• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

List otwarty

F

f. celny

Gość
Związek Zawodowy Służby Celnej Szczecin, 02.02.2006 r.
Województwa Zachodniopomorskiego
ul. Energetyków 55
70-952 Szczecin


LIST OTWARTY W OBRONIE SŁUŻBY CELNEJ
WOJEWÓDZTWA ZACHODNIOPOMORSKIEGO

Szanowni Państwo!

Związek Zawodowy Służby Celnej Województwa Zachodniopomorskiego zwraca się do Państwa, jako przedstawicieli władzy publicznej, z apelem i prośbą
o pomoc.
Do naszego środowiska zawodowego docierają bardzo niepokojące informacje i sygnały o zamierzeniach i planach dotyczących „reformy” Służby Celnej, które oceniamy jako rozpoczęcie procesu demontażu naszej Służby.
W rządowym projekcie ustawy o utworzeniu Centralnego Biura Antykorupcyjnego znajdują się zapisy przewidujące odebranie Służbie Celnej uprawnień dotyczących stosowania środków przymusu bezpośredniego, prowadzenia czynności operacyjno – rozpoznawczych oraz uzyskiwania informacji o operacjach finansowych podmiotów gospodarczych poddanych kontroli.
Wprowadzenie w życie tych zamierzeń sparaliżuje możliwości skutecznej realizacji przez Służbę Celną funkcji kontrolnych, prewencyjnych, zwalczania przestępczości, a w szczególności jej zorganizowanych form. Bezsilna Służba Celna straci podstawowe atrybuty skutecznej służby mundurowej, którą stała się po wielu latach przeobrażeń i reform.
Dochodzą ponadto sygnały o planach Ministerstwa Finansów odebrania Służbie Celnej zadań i obowiązków w zakresie nadzoru nad obrotem (krajowym
i zagranicznym) towarami akcyzowymi.
Kompetencje te zostały powierzone Służbie Celnej we wrześniu 2003 r. Po krótkim okresie wdrożeniowym nasza Służba potrafiła w pełni profesjonalnie
i skutecznie dostosować się do nowej roli i zadań, czego efektem jest stały, coroczny wzrost należności akcyzowych pobieranych i odprowadzanych do budżetu Państwa przez Służbę Celną, zwiększenie nadzoru nad obrotem towarami akcyzowymi (szczególny nadzór podatkowy został zasilony naszą doświadczoną
i wykwalifikowaną kadrą), a także coraz wyższa skuteczność w zakresie zwalczania i zapobiegania przestępczości w tym szczególnie wrażliwym obszarze. Wypada przypomnieć, że Służba Celna skutecznie potrafiła przeciwdziałać dalszemu rozszerzaniu się zjawisk patologicznych określanych mianem m.in. mafii paliwowej, której działalność przynosiła Państwu katastrofalne straty.
Odebranie Służbie Celnej tych dwóch segmentów uprawnień spowoduje, że dotąd skuteczni i pożyteczni dla Państwa i jego obywateli celnicy mogą stać się bezrobotni, gdyż wykonywanie pozostałych zadań Służby nie będzie wymagać takiej obsady. Być może zlikwidowana zostałaby wręcz cała Służba Celna.
Należy podkreślić, że w ogromnej większości państw Unii Europejskiej służby celne mają zapewnioną stabilną, silną i autonomiczną pozycję w aparacie państwa. Praktycznie we wszystkich tych krajach celnicy odpowiadają za nadzór nad obszarem akcyzowym, mają również szerokie kompetencje kontrolne
i prewencyjne, odpowiadają za zapewnienie bezpieczeństwa państwa i obywateli.
Związek Zawodowy Służby Celnej Województwa Zachodniopomorskiego oraz inne związki zawodowe działające w Służbie Celnej zrzeszone w Federacji Związków Zawodowych Służby Celnej podejmują wszelkie działania w celu przeciwstawienia się szkodliwym planom demontażu Służby Celnej, gdyż jej prawidłowe funkcjonowanie jest warunkiem właściwego wywiązywania się Państwa z jego podstawowych (nie tylko fiskalnych) funkcji. W obronie naszej Służby zdecydowani jesteśmy także podjąć akcję protestacyjną, ponieważ uważamy, że bez jakiejkolwiek dyskusji publicznej z udziałem fachowców, autorytetów oraz samych zainteresowanych (a obecne prace zostały przeprowadzone bez udziału i konsultacji przedstawicieli naszego środowiska) nie można podejmować decyzji, których skutki mogą za jakiś czas okazać się zgubne dla wszystkich.
Dlatego zwracamy się do Państwa o zrozumienie powagi sytuacji, w jakiej się znajdujemy, i podjęcie współpracy mającej na celu dobro naszego Państwa, jego obywateli i Regionu Pomorza Zachodniego.
W naszym Województwie pracuje ponad 1000 celników, a w skali całego kraju niewiele ponad 15000. Będąc tak nieliczni potrafimy zapewnić pobór prawie połowy wpływów budżetowych oraz realizować wiele bardzo istotnych zadań. Jesteśmy naprawdę potrzebni. Likwidacja Służby Celnej z pewnością dostarczyłaby na to dowodów.
Prosimy o pomoc, gdyż wiemy, że racja i argumenty merytoryczne są po naszej stronie. Dziękujemy.
W załączeniu przesyłamy pakiet najważniejszych materiałów dokumentujących działalność Służby Celnej oraz uzasadniających konieczność jej stabilnego funkcjonowania.

Wiceprzewodniczący Związku

Paweł Jareniowski



Numery telefonów kontaktowych:
091 425-16-25, 0505-139-108, 091 480-57-67, 0500-641-713, 091 480-56-46.
 
„Przemytnicy zacierają ręce”
6.2.2006 Gazeta Trybuna str. 1 strona tytułowa ( zasięg cały śląsk)


PRAWO * Kamiński wchodzi w drogę celnikom

MARIUSZ KAMIŃSKI, szef powstającego Centralnego Biura Antykorupcyjnego, chce zawłaszczyć uprawnienia innych służb państwowych dla swojego super urzędu. Ludzie Kamińskiego będą mieli uprawnienia policyjne i prokuratorskie. To jednak politykowi PiS nie wystarcza. Chce zabrać wszystkie uprawnienia operacyjne Służbie Celnej. - Bez tego będziemy mogli kontrolować tylko to, co oficjalnie jedzie przez granicę. Droga do przemytu zostanie otwarta - mówią celnicy.
- To błąd - ocenia prof. Wiesław Czyżowicz, były szef Służby Celnej. - Dwa lata funkcjonowania celników z nowymi uprawnieniami, m.in. do kontroli akcyzy i gier hazardowych, pokazały ich skuteczność. Do tego ogromna większość służb celnych w Unii Europejskiej posiada uprawnienia operacyjno-rozpoznawcze. Są uzbrojone, co pozwala im ścigać zorganizowane grupy przestępcze zajmujące się przestępczością celną i podatkową. Pozbawienie naszej służby tych uprawnień stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju, nie tylko ekonomicznego - ocenia.
W projekcie ustawy o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym znalazł się art. 170. Zakłada skreślenie z ustawy o Służbie Celnej rozdziałów 1 c i 1 d. Te przepisy, obowiązujące od 2003 r., dały celnikom prawo zwalczania metodami policyjnymi przestępstw związanych z przemytem, oszustwami akcyzowymi oraz hazardem.
- Po skreśleniu uprawnień operacyjno rozpoznawczych staniemy się bezradni. Będziemy mogli właściwie tylko stać na granicy i kontrolować co najwyżej firmy mające zarejestrowaną działalność gospodarczą. A przecież wiadomo, że większość przestępstw karnych i karno-skarbowych popełniana jest przez grupy nie mające reprezentacji prawnej - mówi pragnąca zachować anonimowość celniczka.

Uprawnienia operacyjne były podstawą stworzenia grup mobilnych, które prowadzą śledztwa na terenie całego kraju. To celnicy z takich grup, przy współpracy z policją, wyłapują handlarzy i producentów pirackich płyt z muzyką i oprogramowaniem, sprawdzają paliwo w zatrzymywanych autach, kontrolują sklepy handlujące alkoholem, zwalczają pokątną sprzedaż papierosów z przemytu. To wreszcie oni prowadzą śledztwa związane z przemytem na wielką skalę. - Jeśli odbiorą nam te uprawnienia, to koniec. Przecież żeby trafić na grupę przestępczą, potrzebne jest śledztwo. A my nie będziemy mogli go poprowadzić - skarżą się celnicy.
Potwierdza to prof. Czyżowicz. Usunięcie z ustawy o Służbie celnej rozdziałów 1 c i 1 d ograniczy możliwość skutecznego działania celników i prowadzić będzie do nadużyć zarówno w międzynarodowym obrocie towarowym, jak iw obrocie towarami akcyzowymi w kraju. Celnikom pozostanie kontrolowanie „mrówek“. - Ale ten przemyt nie jest zagrożeniem dla państwa. Prawdziwy przemyt organizowany jest przez międzynarodowe grupy przestępcze. Nie można go rozpracować przez kontrolę ruchu na granicy. Aby skutecznie go zwalczyć, potrzebne są metody operacyjne. Podobnie jak przy kontroli akcyzy - wyjaśnia Czyżowicz. Jego zdaniem 500 funkcjonariuszy CBA nie będzie wstanie podołać zadaniom, które dziś wypełnia 12 tys. celników.

W ocenie byłego wiceministra finansów Wiesława Ciesielskiego, projekt odebrania uprawnień celnikom jest niezgodny z rozwiązaniami Unii Europejskiej. - Nie rozumiem, dlaczego właściwej służbie odbiera się kompetencje, dając je nowemu, niekompetentnemu w tym przypadku organowi - ocenia. - Kto po likwidacji grup mobilnych będzie zajmował się ściganiem przestępstw celnych na terenie kraju? - pyta. - Jeśli nie będzie tego robiła Służba Celna, to nie będzie robił tego nikt.
- Mamy wreszcie to, czego się obawiano. Powołuje się jedną instytucję, która nie ma przeszkolonych kadr, niczym się nie wykazała i zabiera się uprawnienia tym, którzy się na robocie znają, mają w niej sukcesy i pełnią bardzo ważną rolę w państwie. Nie będą mogli wykonywać ciążących na nim obowiązków, ale będą zbierać po głowie za brak wyników - ocenia Grzegorz Kurczuk (SLD), członek sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych.
W ocenie byłego wiceministra finansów Wiesława Ciesielskiego, projekt odebrania uprawnień celnikom jest niezgodny z rozwiązaniami Unii Europejskiej. - Nie rozumiem, dlaczego właściwej służbie odbiera się kompetencje, dając je nowemu, niekompetentnemu w tym przypadku organowi - ocenia. - Kto po likwidacji grup mobilnych będzie zajmował się ściganiem przestępstw celnych na terenie kraju? - pyta. - Jeśli nie będzie tego robiła Służba Celna, to nie będzie robił tego nikt.
- Mamy wreszcie to, czego się obawiano. Powołuje się jedną instytucję, która nie ma przeszkolonych kadr, niczym się nie wykazała i zabiera się uprawnienia tym, którzy się na robocie znają, mają w niej sukcesy i pełnią bardzo ważną rolę w państwie. Nie będą mogli wykonywać ciążących na nim obowiązków, ale będą zbierać po głowie za brak wyników - ocenia Grzegorz Kurczuk (SLD), członek sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych.
Według niego, pomysł z powołaniem CBA jest irracjonalny. - Politycy PiS uznali, że mamy za mało instytucji walczących z korupcją. A przecież jest prokuratura i sąd, urzędy skarbowe i urzędy kontroli skarbowej, Centralne Biuro Śledcze, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, wydziały antykorupcyjne przy komendach policji, Służba Celna. Zamiast wzmocnić te służby kadrowo i finansowo, powołuje się nowy byt - stwierdził poseł Sojuszu
 
Back
Do góry