OC cywilne?

slawomir.siwy

Administrator
Członek Załogi
Dołączył
1 Luty 2006
Posty
13 543
Punkty reakcji
4 509
Miasto
ZZ Celnicy PL
Panie Ministrze
Dlaczego wpisał Pan w projekcie Statutu ic i uc wszystkie OC jako komórki wspracia?
głosi Pan na wszelkich odprawach kadry, że komórki wspracia będa w 100% cywilne. Powtarzają to następnie Dyrektorzy.
Proszę to wyjasnić
 
Prosze sie odnosić do projektów aktów prawnych (ustawy i rozporzadzen), a nie określeń używanych na naradach. Nie przypominam sobie abym mówił na naradach ogólnie o cywilnych pionach wsparcia. Mówiłem o komórkach zaplecza organziacyjnego, logistycznego, informatycznego, statystycznego, w odróżnieniu od zadań kontrolnych i postepowania.
Ustawa mówi jakie zadania będa realizowane przez funkcjonariuszy, a są to szeroko rozumiane zadania kontrolne.
Statut IC i UC określa nazewnictwo (tytuł) pionów przypisanych dyrektorowi, czy naczelnikowi - jako pion wsparcia kierowniczego, w domyśle właściwego organu. Nazewnictwo, tytuł pionu, w statucie nie tworzy prawa. Nawet ustawa nie odnosi sie do nazewnictwa pionów. Mówi tylko o komórkach organizacyjnych.
Wyobraża Pan sobie, ze kontrole wewnętrzną mogliby wykonywac cywile - to chyba najbardziej skrajny, nielogiczny i ireacjonalny przykład jaki mozna wymyśleć. Mozna mnie o wszystko podejżewac, ale nie o to, że nie jestem nielogiczny i nieracjonalny.
Ten sam wyraz może mieć rózne znaczenia ze względu na kontekst w jakim został użyty.
jk
 
W Statucie wymienił Pan bodajże komórki wsparcia, postępowania i kontrolne, czy tak jest?

W poście powyżej pisze Pan:
"Mówiłem o komórkach zaplecza organziacyjnego, logistycznego, informatycznego, statystycznego, w odróżnieniu od zadań kontrolnych i postepowania.
Ustawa mówi jakie zadania będa realizowane przez funkcjonariuszy, a są to szeroko rozumiane zadania kontrolne."

OC wpisał Pan jednak w Statucie do komórek wsparcia, a nie do kontrolnych.

W jakim celu wprowadza Pan inne nazewnictwo w Statucie? Jeśli Pan rzeczywiście robi to celowo to gdzie jest sens, gdzie logika takiego postępowania?
 
STATUT URZĘDU CELNEGO

§ 1. 1. W skład urzędu celnego wchodzą następujące wewnętrzne komórki organizacyjne pogrupowane w piony merytoryczne i oznaczone jednolitymi skrótami w formie modułów literowych:
1) Pion Wsparcia – podległy naczelnikowi urzędu - NUC:
a) komórka ogólna – UOG,
b)jednoosobowe stanowisko radcy prawnego – URP,
c) komórka kontroli wewnętrznej – UKW,
d) komórka informatyki – UIT,
oraz zewnętrzne jednostki organizacyjne - oddziały celne;

2) Pion Postępowania – podległy zastępcy naczelnika urzędu - NZP:
a) komórka przeznaczeń celnych – UPC,
b) komórka elementów kalkulacyjnych – UEK,
c) komórka akcyzy – UPA;

3) Pion Kontroli – podległy zastępcy naczelnika urzędu - NZK:
a) komórka kontroli przedsiębiorców – UKP,
b) komórka szczególnego nadzoru podatkowego – UNP,
c) komórka karna skarbowa – USK.

Skąd ta niekonsekwencja?
 
Ostatnia edycja:
Link się nie otwiera, gdyż jest dostępny w intranecie. Skopiowałem i załączam fragment z protokołu z narady kadry kierowniczej w IC ŁÓdź:

"Następnie ... – Zastępca Dyrektora Izby Celnej w Łodzi przedstawił sprawozdanie z narady służbowej kierownictwa Służby Celnej w dyrektorami izb celnych i naczelnikami urzędów celnych.
Dyr. Walczak poinformował, że prace nad pakietem ustaw modernizacyjnych są bardzo zaawansowane, część z nich znajduje się w końcowej fazie uzgodnień międzyresortowych, część w Sejmie.
Zmiany do ustawy Prawo celne są już po trzecim czytaniu w Sejmie i prawdopodobnie wejdą w życie z dniem 01.01.20009 r. Zmiany do ustawy o podatku akcyzowym sa po pierwszym czytaniu – prawdopodobna data ich wejścia w życie to 01.01.2009 r. lub 01.02.2009 r. Ustawa o grach losowych i zakładach wzajemnych została przesunięta na koniec pakietu.
Ustawa o Służbie Celnej znajduje się w ostatniej fazie uzgodnień międzyresortowych dot. cz. Kontrolnej. Pozostała część jest już po uzgodnieniach. Ustawa wejdzie w życie prawdopodobnie na przełomie 05-06.2009 r.
Zmiany były przedmiotem wielu referatów, stąd odniesiono się tylko do zmian najświeższych. Z ustawy wykreślono, wobec negatywnej rekomendacji komitetu stałego ds. służb specjalnych przy RM, czynności operacyjno-rozpoznawcze. W zakresie reformy kadrowej – utrzymano korpusy oraz koncepcję ucywilnienia części komórek – obligatoryjnie dot. to będzie pionu wsparcia, pion orzeczniczy będzie mógł być cywilno-mundurowy, zaś pion kontrolny wyłącznie mundurowy. Przejście do służby cywilnej nie będzie pozbawiało prawa do korzystania z uchwały modernizacyjnej.
Przy reorganizacji przyjęta będzie zasada zachowania praw nabytych. W uchwale modernizacyjnej zagwarantowane są środki na reformę, w tym na znaczny wzrost uposażeń. Rozdział środków odbywać ma się na poziomie MF. Zabezpieczone środki mają być przeznaczone na wyrównywanie kominów płacowych. Środki te uruchomione będą po przegłosowaniu ustawy o Służbie Celnej.
W projektach przewidziano też środki na dodatki służbowe w określ kom organizacyjnych. Dwukrotnie ma wzrosnąć dodatek rozłąkowy, a dodatkowo stworzony ma zostać nowy dodatek – dojazdowy."

Musi Pan Panie Ministrze wezwać chyba kadrę jeszcze raz do siebie i wytłumaczyć ponownie o jakie piony Panu chodziło?
 
Rozwija Pan spór o semantykę z terminologii zarządzanie, a nie o przepisy. Przepisy w projekcie ustawy jasno wskazują, że zadania z zakresu nadawania towarom przeznaczenia celnego wykonują funkcjonariusze. A takie wykonuje się w OC nieprawdaż?
To na podstawie ustawy w rozporządzeniu minister finansów określi komórki organizacyjne, w których zadania wykonują funkcjonariusze, które są mieszane i które cywilne. Rozporzadzenie będzie określało komórki, a nie piony i ja zawsze odnosilem się do komórek, a nie pionów.
Pion zarządzania ze statutu może być tym samym, ale nie musi być tym samym co charakter komórek. Przykładem może byc KW, które należy do pioniu wsparcia, ale ma charakter kontrolny. Podobnie OC.
W przypadku zadań organiazacyjnych należą one do wsparcia kierownika jednostki i pracują w zapleczu jednostki, w odróżnieniu od OC, które sa komórkami liniowymi.
jk
 
Back
Do góry