• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Praca w porze nocnej

jabol

Dobrze znany użytkownik
Dołączył
2 Luty 2006
Posty
2 160
Punkty reakcji
258
Miasto
RP
art.151 (7) kodeksy pracy (zapis obowiązujący od 01.01.2004r)
Pora nocna obejmuje 8 godzin między godzinami 21.00 a 7.00.

W większości izb celnych pora nocna to nadal 22.00-6.00 (nie wszystkie regulaminy sprawdziłem, więc dlatego ta większość, a nie wszyscy)

Ludzie pracujący np od 16.00 do 24.00 będą stratni na jednej godzinie, gdyż IC zapłaci tylko za pracę od godz.22.00, a nie od 21.00

Czy brak nowelizacji regulaminów pracy ic to niedopatrzenie (ale aż tak duże) czy kolejna oszczędność???
 
par.8.1 (RMF Dz.U.36/2000r poz.408) Funkcjonariuszowi pełniącemu służbę w porze nocnej przysługuje dodatek do uposażenia za każdą godzinę służby pomiędzy godziną 22.00 a 6.00.

Widać tutaj wyraźną sprzeczność pomiędzy Ustawą a naszym rozporządzeniem. Nasze przepisy nie definiują pojęcia pora nocna, więc brane jest ono z Kodeksu Pracy, a w kodeksie pracy od 2004r godziny nocne sa od 21.00.do 7.00. (czyżby przeoczenie ustwodawcy)

Jeżeli nasze przepisy nie definiują pewnych pojęć, więc w przedmiotowej sprawie powinnismy stosować przepisy Kodeksu Pracy.
Kodeks Pracy określa obsolutne minimum, więc jeżeli nie ma przepisów szczegółowych dla nas, nie można nam tych uprawnień zmniejszać!!!!

PS Ciekawe, jak mają to rozwiązane w Służbie Cywilnej (SzNP)? Razem pracujemy, ale mamy jeden regulamin pracy i służby w IC :D
 
jakby nie patrzeć regulaminy służby i pracy trzeba zmienić i zapisać porę nocną od 21.00 do 7.00 [ z tym, że zollkom (na razie) płacić będą tylko za służbę w godzinach 22.00-6.00, a cywilom za pracę w godzinach od 21.00-7.00.] Do tej pory nie płacono cywilom? A to szkoda. ZZNPiA do dzieła!!! Do boju o prawa pracownicze, z wyrównianiem kasy za ubiegłe lata!!! :lol:

Dodam tylko, że art.151 (8) kodeksu pracy brzmi miej więcej tak:
Pracowikowi wykonującemu prace w porze nocnej przysługuje dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę w porze nocnej ...... (oczywiście max za 8 godzin)

Oznacza to, że pracodawca nie może jednostronnie zawęzić tych granic i dlatego wg mnie ww.RMF od dnia 01.01.2004r. w kwestii wypłacania świadczeń za godziny nocne jest niezgodne z prawem.

IC sama to naprawi, czy potrzebne będą interwencje ZZ ?(o czym ja piszę, przecież poznańskie ZZ nic w tej sprawie nie zrobią)

Może ktoś kumaty wypowie się na ten temat na forum, bo ja juz gardło zdarłem. :p
 
Drogi Jabolu. Cywilom jak i funkcjonariuszom płacili tak samo. Lecz tylko stawkami się różnią za godzinkę.. Pora nocna obowiązuje ta sama dla wszystkich wg. regulaminów.
W większości izb celnych pora nocna to nadal 22.00-6.00 (nie wszystkie regulaminy sprawdziłem, więc dlatego ta większość, a nie wszyscy)- to fakt.
 
j_a_nek, nie bądź taki służbistą. admin może przerzucić ten wątek w tamte rejony i będzie po sprawie, ważne jest, że dymają nas na godzinach nocnych.
dariuszu.13, czy to ,że płacili tak samo oznacza, że zgodnie z przepisami?
Uważam, że i cywilom i zollkom powinno naliczaś sie godziny nocne od 21.00 do 7.00, ale tak nie jest.
Może dyskusja na forum pomoże w wyjaśnieniu tej sprawy i wywalczeniu należnych (na razie cywilom) i zaległych świadczeń.
Jak to było do tej pory CIESIU do dzieła.

PS Regulamin pracy tworzony jest na jakiejś podstawie, nie sam dla siebie ( w określonych ramach), wiec regulamin ten jest tylko wtedy ważny, gdy jest zgodny z kodeksem Pracy :lol:
 
jabol napisał:
Pora nocna obejmuje 8 godzin między godzinami 21.00 a 7.00.
Zgadza się.
jabol napisał:
W większości izb celnych pora nocna to nadal 22.00-6.00
A co w tym dziwnego?
jabolek napisał:
Uważam, że i cywilom i zollkom powinno naliczaś sie godziny nocne od 21.00 do 7.00, ale tak nie jest.

Ustawodawca postanowił, że pora nocna obejmuje 8 a nie 10 godzin.
Myślę, że płyniecie donikąd. Nie czytacie uważnie.
Od 22 do 6 jest 8 godzin. Jest na pewno - dałem do przeliczenia mojej małej córeczce i jej też wyszło 8.
Od 21 do 7 jest 10 godzin, a przepis stanowi, że M I Ę D Z Y godzinami od 21.00 a 7.00 ma się zmieścić te 8 godzin pory nocnej. Czyli może to być 21-6 a równie dobrze 23-7, 22-6 czy 21.30-6.30. Reszt zależy od fantazji twórcy regulaminu i tego kto go zatwierdza.

jabolek napisał:
...nie bądź taki służbistą.
Nie mylisz przypadkiem pojęć?
por.
http://sjp.pwn.pl/lista.php?co=s%B3u%BFbista&sourceid=Mozilla-search&od=0
 
j_a_nek napisał:
Od 21 do 7 jest 10 godzin, a przepis stanowi, że M I Ę D Z Y godzinami od 21.00 a 7.00 ma się zmieścić te 8 godzin pory nocnej. Czyli może to być 21-6 a równie dobrze 23-7, 22-6 czy 21.30-6.30.
Jesteś bliski olśnienia, ale jeszcze chwileczkę, jeszcze momencik. Kłania się tu trochę schematyczne myślenia- zmianowe- 12 godzinne ( w którym zawsze pracowało się 8 godzin w porze nocnej).
Przepis ten stanowi, że między tymi godzinami może się zmieścić 8 godzin, co jest ilością maksymalną. A co jeżeli pracujesz w taki systemie, w którym nie przepracujesz 8 godzin w tych widełkach, np pracujesz od 16.00-24.00, 5.00-13.00 itp. Rozumiesz?
Ludzie pracujący w godzinach 21-22, 6-7, są bici po nerach z kasą.

PS Pracującym w godzinach urzędowania trudno to zrozumieć :oops:
PSII Nie usprawiedliwiaj na siłę MF, bo nie dostosowali przepisów do zmiany kodeksu pracy (po prostu dali ...y :lol: chociaż mogę się mylić, mogli kilka razy dać ...y :D )
PSIII Mam dziwne uczucie, że jesteś blisko związany z działem kadr?
Najlepszym sposobem byłaby interpratacja PIP-u. 8)
PSIV Wszystko podałem na tacy, ale wszystko zależy od czytającego :p
Pamiętam podobną sytuację z dietami i kosztami za dojazdy w SzNP. Tylko ARTUR CIESIELSKI chciał pomóc i pomógł. Dzięki niemu mieliśmy zapłacone świadzczenia, z których nasza dyrekcja (rzepińska) śmiała się w żywe oczy.
Teraz potrzebne jest tylko zapytanie do PIP złożone najlepiej przez ZZ i wsztystkie IC sa delikatnie mówiąc "udupione".
Wiecej premii dla radców prawnych :twisted:
 
Nie chciałbym, żeby uważano mnie za pieniacza :D , ale czy są jakieś interpretacje dotyczące pory nocnej 21.00-7.00. Przeczytałbym także uzasadnienie do projektu ustawy wprowadzającej te zmiany (listopad 2003)
Brakuje mi ostatnio czasu na takie poszukiwania, a niestety nie mam dostępu do płatnych stron lexa i spółki.

PS Po 3-godzinnej chwili refleksji za kółkiem dochodze do wniosku, że j_a_nek słusznie zauważył, że popłynąłem donikąd, ale czasami trzeba, się zagubić.
Masz rację. Wszystko jest OK i ustawodawca dał tylko większe pole manewru pracodawcy. (znowu mogę się mylić)
Ludzką rzeczą jest błądzić, a mi coraz częściej się to zdarza.

PS j_a_nku, zapytaj się swojej córeczki, co z nami będzie (SC), bo jej poprawne odpowiedzi przychodzą z taką łatwością.
 
jabol napisał:
ustawodawca dał tylko większe pole manewru pracodawcy. (znowu mogę się mylić)
Chciąłbym żebyś się mylił i dziękuję za refleksję.
jabol napisał:
PS j_a_nku, zapytaj się swojej córeczki, co z nami będzie (SC), bo jej poprawne odpowiedzi przychodzą z taką łatwością.
Nie zapytam. Bo się boję.
:cry:
 
praca w porze nocnej

jesli wg Kodeksu Pracy pora nocna to okres miedzy godz 21 a 7 to regulamin nie moze tego okresu zawezac do godzin miedzy 22 a 6 gdyz zmienia definicje zawarta w akcie wyzszej rangi moim zdaniem musza byc spelnione oba warunki zawarte w definicji a nie tylko jeden (ten dotyczacy 8 godzin) a wiec dla osob rozpoczynajacych prace o godz 21 bedzie to pierwsze 8 godzin a dla osob konczacych o 7 ostatnie 8 godzin tego okresu (miedzy 22 a 7) inna interpretacja prowadzi do nierownego traktowania pracownikow wykonujacych taka sama prace. (ale moge sie mylic ;).. )
 
No to niech się wreszcie w tej kwestii wypowie jakiś prawnik, bo ja już opadam z sił. O wszystko trzeba walczyć. Niech ZZ poproszą o interpretację prawną (wtedy MF weźmie swoją :lol: ). Sam osobiście uważam, że lepiej byłoby dla pracownika, gdyby porę nocną uważano w naszych strukturach za 8 godzin pomiędzy 21.00-7.00(tak jak to jest w KP). Niewielka korekta w regulaminach pracy/służby i byłoby po krzyku (ale kasa-tanie państwo itp).
 
Re: praca w porze nocnej

tomekromek napisał:
jesli wg Kodeksu Pracy pora nocna to okres miedzy godz 21 a 7 to regulamin nie moze tego okresu zawezac do godzin miedzy 22 a 6 gdyz zmienia definicje zawarta w akcie wyzszej rangi moim zdaniem musza byc spelnione oba warunki zawarte w definicji a nie tylko jeden (ten dotyczacy 8 godzin) a wiec dla osob rozpoczynajacych prace o godz 21 bedzie to pierwsze 8 godzin a dla osob konczacych o 7 ostatnie 8 godzin tego okresu (miedzy 22 a 7) inna interpretacja prowadzi do nierownego traktowania pracownikow wykonujacych taka sama prace. (ale moge sie mylic ;).. )

Masz calkowita racje. Kodeks Pracy mowi ze wszelkie regulaminy i umowy o prace mogą się różnić od kodeksu tylko jeśli nie przynosi to szkody dla pracownika. Tutaj oczywiscie ten warunek nie jest zachowany ---> czyli nasz regulamin jest niezgodny z KP.
 
Back
Do góry