FAQ
czyli
najczęściej zadawane pytania
1. Czy jest jakieś wstępne szkolenie?
Jest i to obligatoryjne, obowiązek jego odbycia wynika wprost z ustawy z dnia 24 lipca 1999 r. o Służbie Celnej (Dz.U. z 2004 r., nr 156 poz. 1641 – tekst jednolity). Służba przygotowawcza trwa 3 lata i kończy się oceną kwalifikacyjną. W czasie jej trwania funkcjonariusz jest zobowiązany:
• odbyć przeszkolenie praktyczne;
• potwierdzić egzaminem ukończenie zasadniczego kursu celnego lub złożyć egzamin zawodowy;
• potwierdzić egzaminem znajomość języka obcego w zakresie umożliwiającym wykonywanie obowiązków służbowych.
Minister właściwy ds. finansów publicznych w uzasadnionych przypadkach może zwolnić funkcjonariusza od wymienionych wyżej obowiązków, a także skrócić czas trwania służby przygotowawczej maksymalnie o 6 miesięcy. W czasie trwania służby przygotowawczej funkcjonariusz podlega okresowej ocenie, której dokonuje się co 6 miesięcy. Po zakończeniu służby przygotowawczej zakończonej pozytywną oceną funkcjonariusz zostaje mianowany do służby stałej. Rozpoczynając służbę przygotowawczą funkcjonariusz otrzymuje stopień służbowy aplikanta celnego. W sposób szczegółowy tryb odbywania służby przygotowawczej reguluje rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 19 kwietnia 2000 r. w sprawie służby przygotowawczej w Służbie Celnej (Dz.U. z 2000 r., nr 36, poz. 407).
Jeśli nie chce Ci się zapoznawać z wymienioną powyżej ustawą i rozporządzeniem, już teraz odpuść sobie starania o przyjęcie do SC. Chcesz czy nie, funkcjonariusz państwowy, jak i cała administracja, może działać wyłącznie na podstawie i w granicach prawa i wiedza z zakresu prawa celnego, dewizowego, karnego skarbowego, administracyjnego jak i podatkowego jest wręcz niezbędna do prawidłowego wykonywania obowiązków funkcjonariusza SC. Także w służbie przygotowawczej czeka Cię sporo nauki.
2. Czy stopnie z wojska są honorowane w służbie celnej?
Nie.
3. Jakie jest wynagrodzenie z czasem wstąpienia do służby i jakie po upływie
czasu?
Zależy od miejsca i charakteru służby, generalnie na wejściu do 2500 zł brutto. Ile będziesz miał po 3 latach, tego najstarsi górale Ci nie powiedzą.
4. Czy po dostaniu się do służby w Izbie Celnej będę pracował na miejscu czy w terenie?
Zależy na jakie stanowisko kandydowałeś. Jeśli starałeś się o przyjęcie do Grup Mobilnych naszykuj się na robotę w terenie, jeśli do orzecznictwa, kadr itp. to posiedzisz za biurkiem.
5. Jakie są godziny pracy?
Normalne, trwają po 60 min.
A na serio: jest różnie, gdzieniegdzie masz fajrant po 8 godzinach, gdzieniegdzie musisz zostawać po godzinach. Stosunek mianowania ma charakter administracyjno-prawny dlatego jest regulowany przepisami Kodeksu Pracy jedynie w ograniczonym zakresie. Unormowania odnośnie czasu pracy funkcjonariusza celnego znajdziesz w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 6 kwietnia 2000 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania rozkładu czasu służby funkcjonariuszy celnych (Dz.U. z 2000 r., nr 29, poz. 363).
Jakbym gdzieś udzielił nieprawidłowych odpowiedzi proszę o sprostowanie. Docelowo planuję stworzenie FAQ dla kandydatów do służby w SC i przyklejenie tematu, co by zainteresowani nie zaśmiecali niepotrzebnie forum.