• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Oswiadczenie majatkowe

M.S.O.K

Użytkownik
Dołączył
27 Maj 2019
Posty
19
Punkty reakcji
34
Witam. Mam pytanie odnośnie oświadczenia majatkowego za 2020 rok. W poprzednim roku wykonałem kilkamascie transakcji kupna sprzedazy akcji w wyniku czego wygenerowalem zysk, otrzymalem od domu maklerskiego pit8c w celu zaplaty podatku co tez dokonam.
Pytanie w której rubryce ująć zysk ze sprzedazy akcji. Wpisac kwote pozostałych dochodów w ostatniej rubryce i podac zysk z pita ktory mam z domu maklerskiego i to wystarczy ? Oczywiście w zadnym momencie nie miałem wiecej niż 10% akcji danej spółki co by było niezgodne z naszą ustawa.
 
W pkt I 5 wpisujesz wartość swojego portfela akcji na dzień 31.12.2020 a na końcu oświadczenia w pkt VIII (inne dodatkowe dane...) wpisz zysk z pit8c
 
A w rubryce II punkt 4 nie musze wpisywac posiadanych akcji ?
Zaznaczam, że nie znam sie na prawie spółek handlowych itp, ale wg mnie posiadanie akcji jakiejś spółki nie jest równoznaczne z "uczestnictwem w tej spółce" jak to jest określone w pkt II 4. Jeśli wypiszesz ile akcji masz i w jakiej spółce i o jakiej wartości w pkr I 5, to nie ma sensu tego dublować, akcje są papierami wartościowymi (chociaż dzisiaj nie są już na papierze a tylko jako zapis informatyczny)
Jeśli opiszesz wszystko dokładnie w pkt I 5 to nikt się nie przyczepi. Jeśli jednak chcesz zdublować zapisy w pkt II 4, to wyraźnie zaznacz, że chodzi o te same akcje które wymieniłeś w pkt I 5.
Pominięcie pkt II 4 nie może być uznane za zatajenie jeśli wszystko wymienisz w pkt I 5
W mojej izbie w intranecie była udostępniona instrukcja wypełniania oświadczenia, nie mam teraz do tego dostepu. Nie był to dokument oficjalny, ogólnopolski, bardziej w formie uwag dotyczących najczestszych błędów. Może w Twojej izbie też jest podobny dokument wewnetrzny.
 
Ja dla świętego spokoju posiadane akcje
wpisuję od kilku lat w pkt. I.5 oraz II.4. Do tej pory nikt nic mi nie zarzucał, że jest źle. Chyba, że nikt jeszcze nie zaglądał do mojego oświadczenia.
 
A zysk/strate ze sprzedazy akcji gdzie wpisujesz?
W punkcie II.4 wpisałem zysk z dywidendy z akcji, które posiadałem na koniec 2020 roku i są wymienione w tym punkcie. Natomiast w ciągu roku kupowałem i sprzedawałem akcje wielu spółek, które miałem przykładowo kilka dni. Zysk z obrotu akcjami wpisałem w punkcie, gdzie trzeba ująć pozostałe dochody. Jak pisałem wcześniej, do tej pory nikt się do tego nie przyczepił.
 
Back
Do góry