nowa strategia 2007+ a gdzie kasa dla funkcjonarjuszy

M

madmax

Gość
Strategia 2007 +

W dniu 19 stycznia Minister Marian Banaś, Podsekretarz Stanu, Szef Służby Celnej zaakceptował Strategię działania Służby Celnej 2007 +.



Strategia działania polskiej administracji celnej jest głównym dokumentem rządowym określającym wizję i cele działania tej części administracji państwowej na najbliższą przyszłość . Komórki organizacyjne Służby Celnej otrzymały z Departamentu Służby Celnej w dniu 22.01.2007 roku Strategię działania Służby Celnej 2007 + Strategia będzie stanowiła podstawę do sporządzenia planu pracy departamentów celnych Ministerstwa Finansów na 2007 r.

---------------------------------------------.

W dokumencie wskazano między innymi rolę Służby Celnej :

Rola Służby Celnej

Służba Celna na polskiej granicy wschodniej i północnej oraz w portach morskich i lotniczych jest – wraz ze służbami celnymi innych państw członkowskich – odpowiedzialna za system ochrony granicy zewnętrznej Unii Europejskiej. Tym samym jednym z podstawowych zadań jest zagwarantowanie należytego poziomu ochrony obywateli państw członkowskich UE oraz ochrony terytorium Wspólnoty przed zagrożeniami. Oznacza to, że pomimo zniesienia granic celnych pomiędzy państwami unijnymi, rola Służby Celnej wzrasta, a nie maleje.

Służba Celna odgrywa kluczową rolę w monitorowaniu i zarządzaniu międzynarodową wymianą towarową oraz w procesie zapewnienia bezpieczeństwa łańcucha dostaw. Poprzez kontrolę towarów pochodzących z krajów trzecich i wykrywanie nielegalnego obrotu towarowego - działania Służby Celnej stanowią jeden z głównych elementów systemu ochrony społeczeństwa i rynku.

Służba Celna pobiera i odprowadza należności, które w 2005 r. stanowiły ponad 30% dochodów budżetu krajowego. Są to należności z tytułu podatku akcyzowego pobieranego na granicach i wewnątrz kraju, podatku VAT od towarów przywożonych spoza terytorium UE oraz wpływy z ceł. Do budżetu unijnego przekazywanych jest 75% dochodów z ceł, jako tzw. tradycyjne środki własne UE. Wymienione funkcje nakładają na polską Służbę Celną szczególną odpowiedzialność za prawidłowy wymiar i skuteczny system poboru należności budżetowych Polski i Unii Europejskiej.

Służba Celna zwalcza przestępczość w sferze obrotu towarowego z zagranicą i w sferze obrotu wyrobami akcyzowymi oraz kontroluje przestrzeganie obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego. Potencjalnie duże zyski jakie mogą osiągnąć grupy przestępcze z przemytu lub unikania opodatkowania akcyzą stwarzają zagrożenia zarówno dla budżetu państwa, jak i dla bezpieczeństwa społecznego. Zyski transferowane z nielegalnego obrotu służą bowiem często rozwijaniu działalności przestępczej, a jednocześnie towary wprowadzane nielegalnie na rynek zmniejszają wpływy do budżetu z legalnego handlu oraz mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia obywateli.

Funkcjonariusze i pracownicy Służby Celnej wykonują zadania wynikające ze sprawowania szczególnego nadzoru podatkowego nad wytwarzaniem i obrotem niektórymi wyrobami akcyzowymi. Zadanie to ma istotne znaczenie dla szczelności systemu podatkowego i przekłada się bezpośrednio na wielkość wpływów odprowadzanych do budżetu z tytułu podatku akcyzowego. Szczególnym nadzorem podatkowym objęte są też gry urządzane w kasynach gry oraz gry na automatach i na automatach o niskich wygranych. Związane z tym obowiązki obejmują nadzór i kontrolę oraz organizację, urządzanie i prowadzenie gier losowych, zakładów wzajemnych i gier na automatach. Szczególny nadzór podatkowy kontroluje m.in. obszary o najwyższym zagrożeniu w zakresie gier. Działania w tym obszarze mają ścisły związek z ograniczaniem szarej strefy i zwalczaniem przestępczości, szczególnie w sferze nielegalnych dochodów i „prania brudnych pieniędzy”.

Służba Celna odpowiedzialna jest za kontrolę przywozu oraz kontrolę i potwierdzanie wywozu towarów objętych dopłatami w ramach Wspólnej Polityki Rolnej, a także kontrolę zakładów produkcyjnych w zakresie przestrzegania zgłoszonej i zarejestrowanej receptury w trakcie procesu technologicznego. Funkcjonariusze Służby Celnej przeprowadzają także czynności kontrolne (ex-post) mające na celu potwierdzenie celowości, prawidłowości oraz zgodności z prawem dofinansowania środkami pochodzącymi z Sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej w zakresie refundacji przy wywozie towarów do państw trzecich.Nie są to zadania bezpośrednio fiskalne, ale ich prawidłowa realizacja ma wpływ na wydatki z budżetu Polski i UE. Wszelkie nieprawidłowości czy zaniedbania w tym obszarze kontroli mogą prowadzić do nakładania przez służby unijne kar, dotkliwych dla budżetu krajowego.

Służba Celna realizuje zadania Służby Specjalnej, o której mowa w art. 11 rozporządzenia Rady (EWG) Nr 4045/89 z dnia 21 grudnia 1989 r. w sprawie kontroli przez Państwa Członkowskie transakcji stanowiących część systemu finansowania przez Sekcję Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej i uchylającego dyrektywę 77/435/EWG. Służba Specjalna odpowiada m.in. za: koordynowanie i ogólny nadzór nad kontrolami finansowymi, przeprowadzanymi przez urzędników innych służb, np. kontroli skarbowej lub IJHARS. Zadania Służby Specjalnej obejmują też zarządzanie sprawozdaniami i innymi dokumentami dotyczącymi przeprowadzanych kontroli, współpracę z instytucjami Unii Europejskiej oraz Służbami Specjalnymi Państw Członkowskich Unii Europejskiej oraz koordynację przekazywania informacji pomiędzy odpowiednimi instytucjami i służbami kontrolnymi.

Służba Celna chroni prawa własności intelektualnej zgodnie ze wspólnotowymi i krajowymi regulacjami prawnymi. Działania Służby Celnej mają na celu niedopuszczanie na obszar wspólnotowy towarów podrabianych i towarów pirackich, stosownie do złożonych przez właścicieli praw własności intelektualnej wniosków o ochronę tych praw. Ponadto wspólnie z właścicielami praw własności intelektualnej realizowane są działania na rzecz kształtowania w społeczeństwie świadomości w zakresie skutków i charakteru naruszeń praw własności intelektualnej.

Służba Celna jest odpowiedzialna za pobór opłaty paliwowej od wprowadzanych na rynek krajowy paliw silnikowych oraz gazu, wykorzystywanych do napędu pojazdów. Opłata paliwowa stanowi przychód Krajowego Funduszu Drogowego i Funduszu Kolejowego.

Służba Celna jest odpowiedzialna za przestrzeganie przepisów ustawy o transporcie drogowym. Poprzez kontrolę uprawnień w międzynarodowym transporcie drogowym chroniona jest prawidłowość funkcjonowania rynku przewozów drogowych na terenie Unii Europejskiej. Zadania te wykonywane są w przejściach drogowych na granicy zewnętrznej Unii Europejskiej oraz na drogach wewnątrz kraju.

Służba Celna przeprowadza kontrolę legalności zatrudnienia i pobytu cudzoziemców. Zadanie to ma przede wszystkim charakter ochrony przed nieuczciwą konkurencją, a tym samym skuteczna jego realizacja może wpływać na kształtowanie się lokalnego rynku pracy. Ze względu na skalę bezrobocia efekty w tym zakresie oczekiwane są tak przez władze lokalne jak i wojewódzkie. Jednocześnie nielegalni imigranci trudniący się nielegalnym obrotem towarowym często funkcjonują w otoczeniu lub w obszarze kontrolowanym przez grupy przestępcze. Przeciwdziałanie temu zjawisku wiąże się więc z ograniczaniem szarej strefy gospodarki i jednocześnie ze zwalczaniem przestępczości.

Na administracji celnej spoczywają obowiązki związane z prowadzeniem bazy danych handlu zagranicznego, obejmującej całość obrotu towarowego zarówno z krajami Unii Europejskiej (Intrastat), jak i z krajami trzecimi. Gromadzenie i przetwarzanie danych, dotyczących obrotu towarowego z zagranicą wiąże się z odpowiedzialnością za ich rzetelność i wiarygodność. Udostępniane przez administrację celną dane dotyczące handlu zagranicznego są wykorzystywane m.in. przy prowadzeniu różnego rodzaju wyliczeń i rozliczeń finansowych oraz w procesie planistycznym.
 
to z SG nas maja polaczyc???

Służba Celna na polskiej granicy wschodniej i północnej oraz w portach morskich i lotniczych jest – wraz ze służbami celnymi innych państw członkowskich – odpowiedzialna za system ochrony granicy zewnętrznej Unii Europejskiej.

mamy granicy chronic???
 
Takie małe retoryczne pytanko - pod rozwagę: Czy po liczbie 2007 jest plus czy krzyżyk? No bo biorąc pod uwagę preferencje i zamiary obecnej ekipy .....
 
2007 +

właściwie to nie różni sie zasadniczo od Strategii 2004+.
takie w sumie ogólniki.
dobrze że na wschodzie nadal Ukraina i Białoruś poza UE bo po co tam wtedy celnicy.
swoją drogą jak Niemcy rozwiązali problem swoich celników po wejściu Polski i Czech do UE? Moze ktoś wie coś na ten temat?
 
Niemcy na dwa lata przed akcesją Polski do UE wiedzieli co będą robić. Byli tacy co wiedzieli nawet przy którym biurku będą siedzieć i w jakim urzędzie (bo niekoniecznie w urzedzie celnym).
 
deutsche zoll

-mój kolega niemiecki celnik, trafił na pocztę.Ponieważ zostało mu 4 lata do emerytury - i nie chciał się przeprowadzać do innego miasta zaproponowali mu pracę w okienku ,ale na warunkach płacowych jak w cle.Spotkałem go niedawno jest bardzo zadowolony,jest bardzo zdziwiony że ja z podobnym stażem pracy pracuję 700 km od domu.Przecież oni są funkcjonariuszami o których ich państwo dba , i on przenosząc się do innej pracy nie może mieć gorzej . A w polnische zoll ? - naprawdę szkoda gadać ........
 
Back
Do góry