Projekt Obywatelski Ustawy o SC napisany na wzór ustawy o SG

perin

Użytkownik
Dołączył
19 Listopad 2011
Posty
49
Punkty reakcji
49
Może złożymy do Sejmu swój własny Projekt Obywatelski Ustawy o SC, która byłaby napisana na wzór ustawy o SG?

Jeśli nasze środowisko pragnie uzyskać przywileje identyczne z SG, w tym emerytury mundurowe musimy znaleźć nowe środki nacisku na rządzących.

Na kolejny duży zryw strajkowy nie mamy już raczej co liczyć, pisanie kolejnych pism do naszych przełożonych itp. wydaje się bezproduktywne wobec ich lekceważącego stosunku do naszych postulatów. Wobec czego zastanówmy się nad możliwością wprowadzenia własnego Projektu Obywatelskiego Ustawy o SC, która daje nam wiele różnych korzyści, nawet w przypadku gdyby nie udało się przegłosować takiego projektu, uzyskujemy nagłośnienie naszej sprawy w mediach i szanse na ugranie choćby części z naszych postulatów w formie poprawek poselskich itp.

Czy nie jesteśmy w stanie zebrać tych 1000 tys. wymaganych podpisów pod naszym projektem ustawy, przecież każdy z nas ma rodzinę znajomych, więc jeśli tylko zechcemy możemy zebrać te podpisy, złożyć projekt i równocześnie z pracami komisji nad naszym projektem możemy lobować w Sejmie za jego przyjęciem, przez rozmowy z posłami jak i pikiety itp.


Proces
Do zainicjowania procesu potrzebny jest tzw. "Komitet Inicjatywy Ustawodawczej" - czyli grupa, co najmniej 15 obywateli polskich. Obywatele ci muszą mieć prawo brania czynnego udziału w wyborach, czyli posiadać prawo wybierania do Sejmu (tak na wszelki wypadek). Komitet Inicjatywy Ustawodawczej wykonuje czynności związane z:

•przygotowaniem projektu ustawy,
•rozpowszechnianiem projektu ustawy,
•zbieraniem podpisów obywateli pod projektem ustawy.
Faza I
Na początku Komitet musi zebrać 1000 podpisów, które niejako inicjują jego działalność, ponieważ Komitet posiada osobowość prawną, z chwilą przyjęcia przez Marszałka Sejmu zawiadomienia o utworzeniu komitetu z podpisem 1000 osób. W imieniu i na rzecz Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej występuje pełnomocnik lub zastępca Komitetu. Po zebraniu 1000 podpisów obywateli popierających projekt, pełnomocnik komitetu zawiadamia Marszałka Sejmu o utworzeniu Komitetu. Podpisy te stanowią część wymaganej liczby 100 000 podpisów osób popierających projekt ustawy. Do zawiadomienia dołącza się projekt ustawy wraz z załączonym wykazem 1000 podpisów obywateli. Jeśli zawiadomienie jest prawidłowe, Marszałek Sejmu w ciągu 14 dni wydaje postanowienie o przyjęciu zawiadomienia. Postanowienie to doręcza się pełnomocnikowi Komitetu.



Faza II
Po otrzymaniu takiego postanowienia Marszałka Sejmu ogłasza w dzienniku o zasięgu ogólnopolskim:

•fakt nabycia osobowości prawnej,
•adres Komitetu,
•miejsce udostępnienia projektu ustawy do publicznego wglądu.
Zbieranie podpisów Pod projektem ustawy pochodzącej z inicjatywy obywatelskiej musi się podpisać 100 000 obywateli, którzy mają prawo wybierania do Sejmu. Projekt ustawy musi być wyłożony do wglądu w miejscu zbierania podpisów. Obywatel, który chce udzielić poparcia i podpisać się pod projektem składa swój podpis na wykazie obok swojego imienia (imion) i nazwiska, adresu zamieszkania i numeru PESEL. Podpis musi być własnoręczny. Wycofanie swojego poparcia pod projektem ustawy jest nieskuteczne. Wniesienie projektu ustawy Pełnomocnik Komitetu wnosi do Marszałka Sejmu projekt ustawy z załączonym wykazem podpisów obywateli popierających projekt. Projekt nie może zostać wniesiony później niż 3 miesiące od daty postanowienia o przyjęciu zawiadomienia o utworzeniu Komitetu. Jeśli projekt został prawidłowo wniesiony Marszałek Sejmu kieruje go na pierwsze czytanie w Sejmie. Zawiadamia się o tym pełnomocnika Komitetu. W przypadku, kiedy istnieje uzasadniona wątpliwość, co do prawidłowości złożenia wymaganej liczby podpisów obywateli Marszałek Sejmu nie później niż w terminie 14 dni od dnia wniesienia projektu zwraca się do Polskiej Komisji Wyborczej o stwierdzenie, czy została złożona wymagana liczna podpisów. Komisja ma na sprawdzenie 21 dni.
Jeśli po sprawdzeniu liczba prawidłowo złożonych podpisów jest mniejsza niż wymagane 100 000, Marszałek Sejmu odmawia nadania biegu projektowi ustawy. Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy przeprowadza się w terminie 3 miesięcy od daty wniesienia projektu ustawy do Marszałka Sejmu. W pracach nad projektem ustawy Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej reprezentuje przedstawiciel lub osoba uprawniona do jego zastępstwa. Przedstawiciel ma prawo brać udział w pracach Sejmu i Senatu nad projektem ustawy.
Oczywiście wprowadzenie projektu ustawy do Sejmu to dopiero początek, potem ustawa musi przejść przez wszystkie fazy legislacji.
 
oni się nie po to podobierali żeby słuchać jakiś tam tzn.obywateli,znacie jakąś ważną ustawę obywatelską?
a dali nam emerytury 67 lat,proponuje zobaczyć Ziemię Obiecaną z Olbryskim bo idziemy równo w tym kierunku,jakby kto nie wiedział skąd się wzięła komuna i rewolucja to jeszcze kilkadziesiąt lat takich rządów i historia zatoczy koło.
 
Ludzie przestańcie marzyć : ) Nie oglądacie wystąpień Głównego Aferała? Wiek emerytalny 67 lat, podwyższone podatki , cięcia w administracji i nie wiadomo co jeszcze czeka a My mamy myśleć o nowej ustawie i emeryturach mundurowych ? To koniec. Kto miał zostać ekspertem został, kto miał zostać specjalistą został. Reszta pozostanie bez zmian. Za wybitne zasługi dla SC / czyli zapierniczanie za oficerów / dołożą raz na jakiś czas na pagon stopień więcej wart 30 zł netto i pogonią dalej do roboty
 
Oj niektórzy żyją nadal marzeniami. W sumie rachmistrz napisał wszystko w tym temacie. Wszędzie się trąbi o podniesieniu wieku emerytalnego, boni już zapowiedział kolejne cięcia w administracji, a wam się marzą emki. To już nie lepiej pomarzyć o szóstce w totka? Obudźcie się wreszcie w tej cudownej rzeczywistości!
 
Ostatnia edycja:
Projekt Obywatelski Ustawy

Kol.perin tj.jest Twój pierwszy wpis, wszystko to ładnie opisałeś i na pewno nie było by problemu z tymi 100tys.podpisów ale jak nie będzie woli politycznej to z tej Naszej pracy będą nici. Nie wiem czy wiesz ale taki projekt Obywatelskiej Ustawy pilotował Super expres i OPZZ dwa lata temu 35lat pracy dla kobiet i 40 lat pracy składkowej dla mężczyzn bez względu na wiek, sam osobiście też zbierałem podpisy i wysyłałem wierząc w sukces tego projektu.
Zebrano ponad 200 tys.podpisów, było pierwsze czytanie w Sejmie,w drugim czytaniu przegłosowano na tak i przekazano do Komisji i do dzisiaj cicho sza co z tą Ustawą?. Boję się z Naszą może być tak samo albo i gorzej.
Nam zostaje walka na różnych frontach o powrót do poprzedniej opcji przejścia na emeryturę w wieku 55/60 lat i tego powinniśmy się trzymać, bo na inną opcję w tej.kadencji 4-lat nie ma szans.pozdrawiam.
 
...
Czy nie jesteśmy w stanie zebrać tych 1000 tys. wymaganych podpisów pod naszym projektem ustawy, przecież każdy z nas ma rodzinę znajomych, więc jeśli tylko zechcemy możemy zebrać te podpisy, złożyć projekt i równocześnie z pracami komisji nad naszym projektem możemy lobować w Sejmie za jego przyjęciem, przez rozmowy z posłami jak i pikiety itp. ...
...


Bardzo, ale to baaardzo bym chciał, aby powyższy pomysł mógł być zrealizowany.
Czy możesz oszacować w przybliżeniu; ile podpisów dorosłych obywateli jesteś w stanie zebrać w ciągu trzech miesięcy?
Oczywiście jestem świadomy, iż podana wyżej liczba zawiera błąd, lecz i tak po przeliczeniu do optymizmu mi daleko.
Biorąc pod uwagę dotychczasową aktywność naszej formacji, założywszy jednocześnie szczególne jej zaangażowanie, nijak liczba podpisów wypadająca "na łebka" nie schodzi poniżej 100!
Ponieważ przypuszczam, że jesteś aktualnie w trakcie studiów i zakładasz namówienie na podpisy połowy "roku", masz szansę przekroczyć tą liczbę. Ilu jest nas jednak z takimi możliwościami? Nawet olbrzymia rodzina niechętnie złoży podpisy pod czymś, czego do końca nie rozumie (i zrozumieć jej się nie chce), więc tym trudniej musi pójść z obcymi. Śmiem wątpić również w jakiekolwiek zainteresowanie sprawą wśród "naszych przedstawicieli" w Sejmie.
Jest to jednak tylko moje, pesymistyczne zdanie. Jeżeli widzisz sprawę inaczej, zacznij ją organizować! Ze swojej strony mogę zadeklarować swój udział w zbieraniu podpisów i wysłaniu ich do "centrum dowodzenia".
 
Próba ograniczenia długu publicznego?

Każdy posiadający choćby minimalną wiedzę nt. procesów ekonomicznych i ich skutków propozycję przedłużenia wieku emerytalnego oceni wyłącznie negatywnie.

Przecież to m.in. nic innego jak blokowanie miejsc pracy pokoleniom wchodzącym w zawodowe życie.

Z negatywnymi skutkami społecznymi i tego kosztami włącznie.

Kolejna zapowiedź pauperyzacji oraz ograniczenia konsumpcji / rynku wewnętrznego.

Dobro, jakim jest praca, dostępne będzie wyłącznie dla swoich, tak jak miało to miejsce przy mianowaniach na stopnie i stanowiska służbowe.

Ewidentne "zaproszenie" do emigracji, oczywiście z podtekstem wydania zarobionych euro w kraju.

Dlatego ta inicjatywa naszej grupy zawodowej powinna uzyskać szeroką społeczną akceptację.

Dlatego nie zgadzam się z WĄTPLIWOŚCIAMI (?) kolegi (?) cata.

W wielkim skrócie.
 
emerytura w wieku 67 lat,średnia życia mężczyzn w Polsce 71.3 czyli emerytura na średnio (ile nie dożyje) cztery lata ,do emerytury żadnych zabezpieczeń socjalnych, dla porównania w Niemczech wiek emerytalny tyż 67 ale średnia życia mężczyzn 76(2005),mają zabezpieczenia socjalne(o szczegółach typu jakość życia słuzba zdrowia zarobki nie wspomne) do emerytury-nawet się to nazywa coś tam VI czy IV----jest to PO skok na kasę, życie człowieka nie ma znaczenia,młodzi maja zajebiste szanse w Polsce tyranie niewolnicze za 1500 złotych całowanie w dupe pracodajce i emerytura w wieku 67 lat lub raczej jej brak bo jej nie dożyje,głupotę wyborców mozna porównac tylko z liberum veto,
 
Ostatnia edycja:
Ludzie przestańcie marzyć : ) Nie oglądacie wystąpień Głównego Aferała? Wiek emerytalny 67 lat, podwyższone podatki , cięcia w administracji i nie wiadomo co jeszcze czeka a My mamy myśleć o nowej ustawie i emeryturach mundurowych ? To koniec. Kto miał zostać ekspertem został, kto miał zostać specjalistą został. Reszta pozostanie bez zmian. Za wybitne zasługi dla SC / czyli zapierniczanie za oficerów / dołożą raz na jakiś czas na pagon stopień więcej wart 30 zł netto i pogonią dalej do roboty

Już za pół roku, od lipca 2012 roku polscy policjanci i żołnierze dostaną po 300 złotych podwyżki. A my mamy siedzieć cicho na trzech literach i pogodzić się z nieuniknionym losem?

Zapowiedziane przez Premiera podwyżki dla policjantów i żołnierzy oraz nauczycieli pokazują wyraźnie, że rządzący mogą rozmawiać także i z nami o podwyżkach oraz o nadaniu nowych przywilejów, ale pod warunkiem, że będziemy twardo o nie walczyli.

Jednego możemy być pewni, że jeśli niczego nie zrobimy, to na pewno nic nie poprawi się w naszej służbie.
 
Na wzór przyjęty na wschód od linii Curzona

Może jest to tylko / aż próba stworzenia grupy wiernych wyborców?

Co nie zmienia optyki określonego traktowania naszej grupy zawodowej.

Musimy spróbować.

Nadto śpieszę przypomnieć program 50 +. Przygotowany pod egidą J.K.

Dla wszystkich mam link http://www.youtube.com/watch?v=8zDBR-ikjIA

Zobaczcie jeszcze, jak naszą rzeczywistość określa jeden z publicystów: "(...). Każdy, kto ma dostęp do internetu, może na własne oczy przekonać się, jak bezczelnie łżą w Polsce "autorytety" i tzw. wiodące media. (...). Pod linkiem http://fakty.interia.pl/felietony/z...zesnego-endeka/news/agresja-kastratow,1723461

To tylko pozornie rzecz oderwana od zaproponowanej inicjatywy.
 
Ostatnia edycja:
Nie rozumiem jednej rzeczy, w temacie "NOWA INSTRUKCJA WZP" ( http://celnicy.pl/showthread.php?8702-Nowa-Instrukcja-WZP ) piszecie jaka to ona jest bez sensu, a w tym temacie chcecie takiej samej ustawy jak SG. Wg. TAKICH SAMYCH instrukcji działają funkcjonariusze Straży Granicznej czy Policji. Taki tryb wykonywania czynności jest tam od wielu lat. Z tego co wiem to SG skopiowała to od Policji. Reasumując wydaje mi się, że jeżeli dojdzie to do skutku to zrobi to nam więcej złego niż dobrego. Należałoby to bardzo poważnie przemyśleć, abyśmy "nie obudzili się z ręką w nocniku".
 
Obecnie oddolna inicjatywa, która przypomni władzy o SC w kwestii włączenia nas do reformowanego systemu zaopatrzeniowego JEST NIEZBĘDNA.
Ten topic nie spotkał się jednak z przyjęciem, który pozwalałby twierdzić, że inicjatywa ma szanse powodzenia.
Gdybyś jednak miał inne zdanie, służę pomocą.
 
Każda inicjatywa, która może poprawić nasz byt jest ważna i godna uwagi. Nie miałem zamiaru tego negować, jeżeli tak to zrozumiano to przepraszam. Natomiast widząc "zainteresowanie" tym tematem bardzo wątpię aby z tego coś wyszło i to z bardzo prozaicznej przyczyny, tak samo jak ludzi "BOJĄ" się zapisywać do Związków Zawodowych tak samo będą bali podpisać się imieniem, nazwiskiem i PESEL-el pod taką inicjatywą.
 
Moim zdaniem jakakolwiek inicjatywa może mieć szanse realizacji tylko poprzez poparcie KOALICJI!!!

PROJEKT OBYWATELSKI:):):) sygnowany przez opozycję - to tylko populizm, czego w ostatnich latach nie brakowało, a czy doszło do realizacji???

Pomyślcie racjonalnie, może projekt obywatelski dotyczący odstępu pomiędzy burakami sadzonymi na polu (sygnowany przez ponurych i szalonych ) miałby szanse realizacji, ale Służba Celna to jedna z najważniejszych formacji w RP, więc oceńcie to sami.
Pozdrawiam.
 
Ostatnia edycja:
Bzdura.

Projekt, już nawet w fazie zbierania podpisów, uderzy w interesy kilku / kilkudziesięciu osób.

Co najmniej publicznie wykaże ich niewiarygodność.
 
Ostatnia edycja:
Bzdura.

Projekt, już nawet w fazie zbierania podpisów, uderzy w interesy kilku / kilkudziesięciu osób.

Co najmniej publicznie wykaże ich niewiarygodność.

Możesz być hojniejszy w szczegóły ???? Nie słyszałem o takim projekcie, kto go sygnuje,kto go napisał ???? Jeżeli takie coś faktycznie istnieje to chętnie przyłączę się zbierania podpisów.
 
W sprawie tej jest odbijana piłeczka. SSC bombardowany z naszej inicjatywy przez Posłów pytaniami o emerytury odbija piłkę pisząc, że w tej sprawie potrzebna jest inicjatywa ustawodawcza.
KPRM pisze, że wniosek musi złożyć Minister Finansów.
Minister Finansów poinformowany o stanowisku KPRM unika konkretnej odpowiedzi.

Inicjatywa ustawodawcza w Polsce należy do rządu, Komisji Sejmowej, 15 Posłów, 100 tys. obywateli, Prezydium Sejmu.

Nie ma najmniejszego problemu poprosić o podpisy 15 Posłów, nawet koalicji, ale to trafi do zamrażarki i tyle widziano ten projekt.

Wniosek do Komisji Sejmowej o posiedzenie w tej sprawie nie przejdzie. Jeżeli poprosimy opozycję o złożenie wniosku 1/3 Posłów Komisja musi się odbyć, ale nie przejdzie.

Nic nie robić to jednak jeszcze większy błąd. Dlatego proszę Was o pomysł inny.
Jak nic nie wymyślimy wspólnie zbierzemy grupę Posłów, bo próbować trzeba. Sprawy nie można odpuszczać, bo sytuacja jaka istnieje nie powinna mieć miejsca - jest niedopuszczalna. To nie może tak zostać.
 
Back
Do góry