• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Przedawnienie mandatów

Wszos

Nowy użytkownik
Dołączył
28 Listopad 2020
Posty
15
Punkty reakcji
4
Witam.
Orientuję się ktoś może po jakim czasie przedawnieniu ulegają mandaty za przkroczenie norm przewozowych ?
 
Witam.
Orientuję się ktoś może po jakim czasie przedawnieniu ulegają mandaty za przekroczenie norm przewozowych ?
Na zapłacenie mandatu masz 7 dni, czyli w/g mojej wiedzy do daty wystawienia doliczasz 7 dni i od tej daty 3 lata, po tym terminie dochodzenie należności z tytułu wystawionego mandatu ulega przedawnieniu. :unsure:
 
Chodziło mi bardziej o to kiedy stracą wartość jako wykroczenie. Czy jest jakaś granica czasowa po której na przykład stare mandaty nie będą przeszkadzały w rekrutacji czy też po prostu dożywotnio skreślają taką możliwość.
 
Chodziło mi bardziej o to kiedy stracą wartość jako wykroczenie. Czy jest jakaś granica czasowa po której na przykład stare mandaty nie będą przeszkadzały w rekrutacji czy też po prostu dożywotnio skreślają taką możliwość.
Pytanie czy zapłaciłeś mandat od razu, czy było prowadzone postępowanie egzekucyjne? Raczej nie ma rejestru skazanych mandatem, jedynie akta sprawy przechowywane są w archiwum urzędu w zależności od kategorii archiwizacji. O ile pamiętam sprawy mandatu klasyfikowane są do kat. B-5
Symbolem "kat. B" - oznacza się kategorię archiwalną dokumentacji niearchiwalnej, z tym że:

  • symbolem B z dodaniem cyfr arabskich (np. B2, B3, B5, B10, B20, B25, B50) oznacza się kategorię archiwalną dokumentacji o czasowym znaczeniu praktycznym, która po upływie obowiązującego okresu przechowywania podlega brakowaniu. Okres przechowywania oznaczony cyframi arabskimi liczy się w pełnych latach kalendarzowych od 1 stycznia następnego roku po ostatecznym załatwieniu sprawy (np. akta oznaczone symbolem B5 i dotyczące spraw załatwionych w 1999 r. należy przechowywać do 1 stycznia 2005 r.). Po ustalonym okresie przechowywania akt i po uznaniu ich za nieprzydatne przez daną jednostkę organizacyjną akta te mogą być przekazane na makulaturę po uprzednim uzyskaniu zgody miejscowo właściwego archiwum państwowego.
  • Jeżeli prowadzone było postępowanie egzekucyjne (3 lata) i mandat się przedawnił, to pewnie jeszcze akta sprawy poleżą 5 lat w archiwum.
  • Nie wiem do jakiej kategorii archiwizacji należą zapłacone mandaty w terminie płatności. (pewnie krótszej niż akta egzekucyjne, chyba B-2).
  • Kiedyś egzekucję prowadziły Izby celne, obecnie egzekucję mandatów prowadzi naczelnik US właściwy dla ukaranego mandatem

Reasumując mandat zapłacony zostaje w archiwum UCS (B-2), niezapłacony idzie do NUS ten wystawi tytuł wykonawczy i wszczyna postępowanie egzekucyjne, po zapłacie lub przedawnieniu idzie do archiwum UCS-u na określony czas (B-5)- potem na przemiał. (no i wtedy sprawy ni-ma):whistle::giggle:
 
Ostatnia edycja:
W najgorszym wypadku sprawa mandatowa może leżeć w urzędzie do 8 - 9 lat nim pójdzie na przemiał :whistle::giggle:
 
Ostatnia edycja:
Nie licz na zatarcie i ukrycie

Sprawdzą cię w systemach

Jeśli zapytają na rozmowie nie ukrywaj, bo cię odrzucą
 
Basic dzięki za wyczerpującą odpowiedź.
Co do drugiej kwestii to nawet mi to nie przyszło do głowy. Tylko słyszałem historię kiedy to stare wykroczenia przekreślały warunek nieposzlakowanej opinii. Stąd moje pytanie.
 
Basic dzięki za wyczerpującą odpowiedź.
Co do drugiej kwestii to nawet mi to nie przyszło do głowy. Tylko słyszałem historię kiedy to stare wykroczenia przekreślały warunek nieposzlakowanej opinii. Stąd moje pytanie.
Z mandatem powinno być tak jak z punktami karnymi np. za przekroczenie prędkości, po roku są (powinny) być skasowane, więc kara grzywny po tych trzech latach też powinien być zatarta, skasowana czy zutylizowana w inny sposób, ale to tylko moje zdanie, chyba że złożymy w tym temacie petycję (żart) 🤭😅😂🤣
 
W Romowie kwalifikacji mów wszytko jak było, szczerze i stanowczo. Na Romowie będą przygotowani i wiedzę o Tovie juz będą mieli.
 
Normy przewozowe nigdy się nie przedawniają . Zawsze będziesz na kontroli.
Co lepsze ? Celnik/ Czy przemytnik?
 
Zmiana rozporządzenia w sprawie informacji o wolnych stanowiskach służbowych w Służbie Celnej oraz postępowania kwalifikacyjnego do Służby Celnej.Dz.U.15.175 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW z dnia 27 stycznia 2015 r.

Kwestionariusz osobowy (wypełnia kandydat do służby w Służbie Celnej)


CZĘŚĆ – II
1. Oświadczenie kandydata:
Ja .............................................................................................., urodzony/a .............................................
(imię i nazwisko kandydata) (data urodzenia kandydata)
niżej podpisany/a oświadczam, że:

a) korzystam z pełni praw publicznych
TAK NIE (właściwe zaznaczyć)

b) byłem(-łam) skazany(-a) za przestępstwo popełnione umyślnie lub umyślne przestępstwo skarbowe
TAK NIE (właściwe zaznaczyć)

c) byłem(-łam) karany(-a) mandatem za wykroczenie wynikające z przekroczenia norm przywozowych w ruchu
podróżnych
TAK NIE (właściwe zaznaczyć)


d) jest prowadzone przeciwko mnie postępowanie karne o przestępstwo lub postępowanie karne skarbowe
o przestępstwo skarbowe
TAK NIE (właściwe zaznaczyć)


Przeczytałem cały ten kwestionariusz i nie dziwię się że tak mało ludków startuje w naborach, gdybym miał te bzdury wszystkie wypełniać też straciłbym ochotę na taką pracę. Zapomnieli w tym kwestionariuszu zapytać tylko o rozmiar fiutka !!!!!
 
Zmiana rozporządzenia w sprawie informacji o wolnych stanowiskach służbowych w Służbie Celnej oraz postępowania kwalifikacyjnego do Służby Celnej.Dz.U.15.175 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW z dnia 27 stycznia 2015 r.

Kwestionariusz osobowy (wypełnia kandydat do służby w Służbie Celnej)


CZĘŚĆ – II
1. Oświadczenie kandydata:
Ja .............................................................................................., urodzony/a .............................................
(imię i nazwisko kandydata) (data urodzenia kandydata)
niżej podpisany/a oświadczam, że:

a) korzystam z pełni praw publicznych
TAK NIE (właściwe zaznaczyć)

b) byłem(-łam) skazany(-a) za przestępstwo popełnione umyślnie lub umyślne przestępstwo skarbowe
TAK NIE (właściwe zaznaczyć)

c) byłem(-łam) karany(-a) mandatem za wykroczenie wynikające z przekroczenia norm przywozowych w ruchu
podróżnych
TAK NIE (właściwe zaznaczyć)


d) jest prowadzone przeciwko mnie postępowanie karne o przestępstwo lub postępowanie karne skarbowe
o przestępstwo skarbowe
TAK NIE (właściwe zaznaczyć)


Przeczytałem cały ten kwestionariusz i nie dziwię się że tak mało ludków startuje w naborach, gdybym miał te bzdury wszystkie wypełniać też straciłbym ochotę na taką pracę. Zapomnieli w tym kwestionariuszu zapytać tylko o rozmiar fiutka !!!!!
Tak....Aż dziw bierze, że brak zmiany rozporządzenia (taki stare???) normy "przedKASowe":unsure:Czekamy na zmiany uzupełniające wiedzę
o przyjęciu "szczepionki"....kwestia czasu ;). Wymagana "nieposzlakowana opinia"....poszlaki mogą wskazywać na przejściao_O
 
c) byłem(-łam) karany(-a) mandatem za wykroczenie wynikające z przekroczenia norm przywozowych w ruchu
podróżnych
TAK NIE (właściwe zaznaczyć)
Tak na zdrowy rozsądek to skoro jest w kwestionariuszu pytanie o przekroczenie norm przywozowych to chyba nie powinno dyskwalifikować kandydata. A jednak komisja weryfikacyjna stwierdziła inaczej.
 
Art. 52 § 4. KKS - Nałożenie kary grzywny w drodze mandatu karnego uważa się za niebyłe z upływem roku od uiszczenia lub ściągnięcia tej grzywny albo od przedawnienia jej wykonania.

Inną kwestią jest czy w tym pytaniu chodzi o szczerość (woził Pan fajkę?) czy stan formalno-prawny?
 
Art. 52 § 4. KKS - Nałożenie kary grzywny w drodze mandatu karnego uważa się za niebyłe z upływem roku od uiszczenia lub ściągnięcia tej grzywny albo od przedawnienia jej wykonania.

Inną kwestią jest czy w tym pytaniu chodzi o szczerość (woził Pan fajkę?) czy stan formalno-prawny?
Tak powinno być jak stanowi przepis który zacytowałeś, napisałem to już we wcześniejszych postach, ale nikt nie usuwa z systemu zapłaconych mandatów po roku, a dokumenty wraz z mandatem leżą w archuiwum i nikt tego nie zaciera, niestety ale taka jest prawda. Więc zgadzam się z @bolo1999, że "mają cię w systemach i mogą sprawdzić"
 
Powiem wam ciekawą rzecz , nie mam pojęcia jak od środka wygląda proces weryfikacji nieposzlakowanej opinii kandydata , ale domyślam się , że interpretacja mocno zależy od osoby która akurat dostała akta takiego delikwenta z mandatami . Żeby było jasne , miałem epizod "turystyki" Białoruskiej . Dostałem kilka mandatów 9 , 10 lat temu . Jeden spłaciłem , jeden lub dwa zostały wyegzekwowane poprzez egzekucję komorniczą . Kolejne trzy trafiły do sądu , po czym kara grzywny została zamieniona na prace społeczne . Standard , człowiek był młody , naiwny , nasłuchał się bajek .

Złożyłem kwestionariusz dokładnie półtora roku temu . W kwestionariuszu cała prawda ! Jest wszystko ok , przechodzę wstępną weryfikację , test wiedzy , test sprawności fizycznej , uwalam test psychologiczny . Ok , nic się nie stało , czekam 12 miesięcy . Składam kwestionariusz i po miesiącu dostaje odpowiedź , że został odrzucony ze względu na brak nieposzlakowanej opinii której powode braku są mandaty za przekroczenie norm przywozowych . Powiem tylko tak : na poprzedni test wiedzy uczyłem się 4 miesiące . Niewiele zabrakło mi do maksa. W holu hotelu gdzie odbywał się test wiedzy , większość rozmów które słyszałem dotyczyło "uczyłeś się ? nie , co ty ide na przypał" życzę powodzenia ze szkoleniem takich kwiatków .
 
Powiem wam ciekawą rzecz , nie mam pojęcia jak od środka wygląda proces weryfikacji nieposzlakowanej opinii kandydata , ale domyślam się , że interpretacja mocno zależy od osoby która akurat dostała akta takiego delikwenta z mandatami . Żeby było jasne , miałem epizod "turystyki" Białoruskiej . Dostałem kilka mandatów 9 , 10 lat temu . Jeden spłaciłem , jeden lub dwa zostały wyegzekwowane poprzez egzekucję komorniczą . Kolejne trzy trafiły do sądu , po czym kara grzywny została zamieniona na prace społeczne . Standard , człowiek był młody , naiwny , nasłuchał się bajek .

Złożyłem kwestionariusz dokładnie półtora roku temu . W kwestionariuszu cała prawda ! Jest wszystko ok , przechodzę wstępną weryfikację , test wiedzy , test sprawności fizycznej , uwalam test psychologiczny . Ok , nic się nie stało , czekam 12 miesięcy . Składam kwestionariusz i po miesiącu dostaje odpowiedź , że został odrzucony ze względu na brak nieposzlakowanej opinii której powode braku są mandaty za przekroczenie norm przywozowych . Powiem tylko tak : na poprzedni test wiedzy uczyłem się 4 miesiące . Niewiele zabrakło mi do maksa. W holu hotelu gdzie odbywał się test wiedzy , większość rozmów które słyszałem dotyczyło "uczyłeś się ? nie , co ty ide na przypał" życzę powodzenia ze szkoleniem takich kwiatków .

Napisz odpowiedź na to pismo, choćby z ciekawości - i powołaj się na fakt że potwierdziłeś w kwestionariuszu prawdę, oraz zapytaj dlaczego opierają decyzję o nieposzlakowanej opini na dokumentach które powinny być zatarte 10 lat temu, dlaczego nie dopełnili tego obowiązku i teraz wykorzystują go przeciwko tobie. Zgodnie z prawem wyrok który uległ zatarciu nie ma bytu w obiegu prawnym.

Art. 52 § 4. KKS - Nałożenie kary grzywny w drodze mandatu karnego uważa się za niebyłe z upływem roku od uiszczenia lub ściągnięcia tej grzywny albo od przedawnienia jej wykonania.
 
Back
Do góry