priorytety dla UKS

  • Thread starter Thread starter x
  • Rozpoczęty Rozpoczęty
X

x

Gość
co wy na to ,może ktoś jest zorientowany czy w poprzednich latach priorytety UKS też tak wyglądały :
Na stronie Ministerstwa Finansów można znaleźć dokument opracowany w Departamencie Kontroli Skarbowej określający zadania dla urzędów kontroli skarbowej na rok 2007.





We wstępie do opracowania wskazano, że zadania dla urzędów kontroli skarbowej na rok 2007 są w znacznej części kontynuacją zadań wyznaczonych w roku 2006. W związku z powyższym, w niniejszym dokumen­cie powtórzone bądź podkreślone zostały jedynie najważniejsze postulaty oraz dodane ewentualne zmiany lub uzupełnienia. Realizacja zadań rozpoczętych w latach wcze­śniejszych, powinna uwzględniać takie czynniki jak zmienna sytuacja gospodarcza, zmiany obowiązującego prawa oraz zdobyta wiedza i doświadczenie.


Dalej wskazano priorytety kontroli skarbowej w 2007 roku :


- zwalczanie przestępstw „karuzelowych" w podatku od towarów i usług zarówno w obrocie krajowym jak i wewnątrzwspólnotowym,


- kontrole dochodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach przycho­dów,


- kontrole zwolnień podatkowych,


- kontrole w zakresie obrotu towarowego z zagranicą,


- kontrole gospodarowania majątkiem Skarbu Państwa, w tym procesów prywatyza­cyjnych,


- współpraca z innymi służbami państwowymi zwalczającymi przestępczość podat­kową, finansową a także działalność na szkodę instytucji państwowych i samorządowych,


- skuteczne wykorzystanie Informatycznego Systemu Wspomagania Kontroli Skar­bowej „ISKOS",


- doskonalenie systemu analizy obszarów wysokiego ryzyka wystąpienia nieprawi­dłowości, jak również systemu analizy efektów działań urzędów kontroli skarbo­wej.


Dalej w punktach opisano wybrane zagadnienia, i tak (wybór):


3.5 Kontrole obrotu paliwami płynnymi


Działania w zakresie zwalczania patologii na rynku paliw płynnych powinny być pro­wadzone także przy współpracy z Inspekcją Handlową, dysponującą informacjami o wynikach kontroli jakości paliw przeprowadzonych na stacjach paliw i w hurtowniach oraz o stwierdzonych przypadkach prowadzenia stacji bez koncesji. Ponieważ skala przestępczej działalności w tej dziedzinie osiągnęła wymiar zorganizo­wanych grup przestępczych, konieczne jest kontynuowanie ścisłej współpracy z orga­nami prokuratury i policji.


3.6 Kontrola obrotu towarowego z zagranicą


Obok znanych problemów w obrocie towarowym z zagranicą (zaniżanie należności celnych i podatkowych poprzez zaniżanie wartości celnej towarów, niewłaściwą klasy­fikację taryfową, bezpodstawną zmianę kraju pochodzenia towaru itp.) znaczące wydają się również naruszenia prawa w postaci fikcyjnego eksportu z zastosowaniem 0 % stawki podatku od towarów i usług, mechanizmów „karuzelowych", obchodzenia ogra­niczeń importowych lub eksportowych czy też wyłudzenia dopłat do eksportu. Ponadto, kontrola powinna obejmować również badanie wykonywania przez rezyden­tów dokonujących obrotu towarowego z zagranicą obowiązku przekazywania NBP da­nych w zakresie niezbędnym do sporządzania bilansu płatniczego oraz bilansów należ­ności i zobowiązań zagranicznych państwa.
żródło:wssc
 
Back
Do góry