• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

LIST OTWARTY ZZFiPSC Województwa Opolskiego

slawomir.siwy

Administrator
Członek Załogi
Dołączył
1 Luty 2006
Posty
13 537
Punkty reakcji
4 502
Miasto
ZZ Celnicy PL
Opole, dnia 21.02.2006r.

LIST OTWARTY

Związek Zawodowy Funkcjonariuszy i Pracowników Służby Celnej Województwa Opolskiego zwraca się z uprzejmą prośbą i apelem o pomoc w sprawie bardzo niepokojących informacji napływających z Ministerstwa Finansów o zamierzeniach i planach dotyczących „reformy” Służby Celnej.
Związek Zawodowy FiPSC Województwa Opolskiego zauważa konieczność przeprowadzenia gruntownych zmian w aparacie skarbowym i Służbie Celnej, zmian polegających na uzdrowieniu i usprawnieniu działalności tych formacji. Tak aby te instytucje były jak najbardziej przyjazne obywatelowi, aby obywatel czuł, że państwo jest dla niego, a nie on dla państwa. Konieczne są zmiany zmierzające do potanienia kosztów funkcjonowania tej administracji, jej odbiurokratyzowania, zwiększenia efektywności w zarządzaniu.
Bardzo poważny niepokój wzbudzają jednak niektóre kierunki „reform” proponowane przez Ministerstwo Finansów. „Reforma” ta w pewnej swojej części miałaby opierać się na dwóch całkowicie wyimaginowanych założeniach, które odbiegają diametralnie od przyjętych i wdrożonych już dawno w Unii Europejskiej rozwiązań.
Ponadto wspomina się o planach likwidacji dopiero co powołanej Izby Celnej w Opolu. W tym miejscu przypomnieć należy, że powołując do istnienia Izbę Celną w Opolu, to samo przecież Ministerstwo uzasadniało, że jest to prawnie konieczne, aby dostosować strukturę celną do podziału administracyjnego kraju i zapisów ustawy o Wojewódzkich Kolegiach Skarbowych. Likwidacja Izby Celnej w Opolu byłaby z oczywistych względów bardzo niekorzystnym posunięciem dla naszego regionu. Istotne jest, że administracja celna nie ponosi żadnych kosztów związanych z opłacaniem czynszu za obiekt, w którym mieści się Izba Celna.

Po pierwsze w rządowych projektach ustaw przewiduje się odebranie Służbie Celnej uprawnień dotyczących stosowania środków przymusu bezpośredniego, prowadzenia czynności operacyjno – rozpoznawczych oraz uzyskiwania informacji o operacjach finansowych kontrolowanych podmiotów. Wprowadzenie w życie tych zamierzeń sparaliżuje możliwości skutecznej realizacji przez Służbę Celną funkcji kontrolnych, prewencyjnych, zwalczania przestępczości, a w szczególności jej zorganizowanych form. Znacznie ułatwiona zostanie droga do przemytu przez granicę zewnętrzną UE. Usunięcie z ustawy o Służbie celnej rozdziałów 1c i 1d ograniczy możliwość skutecznego działania celników i prowadzić będzie do nadużyć zarówno w międzynarodowym obrocie towarowym, jak i w obrocie towarami akcyzowymi w kraju. Prawdziwego, zorganizowanego przemytu nie można rozpracować przez kontrolę ruchu na granicy. Aby skutecznie go zwalczyć, potrzebne są metody operacyjne.
Podobnie jak przy kontroli akcyzy.

Kolejny z rozważanych projektów zakłada odebranie Służbie Celnej zadań i obowiązków w zakresie nadzoru nad obrotem krajowym i zagranicznym towarami akcyzowymi.
Kompetencje te zostały powierzone Służbie Celnej we wrześniu 2003 r. Służba Celna w pełni profesjonalnie i skutecznie dostosowała się do nowej roli i zadań, czego efektem jest stały, coroczny wzrost należności akcyzowych pobieranych i odprowadzanych do budżetu Państwa przez Służbę Celną, zwiększenie nadzoru nad obrotem towarami akcyzowymi, a także coraz wyższa skuteczność w zakresie zwalczania i zapobiegania przestępczości w tym szczególnie wrażliwym obszarze.
Należy podkreślić, że w ogromnej większości państw Unii Europejskiej służby celne mają zapewnioną stabilną, silną i autonomiczną pozycję w aparacie państwa. Praktycznie we wszystkich tych krajach celnicy odpowiadają za nadzór nad obszarem akcyzowym, mają również szerokie kompetencje kontrolne i prewencyjne, odpowiadają za zapewnienie bezpieczeństwa państwa i obywateli.
Ma tego świadomość także Ministerstwo Finansów, ponieważ dosłownie niespełna 3 lata temu Resort ten, przy okazji prac nad ustawą o wprowadzeniu Wojewódzkich Kolegiów Skarbowych, uzasadniał nadanie Służbie Celnej kompetencji w podatku akcyzowym właśnie od faktu zbliżającej się akcesji Polski do Wspólnoty Europejskiej. W uzasadnieniu do tej ustawy czytamy m.in., „Wprowadzenie proponowanych rozwiązań poprzez nadanie organom celnym statusu organów podatkowych pozwoli na przyśpieszenie wpływów do budżetu państwa z tytułu podatków od importowanych towarów. Wzorując się na rozwiązaniach większości krajów Unii Europejskiej rozszerzone zostały też uprawnienia administracji celnej w zakresie podatku akcyzowego, w tym szczególny nadzór akcyzowy.(…)Proponowane zmiany mają przybliżyć organizację i kompetencje administracji skarbowej do standardów stosowanych w krajach Unii Europejskiej. Ułatwi to współpracę tych służb z partnerami z państw UE oraz zapewni prawidłową realizację zobowiązań naszego kraju wobec Unii, w tym w szczególności prawidłowy wymiar, pobór i przekazywanie tzw. środków własnych UE.(...)”
W Izbie Celnej w Opolu pracuje blisko 300 osób, a w skali całego kraju niewiele ponad 15000. Będąc tak nieliczni potrafimy zapewnić pobór prawie połowy wpływów budżetowych oraz realizować wiele bardzo istotnych zadań. Prosimy o pomoc, gdyż wiemy, że racja i argumenty merytoryczne są po naszej stronie, a więc za pozostawieniem rzeczonych zadań w Służbie Celnej.
Minister Finansów w przypadku chęci wprowadzenia tej „reformy” powinien szczegółowo uzasadnić, dlaczego myśląc o odebraniu kompetencji w podatku akcyzowym Służbie Celnej, postępuje wbrew regulacjom obowiązującym praktycznie we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Przecież naturalnym wydaje się, że powinien w pierwszej kolejności, w tych właśnie państwach poszukiwać wzorców dobrych i sprawdzonych rozwiązań. Minister Finansów tym właśnie regulacjom i argumentom, przemawiającym za słusznością funkcjonowania podatku akcyzowego w administracji celnej, powinien przeciwstawić swoje uzasadnienie i tylko w ten sposób próbować obalić coś, co od dawna bardzo dobrze funkcjonuje w wysoko rozwiniętych i przyjaznych obywatelom państwach UE.
Związek Zawodowy zapoznał się z treścią tych uzasadnień do projektów aktów prawnych pochodzących z Ministerstwa Finansów, w których zakłada się odebranie ww. uprawnień Służbie Celnej. Naszym zdaniem, wdrożenie tych regulacji spowoduje de facto pogorszenie sytuacji podatnika, nie usprawni działania administracji skarbowej oraz nie podniesie skuteczności poboru należności publicznoprawnych. Uważamy wręcz, że w przypadku wdrożenia tych rozwiązań, może zostać zagrożona ciągłość i wysokość wpływów do Budżetu Państwa.

Po bardzo szczegółowej lekturze wspomnianych projektów, nie jesteśmy w stanie niestety w dalszym ciągu zrozumieć, dlaczego w uzasadnieniach tych, Minister Finansów nie odnosi się w żaden sposób, do zweryfikowanych już dawno rozwiązań, funkcjonujących w tej materii w 21 państwach Unii Europejskiej.


Za Zarząd:
Przewodniczący
ZZFiPSC Województwa Opolskiego
Sławomir Siwy
 
WYNIK REFERENDUM W SĄSIEDZKIEJ IC KATOWICE

W dniach od 6 do 14 lutego 2006r. w Izbie Celnej w Katowicach zostało przeprowadzone referendum, polegające na osobistym udzieleniu odpowiedzi na dwa pytania:
1. Czy jesteś za przeprowadzeniem akcji protestacyjnej mającej na celu obronę miejsc służby/pracy?
2. Czy weźmiesz czynny udział w akcji protestacyjnej?
Głosowanie było tajne. Wzięło w nim udział 711 funkcjonariuszy i pracowników pełniących w służbę/ wykonujących obowiązki pracownicze w Izbie Celnej w Katowicach co stanowi 55,6% ogółu załogi.
Oddano 711 głosów – w tym głosów ważnych 701.

Za przeprowadzeniem akcji protestacyjnej opowiedziało się 680 głosujących, co stanowi 97,0% głosów ważnych
Przeciw głosowało 21 uczestników referendum, co stanowi 3,0% głosów ważnych.

Czynny udział w akcji protestacyjnej potwierdziło 646 głosujących, co stanowi 92,15% głosów ważnych.
Odpowiedzi negatywnej udzieliło 55 uczestników referendum, co stanowi 7,85% głosów ważnych.

Stan osobowy Izby Celnej w Katowicach jako jednostki organizacyjnej wynosi 1279 funkcjonariuszy i pracowników.

CZYNNY UDZIAŁ W AKCJI POTWIERDZIŁO 92% GŁOSUJĄCYCH - DAJE DO MYŚLENIA. Pozdrawiam znajomych związkowców ze Śląska.
 
Back
Do góry