• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Paserstwo celne

K

KKS

Gość
od dłuuugiego czasu nurtuje mnie następujący problem.

Zakładamy, że przywożą nam dzielni policjanci babcię z papierosami z przemytu. Pojmali ją na miejscowym rynku. Twierdzą że sprzedawała, choć nie widzieli tego. My domyślamy się że sprzedawała, bo to popularny proceder.

Pytanie : czy ktoś ma teorię dlaczego w kks nie mówi się o karalności paserstwa polegającego na sprzedaży towaru pochodzącego z przemytu?

Kto nabywa,przechowuje,przewozi,przenosi i przesyła (...) - to jest nazwane po imieniu, a kto sprzedaje??? U mnie w referacie nie mamy wytłumaczenia.

Liczę na dyskusję i pozdrawiam
 
KKS napisał:
Kto nabywa,przechowuje,przewozi,przenosi i przesyła (...) - to jest nazwane po imieniu, a kto sprzedaje???

No jest przecież "przechowuje", po co ci sprzedaje. A poza tym ciąg dalszy tego artykułu mówi o pomaganiu w zbyciu. Poza tym ważny tez jest tu art 54 kks.
 
ok. o zamiarze zbycia mówi 65, zgoda. Wiele izb w przypadku paserki nie ujmuje 54 - np. Rzepin, Gdynia i Szczecin - tym izbom wykonywałem pomoc prawną i widziałem zarzuty. A czy dla nas nie jest najważniejszy art. 91? Nie naliczysz akcyzy i VAT bez naliczenia cła..... i o to mi chodzi.

Rozumiem, zbieg artykulów itp, ale -może niepotrzebnie - upieram się przy brzmieniu art. 91.
 
przy papierosach paserka to raczej art. 65 KKS, który może być w zbiegu z art. 91 KKS i w zbiegu z art. 7 par. 1 kks jeżeli mamy dowody, że papierosy te pochodzą spoza WE.

Dlaczego w treści art. 91 nie ma "zbywa", ponieważ aby coś zbyć trzeba najpierw stać się właścicielem czegoś, dlatego jest w treści art. 91 zawarto słowo"nabywa", a jeżeli zbywa się taką rzecz w imieniu kogoś, to w art. 91 są zawarte słowa "pomaga w zbyciu".

Nie naliczysz cła od papierosów które zostały nielegalnie wyprowadzone z zakładu produkcyjnego na terytorium WE bez znaków akcyzy i następnie są sprzedawane przez pasera. Taki czyn należy kwalifikować do art. 65 KKS. Czynu z art. 54 kks dopuszcza się natomiast podatnik.
 
Ja mam natomiast pytanie:
Jak wypisać mandat za przewóz w tym samym miejscu i czasie tym samym pojazdem w tym samym bagażu papierosów z rosyjskimi banderolami np.2000 sztuk (art. 65 i 91 kks) oraz spirytusu bez żadnych banderol np. 40 litrów (art. 65 kks).

Proszę o wzór opisu czynu. Czy dwa mandaty.
 
zakładając, że na drodze jesteś pewien że to spirt ( alkoholomierz, temp. 20 oC) to ja bym się nie czaił i do protokołu przeszukania wydusił od sprawcy że to spirt nabyty od NN osoby posługującej się jęz. np. rosyjskim i waliłbym 1 mandat za całość ( na spirytusie też ciąży cło w przeciwieństwie do wódki.)

Ale pamiętać trzeba, że są conajmniej 2 inne ustawy dot. alkoholu - o przeciwdziałaniu(..) i o wyrobie alkoholu etylowego(...) a to gestia policji. Bo możemy mieć do czynienia z oczyszczaniem rozpuszczalnika do mebli, którego bazą jest spirt.
 
po co Ci wzór opisu czynu? Jak gościu godzi się na mandat, to nie stawiaj zarzutu, nie przsłuchuj! Po co ta biurokracja? Chyba że w Twojej akurat izbie są mądrzy i tego wymagają.... Pomyśl jak byłaby sparaliżowana wschodnia granica, gdyby przy każdym mandacie zarzuty stawiać i przesłuchiwać...
 
Anonymous napisał:
po co Ci wzór opisu czynu? Jak gościu godzi się na mandat, to nie stawiaj zarzutu, nie przsłuchuj! Po co ta biurokracja? Chyba że w Twojej akurat izbie są mądrzy i tego wymagają.... Pomyśl jak byłaby sparaliżowana wschodnia granica, gdyby przy każdym mandacie zarzuty stawiać i przesłuchiwać...

Chodzi mi o opis czynu w mandacie, a nie zarzuty w protokole.
Nie mów mi, że wpisujeci tylko samą kwalifikację prawną tzn. np. art. 65 kks, a w miejscu kropek na opis czynu co wpisujecie???
 
Anonymous napisał:
zakładając, że na drodze jesteś pewien że to spirt ( alkoholomierz, temp. 20 oC) to ja bym się nie czaił i do protokołu przeszukania wydusił od sprawcy że to spirt nabyty od NN osoby posługującej się jęz. np. rosyjskim i waliłbym 1 mandat za całość ( na spirytusie też ciąży cło w przeciwieństwie do wódki.)

A co ma do tego oświadczenie, że spirytus został nabyty od nn osoby mówiącej po rosyjsku. Czy to jest dowód na to, że pochodzi on spoza WE?
Panie anonimowy, jak zwykle pisze pan bzdury. Czy osoba mówiąca po rosyjsku nie może sprzedawać spirytusu (alkoholu etylowego, nieskażonego, bo ten nazywa się w handlu spirytusem) nielegalnie wyprowadzonego z Polmosu w Polsce? Czy ja - Polak nie mogę mówić po rosyjsku sprzedając panu spirytus?
Jakie znaczenie ma w jakim języku mówi sprzedający.
Panie anonimowy zapraszam do lektury reguł pochodzenia towarów.

Pytanie dotyczyło opisu czynu, ponieważ papierosy z rosyjską akcyzą pochodzą spoza WE i stanowią przedmiot czynu zabronionego z art. 63 i 86 kks, natomiast spirytus bez żadnych oznaczeń, bez żadnych dowodów iż pochodzi on spoza WE stanowi przedmiot czynu tylko z art. 63 kks.
Więc stąd pytanie jak należy opisać czyn polegający na przewozie papierosów stanowiących przedmiot czynu z art. 63 i 86 oraz spirytusu stanowiącego przedmiot czynu z art. 63 i jak zakwalifikować czyn pasera, czy tylko do art. 63 kks, który najpełniej charakteryzuje ten czyn (patrz art. 7 par.2 kks, jednak jest to wskazówka dla sądu), czy są to dwa czyny jeden (papierosy) z art. 65 i 91 w zw. z 7 par. 1 kks, drugi (spirytus) z art. 65 kks. Przesłuchując w charakterze podejrzanego stawiam takiemu paserowi dwa zarzuty, natomiast nakładając mandat nie mogę nałożyć ich dwóch i wydaje mi się, że powinienem zastosować się do wskazówki wynikającej z art. 7 par.2 kks. Nałożyć więc jeden mandat i wszystko (papierosy i alkohol) zakwalifikować jako jeden czyn z art. 65 kks pomijając w opisie, że papierosy są również przedmiotem czynu z art. 86 kks oraz, że niezapłacono za nie cła w kwocie x zł. Wg mnie opis w mandacie powinien być następujący: w dniu... w miejscowości... przewoził 2000 sztuk papierosów i 40 litrów alkoholu etylowego o stężeniu np. 95% nieoznaczonych wymaganymi znakami akcyzy, stanowiących przedmiot czynu zabronionego z art. 63 kks, za które należny podatek akcyzowy wynosi ..... zł, tj. o wykroczenie skarbowe z art. 65 par. 4 kks.

O to właśnie pytam. Jak wystawić mandat - jaki powinien być opis i kwalifikacja prawna tego czynu?
 
KKS napisał:
od dłuuugiego czasu nurtuje mnie następujący problem.

Pytanie : czy ktoś ma teorię dlaczego w kks nie mówi się o karalności paserstwa polegającego na sprzedaży towaru pochodzącego z przemytu?

Kto nabywa,przechowuje,przewozi,przenosi i przesyła (...) - to jest nazwane po imieniu, a kto sprzedaje??? U mnie w referacie nie mamy wytłumaczenia.

Myślę, że odpowiedż GOSCIA wyjaśniła Twój problem.

Aby coś zbyć trzeba to nabyć. Chyba, że babcia "pomaga w zbyciu", a najłatwiej udowodnić jej że przechowywała w torbie na rynku, widzieli to policjanci.
 
Back
Do góry