Protokół Kom. Wykonawczego z Torunia

  • Thread starter Thread starter zombie
  • Rozpoczęty Rozpoczęty
Z

zombie

Gość
FZZSC/39-KW/prot./2007/ER

P r o t o k ó ł nr 3/2007

Toruń, 21 - 23.maja.2007 r.


PROTOKÓŁ
z posiedzenia Komitetu Wykonawczego
Federacji ZZSC


Członkowie Komitetu Wykonawczego spotkali się w dniu 21.05.07. r. o godz. 1500 w sali konferencyjnej siedziby Federacji ZZSC w Toruniu.
1. Posiedzenie otworzył wiceprzewodniczący Federacji ZZSC S. Siwy i stwierdził obecność na posiedzeniu 4 członków KW, co stanowi wymagane kworum (lista obecności stanowi załącznik nr 1).
Sekretarz J. Podkówka usprawiedliwił swoją nieobecność na posiedzeniu w związku z nagłą sytuacją rodzinną. Natomiast kilkakrotne próby skontaktowania się z przewodniczącą Federacji nie odniosły żadnego skutku. Nie usprawiedliwił również swojej nieobecności sekretarz J. Berezowski.
Wszyscy członkowie KW zostali uprzednio poinformowani o terminie i miejscu posiedzenia, co notabene kolegialnie wcześniej uzgodnili.
Przez aklamację wybrano protokolanta – E. Rataja.
2. Następnie przyjęto do realizacji następujący porządek posiedzenia:
A. omówienie stanu realizacji uchwał z wniosku ZOZ z Łodzi, ZOZ z Poznania, Magdaleny M, Mirosława K, Eugeniusza R i Sławomira S z ostatniego posiedzenia RF w marcu br. w kontekście aktualnej sytuacji w Służbie Celnej i podjęcia działań w jej obronie.
B. ustalenie strategii działania KW na najbliższy okres.
C. omówienie wniosku ZZSC z Łodzi o obniżenie składki członkowskiej do Federacji– spr. nr FZSC/50/Ł/2007.
D. dyskusja nad projektem Protokołu z posiedzenia RF w dniu 22-23.03.07 r.
E. omówienie sytuacji panującej w Federacji i Komitecie Wykonawczym.


Ad. A.

Na wstępie przedyskutowano przekazane przez Ministerstwo Finansów do konsultacji w dniu 15.05.07 r. projekty ustaw dotyczące powołania KAS. We wstępnej opinii KW projekty te zawierają wiele groźnych regulacji dla sytuacji pracowników i funkcjonariuszy SC, z którymi związki zawodowe zgodzić się nie mogą. Dotyczy to przede wszystkim:
o . braku przekonywujących argumentów przemawiających za korzyściami dla Państwa i obywateli RP wynikającymi z likwidacji odrębności SC
o ukrytej ale faktycznie zamierzonej „opcji zero”
o braku precyzyjnych zasad gwarantujących przechodzenie pracobiorców do służby w nowej strukturze
o braku udziału czynnika społecznego w monitoringu powyższego procesu
o nierównego traktowania w zatrudnieniu (m.in. kadra a pozostali funkcjonariusze i pracownicy)
o niejasności struktury przyszłej administracji i wobec tego przyporządkowania poszczególnych pracowników do odpowiednich stanowisk, stopni i jednostek organizacyjnych
o nieuwzględnienia praw nabytych (m.in. emerytury)

Następnie omówiono "Harmonogram działań" opracowany przez członków KW zgodnie z wytycznymi i uchwałami Rady Federacji z marca br., a następnie przyjęto ten dokument, przez aklamację, do realizacji.
"Harmonogram działań" stanowi załącznik nr 2 do protokołu.

Ad. B.

Członkowie KW stwierdzili, że należy zwrócić się z prośbą do wszystkich Zakładowych Organizacji Członkowskich, zrzeszonych w Federacji ZZSC, o przesłanie w terminie do dnia 31.05.2007r. uwag dot. projektów ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz ustawy - przepisy wprowadzające ustawę o KAS na adresy e-mail wszystkich członków KW.
Powyższe zagwarantuje szybkie zapoznanie się członkom KW z opiniami poszczególnych organizacji i tym samym podjęcie kolegialnej decyzji przez Komitet Wykonawczy w sprawie sporządzenia projektu stanowiska Federacji dotyczącego KAS, nad którym – jak ustalono - powinna procedować Rada Federacji.
W związku z tym dokonano uzgodnień, co do zwołania posiedzenia Rady Federacji w dniach 11-12.06.2007r. Ustalono, że posiedzenie powinno odbyć się w Łodzi, ze względu na jej centralne położenie oraz koszty, które jak już ustalano przed marcowym posiedzeniem Rady Federacji są niższe i w znacznie wyższym standardzie aniżeli dotychczas organizowane. Nadto Hotel jest zlokalizowany w centrum miasta Łodzi. Powyższe przyjęto przez aklamację.

Dalszym etapem działań będzie realizacja „Harmonogramu działań” i ewentualnych uchwał podjętych na RF.

Ad.C.

W trakcie dyskusji stwierdzono, że w stosunku do małych organizacji obniżenie składek może być zasadne. Jednakże z drugiej strony może to być zagrożeniem dla finansów Federacji w związku z aktualnie planowanymi działaniami związanymi z planowaną przez MF reorganizacją. Jednocześnie zgodnie ze Statutem składki są ustalane przez Zjazd, co jest znaczącą przeszkodą w ich szybkiej zmianie. Istnieje jednak możliwość dalszego obniżenia wydatków Federacji dlatego po dyskusji postanowiono przez aklamację, rekomendować pozytywnie obniżenie składki do wysokości 1,50zł

Ad. D.

Po analizie projektu protokołu przesłanego przez I.Fołtę uznano jednogłośnie, że Protokół z posiedzenia Rady Federacji z 22-23.03. nie oddaje właściwie przebiegu spotkania, pomija wiele ważnych uwag delegatów zgłaszanych w dyskusji, jest niepełny i w niektórych aspektach wręcz tendencyjny. Zgodzono się, że taka forma protokołowania nie jest dobrym rozwiązaniem. Zasadnym wydaje się usunięcie całych fragmentów dot. dyskusji nad poszczególnymi punktami gdyż w przypadku chęci ich uzupełnienia celem pełnego i obiektywnego odtworzenia debaty zabrałoby to dodatkowych kilka stron a przecież nie o to chodzi.
Protokoły powinny przede wszystkim przenosić swój ciężar na uwypuklanie decyzji i uchwał podjętych przez Radę Federacji w szczególności tych w obronie Służby Celnej i innych dalszych działań alternatywnych.
Taki sposób przedstawiania przebiegu obrad może nawet spowodować zmniejszenie w przyszłości aktywności delegatów i zgłaszania konstruktywnych wniosków w obronie Służby Celnej z uwagi na fakt, iż protokoły są często zamieszczane w internecie i przez co czytane także przez przedstawicieli MF

Ad. E.

KW, analizując sytuację panującą w Federacji, stwierdził, że istnieje duże zagrożenie dla realizacji uchwał RF i KW oraz „Harmonogramu działań” ze względu na zachowanie i brak przestrzegania ustalonych reguł, uchwał i Statutu Federacji przez przewodniczącą, która podejmuje samodzielnie destrukcyjne działania i stara się uniemożliwić działania członkom KW, chociażby przez niewypłacalnie im kosztów delegacji wynikających z ich działalności. Zatem zasadne staje się wykonanie ustaleń dokonanych na posiedzeniu KW w dniu 22.03.07 r. o zmianie skarbnika i biura rachunkowego, czemu RF się nie sprzeciwiła.
Opinia KW – patrz załącznik nr 3 do protokołu


Posiedzenie KW zakończono o godz. 12:05 w dniu 23.05.2007r.
 
Back
Do góry