo który nabył prawo do zaopatrzenia emerytalnego z tytułu osiągnięcia 30 lat wysługi emerytalnej i został zwolniony ze służby na podstawie art. 41 ust. 2 pkt 6 albo ust. 3, wypłaca się co miesiąc przez okres roku po zwolnieniu ze służby świadczenie pieniężne w wysokości odpowiadającej uposażeniu zasadniczemu wraz z dodatkami o charakterze stałym, pobieranymi na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym.
2.
Policjantowi uprawnionemu do świadczenia określonego w ust. 1, który nabył prawo do zaopatrzenia emerytalnego, przysługuje prawo wyboru jednego z tych świadczeń.
3.
Policjantowi zwolnionemu ze służby na podstawie art. 41 ust. 2 pkt 5 i 6, który z powodu nadal trwającej choroby nie może podjąć zatrudnienia, wypłaca się co miesiąc świadczenie pieniężne określone w ust. 1 przez okres choroby, nie dłużej jednak niż przez okres 3 miesięcy, chyba że wcześniej komisja lekarska wyda orzeczenie o inwalidztwie stanowiące podstawę do ustalenia prawa do renty inwalidzkiej.

27 Art. 117 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 5 ustawy z dnia 26 stycznia 2023 r. (Dz.U.2023.347) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 marca 2023 r.

Straż Graniczna:

Art. 121. Straż Graniczna​

świadczenie funkcjonariusza po zwolnieniu ze służby​


1.
Funkcjonariuszowi w służbie stałej, zwolnionemu ze służby na podstawie art. 45 przesłanki zwolnienia funkcjonariusza ze służby ust. 1 pkt 1 albo który nabył prawo do zaopatrzenia emerytalnego z tytułu osiągnięcia 30 lat wysługi emerytalnej i został zwolniony ze służby na podstawie art. 45 przesłanki zwolnienia funkcjonariusza ze służby ust. 2 pkt 7 albo ust. 3, wypłaca się co miesiąc przez okres roku po zwolnieniu ze służby świadczenie pieniężne w wysokości odpowiadającej uposażeniu zasadniczemu wraz z dodatkami o charakterze stałym, pobieranymi na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym.

2.
Funkcjonariuszowi uprawnionemu do świadczenia określonego w ust. 1, który nabył prawo do zaopatrzenia emerytalnego, przysługuje prawo wyboru jednego z tych świadczeń.

3.
Funkcjonariuszowi zwolnionemu ze służby na podstawie art. 45 przesłanki zwolnienia funkcjonariusza ze służby, ust. 2 pkt 5 i 7, który z powodu nadal trwającej choroby nie może podjąć zatrudnienia, wypłaca się co miesiąc świadczenia pieniężne określone w ust. 1 przez okres choroby, nie dłużej jednak niż przez okres 3 miesięcy, chyba że wcześniej komisja lekarska wyda orzeczenie o niezdolności do służby stanowiące podstawę do ustalenia prawa do renty.


Pozostałe służby też maja takie przywileje. Może warto by dopisać do projektu takie zapisy na wzór innych lub dopisać do istniejącej ustawy. Gra warta świeczki dla obecnych w służbie funkcjonariuszy, jak i przyszłych.
 
Jest w projekcie art.187
Dodany już także zwrot: "albo który nabył prawo do zaopatrzenia emerytalnego z tytułu osiągnięcia 30 lat wysługi emerytalnej i został zwolniony ze służby na podstawie art. 95 ust. 3". Dzięki za zwrócenie uwagi, bo tych 30 lat rzeczywiście nie było.
Zbieramy ostro podpisy!
Pozdrawiam
Obecne brzmienie w projekcie ustawy o SCS:
Art. 187 [Dodatek wyrównawczy]

1. Funkcjonariuszowi w służbie stałej, zwolnionemu ze służby na podstawie art. 95 ust. 1 pkt 1 oraz ust. 2 pkt 4, albo który nabył prawo do zaopatrzenia emerytalnego z tytułu osiągnięcia 30 lat wysługi emerytalnej i został zwolniony ze służby na podstawie art. 95 ust. 3 wypłaca się co miesiąc przez okres roku po zwolnieniu ze służby świadczenie pieniężne w wysokości odpowiadającej uposażeniu zasadniczemu wraz z dodatkami o charakterze stałym, pobieranymi na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym.

2. Funkcjonariuszowi uprawnionemu do świadczenia określonego w ust. 1, który nabył prawo do zaopatrzenia emerytalnego, przysługuje prawo wyboru jednego z tych świadczeń.

3. Funkcjonariuszowi zwolnionemu ze służby na podstawie art. 95 ust. 2 pkt 5 i 7, który z powodu nadal trwającej choroby nie może podjąć zatrudnienia, wypłaca się co miesiąc świadczenia pieniężne określone w ust. 1 przez okres choroby, nie dłużej jednak niż przez okres 3 miesięcy, chyba że wcześniej komisja lekarska wyda orzeczenie o niezdolności do służby stanowiące podstawę do ustalenia prawa do renty.
 
Czytając projekt ustawy o Służbie Celno Skarbowej nie znalazłem zapisów o rocznej pensji. Pozostała służby mają takie przepisy które pozwalają po 30 latach przez rok czasu pobierać roczną pensję dla przykładu:
Szanuję wszystkich którzy pracują / służą bardzo długo, mają wiedzę co niektórzy JESZCZE chęci do pracy, ale moim zdaniem 30 i więcej lat służby to chyba odpowiedni moment żeby przejść na emeryturę...
Pewnie wywołam zaraz "gówno burze" ale argumenty typu "nie opłaca mi się iść na emeryturę" albo "co ja będę w domu robić" są słabe... Wnet służba celno-skarbowa będzie potrzebować same auta combi żeby balkoniki się mieściły do bagażnika...
 
Szanuję wszystkich którzy pracują / służą bardzo długo, mają wiedzę co niektórzy JESZCZE chęci do pracy, ale moim zdaniem 30 i więcej lat służby to chyba odpowiedni moment żeby przejść na emeryturę...
Pewnie wywołam zaraz "gówno burze" ale argumenty typu "nie opłaca mi się iść na emeryturę" albo "co ja będę w domu robić" są słabe... Wnet służba celno-skarbowa będzie potrzebować same auta combi żeby balkoniki się mieściły do bagażnika..
Spokojnie, może sam skorzystasz z tego przywileju w przyszłości lub ktoś z twoich znajomych, jeżeli w ogóle przejdzie taki zapis w naszej służbie i będziesz wdzięczny że ktoś o to zadbał. Co do emerytów to pozwól niech każdy zadecyduje co dla niego jest najlepsze.
 
Szanuję wszystkich którzy pracują / służą bardzo długo, mają wiedzę co niektórzy JESZCZE chęci do pracy, ale moim zdaniem 30 i więcej lat służby to chyba odpowiedni moment żeby przejść na emeryturę...
Pewnie wywołam zaraz "gówno burze" ale argumenty typu "nie opłaca mi się iść na emeryturę" albo "co ja będę w domu robić" są słabe... Wnet służba celno-skarbowa będzie potrzebować same auta combi żeby balkoniki się mieściły do bagażnika...
Nie bój się, w innych służbach jest sporo młodszych, którym już teraz z wyglądu i ruchów przydałyby się balkoniki ! o Nas się nie martw - na co najmniej 300 funkcjonariuszy, z którymi mam styczność każdemu daleko do balkoników, a część z nich ma po 30-35 lat stażu (i służby, co najmniej 20 - 25 lat). Jak czujesz się takim dziadkiem, to nie sądź innych po sobie Nieraz młodzi są bardziej kalecy fizycznie niż ich sporo starsze koleżeństwo, a co poniektórzy po wpisach to i intelektualnie chyba.
 
Back
Do góry