• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 7466 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Składki członkowskie należy wpłacać na konto: 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS
    ZZ CELNICY PL ul. Otmuchowska 50, 48-300 Nysa, NIP: 7542935512, REGON: 160186970, KRS: 0000303717

Przeliczenie Em przy 65+

mimi11

Aktywny użytkownik
Dołączył
7 Styczeń 2013
Posty
557
Punkty reakcji
84
Mam dwie em ZER/ZUS za chwilę 65 +.🙂 Mam prośbę o podpowiedź, czy ktoś jakaś koleżanka przerabiała temat jak wyliczony jest nowy kapitał 65 +. Czy korzystnie? Jak wygląda OFE ile wychodzi. Czy z automatu czy trzeba wnioskować +🤔?
 
Ostatnia edycja:
Mam prośbę o podpowiedź, jak wyliczony jest nowy kapitał 65 +. Jak wygląda OFE ile wychodzi. Czy z automatu czy trzeba wnioskować +🤔?
Nie wiem od kiedy jesteś/byłaś w służbie, Mogę odpowiedzieć na moim przykladze. W moim przypadku nic nie dostanę z OFE ponieważ ja w służbie bylam jeszcze przed 1999r. więc lata z OFE weszły mi w lata służby, wobec tego moj kapitał z OFE przejmie Państwo. Czyli poprostu zus zaliczy mi lata sprzed września 1999r. i jak sobie dorobię to lata jak już jestem na emce.
 
Koleżanka ? zapewne na cywilną się wybiera. Ja bym w ZUS poprosił i tyle.
 
Witam.
Mam wątpliwości czy w przypadku wystąpienia o emeryturę do ZUS faktycznie przepada OFE. Kiedyś bodajże na tym forum w ubiegłym roku zamieścił Ktoś poniższe stanowisko . Trudno mi to teraz odnaleźć ale zachowałem sobie na wszelki wypadek na okoliczność występowania do ZUS w swojej sprawie o dodatkową emeryturę cywilną .
Ewentualna prośba do Zarządu Celnicy .Pl o wystąpienie do ZUS-u o ujednolicenie w skali kraju. Obawiam się bowiem ,że co oddział ZUS to inne podejście i wyliczenia .
Pozdrawiam .

Do emerytury z ZUS moim zdaniem będą brane:

  • kwota zwaloryzowanego kapitału początkowego ustalonego na dzień 01.01.1999r. (z tego co widziałam po dzisiejszym logowaniu do e-ZUS obecnie jest to kwota z 2021r zwaloryzowana w czerwcu 2022r). W lipcu po zalogowaniu się do e-ZUS będzie widoczna kwota z 2022r. po waloryzacji z czerwca br. o ok. 14.8% (takie niestety jest nazewnictwo na tym portalu)
  • kwota zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne (z podstawowego konta ZUS) za okres od 01.01 - 15.09.1999r.,
  • kwota zwaloryzowanych składek na subkoncie, w pełnej wysokości za okres od 01.01 - 15.09.1999r. +
  • kwota zwaloryzowanych składek na subkoncie w okrojonej kwocie za okres służby od 15.09.1999r. do chwili przejścia na emeryturę, obejmującej tylko składki pochodzące z OFE. Na swoim subkoncie ZUS widzę kwotę xxx.xxx zł pochodzącą: 1) z transferu min. Rostowskiego z 2014r. oraz 2) kwotę przekazaną z OFE od chwili gdy ukończyłem 55 lat i zaczęły się comiesięczne transfery OFE-> ZUS z tzw. suwaka. Jednocześnie po zalogowaniu się dzisiaj do mojego konta w OFE widzę dokładnie kwotę jaka jest jeszcze na nim tj. pozostała po odchudzającym transferze z 2014r. i comiesięcznych transferach suwakowych. Jeżeli ktoś w 1999r nie przystąpił do OFE (to jego składki były w latach 1999-2014-2023 odprowadzane w całości do ZUS) to zapewne z tego tytułu nie będzie miał żadnego powiększenia podstawy do wyliczenia emerytury z ZUS.
 
To zależy od kiedy jest ktoś w służbie, jeżeli przyszedł do służby po utworzeniu OFE, to okres sprzed służby mu oddadzą z ofe, no i oczywiście ewentualnie za lata po służbie. Na więcej bym nie liczyła. Trudno oczekiwać podwójną emeryturę za te same lata.
 
Dzięki za pismo z ZUS.
Osoby z art.15 e otrzymujące pełną emeryturę mundurową tracą środki z OFE.
Ale co z tymi ,którzy przeszli na emeryturę z art 15d.
Punkt 10 odpowiedzi mówi ,że środki z OFE nie będą usuwane z subkonta ale uwzględniane w podstawie emerytury powszechnej.
 
tak ofe zostaje jeśli nie wykorzystamy lat sprzed 99. A z innej beczki, jeśli przejdę na emkę i będę chciał żeby mi doliczyli świadczenie stażowe po 32 latach, czego oczywiście DIAS nie zrobi, to do sądu przeciwko DIAS o zmianę zaświadczenia o zarobkach czy od razu przeciwko ZER?
 
Back
Do góry