• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

REKOMPENSATA za pracę w szczególnym charakterze dla SZ.N.P. (pkt. świadectwa służby) w ocenie sądów oraz stanowiska DIAS i ZUS.

TOM3k in blue

Użytkownik
Dołączył
24 Maj 2020
Posty
28
Punkty reakcji
50
Witam serdecznie szanowne Koleżanki i Kolegów.
Tematem niniejszego postu jest REKOMPENSATA dla SZ. N. P. ale nie tylko. Zapraszam do wymiany informacji dotyczących pracy (służby) w szczególnym charakterze wykonywanej przez jednostki organizacyjne administracji celnej (Służbę Celną) w okresie, który obligatoryjnie należy wykazywać w świadectwach pracy lub służby (pkt. 2 tego dokumentu), z pominięciem okresu nieobligatoryjnego, o którym mowa w uchwale Sądu Najwyższego z dnia 12-10-2023r. sygn. akt III PZP 5/22 wg której pracodawca nie ma obowiązku podania w świadectwie pracy, informacji o wykonywaniu przez pracownika pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, świadczonej po dniu 31-12 2008r.
Temat, który podnoszę dotyczy przechodzących na emeryturę z ZUS ówczesnych członków: korpusu służby cywilnej w szczególności służby SZ.N.P oraz jednostek organizacyjnych administracji celnej, którym na podstawie przepisów art. 22b ust. 8 ustawy o Służbie Celnej z 1999r. lub na podstawie art. 99 ust. 8 ustawy o Służbie Celnej z 2009r. okres stażu pracy w służbie cywilnej lub jednostkach organizacyjnych administracji należy wliczyć do okresu służby w Służbie Celnej a tym samym wykazać w pkt. 2 świadectwa służby. Niestety Dyrektorzy IAS wykazują ten okres stażu w szczególnym charakterze prawie wyłącznie po prawomocnych orzeczeniach właściwego sądu pracy i ubezpieczeń społecznych. Przykładowy wyrok został już opublikowany na naszym forum.
Tymczasem prawidłowa informacja dotycząca zatrudnienia w szczególnym charakterze w Służbie Celnej (administracji celnej) wykazana na świadectwie służby (pracy) uprawnia nas do stosownej rekompensaty z ZUS - o ile była wykonywana do 31-12-2008r. przez co najmniej 15 lat.
W związku z powyższym starając się o rekompensatę z ZUS prawidłowo wydane świadectwo (lub stosowne zaświadczenie) stanowią kluczowe dowody w sprawie. Jednak aby uzyskać prawomocny wyrok należy poświęcić na to nawet 2 lata lub więcej. W tej sytuacji – jak wynika z uzasadnień wyroków dotyczących sprostowania świadectwa służby – sądy wyjaśniają, że możliwe jest staranie się o rekompensatę przed ZUS, nawet na podstawie wadliwych (jeszcze nie sprostowanych) świadectw. W znanych nam wyrokach (na razie I instancji), nawet w sytuacji gdy funkcjonariusz nie dochował terminu na wniesienie żądania sprostowania świadectwa i z tego względu sprostowanie takie zdaniem sądu I instancji (jak w naszym przypadku) nie jest możliwe, to i tak może wystąpić do ZUS przedstawiając stosowną argumentację. Taką argumentację przedstawili nasi koledzy w toku swoich postępowań z organami rentowymi równolegle prowadząc postępowania w II instancji z DIAS.
W sporach z ZUS (w przypadku braku prawidłowo wydanego świadectwa) również wydawane są korzystne dla nas wyroki Także i w tym przypadku przykładowy wyrok został już opublikowany na naszym forum.
Jeżeli więc ktoś z Was wraz z planowanym przejściem na emeryturę zamierza starać się o rekompensatę za pracę w szczególnym charakterze, lub już odbiera emeryturę ale rekompensaty nie uzyskał (niezależnie od tego czy sprawę zaniedbał, czy też nie), oraz osoby którym błędnie poświadczono w świadectwie okres stażu w szczególnym charakterze a chcą sprostowania dokumentu (nawet po terminie), to mogą podzielić się swoimi uwagami. Zachęcam również osoby, którym zarówno Dyrektorzy IAS jak i ZUS już uznały ich roszczenia dotyczące pracy w szczególnym charakterze o podzielenie się swoimi doświadczeniami w tym zakresie.
 
TOM3k in blue - jak zwykle niezawodny!
Czy jest dostępny, czyli konkretnie czy możesz wrzucić na forum wzór pisma, którym najlepiej zwrócić się do swojego DIAS z żądaniem wydania takiego świadectwa? Czy wystarczy zwykłe pismo ze wskazaniem, że jest się w służbie w wyniku przejścia w trybie art. 22b lub art. 99 ustaw o SC i w związku z tym staż winien być zaliczony czy też trzeba to szerzej argumentować?
 
TOM3k in blue - jak zwykle niezawodny!
Czy jest dostępny, czyli konkretnie czy możesz wrzucić na forum wzór pisma, którym najlepiej zwrócić się do swojego DIAS z żądaniem wydania takiego świadectwa? Czy wystarczy zwykłe pismo ze wskazaniem, że jest się w służbie w wyniku przejścia w trybie art. 22b lub art. 99 ustaw o SC i w związku z tym staż winien być zaliczony czy też trzeba to szerzej argumentować?
Funkcjonariuszowi zwolnionemu ze służby świadectwo wydaje się w dniu zwolnienia ewentualnie przesyła się w terminie 7 dni od tego zwolnienia, bez konieczności składania wniosku. Jednak w przypadku "ucywilnionych" w 2017r. funkcjonariuszy proces wydawania świadectw trawa do dziś, pomimo zapewnień właściwych służb, że każdy bez złożenia wniosku otrzyma świadectwo. Niestety w naszej IAS były to puste obietnice. Funkcjonariusz może w terminie 7 dni od dnia otrzymania świadectwa służby wystąpić do kierownika jednostki organizacyjnej z żądaniem jego sprostowania a dopiero później na drogę sądową.
 
Back
Do góry