• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

odprawa emerytalna i inne zagadnienia związane z emeryturą

Fiołek10

Nowy użytkownik
Dołączył
15 Maj 2023
Posty
2
Punkty reakcji
0
Mam kilka pytań i proszę o odpowiedź tylko tych, którzy mają wiedzę w temacie i mogą pomóc;
  • czy do 6 miesięcznej odprawy dolicza się dodatek za wieloletnią służbę,
  • jak sądzicie czy opłaca się odchodzić pod koniec roku

-czy pismo o zwolnienie ze służby składać bezpośrednio do dyrekcji czy przez kadry, czy pocztą ze zwrotką
Poradźcie niezdecydowanej, która jeszcze w tym bałaganie się miota i dopracowuje kilka procentów po ucywilnieniu i powrocie do munduru w 2020 roku, niewiele tego bo zaledwie 3 lata, ale przy niewielkiej emeryturze to zawsze coś.
 
Ostatnia edycja:
Mam kilka pytań i proszę o odpowiedź tylko tych, którzy mają wiedzę w temacie i mogą pomóc;
  • czy do 6 miesięcznej odprawy dolicza się dodatek za wieloletnią służbę,
  • jak sądzicie czy opłaca się odchodzić w październiku br.
-czy ktoś podpowie jak odwiesić zawieszoną emeryturę co trzeba złożyć do ZER-U czy wystarczy napisać pismo o odwieszenie emerytury i ponowne przeliczenie i jak długo czeka się na wydanie decyzji, może ktoś był lub jest w podobnej sytuacji.
-czy pismo o zwolnienie ze służby składać bezpośrednio do dyrekcji czy przez kadry, czy pocztą ze zwrotką
Poradźcie niezdecydowanej, która jeszcze w tym bałaganie się miota i dopracowuje kilka procentów po ucywilnieniu i powrocie do munduru w 2020 roku, niewiele tego bo zaledwie 3 lata, ale przy niewielkiej emeryturze to zawsze coś.
Jeśli dobrze Cię zrozumiałem, to po ucywilnieniu przeszłaś na emeryturę, a następnie wróciłaś do munduru zawieszając emeryturę.
Dodatek za wieloletnią służbę liczy się do odprawy. Jeśli masz na myśli to dodatkowe świadczenie stażowe to nie jestem pewien.
Zdecydowanie odradzam odejście w październiku. Będziesz miała prawo do ponownego przeliczenia emerytury i lepiej poczekać do stycznia. Powody są dwa. Po pierwsze biorąc odprawę w październiku, dużą jej część może zjeść podatek z drugiego progu. Po drugie, na 2024 rok jest zapowiedziana podwyżka modernizacyjna. Wprawdzie skromna ale będzie miała wpływ na średnie uposażenie w SCS, co z kolei ma wpływ na wysokość emerytury. Lepiej poczekać te 3 miesiące do stycznia. Zyskasz dodatkowo 0.65% I jeszcze parę złotych z modernizacji (jeśli jej nie zamrożą, ukradną lub coś w tym stylu)
Podanie o zwolnienie, powinnaś złożyć u swojego bezpośredniego przełożonego, chociaż w takiej sytuacji nikt nie będzie robił emerytowi problemów z powodu niezachowania drogi służbowej.
Wniosek o ponowne przeliczenie i odwieszenie możesz złożyć za pośrednictwem IAS.
 
Moim zdaniem z modernizacji już nic nie zyska, bo emeryturę ma już przyznaną, po odwieszeniu podniesie świadczenie o dodatkowe lata sluzby, rokrocznie waloryzowaną o wskaźnik inflacji.

Wysłane z mojego M2012K11AG przy użyciu Tapatalka
 
Pod ZUSem tak jest, ale czy w zaopatrzeniowym systemie - nie wiem, może ktoś z forumowiczów jest bardziej wdrozony w przepisy.

Wysłane z mojego M2012K11AG przy użyciu Tapatalka
 
znam sytuację gdzie osoba będąca funkiem z innje służby któa odeszłą na wcześniejsza emkę w początku lat 90tych
wypracowałą w administracji celnej i słuzbie celnej przed 2015r pelne procenty (75) do tamtej emki
i w efekcie jej pełna emka w roku 2017 była tosunkowo niska jak na pełną

gdy przyznano emki mund scs od 2018r zlikwidowano lata policyjne osoba ta miałą przeliczona emkę na wniosek i ma sporo wyższą
tutaj dalej uszczegółów nie znam
ale skoro służba juz nei mogła się wliczyć w procenty a emka została przeliczona to znaczy że uwzględniono indywidualny mnożnik z scs i przeciętne uposażenie.
 
znam sytuację gdzie osoba będąca funkiem z innje służby któa odeszłą na wcześniejsza emkę w początku lat 90tych
wypracowałą w administracji celnej i słuzbie celnej przed 2015r pelne procenty (75) do tamtej emki
i w efekcie jej pełna emka w roku 2017 była tosunkowo niska jak na pełną

gdy przyznano emki mund scs od 2018r zlikwidowano lata policyjne osoba ta miałą przeliczona emkę na wniosek i ma sporo wyższą
tutaj dalej uszczegółów nie znam
ale skoro służba juz nei mogła się wliczyć w procenty a emka została przeliczona to znaczy że uwzględniono indywidualny mnożnik z scs i przeciętne uposażenie.
Kolego heisenberg proszę przyłóż się trochę, to nasze forum i możemy stosować pewne uproszczenia myślowe i pisemne, ale kogoś z zewnątrz może razić taka nonszalancja w podejściu do języka ojczystego. Bez obrazy kolego, ale to forum publiczne.
 
Kolego heisenberg proszę przyłóż się trochę, to nasze forum i możemy stosować pewne uproszczenia myślowe i pisemne, ale kogoś z zewnątrz może razić taka nonszalancja w podejściu do języka ojczystego. Bez obrazy kolego, ale to forum publiczne.
Kolejny błysnął niezwykle cenną uwagą. Serce moje rady je że mogłem dać Tobie szansę na zaistnienie.
 
Ciekawe co wymyśla od stycznia, żeby zachęcić do pozostania w służbie. W tym roku już przesunęli na marzec kwotę bazową. Czekamy zatem na kolejne niespodzianki🙂
 
czy do 6 miesięcznej odprawy dolicza się dodatek za wieloletnią służbę,

Również mnie to ciekawi. W styczniu przyszłego roku odchodzę na emkę. Wiem, że do odprawy wlicza się wszystkie składniki wynagrodzenia, ale czy ten dodatek po 15 latach pracy również? Byłbym wdzięczny jeśli ktoś z wydziału finansowego jakiejkolwiek ICS wyjaśniłby tą kwestię.
 
To nie jest żadna 6 miesięczna odprawa! Rozumiem, że używacie skrótu myślowego ale nie wprowadzajcie w błąd funkcjonariuszy z niskim stażem. O odprawie mówi art. 250 ustawy - 3 x miesięczne uposażenie + 20%za każdy rok powyżej 5lat służby. Czyli po 15 latach służby otrzymujemy około 500% uposażenia czyli odprawa wychodzi już "pięciomiesieczna". Niby żadna różnica ale po co się później rozczarować.
 
Kolejny błysnął niezwykle cenną uwagą. Serce moje rady je że mogłem dać Tobie szansę na zaistnienie.
Kolega ZGK grzecznie zwrócił Ci uwagę. Oczywiście masz prawo pisać w takim stylu, jednak faktycznie (pomimo może i merytorycznych kwestii czasami) oczy bolą jak się to czyta.
Naprawdę nie przeszkadzaja Ci te wszystkie błędy? W takim razie jak wyglądają przygotowane przez Ciebie pisma urzędowe? Przed urzędnikami stawiane są jakieś minimalne wymagania. Przyłóż się proszę odrobinę a na pewno większość z tego forum będzie zadowolona. Pozdrawiam.
 
To nie jest żadna 6 miesięczna odprawa! Rozumiem, że używacie skrótu myślowego ale nie wprowadzajcie w błąd funkcjonariuszy z niskim stażem. O odprawie mówi art. 250 ustawy - 3 x miesięczne uposażenie + 20%za każdy rok powyżej 5lat służby. Czyli po 15 latach służby otrzymujemy około 500% uposażenia czyli odprawa wychodzi już "pięciomiesieczna". Niby żadna różnica ale po co się później rozczarować.
A jakieś dodatki w to wliczają? To mniej więcej kwota "13' x te wspomniane 500%
 
A jakieś dodatki w to wliczają? To mniej więcej kwota "13' x te wspomniane 500%

Dz.U.2023.615 t.j.​

Akt obowiązujący
Wersja od: 6 maja 2023 r. do: 30 czerwca 2023 r.
Art. 250. [Jednorazowa odprawa z tytułu zwolnienia ze służby w związku z przejściem na emeryturę, rentę z tytułu niezdolności do pracy lub orzeczeniem trwałej niezdolności do służby]
1.
Funkcjonariuszowi zwolnionemu ze służby w związku z przejściem na emeryturę, rentę z tytułu niezdolności do pracy lub orzeczeniem trwałej niezdolności do służby przysługuje jednorazowa odprawa w wysokości trzymiesięcznego uposażenia. Odprawa ulega zwiększeniu o 20% miesięcznego uposażenia za każdy pełny rok pełnienia służby ponad 5 lat nieprzerwanej służby, nie więcej niż do wysokości sześciomiesięcznego uposażenia.
2.
Do okresu służby, o którym mowa w ust. 1, wlicza się poprzednie zakończone okresy służby lub zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
3.
Odprawę, o której mowa w ust. 1, oblicza się jak ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy, na zasadach określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 173 Kodeksu pracy.

4.
Funkcjonariuszowi służby stałej, zwolnionemu ze służby w związku ze zniesieniem lub reorganizacją jednostki organizacyjnej KAS, przysługuje odprawa na zasadach i w wysokości określonych w ust. 1-3.


Z pkt 3 wynika, że z dodatkami (jak urlop) , a z pkt 2 wynika, że MAX sześciomiesięczne uposażenie.
 
Back
Do góry