• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Reforma Administracji CELNO - Skarbowej

K

kmaro

Gość
Polecam artykuł w Gazecie Prawnej :oops: :oops:

Urzędnicy skarbówki stracą etaty 1. stycznia
(IAR, pr/02.03.2007, godz. 06:03)

Za niecały rok znikną z mapy Polski urzędy i izby celne oraz skarbowe. W ich miejsce powstaną urzędy i izby administracji skarbowej. Tak wynika z projektu ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej, do którego dotarła "Gazeta Prawna".

To nie koniec niespodzianek - pisze dziennik. 1 stycznia z mocy prawa wygasną wszystkie zawarte z pracownikami skarbówki umowy. Projektowane przepisy przewidują bowiem, że stosunki pracy i stosunki służbowe osób zatrudnionych w dotychczasowych urzędach wygasają w dniu wejścia w życie ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej.

Później, w terminie do trzech miesięcy od dnia ogłoszenia ustawy, mogą oni otrzymać pisemną propozycję zatrudnienia w jednostkach organizacyjnych Krajowej Administracji Skarbowej. Mogą, ale nie muszą - podkreśla "Gazeta Prawna".

Na decyzję o przyjęciu lub odrzuceniu nowej pracy pracownicy będą mieli dziesięć dni. Co więcej, nieprzedstawienie nowej propozycji pracy lub odmowa jej przyjęcia skutkuje rozwiązaniem stosunku pracy za wypowiedzeniem, liczonym od dnia 30. września 2007 roku lub zwolnieniem funkcjonariusza celnego ze służby z dniem 31. grudnia 2007 roku.

Chociaż to dopiero wstępna wersja ustawy, trudno nie odnieść wrażenia, że nastąpił powrót do słynnej kilka miesięcy temu opcji zerowej w skarbówce - czytamy w "Gazecie Prawnej".

Więcej w dzisiejszej GAZECIE PRAWNEJ :( :oops: :(
 
Dalsza część artykułu z GAZETY PRAWNEJ

Krajowa Administracja Skarbowa zacznie funkcjonować od 2008 roku


ZMIANA PRAWA Od 1 stycznia 2008 r. zacznie funkcjonować Krajowa Administracja Skarbowa, która powstanie z połączenia służby celnej i administracji skarbowej – wynika z projektu ustawy, do którego dotarła Gazeta Prawna.


Od przyszłego roku zostaną zlikwidowane 433 izby i urzędy skarbowe (dodatkowo dziś funkcjonuje 16 urzędów kontroli skarbowej oraz 16 wojewódzkich kolegiów skarbowych) oraz 223 izby i urzędy celne. Na ich miejsce zostanie powołana Krajowa Administracja Skarbowa (KAS), która przejmie wszystkie kompetencje likwidowanych organów. Takie założenia zawiera projekt ustawy wprowadzającej przepisy o Krajowej Administracji Skarbowej z dnia 28 lutego 2007 r., do którego dotarła Gazeta Prawna.

Odpowiedzialny za reformę skarbówki MARIAN BANAŚ, wiceminister finansów, wrócił do pomysłu opcji zerowej

Tworzeniem jednolitej administracji zajmie się specjalny pełnomocnik powołany w tym celu przez ministra finansów. Pełnomocnik ten będzie musiał zatrudnić urzędników skarbowych i pracowników, przygotować projekt budżetu nowej administracji, opracować statut oraz zorganizować Wyższą Szkołę Skarbowości, zorganizować Centrum Informatyki z zabezpieczeniem obsługi informatycznej Ministerstwa Finansów oraz zorganizować Krajową Informację Skarbową oraz podjąć inne czynności niezbędne do rozpoczęcia działania KAS.

Największe emocje, jeśli chodzi o reformę administracji skarbowej i celnej, budzą kwestie związane z zatrudnieniem. W rozmowie z GP wiceminister finansów Marian Banaś jeszcze w styczniu 2007 r. zapewniał, że zwolnień pracowników w ramach reformy nie będzie, chyba że ktoś sam będzie chciał zrezygnować. Inne wnioski płyną jednak z projektu ustawy wprowadzającej KAS. Zgodnie z jej przepisami stosunki pracy i stosunki służbowe osób zatrudnionych w dzisiejszych urzędach skarbowych i celnych wygasną z mocy prawa w dniu wejścia w życie ustawy o KAS, czyli 1 stycznia 2008 r.

Dzisiejsi pracownicy w terminie do trzech miesięcy od dnia ogłoszenia ustawy otrzymają od pełnomocnika pisemną propozycję zatrudnienia w jednostkach organizacyjnych KAS. Propozycja zatrudnienia będzie określać warunki zatrudnienia, w szczególności: miejsce pracy, datę zatrudnienia, stanowisko służbowe, wynagrodzenie lub uposażenie oraz pouczenie o konsekwencjach odmowy przyjęcia propozycji. Pracownik, który taką propozycję otrzyma, będzie mógł w terminie 10 dni od dnia jej doręczenia złożyć pisemne oświadczenie o przyjęciu lub odmowie przyjęcia propozycji. Niezłożenie oświadczenia w tym terminie będzie równoznaczne z odmową przyjęcia propozycji zatrudnienia.
 
Back
Do góry