• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Reforma - Mnożnik kwoty bazowej 2.50

Z

ZbujMadej

Gość
Panie Ministrze,w prezentacjach prezentowanych przez Dyrektorów IC na spotkaniach z funkcjonariuszami prezentowane jest, że w roku 2009 mnożnik kwoty bazowej wzrośnie do wysokości 2.50 w ramach równania do mnozników obowiązujących w Policji i Straży Granicznej.

Jednocześnie jest prezentowany pogląd, że wynagrodzenie funkcjonariuszy wzrośnie tylko o 2% na początku roku (waloryzacja dla sfery budżetowej) a dalszy wzrost ma byc po wejściu w życie ustawy, ale są tylko wymieniane dodatki około 10 mln zł na regulacje wynagrodzeń, a reszta to dodatki stażowe, motywacyjne, etc.

Na chwilę obecną wynagrodzenie funkcjonariusza wylicza się w następujący sposób :

Kwota bazowa x Mnożnik kwoty bazowej (ogólny) x Mnożnik Indywidualny dla każdego funckcjonariusza + dodatki (stopien, wysługa, itp)


Wg mojej wiedzy w ten sposób :

kwota bazowa, czyli pensja minimalna za pracę - 1.126 zł
Mnożnik kwoty bazowej dla SC na ten rok = 1,9 (nie jestem pewien dokładnie)

1.126 zł x 1,9 x [mnożnik indywidualny] + [dodatki] = 3.000 zł brutto (kwota przykładowa)


Zakładając, że suma w/w wynosi 3.000 brutto, ile będzie wynosiło to przykładowe wynagrodzenie po wprowadzeniu mnożnika 2.50 zakładając, że dodatki są stałe (860,60 zł) ?

Czy będzie to :

1.126 zł x 2,50 = 2.815 zł
2.815 zł + 860,60 zł (dodatki) = 3.675 zł ?


Czy też mnożnik kwoty bazowej wzrośnie zgodnie z obietnicą, a kwota bazowa zostanie zmniejszona, żeby wynagrodzenie przykładowe zostało nadal na poziomie 3.000 zł ?

Będę wdzięczny, jeśli odpowie Pan na przykładzie dowolnej kwoty wynagrodzenia przed i po wprowadzeniu mnożnika.
 
Zostałem wyprowadzony z błędnego toku myślenia przez życzliwą osobę, która podesłała mi link :

http://wssc.szu.pl/news.php?id=1439

Panie Ministrze, proszę tylko o odpowiedź na krótkie pytanie, pomijając moje błędne rozumowanie i wywody powyżej :

Czy dla osoby zarabiającej przykładowe 3.000 zł brutto coś się zmieni automatycznie w pensji po zmianie tego mnożnika ? Czy też fundusz ten zostanie przeznaczony na dodatki specjalne i motywacyjne do rozdysponowania indywidualnego, a nie dla wszystkich.
 
Ciesze się, że ktoś życzliwy pomógł mi wyjaśnić Panu sytuację - dzięki.
Zmiana możnika zwiększy nam środki finansowe w puli na wynagrodzenia. Z tych dodatkowych środków będa sfinansowane zwiększone stażowe w związku z rozwiązaniami z projektu ustawy, dodatki motywacyjne i w części funkcyjne, wypłata nadgodzin, wypłaty wynagrodzeń dla osób przyracanych do służby oraz regulacje wynagrodzeń:
- w związku z wartościowaniem stanowisk pracy (podwyżki dla osób gdzie obecne uposażenie jest niższe od przypisanego)
- wyrównaniemu średnich wynagrodzeń między izbami (podwyżki dla tych cio zarabiaja mniej niz ich koledzy w innych izbach),
- podwyżki wynagrodzeń w związku z przejściem osób do słuzby cywilnej.
Te informacje można znaleźć na Coryntii w prezentacjach nt modernizacji.
Ale na pewno te środki nie zostaną przeznaczone dla wszystkich (zwlaszcza dla tych którzy dużo zarabiaja a wykonuja zadania niżej zwartościowane) oraz na pewno nie po równo.
jk
 
Back
Do góry